Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Da, znam da je veliki posao preda mnom, i sigurno cu u nekom ternutku proklinjati dan kada sam sve ovo zapoceo, ali verujem da ce krajni rezultati biti vredan truda.

Sto se tice duzine gredica, stvar je prosta, sto je gredica duza to je niza frekvencija na koju ista utice, konkretno difuzor napravljen od gredica 4x4, maksimalne duzine 10 cm utice na frekvencije od  1720 Hz do 4300 Hz, a kada je maksimalna duzina 20 cm onda je opseg od 860 Hz do 4300 Hz. Sve duzine posle, 30, 40, 50 cm, ne povecaaju opseg uticaja toliko, tako da je duzina od 20 cm neki optimum. Kada se smanjuje da kazem debljina gredica, 3x3, 2x2, 1x1, povecava se gornji opseg frekvencija na koje difuzor utice, tako da sam i tu izabrao neki optimum, jer da sam hteo da uradim kompletan difuzor od 2x2 gredica, taj posao bi zaista bio neverending story. Evo i kalkulatora koji koristim za izradu:

http://www.mh-audio.nl/DiffusorCalculator3.asp?km=4&kl=20&calc=Calculate+Diffuser#result

     
     

 

Link to comment
Share on other sites

Prenecu naravno iskrene utiske o efektu difuzije, pogotovo sto sam sada sistem doterao da samih, mojih, granica i po pitanju zvucnika, i po pitanju amplifikacije i po pitanju kablova. Zboh nekih nemilih dogadjaja u poslednje vreme sam resio da skockam jedan sistem, od pocetka do kraja, zvucnici, pojacalo, kablovi, izvor. i malo da se smirim, barem dok ne rasprodam viskove. Ovaj difuzor je poslednji korak, pre zasluzenog odmora. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, williamwallace said:

Da, znam da je veliki posao preda mnom, i sigurno cu u nekom ternutku proklinjati dan kada sam sve ovo zapoceo, ali verujem da ce krajni rezultati biti vredan truda.

Sto se tice duzine gredica, stvar je prosta, sto je gredica duza to je niza frekvencija na koju ista utice, konkretno difuzor napravljen od gredica 4x4, maksimalne duzine 10 cm utice na frekvencije od  1720 Hz do 4300 Hz, a kada je maksimalna duzina 20 cm onda je opseg od 860 Hz do 4300 Hz. Sve duzine posle, 30, 40, 50 cm, ne povecaaju opseg uticaja toliko, tako da je duzina od 20 cm neki optimum. Kada se smanjuje da kazem debljina gredica, 3x3, 2x2, 1x1, povecava se gornji opseg frekvencija na koje difuzor utice, tako da sam i tu izabrao neki optimum, jer da sam hteo da uradim kompletan difuzor od 2x2 gredica, taj posao bi zaista bio neverending story. Evo i kalkulatora koji koristim za izradu:

http://www.mh-audio.nl/DiffusorCalculator3.asp?km=4&kl=20&calc=Calculate+Diffuser#result

     
     

 

Mozda to i je tako, tesko je govoriti napamet,...ali ajmo ovo gledati cisto kao raspravu.

Znamo da su vibracije cudne i cesto nepredvidljive, neki to prihvacaju vise kao wodoo magija ili sl. Nisam stigao citati tekst sa tog sitea ali teorija difozora je da upija neke frekvencije, tesko je za povjerovati da postoji tolika razlika u freq opsegu ako doslovce stavimo 10 cm perfororanu plocu ili 20 cm debljine. Kada se svi elementi spoje i zalijepe jedan za drugi djeluje kao jednstvena ploca.

Ovakvi elementi djeluju ajmo laicki reci kao raspršivači zvucnih valova na određenim frekvencijama. Ovdje bi to konkretno valjda znacilo da pravilna mjesavina tih sitnih elemenata gdje su rasponi dubine pojedinih elemenata od 0 - 20 cm i samim tim zbog vecih rupa ( brda i dolina) to vise razbija odbijance nizih frekvencija nego da je konfiguracija ploce sa manjim razlikama rupa i dolina. Naravno sto je ploca ravnija vise ce biti odbijanaca visokih frekvencija. Zato i vjerovatno postoji ogranicenje sa tih 20 cm duzine gdje preko toga vise ne djeluje ucinkovito , bas ili niski midlle frekvencije ispod tih 860 Hz se odbijaju u jednakoj mjeri bez obzira na duzinu tih letvica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Trebalo mi je malo vremena da finaliziram viziju difuzora, za zid iza i ispred pozicije za slusanje, a i oduzila se nabavka dodatnog materijala, konkretno brezovog spera. Sam posao je poprilicno tezak. Realno je, i to ukoliko imam vremena samo za to, da sklopim jedan difuzor dnevno, posto za lepljenje i postavljanje pojedinacnih delova treba oko 4-5 sati po setu. 12.jpg

Ali trud se isplati, i kao sto sam ocekivao, izgledaju mi prelepo. Sam zvuk nisam nesto testirao, samo sto sam i postavio ova dva. Mislim da ce glavnu promenu uneti difuzor na prednjem zidu, iza zvucnika, koji ce biti sastavljen od sest 4x4 difuzra i sest 2x2 difuzora.

1.jpg

2.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

To iza ledja ne verujem da će da se čuje kao promena.Iz licnog iskustva probao sam jer sam se bojao refleksija,a napravio bilioteku kao tretman pa se onda se pojavila zena iz zasede sa idejom da se zastakli,barem na normalnim nivoima glasnoće tu nema promena.Dovoljno si daleko od njega da bi odbijene refleksije dolazile do tebe, ako dobro procenjujem da si na oko metar od njega.To bi trebao svako da obezbedi ako moze,boljeg ''tretmana'' slobodnog prostora iza leđa,naravno ko može.Selio sam se par puta sa istim sistemom pa sam pratio promene.

Link to comment
Share on other sites

Nasuprot Sondeku ja imam skroz drugo iskustvo. Kod mene su postavljeni difuzori iza mesta sedenja odmah dali veliki pomak u zvuku.

Zato WW ima priliku da na licu mesta javlja cenjenom čitateljstvu kako se razvija zvučna slika. Treba posebno obratiti na muzičke instrumente, da li si dobio bolji fokus na njih, da li imaju telo, ....itd. Molim te WW javljaj nam kako se razvija situacija i po pitanju zvuka.

 

Link to comment
Share on other sites

Tu i jesmo da podelimo svoja iskustva.Svaki sistem za sebe,kao i soba.Moji zvučnici su na pr usmereniukoso ka gore,i to je već razlika.Bolje su se snasli nego na identicnoj (budzak :D) poziciji nego neki drugi,zato mozda i tolerisu osim pozicije i nesto manje pravilan trougao.Na prostor između zvučnika koji cesto pretrpamo takođe treba obratiti paznju,već sam pisao na tu temu.Tv neki navode kao velik problem,ja ga lepo pokrijem i probam,nema promena,ali svako pravljenje cistaca jako se dobro culo,podizanjem scene i sl.Slobodan prostor iza mesta za slusanje je opste mesto za sve sisteme koje nikom neće smetati,naprotiv. Licni eksperiment je jedini put,i sam citam sta se pise kad neko prenese.Zato međuostalom i volim ovu temu.

Link to comment
Share on other sites

On 26.12.2016. at 15:37, Delija said:

Prazan prostor iza slusaoca od minimum metar i po, pa mozda i dva je VRLO bitan, ali to retko ko moze da priusti u dnevnoj sobi.

Tu si apsolutno u pravu. Ja sam se bojao kako ce moji zvucnici tutnjati u relativno praznom prostoru ali posto mi je pozicija sjedenja skoro na pola sobe gdje straznji zid imam na skoro 4m iza sebe onda mi je zvuk fantasticno cist bez ikakvih negativnih odbijanaca.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Za praznike radovi premesteni u moj "man cave", pa uz muziku nastavljam ovaj epski poduhvat. :) Iako mali, za izradu svakog pojedinacnog difuzora od 2x2 letvica potrosim u proseku 5 sati. To je ne racunajuci jedno 3 sata koje otac, HVALA TATA, provede smirglajuci svaki pojedinacni deo, kao pripremu materijala, 131 komad po setu. Inace set se sastoji od 15 letvica duzine 20 cm, 40 komada od 15 cm, 38 komada od 10 cm i 38 komada od 5 cm. Ona dva kubika drva sto mi stoje u spavacoj sobi se konacno polako smanjuju. Za vikend ih postavaljam na prednji zid, ovako nezavrsene, busim rupe, da stvorim sliku kako ce to sve da izgleda, i da odredim finalnu poziciju. Kada budu gotovi, po cetiri difuzora na svakom segmentu, dva 2x2 i dva, ispod i iznad, 4x4, onda vise nema manevrisanja, moraju ici na vec postojece rupe, jer ce svaki segemnt biti oko 50kg. 

Na slici se i vidi moj novi sistem, ali vise o tome kada sve zavrsim.

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tako je Goksi, GamuT sada vodi glavnu rec! Nas hobi ume da bude jako komplikovan, pa se treba trudi uprostiti ga sto vise, tacnije naci postenu hi-end firmu i probati njihov par. Mislim da je GamuT definitivno jedan od tih postenih firmi. Trenutna postavka je, kao celina, najbolji sistem koji sam imao. Kada kazem celina mislim i na kablazu, no o tom kada zavrsim sve. Wilsoni su dosli u zameni za Opuse, pa malo slusam njih, malo M3, mada iskreno preferiram GamuT kombinaciju.

Link to comment
Share on other sites

Sjajno! Ovo mi je jako zanimljivo za Wilsone vs. M3 - kapiram na istoj elektronici..

Imao sam neku polu kombinaciju za M7 ali me pretece neki kosooki sa Taiwana i odnese se mi ih ispred nosa...slusam sledece nedelje NOLA KO pa da vidimo kako to sljaka...mada me taj Gamut sa SS driverima hebe zesce - citaj kopka...

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Moram da se ispravim, Avalon Opus na GamuT-u i sadasnjom kablazom je najbolji sistem koji sam sklopio za sve ove godine. Ono sto izdvaja Avalone, Indru-Opus, u odnosu na GamuT, Wilson, Usher...je sredina. Vokali su ubedljivo najbolji na Avalonima, sto je donekle normalno obzirom da imaju poseban drajver za srednji opseg, i to kakav drajver! Tu je najveca razlika i to se cuje. Visoki, Accuton vs. SS Revelator, uh... ne znam, oba sviraju fantasticno. U ovj trenutnoj postavci mi je mozda SS i bolji, ali voleo bih da imam sada Duka da uporedim sa M3, e to bi bilo jako interesanto. Naravno, kada budem rasprodao viskove, Duke 2 je ono sto mene zesce kopka, ali otom potom. Za sada sam prezadovoljan GamuT-ima, i zaista ne znam gde moze zvuk da ode dalje, sem mozda u toj sredini, ali sistem sa M3 je na granicama mogucnosti dvosistemske kutije. Ono sto sam skapirao u poslednjih par meseci je da, prvo, podnostojeci zvucnik, u ovom slucaju Avalon Opus, itekako moze da svira u manjoj sobi poput moje, ukoliko mu je dato adekvatno pojacanje/kablaza, i drugo da bookself kutija, nazalost, ne moze da ima to "meso" koje ima podnostojeca iste klase. Naravno, kod mene je uvek pitanje nekog kompromisa i finansija za dalje promene, pa je Opus morao da ide. Prijatelj koji vec godinama unazad dolazi kod mene da slusa moje sisteme,  a koji je bio na poslednjem beogradskom Hi-fi sajmu, je rekao, kada je cuo Opuse na GamuT-u, da je to bolji zvuk od bilo cega sto je cuo na sajmu. Koliko je to relevantno, ne znam, nisam na sajmu bio, samo prenosim njegove impresije. I zao mi je sto sam tek na kraju shvatio koliko je Opus fantastican zvucnik, ali abrem sam ga malo slusao sa sistemom iza njega koji zasluzuje. To nije bio slucaj sa M3 prvi put kada sam ih imao i zato sam ih i ponovo nabavio. I nisam se pokajao. Kombinacija je odlicna, nije bolja nego sa Avalonima, ali ni M3 nije konacno resenje, valjda je jasno da to kod mene nema kada su zvucnici u pitanju, stim sto sam sada, konacno, ispostovao do maksimuma ostale karike sistema, konkretno amplifikaciju i kablazu. Mada, polako usporavam, dovoljno toga sam cuo, i vec imam poprilicno izgradjen "ukus" sta volim i sta hocu od sistema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...