Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Vise uopste ne mogu tako da poredim bookself zvucnik sa podnostojecim trosistemcem, jer mora se uzeti u obzir kako I za koju muziku se koristi zvucnik. Mogu samo jednostavno da Kazem da za moje potrebe, moje afinitete, Safir mi vise odgovara. Duke je, kao I Diablo, kao I D1, fantastican bookself zvucnik, ali svaki od njih ne napravio neku vrstu kompromisa izmedju sredine I bas podrucja. I sad, u zavisnosti od muzike koja se slusa, neko to nece ni primetiti ili mu to nece biti toliko ocigledno. Ponavaljm, za mene koji slusam dosta toga, I volim I veoma tiho a I da odvrnem, ni jedan bookself ne moze da sve to isprati. 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, williamwallace said:

Konacno sam posle deset godina pokusavanja uplivao malo dublje I ozbiljnije u svet ploca. I sada mi je zao sto sam prethodnih puta iz raznoraznih razloga odustajao, ali ocigledno I to dolazi sa godinama. Ono sto je ovaj put bilo presudni faktor je to sto sam uhvatio sebe da konstanto menjam pesme I da je uvek ona sledeca bolja od one koju trenutno slusam. Naime kada ti je prikacen hard od 1 TB na izvor sve ti je na dva klika I masi se poenta samog cina slusanja muzike. Jos plus, posto Oppo kontrolisem preko mobilnog, konstantno gledam u isti, a za mene koji volim muziku da slusam u mraku je to smrt. Sad namenski odvajam vreme za potpuno prepustanje toj ploci, umetniku, mobilni je po straini, mutiran. Nekako to mi je I poenta, a sve cesce I casa crnog tokom tih seansi, uspori se sve I imam vremena da zaista uzivam I, sto se Kazem, na pravi nacin ispostujem tu miziku. I na povrh svega cinjenica da kada je neko kvalitetno izdanje u pitanju, da je to jednostavno novi nivo I sa aspekta samog zvuka. Sve u svemu prava stvar, pravi nacin da se muzika slusa I da joj se oda postovanje, opet, zao mi je sto su me neki ljudi I dogadjaji konstatno udaljavali od ove price. Plus, do sada sam mogao da imam poprilicnu kolekciju, posto sam oduvek, I kao klinac, voleo da kupujem originalne CD-ove, jos u vreme SKC-a, ali dobro, bolje ikad nego  nikad, svakako vec neko vreme I kupujem ploce, koje su doduse do sada sluzile kao ukras. Ne vise. 

Sto se zvucnika tice, definitivno se zavrsio jedan period u mojoj hi-fi karijeri. Dolaskom, a tacnije prolaskom I poslednjeg bookself zvucnika koji sam zeleo da imam sam zaokruzio tu neku pricu I shvatio da, obzirom na siroki spektar muzike u kojoj uzivam, I cinjenicu da volim da muziku slusam na raznim nivoima glasnoce, da jednostavno ni jedan bookself zvucnik ne moze da me u potpunosti zadovolji I da ce uvek biti u pitanju neki kompromis. Da ne duzim, dosta sam toga napisao u prethodnim postovima, sada uzivam I u plocama I u Safirima na s2, odlicno sviraju I na AR, rasprodacu viskove I malo da se uziva u muzici.

:thumbsup2

Jako mi je drago kad vidim da ima audiofila koji razmisljaju i uzivaju na ovaj nacin, pre svega bez mobilnog telefona.

U zadnje vreme se jako popularizovalo, kontrola preko mobilnog. Jeste zgodno, ali...

Nisam od onih koji dosta koriste mobilni telefon, ali od samog ulaska u "digitaliju" nisam zeleo da idem u tom pravcu. Old school kontrola preko daljinskog, sasvim zadovoljavajuce.:listen

Link to comment
Share on other sites

Digitalija sa smekom gramofona u par lakih koraka

1. Tagujte digitalnu kolekciju tako sto svaki album podelite kao sto je na ploci:

               Naziv albuma - Side A

               Naziv albuma - Side B

2. Izaberite mesto gde ce biti smesten gramofon

3. Sednite na Vase omiljeno mesto za slusanje i odaberite album koji zelite da slusate

4. Uzmite tablet (mobilni) i pronadjite album koji zelite da slusate

5. Ustanite  i prosetajte do mesta koje ste predvideli za gramofon i spustite tablet na to mesto

6. Pustite izabrani album i vratite se na mesto za slusanje, bez tableta.

7. Kada se A Side albuma zavrsi, ustanite i ponovo prosetajte do mesta za gramofon i pustite Side B

8 Vratite se na mesto za slusanje :listen :banana

Link to comment
Share on other sites

A onaj nježni ssssss , pa puc  puc o onda najedamput puna soba glazbe ;)? . Neznam koliko godina imaš , ali jednog dana shvatiti ćeš da je sam " put do dolaska u poziciju  važniji   interesantniji - zanimljiviji i teži od samog čina "  . Ovo se može dvojako protumačiti  , recimo kao odnos sa djevojkama . Potrebno je vrijeme iskustvo , a ni pare nisu na odmet . Sory  ako sam zagadio temu . :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Sa krajem tridesetih zavrsio sam i svoj prvi krug mog hi-fi puta, na cijem kraju sam shvatio koliko sam gresio stavljajuci zvucnike kao apsolutno najbitnije u sistemu. Naime posto sam cuo poslednji bookself koji sam u tom trenutku zacrtao sebi da moram imati, a da premostim do novog, skupog zvucnika, uzeo sam par koji je jedno 3-4 puta jeftiniji od Safira koje sam do tog trenutka imao. Kada sam cuo koliko taj dobro svira kada iza sebe ima ozbiljno pojacalo, dobre kablove i dobar izvor, shvatio sama koliko se sistem mora posmatrati kao celina. I previse puta sam imao dobre zvucnike uparene sa jednostavno neadekvatnim pojacalom, i umesto da se potrudim malo oko istih ja sam ih brze bolje menjao jer "to nije to". No dobro, svakako sam nesto naucio ulazeci u ovaj drugi krug, na cijem pocetku sam malo odmarao od hi-fi-a, baveci se svojoim drugom pasijom, automobilima, a uzivajuci u tom novom sistemu sa dosta jeftinijim zvucnicima ali sveukupno za mene boljim zvukom.

Godinu dana nisam nista dirao, sto je za mene svakako uspeh, ali pocelo je da me zulja sto mi je pojacalo visestruko skuplje od samih zvucnika i nosen idejom da moze slican nivo zvuka da se dobije za manje novce sam krenuo u dalje igranje. I da ne duzim za ovaj uvod u drugi krug, uvek moze slicno za manje novca, samo je pitanje da li je tih 10, 20 ili 5% razlika koju mozete da progutate ili ne, sistema koji zelite da slusate ili ne. Svaki apgrejd ima smisla ukoliko je doneo poboljsanje u zvuku tacnije u uzivanju, nevezano za cenu, pa sam tako na te "jeftine zvucnike", spletom okolnosti, stavio zvucnicke kablove koji su skuplji od njh samih, opet vise puta, ali sam dobio verovatno najbolji zvuk koji sam ikada imao u sobi. Tako da prica bez kraja se neminovno nastavlja, ovih dana bas svrbi, ali drzim se, imam vec duze vreme ideju o nekom lampaskom preampu, po mogucstvu sa odlicnom fono sekcijom, obzirom da sam svoj preamp prodao zbog nedostatka XLR izlaza, srecom tu je integralac Audio Research koji sa sva ti Dynaudio zvucnika sa kojim sam ga slusao, Safir, S40, S25 svira odlicno, pa sam miran, koliko toliko. A i fale mi kablovi za preamp, koji me opet odvlace od cele price, jer kada spojim cenu snagasa, preampa i jos jednog strujnog i interkonekta, to mu dodje veoma blizu cene onog integralca cija cena me je zuljala, a koji je radio vrhunski, Continuum S2. Sa druge strane Mekintosov snagas koji sam imao je zvucno bio i bolji od S2, tacnije meni se vise svideo zvuk, u tom trenutku su Raidho S2 bili zvucnici, ali i njegova cena me je zuljala...Svakako odlican snagas, i nekako u mojoj glavi taj snagas, neki lapmaski preamp i nesto od Fokala bi bio zvuk kome tezim. To je na papiru, da li bi u realnosti tako bilo, pitanje je, ali Mek i Fokal su sigurno dobar par, ostalo bi se ispoliralo kablovima. Probao sam ovih dana direktno iz izvora na snagas, na oba para zvucnika, i nije to to, zvuk je sirov i nema vaduha ni pozornice, tako da, iako bih voleo, ne moze "taj nivo" zvuka, bez preampa, a i svakako gubim onda gramofon, koji ovih dana ne koristim jer me nervira sto nemam strujni za Ariju a ni adekvatni interkonekt od nje do Arc-a. 

Do tada, trenutni sistem je, i dalje za mene nezamenjivi Oppo 105, novi Straight Wire Crescendo, Audio Research Ca 50, Siltech Ls 110 Mk2 na Dynaudio S25. Strujni za izvor Ansuz A, Siltech za Ca 50.   

 

I evo malo fotografija sta se desavalo u poslednje dve godine:

1.jpg

22.jpg

33.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Golum said:

Gde si Djape? Pa ti se jos zezas sa ovim sportom? Ja cenio sav svoj napor si usmerio u sredjivanje onog Megana za stazu😀

Malo sam se Goksi zadihao posle ovog prvog sprint hi-fi kruga, pa ko velim ma da odanem dusom. :) A RS je dobio dobar apgrejd ove godine, skinuo 4 sekunde na Navaku, sada ceka prolece za jos par stvaarcica, tako da je sada hi-fi opsesija aktuelna.  Inace, kada si vec tu, moraces, ako je ikako moguce, u kratkim crtama da mi obajsnis kaj se tu dogaja sa tobom i onim silnim lampama, pokusao sam da pratim, ali bez uspeha. :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, gvlada said:

Јеси ли пробао ѕ25/40 на неком динаудио сталку?

Ne, uvek sam imao dobre, masivne i umrtvljene stalke, a oni njihovi stari su kao svaki drugi, ne deluju mi nesto specijalno. Videh da za novije serije prave, barem naizgled, kvalitetnije stalke, ali nisam se nesto iskreno interesovao. Razmisljam samo da promenim gornju plocu na trenutnim stalcima, posto je visina dobra, a obzirom da mi zvucnici stoje na onim anti-vibracionim lagerima, da povecam velicinu gornje ploce, prvenstveno zbog sigurnosti. 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dragan Penev said:

Brate svaka čast. 

I za bejzbol i za sistem. Ovo je jedan od najboljih ako ne i najbolji sa foruma, a i šire. 

Veoma ozbiljno. 

Hvala Dragane, prvenstveno za bejzbol, a moj sistem je zapravo prvenstveno soba, jer jedino je ona konstanta, i Oppo, ovo ostalo se stalno nesto menjalo, sada srecom malo manje. NIje svakako najbolji, pogotovo sto sam ogranicem velicinom sobe, ali tezim ka tom sto boljem, za mene, zvuku, za neke "normalne" novce. 

 

11 sati ranije, gvlada said:

Ок, хвала на одговору. Интересовао ме утицај њихових и других сталака на звук. Шта би било боље и сл.

Mislim da nema tu neke poselbne filozofije, sto se samih stalaka tice, prave visine, masivan i zvucno neutralan. Jedino posle je pitanje kako ga odvojiti od poda i sam zvucnik od stalka, sa time se moze eksperimentisati. 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, williamwallace said:

Razmisljam samo da promenim gornju plocu na trenutnim stalcima, posto je visina dobra, a obzirom da mi zvucnici stoje na onim anti-vibracionim lagerima, da povecam velicinu gornje ploce, prvenstveno zbog sigurnosti. 

O ovome i ja razmišljam, tj da uskladim, donekle, gornju ploču na stalcima sa veličinom zvučnika. Nigde nisam našao podatak kolika bi optimalno trebalo da bude veličina gornje ploče stalka u odnosu na zvučnik?? Proizvođači zvučnika koji prave svoje stalke daju preporuku za koje su njihove zvučnike stalci namenjeni, ali imam osećaj da je to vrlo proizvoljno jer imaju 3-4 stalka u ponudi, a čitavu lepezu zvučnika, tako da...a da ne pričam da ima onoliko nezavisnih proizvođača stalaka.

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, gvlada said:

Динаудио има филозофију да не одваја већ спаја са сталцима. Скупљи модели се ушрафе. Не знаш док не пробаш шта је боље. :)

I to je opet sam za neke modele, moj S25 nije predvidjen za tako nesto niti su imali stalak bas za njega, a obzirom na velicinu kutije, verovatno su skapirali da im se ne isplati da prave stalak bas za njih. :)

 

@djenka

Negde sam procitao da ne treba da bude veca a ni ista kao osnova zvucnika, nego malo manje, pa ja razmisljam da svaku ivicu "ubacim" za po 1-1.5 cm. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...