Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

There, there... Ako ti je lakse, dobar deo foruma i ja te razumemo :), gadno je to kada svrbi. Dobro je sto mene sada svrbe, i to minimalno, tih par zvucnika. Moze a i ne mora, ovo ostalo me ne dodiruje, pogotovo posle dolaska Di150. Strovalio sam grdnu lovu, sada sam kao na bensedinima, miran k'0 bubica, uzivam u sklapanju ovog Menhetna od drveta. :) Gadno je kada zasvrbi na vise strana...

Link to comment
Share on other sites

Pisem uporedo i u temi o akustici, ali ovaj deo ima veze sa samim sistemom,postavkom, pa da prekopiram i u moju temu.

Sinoc sam imao malo vremena da konacno sednem i slusam muziku, jer ovih dana stalno neki treninzi posle posla. Ono sto ce otezati evaluaciju postignutog je moj sistem koji mi pomalo nepoznat jer je sklopljen u poslednjih mesec i po, i nisam se u potpunosti navikao na zvuk. Realno ja stalno nesto menjam, ali ovaj put sam resio da ispostujem pricu od pocetka do kraja, da se ne fokusiram samo na zvucnike, vec da stvari sagledam sa stanovista sistema kao celine. Pa sam zbog toga krajem godine, posle par nekih nemilih dogadjaja u mojoj hi fi karijeri i neuspele promene automobila odlucio da taj novac ulozim u sistem, u nadi da ce to da bude TO, i da se malo smirim. Uzeo sam najbolje moguce pojacalo, GamuT Di150, zvucnike koji su mu sigurno par, GamuT M3, Oppo je tu kao izvor i ne mrda. Iako su dva GamuT-a apsolutno hiend komponente nisam dobio hiend zvuk dok ih nisam povezao odgovarajucim zicama. Sto se struje tice tu nisam puno razmisljao, uzeo sam dve Shunyate, Taipan(Oppo) i Python Helix Alpha(GamuT). Prosle godine sam u par navrata cuo hvalospev o XLR kablu Argento Serenity Silver, i iako mi je tada bilo nezamislivo da dam 700e za polovan kabl, u tom stanju pred Novu godinu sam ga uzeo, opet u zelji da stavim tacku na veci deo sistema. Naravno prvo sam ga poslusao u sistemu, i taj kabl je definitivno uneo najvece poboljsanje u sistemu. Sa njim sam dobio taj hiend zvuk iz hiend komponenti. Naravno, svega toga ne bi bilo da nije odgovarajuceg zvucnickog kabla, koji je sada XLO Signature 3. Puk'o lovu, ali stavio tacke na mnogo toga, da ne kazem sve, jer iako ostaje uvek zelja da cujem neki novi zvucnik, sada znam, tj. cujem da ono sto stoji iza zvucnika je barem na njihovom nivou ako ne i iznad. Zakljucilo bi se da je sada Oppo najslabija karika, ali sistem kao celina neverovatno dobro svira, nema naznaka o slabim karikama i nedostacima. U prici sa jednim od uvoznika hiend opreme covek mi je potvrdio samo koliko je Oppo ozbiljan uredjaj. Ne mislim zvucno, posto za to mi ne treba potvrda, vec novcano-vrednosno, jer mi je rekao da mu se ne isplati da ih zastupa obzirom da su marze minimalne, nekih 100e po uredjaju, sto je smesno u odnosu na vecinu zvucnih imena gde marze idu i do 70%. No i to cu uskoro proveriti, koliko to gubim-dobijama sa Oppo-om, posto cu Fokuse zameniti za jedan ozbiljan hi-end strimer-cd plejer. 

Rasplinuh se, ali cisto da steknete utisak o uslovima. Dakle zvuk je vec sam po sebi, sto se mene tice, sam vrh mojih mogucnosti, i debelo preko, ali sta je pasija ako ne preterivanje. Dakle, sinoc sedoh i slusah. Ja sam inace i zavrsio ona cetiri 4x4 difuzora iza mene, i ono sto su oni doneli, a da je meni ocigledno je velicina zvucne slike. Sve se povecalo i rasirilo i sada ponekad neki zvuk mi dodje maltene iza mene, ali ne u smislu da cujem odjek od zida iza, vec kao da imam jos jedan izvor zvuka iza sebe. Dakle taj 3d prostor se povecao. Sa ovih sest 2x2 na prednje zidu, pozornica se jos vise produbila, raslojavanje i postavka u prostoru su jos jasniji, kao i sam fokus, kako glasa tako i individualnih instrumenata. ALI, nesto mi smeta. Da li sam sinoc bio malo i umoran, ili sta vec, ali cini mi se da sada ima malo jeke. Predpostavljam da je velika gola povrsina spera uzrok tome, jer toga nije bilo kada je prednji zid bio apsolutno go. Trenutno su mi sklonjeni one bas zamke iz coskova prednjeg zida, sumanjam da je njihov izostanak prouzrokovao tu jeku, ali danas cu zavrsiti krecenje pa cu i njih vratit, mada sumanjam da oni imaju neki uticaj na krajnji rezultat. Obzirom da cu tek za vikend nastaviti pravljenje difuzora, do tada cu slusati u ovoj postavci, da budem siguran, sta i koliko mi smeta, ako uopste. Nadam se, ocekujem, da ce kompletiranje difuzora doprineti da ova jeka nestane. Ukoliko uopste ima jeke, i da nije uzrok za istu bilo to sto je komsija od 15h do 17h sa Hiltijem vadio kadu, i nisam oka sklopio posle posla, pa mi je glava pulsirala celo popodne, i tek posle plesa sam se smirio, pa sam oko pola 12 ima jos jednu sesiju. Sve ono dobro sto sam naveo, stim sto jeke nije bilo ali sam i slusao na dosta manjem nivou glasnoce. Kada malo bolje razmislim, jos jedna stvar u sadasnjem sistemu, iako "nismo dugo zajedno", je da je jako osetljiv na struju, pa nekada ume da mi jednostavno ne prija toliko koliko u razlicitom periodu dana.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, williamwallace said:

Kada malo bolje razmislim, jos jedna stvar u sadasnjem sistemu, iako "nismo dugo zajedno", je da je jako osetljiv na struju, pa nekada ume da mi jednostavno ne prija toliko koliko u razlicitom periodu dana.

Ako nemaš nekih boljih opcija od moje ponude i ako nisi gadljiv na one moje, tako prezirane "prste u struji" sa makel razvodnikom u poštanskom sandučetu. Mogao bih da donesem u nekom momentu odvojni trafo 1000W snage da čuješ ima li pomaka u zvuku u okviru tvog sistema.

Moj je svojevrsni unikat i malte ne poklon od konstruktora Hirage koju koristim, nije predmet masovne proizvodnje, pa bih te pre uputio na NN Acoustics Power Supply po tom pitanju, jer sam tamo video nešto slično. Nemam iskustva sa njegovim, ali ono što je meni ovaj moj veliki trafo uneo je upravo identičan zvuk u svakom delu dana, noći ili godišnjeg doba ...

Nema nikakvih fency filtera već čist odvojni galvanski trafo sa napomenom na veću debljinu žice korišćene za motanje i neku sočnu izolaciju primara i sekundara, ostalo je sve isto. Ne znam detalje, tako da mi ne vredi postavljati dodatna pitanja na ovu temu. Ako ti je interesantno mogu da ga donesem u nekom momentu.

 

Link to comment
Share on other sites

To je jos jedna stvar koju bi valjalo probati, sa Vladom sam se vec dogovorio, a ti tata, kada se budemo zezali s asihronim usb-om od Oppo-a mozes da poneses i trafo.

Inace, samo da javim, sinoc sam proveo popodne i predvece slusajuci muziku, nema tragova jeke, sve je u redu, sistem svira na najvisem nivou, i ne mogu mu naci manu. GAmuT M3 je malo zeznut za postavku u sobi, trazi da se dosta odvoji od zadnjeg zida, sto ja uvek i radim, ali on je bas osetljiv na primicanje zidu u vidu neartikulisanog basa. Sama kutija jako duboko ide, i za kontrolu tavog basa je prvo potrebno kvalitetno i jako pojacalo, sto ja srecom imam kao i pravilna postavka u sobi, a i akustika iste. Inace poslao sam bio mail po pitanju postavke GAmuT-u, odgovorili su mi u najkracem roku.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, williamwallace said:

a ti tata, kada se budemo zezali s asihronim usb-om od Oppo-a mozes da poneses i trafo.

Važi ;)

Koliki je protrošač tvoj  GamuT Di150? Nalzim da je .... Power Supply Dual Mono: Two 500VA Toroidal transformers

Bojim se da smo knap sa strujom za pojačalo? Meni je trafo 1000W, dođe mu baš nabijeno, ali možemo samo Oppo i komp u njega, a pojačalo da ostane na mreži...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Knjige niko ne tura kao difuzore?

A idealne su. Nejednakih dimenzije (ako nisu kupovane za gledanje- sabrana dela Perl Bak npr), materijal (papir) je je absorbent za razliku od drveta koji je difuzor. Još daju i intelektualni izgled prostoriji.

Gde je bre ta literatura za izučene škole? Kućne biblioteke? Nije valjda sve na Googletu?

Link to comment
Share on other sites

Stvarno odlicno izgleda, svaka cast na izradi! Mozda si razmisljao i o namenskom osvetljenju za taj zid? Postave se strateski izvori svetla pod uglom u odnosu na objekat "isticanja" i to bi izgledalo mislim super u toj sobi i takvom ambijentu kad se pogase ostala svetla a takvo "stratesko" ostane aktivno u toku slusanja muzike.

Da li su ta vrata jedini ulaz/izlaz iz sobe? Nadam se da zivis sam pa nema mogucnosti da neko ulazi u sobu, desni zvucnik je na opasnoj distanci od vrata koja se, koliko vidim, otvaraju prema zvucniku?


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...