Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

11 sati ranije, TurboMaximus said:

Bila bi manja šteta, mada, trebalo je da shvatiš metaforički.

Da bi tako shvatio treba da te poznajem.

 Bilo kako bilo, difuzore sam kupio da ukoliko zatrebaju iste i upotrebim. Normalno biti će i drugih stvari u prostoriji koji bi trebalo da pozitivno utiču na akustiku prostora.

U situaciji sam da ceo prostor prilagodim slušanju muzike. Kako budu tekle promene u prostoru  slikaću i posle podeliti iskustvo na forumu.

Pozdrav Branko

 

  

Link to comment
Share on other sites

Rešavanje akustike apsorpcijom je pregažen koncept. Kontrola distribucije refleksija je najzdraviji metod. To se rešava dimenzijama i oblikom prostorije i objekata u njoj i izborom pogodnih materijala. Apsorpcija se izbegava, odnosno primenjuje u nuždi, na minimumu minimuma. U savremenim koncertnim salama čak se i sedišta ne tapaciraju sa svih strana već samo oni delovi koji su u kontaktu s telom.

Dvokanalna reprodukcija ne funkcioniše u punom kapacitetu bez učešća prostorije. Zato refleksije ne treba eliminisati već staviti pod kontrolu, preusmeriti. Difuzori su logično sredstvo za ambicioznije, mada redovni sobni inventar obično bude dovoljan za vrlo dobar rezultat. Mana je to što ga je često previše.

Pravljenje namenske slušaonice je ozbiljan zadatak. Instant rešenja rađena na osnovu amaterskih merenja i proračuna lako mogu da rezultiraju fijaskom. Zato je generalni savet postupnost i strpljivo analiziranje svakog koraka i registrovanih zvučnih pomaka.

Da bi se napravio kvalitetan audio uređaj nije dovoljno biti stručnjak za elektroniku. Isto važi i za stručnjaka za akustiku i prostor za slušanje. Profesionalci, naviknuti na studijske i koncertne okolnosti često uopšte ne razumeju probleme kućne reprodukcije. Neverovatno je, ali ima ih koji uopšte ne slušaju muziku. O akustičarima koji se bave problemima nevezanim s muzikom da i ne govorim.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, bokiooo7 said:

U pravu si, amplifikacija igra vaznu ulogu sto se basa tice i u to sam se licno uvjerio. Sto bolja kontrola to bolji bas, odnosno manje woofa po sobi.

Doduse ima ljudi koji vole malo manju izlaznu impedansu pojacala, sto basu daje iluziju ''punoce'', medjutim sve zavisi od same sobe. 

Zvuk zavisi od mnogo parametara i nije ga bas jednostavno dovesti u balans. Konkretno kod mene, probao sam sistem na tri razlicita zida i na sva tri zvuci razlicito, od neslusljivog do sasvim solidnog. 

Mozda je najbolje da ti neko sa foruma pozajmi difuzore ( ako neko ima) pa da probas... 

Pa to bi bilo najbolje, ali ja ne volim da cimam ljude, a i ukoliko su dofuzori od dveta onda to nije ni malo lako. Kontaktirao sam ove RFA Acoustic i sve je bilo ok dok ih nisam pitao da li postoji nekakv mogucnost testiranja kod men u prostoru, tada su prestali da odgovaraju. :)

https://www.kupujemprodajem.com/RFAcoustics-SKYLINE-akusticki-difuzor-18100056-oglas.htm?filter_id=94151260

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Oknarb said:

Da bi tako shvatio treba da te poznajem.

 Bilo kako bilo, difuzore sam kupio da ukoliko zatrebaju iste i upotrebim. Normalno biti će i drugih stvari u prostoriji koji bi trebalo da pozitivno utiču na akustiku prostora.

U situaciji sam da ceo prostor prilagodim slušanju muzike. Kako budu tekle promene u prostoru  slikaću i posle podeliti iskustvo na forumu.

Pozdrav Branko

 

  

Visimo ovde već godinama pa računam kao da se znamo. U svakom slučaju imaš izvinjenje.

To što si pomenuo više mi liči na apsorbere nego na difuzore. Otud onakav komentar.

Iznad je post koji sam slučajno upravo napisao i koji ilustruje kako otprilike razmišljam.

Jovan

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Alexandar said:

Kako se kreci taj rigips, posle n godina, kada za to dodje vreme? 

Koliko vidim, po svojoj strukturi, je jako nezgodan sto se toga tice?

Teško se kreči. I sam sastav se ne bandažira. Preciznost maksimalno kod postavke. Ovaj koji sam naručio Gyptone big quattro

na sastavima je kao obična gips ploča. Spojevi se mogu obraditi. Inače nisam u potpunosti da je potrebno posebno dampirati

prazan prostor. 

 

Link to comment
Share on other sites

Za početak bih taj zid potpuno očistio. U stvari, početak bi bio pražnjenje sobe, skidanje svih akustičkih dodataka i izbor lake fotelje s niskim naslonom.

Prvo treba elementarno primiriti sobu. Trouglovi u čoškovima (reflektujući, a ne apsorberi), neka manja i tanja podna prekrivka od prirodnog materijala i par komada nekutijastog nameštaja, na mestu prvih bočnih refleksija, trebalo bi da zadovolje. Sledeći i najvažniji korak je pozicioniranje zvučnika i slušne pozicije do u santimetar i postepeno testiranje prostorije na sve načine koji ti padnu na pamet.

Što se zida iza zvučnika tiče, stavio bih za početak samo policu, a sve ostalo radio postepeno, na uvo. Naravno, promene idu jedna po jedna, uz normalno slušanje muzike. Cimanje na po tri takta samo unosi nervozu. Uočio sam kod sebe da od momenta kad krene muzika sigurno prođe pola minuta pre no što postignem pun slušni fokus.

Ne dajem konkretne odgovore jer može da ih da samo onaj ko sedi u tvojoj sobi.

Sad moram da bežim. Možemo da nastavimo popodne.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, TurboMaximus said:

Za početak bih taj zid potpuno očistio. U stvari, početak bi bio pražnjenje sobe, skidanje svih akustičkih dodataka i izbor lake fotelje s niskim naslonom.

Prvo treba elementarno primiriti sobu. Trouglovi u čoškovima (reflektujući, a ne apsorberi), neka manja i tanja podna prekrivka od prirodnog materijala i par komada nekutijastog nameštaja, na mestu prvih bočnih refleksija, trebalo bi da zadovolje. Sledeći i najvažniji korak je pozicioniranje zvučnika i slušne pozicije do u santimetar i postepeno testiranje prostorije na sve načine koji ti padnu na pamet.

Što se zida iza zvučnika tiče, stavio bih za početak samo policu, a sve ostalo radio postepeno, na uvo. Naravno, promene idu jedna po jedna, uz normalno slušanje muzike. Cimanje na po tri takta samo unosi nervozu. Uočio sam kod sebe da od momenta kad krene muzika sigurno prođe pola minuta pre no što postignem pun slušni fokus.

Ne dajem konkretne odgovore jer može da ih da samo onaj ko sedi u tvojoj sobi.

Sad moram da bežim. Možemo da nastavimo popodne.

Uh, hvala ti puno na konkretnom odgovoru, ali sada smi mi zadao poprilican domaci. Problem je taj dekoteks na desnom zidu koji nije bas tek tako skinuti. Panele sa azmafona lako uklonim, prenosivi su, nisam ih fiksirao, srecom. Ovo na plafonu takodje ne mogu da diram, mada to ne apsorbuje zvuk, samo vrsi koliko toliku difuziju. Sto se namestaja tice, u sobi imam samo ovu fotelju za slusanje, doduse iza mene stoji ambalaza od S25 koja je od drveta, kutija, tako da ona veceras leti napolje, a u cosku su Fokusi 380, njih ne diram. U levom cosku iz mene je kula u kojoj je komp i stolica, tako da oni nemaju nekog negativnog uticaja. Jos jedan problem kod moje sobe je taj levi cosak koji je deo kule, tako da se zid iza mene na pola sirine izduzuje u tu kuli, sto cini sobu nepravilnog oblika. Slikacu da steknete utisak. U svakom slucaju dao si mi dosta ideja za igranje u narednom periodu, hvala ti.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Oknarb said:

Kako sa visinom od tri metra. Kod mene u praznoj prostoriji ječalo je sa svih strana. Da li su trouglovi u ćoškovima bass trapovi ili su nešto drugo?

Mislim da sam trouglove prvi put video u One Hi-fi-u pre 5-6 godina, i napravio sam ih od itisona, podne obloge, i napunio ih vatom, tako da definitivno deluju kao apsorberi. I oni su jos jedan deo koji ne mogu tek tako da uklonim, a i ne bih, lepo su ispali i sumnjam da negativno uticu na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Ovako je kod mene

 

Trougao.jpg

Opet ideja nije dampiranje već umekšan prolazak refleksija u zoni roglja. Unutra je nagurana neka sintetička masa iz jorgana, da prepreči navodno pražnjenje zidova preko ćoškova. Možda i nije potrebna. Rezultat je ispao dobar, tako da se više nisam zamajavao. Bez trouglova u sobi je nakon prestanka tona ostajao da visi neprijatni pisak sledećih nekoliko sekundi. Imaju efekta u srednjim i višim delovima spektra.

Nisam eksperimentisao s veličinom i materijalima. Ploča je od PP ili PU, debljine 4mm i stranice 350mm (možda 400, proveriću).

Uz ovo je potrebno još smiriti buku prostorije. Čim buka nestane treba stati. I to je to. Anomalije u basu se rešavaju prvenstveno pozicioniranjem zvučnika, ali je velika i uloga akustičke podloge i kablova.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, williamwallace said:

Mislim da sam trouglove prvi put video u One Hi-fi-u pre 5-6 godina, i napravio sam ih od itisona, podne obloge, i napunio ih vatom, tako da definitivno deluju kao apsorberi. I oni su jos jedan deo koji ne mogu tek tako da uklonim, a i ne bih, lepo su ispali i sumnjam da negativno uticu na zvuk.

Itison, ako je sintetički, odbija sigurno, a može i da vrišti. Proveri to.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jos jedna stranica mojih hi-fi putesestvija, tacnije stigao materijal za Skyline. Ne Delija, ne pravim GTR-a. :P Ukupno ima oko 1500+ delova, posto je plan da napravim ukupno devet komada, 48x48 cm, svaki deo je 4x4 cm, visine 5, 10, 15 i 20 cm. Da, ogorman posao. Sve stavljam na zid iza zvucnika koji je spreman za postavku, tacnije ociscen, skinuta plazma, sklonjeni apsorberi. Bice tri segmenta, na svakom po tri skyline difuzora. Celine ce biti postavljene horizontalno. Difuzori ce pokrivati, manje vise, sirinu sobe od visokotonca do visokotonca, i bice medjusobno razdovjeni verovatno dve sirine pojedinacnih delova, tj. 8 cm. Jos se razmisljam koliko da deline razdvojim po vertikali, tj. do koje visine ce biti postavljeni difuzori. Drvo koje je korisceno za izradu je orah, jasen, tresna i bukva. Ja obozavam drvo kao materijal, tako da ce sve ostati u izvornom obliku, dakle ne lakira se, ili ne daj boze, ne farba se. Ovih dana treba da kupim ploce, jos cu videti kojeg materijala, da li sperploca, medijapan, i da krene sklapanje.

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Delija, razumemo se. :)

Znate kako, ovo drvo je stajalo 20. godina u supi, od plus 40 do minus 20, i po povrsini, pre ove obrade nisam primetio neku razliku, zaista, tako da sumnjam da ce kucni uslovi biti gori od onih na koje je vec naviklo. Sa druge strane ima mi itekako smisla da bilo kakvo tretiranje drveta ce uticati na svojstva istog i umanjiti ili barem promeniti difuziju koju stvara. Juce sam morao sve da izvadim i prebrojim, jer mi je nesto izgledalo malo materijala, ali sve je tu, cak i visak jedan ceo set.20161211_170721zzzzzzzzzz.jpg

 

Na kraju, sve bi to trebalo ovako nekako da izgleda, stim sto ce kod mene biti veci razmak izmedju pojedinacnih difuzora.

Hifi01.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, golum said:

Jbt total respect za ovo sto radis! :klanjanje

Nadam se da ce ti doneti to cemu stremis!!

Pozz.,

G

Hvala Goksi,

moja dijagnoza je odavno vec postavljena, tako da ovo nije nista novo. A sto se tice efekta, i sta ce difuzori doneti u sistem, makar ne bila nikakva razlika, sto je nemoguce, ja volim drvo kao materijal pa ce u svakom slucaju biti lep ukras. :)

Link to comment
Share on other sites

Nesto slicno sam radio prije dosta godina, ima tu poprilicno posla...

Malo je nejasno zasto su drveni komadi toliko dugacki, recimo da bi isti efekat bilo slaganje komada od 0 - 10 cm duzine jer ovako to ispada puno vise materijala i ljepljenja a da ne govorim da ce svaka ploca biti poprilicno teska.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...