Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Da Suco ti, tvoj sistem i tvoja tema su jedini razlog zasto sam oducio da pokrenem pricu o mom. Prvo, pisali smo sve u saljivom tonu, ako nisi primeio od sinoc, mada ovo je net i napisane reci se uvek mogu protumaciti na jedan ili drugi nacin, ali nisam uopste tebe nazvao zombijem :), vec te ljude koji dolaze kod tebe posto su procitali tvoju temu i pozeleli da dodju da cuju taj sistem o kome toliko citaju. A zbog njih ssve ovo i pisem, jer sam ja bio jedan od tih, kao sto vidis, ako si uopste procitao celu temi ili samo trazis postove o Esotaru, ja sam najveci zombi od svih najveca dileja!!!

Prvo, Suco ti moras da shvatis da si ti jedan od gurua ovog foruma, da je tvoja tema itekako uticajna, ako ne i najvise od svih na ovom podforumu i da mnogi ljudi, koji nemaju ama bas nikakvog iskustva citaju istu, i da oni zaista, formiranog "svog" misljenja, idu i sklapaju sistem po onome sto procitaju kod tebe na temi i sto posle, sa vrlo malo objektivnosti, cuju kod tebe. Da, i ja, kao i oni, kada sam izasao od tebe sam se osecao FENOMENALNO, ali ne zbog tvog sistema, vec mog. U tom trenutku, moj sistem, kosta tri puta manje od tvog, a svira neuporedivo bolje. Da ne govorimo da ti uporedjus zvucnike poput Mini Utopija i Dynadia Focusa i delis ih samo sa "razlicita filozofija zvuka" :) Onda kod mene pricas o jednoj trecoj firmi zvucnika, za koje sam ja tokom godina video, cuo da su nesto najbole sto iko od nas mozde da kupi ukoliko kupuje novo, i navodis neki totalno nefverovatna razlog zasto si ih odbacio, A inace, glavni uvoznik za Dyhaudio u Italiji, kojeg pomenih se slaze sa mnom, i istog je misljenja po pitanju te fabrike, tog brenda. Dalje, u tvom sistemu, u trenutku kada sam ga ja slusao, imas kablove i strujni filter koji kostaju vise nego zvucnici, digitalni izvor ti kosta duplo vise od zvucnika. Ti i dan danas pricas o "magiji" i pridodajes je izvoru komponentama kojima tepas kao da su ti deca jbt, a i dalje ne shvatas da su ti zvucnici ogranicavajuci faktor. Jbt, sipas iz bureta od 100l u onu flasicu za urinokulturu...Sto ne probas da malo promuljas vrednosti tvog sistema, prodas nesto i konacno uzmes taj Confidence 2 ili 4 koji je vec, cena mu oko 6000e bre.... Ja tebe shvatam, ti isto patis od bolesti kao ja, nisu iste ali su slicne, ali moras nekada da preispitas sebe i mozda na kraju shvatis da si se zeznuo. I naravno, shvatam koliko je to tesko za tebe, posto kada bi priznao da si se zeznuo to bi bilo drvlje i kamenje, jer ti toliko pricas o, i potenciras svoje komponente da ukoliko bi se pojavile na oglasima klima na Zemlji bi se promenila. U svakom drugom, trecem tvom postu je Esotar, Esotar 2... I da se razumemo, S25 je jedan od najboljih zvucnika koje sam ja imao, i bulju bih dao da ti se na kvarno ubaci u tvoj sistem i da ga cujes, tada bi verovatno zaista i imao tu magiju. Znam da si se uvredio, izivni, ali ti ovo, iako niti smo priajtelji ni kumovi, vec samo hi-fi poznanici, ovo ti najiskrenije od srca govorim, zato sto si dobar lik i ovaj forum bi bilo losije mesto bez tebe. Da si neki dzukac, a zbog ove moje bolesti sam upoznao dosta, sto na forumu sto na kp, pa ne bih ti ni rec rekao. E sad cinjenica da, to sto napisah, nece imati ama bas nikakvog uticaja na tebe, jbg, morao sam da ti barem napisem.

 

Pedja nisam se uvredio , imas pravo da izneses svoje misljenje kao i ja ili bilo ko drugi na forumu , sve su to samo misljenja  a na kraju price mi smo ti koji odlucujemo sta cemo i kako graditi u svom sistemu i na kraju price ti isti sistemi su ogledalo naseg znanja i iskustva u hi - fi - ju . Ne radi se o nikakvom  kompleksu i promenama klime na zemlji vec o tome da necu da prodajem nesto sa cime sam zadovoljan , muka mi je vise od menjanja  - namenjao sam se za zivota komponenti sacuvaj Boze . Ide mi se u neku vrstu mirovine a bolest i zavist menjanja lecim sa vintage lepoticama 

 

SVAKA HI - FI KOMPONENTA U JEDNOM TRENUTKU MOZE POSTATI OGRANICAVAJUCI FAKTOR po najvise nekad zbog finansija I AKO BI SE TAKO GLEDALO KRAJA NEMA NITI SE NAZIRE .

 

Sistem svakako moze da primi bolju kutiju - naravno i uvek ali ja trenutno za to nemam uslova, sam si naveo da je C4 - 6.000 + troskovi transporta od 1.000e i to je u ovom trenutku nedostizno za mene. Mnoge kolege su me nagovarale da to nikako ne radim jer su to strasne velike  pare u ovim vremenima . Bilo je price kod mene na temi da sam i auto trebao  da prodam i pozajmim jos neke pare da bi dohvatio   taj  meni omiljeni C 4 , stvarno sam se tada malo lupio po glavi i osvestio zahvaljujuci nekim kolegama koji su mi ujedno i drugari  i zakljucio da b to svarno bilo suludo. Esotar 2 i jeste bio san da se nadje u sistemu u velikoj  kutiji  a za sto prihvatljivijepare i to je u Dy ergeli samo F 360 mogao da ponudi. Stvari su tu vrlo jasne i precizne.

 

Sto se tice s 25 nazalost njega nisam nikad slusao i oslonio sam se u svom komentaru na Mladjino iskustvo u odnosu na C 1signature 

 

Stvarno mi nije tesko da sebi ili bilo kom drugom priznam bilo kakvu svoju  gresku , zaista nemam problem sa takvim stvarima u zivotu. Deki VS mi je citirao post  gde se vidi da ja sa necim sto je bolje nemam problem  i otvoreno to napisem , nije bila moja zelja da Martena trkam sa Dy  vec ISKLJUCIVO NJEGOVA zelja da tu kutiju cuje u odgovarajucoj sobi A JA SAM KAO I UVEK DRUGARSKI UVEK BIO ZA TESTIRANJA , UPOREDJIVANJA I NARAVNO PRE SVEGA ZA DRUSTO , CASKU I PIVO

 

Preispitivao sam takodje sebe i nisam nasao da sam se negde zeznuo kad je odabir komponenti bio u pitanju osim ako ne mislis iskljucivo na zvucnike sa kojima sam izuzetno zadovoljan kako sviraju u odnosu na ono koliko sam ih platio. Nisam se ja Pedja uvredio , znas da sam uvek bio za razmenu misljenja pa kako god bilo . Nema potrebe da se izvinjavas , dapace  trebao  si , pogotovo  ako si to  tako osecao a pritom  drzao to u sebi.

 

Od tebe generalno  imam puno vise iskustva sto je i normalno jer sam stariji i sve sto si ti do sad slusao i sto sad trenutno slusas od zvucnika ja sam do sad vise puta cuo u razlicitim sistemima na razlicitim amplifikacijama kod svojih drugara , napr. .. vise modela Avalon zvucnika medju kojima su i tvoji , nece to da svira sa jeftinim pojacalima i koje kakvim lampicama od 50 ak wati. Drugar iz unutrasnjosti koji ima Indre a koje su predhodno opet bile ovde u Bgd - u nisu htele da sviraju kako treba sa preko 10 ak koje kakvih pojacala sve dok ih nisam cuo u dva navrata i pao  DUPE ,   jednom na Unisonu 845 absolute Images for unison research 845 absolute ( cena poznata siroj javnosti ) a drugi put na ne bas tako preskupom Jeff Rowlandu http://jeffrowlandgroup.com/us/continuum-500-3.html . O tvojim neki drugi put 

 

Lepo je sto si malo oziveo pre svega sebe pa onda forum ovako zanimljivom temom i zanimljivim iskustvom. Ja sam deo toga cuo sa mini utopijama i hvala ti  na tome kao i na ukazanom gostoprimstvu. Ostaje zal sto ne cuh i s 25 ali ko zna mozda se i vrate jednog dana

Link to comment
Share on other sites

Pedja nisam se uvredio , imas pravo da izneses svoje misljenje kao i ja ili bilo ko drugi na forumu , sve su to samo misljenja  a na kraju price mi smo ti koji odlucujemo sta cemo i kako graditi u svom sistemu i na kraju price ti isti sistemi su ogledalo naseg znanja i iskustva u hi - fi - ju . Ne radi se o nikakvom  kompleksu i promenama klime na zemlji vec o tome da necu da prodajem nesto sa cime sam zadovoljan , muka mi je vise od menjanja  - namenjao sam se za zivota komponenti sacuvaj Boze . Ide mi se u neku vrstu mirovine a bolest i zavist menjanja lecim sa vintage lepoticama 

 

SVAKA HI - FI KOMPONENTA U JEDNOM TRENUTKU MOZE POSTATI OGRANICAVAJUCI FAKTOR po najvise nekad zbog finansija I AKO BI SE TAKO GLEDALO KRAJA NEMA NITI SE NAZIRE .

 

Sistem svakako moze da primi bolju kutiju - naravno i uvek ali ja trenutno za to nemam uslova, sam si naveo da je C4 - 6.000 + troskovi transporta od 1.000e i to je u ovom trenutku nedostizno za mene. Mnoge kolege su me nagovarale da to nikako ne radim jer su to strasne velike  pare u ovim vremenima . Bilo je price kod mene na temi da sam i auto trebao  da prodam i pozajmim jos neke pare da bi dohvatio   taj  meni omiljeni C 4 , stvarno sam se tada malo lupio po glavi i osvestio zahvaljujuci nekim kolegama koji su mi ujedno i drugari  i zakljucio da b to svarno bilo suludo. Esotar 2 i jeste bio san da se nadje u sistemu u velikoj  kutiji  a za sto prihvatljivijepare i to je u Dy ergeli samo F 360 mogao da ponudi. Stvari su tu vrlo jasne i precizne.

 

Sto se tice s 25 nazalost njega nisam nikad slusao i oslonio sam se u svom komentaru na Mladjino iskustvo u odnosu na C 1signature 

 

Stvarno mi nije tesko da sebi ili bilo kom drugom priznam bilo kakvu svoju  gresku , zaista nemam problem sa takvim stvarima u zivotu. Deki VS mi je citirao post  gde se vidi da ja sa necim sto je bolje nemam problem  i otvoreno to napisem , nije bila moja zelja da Martena trkam sa Dy  vec ISKLJUCIVO NJEGOVA zelja da tu kutiju cuje u odgovarajucoj sobi A JA SAM KAO I UVEK DRUGARSKI UVEK BIO ZA TESTIRANJA , UPOREDJIVANJA I NARAVNO PRE SVEGA ZA DRUSTO , CASKU I PIVO

 

Preispitivao sam takodje sebe i nisam nasao da sam se negde zeznuo kad je odabir komponenti bio u pitanju osim ako ne mislis iskljucivo na zvucnike sa kojima sam izuzetno zadovoljan kako sviraju u odnosu na ono koliko sam ih platio. Nisam se ja Pedja uvredio , znas da sam uvek bio za razmenu misljenja pa kako god bilo . Nema potrebe da se izvinjavas , dapace  trebao  si , pogotovo  ako si to  tako osecao a pritom  drzao to u sebi.

 

Od tebe generalno  imam puno vise iskustva sto je i normalno jer sam stariji i sve sto si ti do sad slusao i sto sad trenutno slusas od zvucnika ja sam do sad vise puta cuo u razlicitim sistemima na razlicitim amplifikacijama kod svojih drugara , napr. .. vise modela Avalon zvucnika medju kojima su i tvoji , nece to da svira sa jeftinim pojacalima i koje kakvim lampicama od 50 ak wati. Drugar iz unutrasnjosti koji ima Indre a koje su predhodno opet bile ovde u Bgd - u nisu htele da sviraju kako treba sa preko 10 ak koje kakvih pojacala sve dok ih nisam cuo u dva navrata i pao  DUPE ,   jednom na Unisonu 845 absolute Images for unison research 845 absolute ( cena poznata siroj javnosti ) a drugi put na ne bas tako preskupom Jeff Rowlandu http://jeffrowlandgroup.com/us/continuum-500-3.html . O tvojim neki drugi put 

 

Lepo je sto si malo oziveo pre svega sebe pa onda forum ovako zanimljivom temom i zanimljivim iskustvom. Ja sam deo toga cuo sa mini utopijama i hvala ti  na tome kao i na ukazanom gostoprimstvu. Ostaje zal sto ne cuh i s 25 ali ko zna mozda se i vrate jednog dana

Suco, ja tebe zaista gotivim, i pomalo se glupo osecam dok sam citao ovo, jer znam koliko si iskren i zasto si u svemu ovome. Necu nicega da se dotaknem, ali se iskreno nadam da su u nekom narednom periodu vratiti u svoju sobu S25, jurim ovog coveka kome sam ih prodao mesecima, nadam se da ne cita forum, i ako ga kojim slucajem dobijem zovem te na slusanje a posle ga donosimo kod tebe. Necu ti se izvinjavati, jer nisam ni hteo da te uvredim, da jesam to bi bio drugaciji recnik i ton, iako ja to nikada ne bih uradio ni nekom losem coveku, a pogotovo ne osobi poput tebe. Najbitnije je da se ti nisi uvredio mojim vidjenjem stvari, i sto je jos bitnije je da ti uzivas u svom sistemu, jer tako bi i trebalo da bude, da nam nase misljenje bude najbitnije, i da nam crv sumnje ne unose drugi vec mi sami. Do dolaska S25...

Link to comment
Share on other sites

Usput proÄitah "bas je dobar i Äuje se kad ga ima"...

Malo sam parafrazirao, ali, priÄa o takvom basu se Äesto ponavlja na forumu. Å ta to zapravo znaÄi? U kom kontekstu se to potencira?

Rekao bih da u takvim sistemima nešto nije u redu. Prosto je nemoguće da jedan sistem reprodukuje bas konstantno, a drugi samo kad ga ima. Pa šta to svira onaj prvi sistem? Odkud se pojavljuje kod njega nepostojeći bas?

Izvinjavam se na off-u. :)

Nije off, sve vezano za bilo ciji komentar ne moze da bude off. Da, bas tako, to sam doziveo sa Mini Utopijama a i Micro je takva, samo sto nisam bio jasan, ustvari pogresno formulisao ono sto sam zeleo da napisem, a to je da, konkretno Utopija, ima manje basa od recimo neke druge kutije dok sviraju, recimo, lupam, neki pop, aranzmane koji se oslanjaju na kompijuterske semplove, i onda dodje neki zivi instrument, na nekom odlicnom snimku, recimo kontrabas i Utopija odjednom ide dublje i vernije ga predstavlja nego onda druga kutija koja je bila mocnija u basu na drugoj vrsti muzike. Opet kazem i ja sam bio zacudjen, ali to sam doziveo, cuo.

Link to comment
Share on other sites

Usput proÄitah "bas je dobar i Äuje se kad ga ima"...

Malo sam parafrazirao, ali, priÄa o takvom basu se Äesto ponavlja na forumu. Å ta to zapravo znaÄi? U kom kontekstu se to potencira?

Rekao bih da u takvim sistemima nešto nije u redu. Prosto je nemoguće da jedan sistem reprodukuje bas konstantno, a drugi samo kad ga ima. Pa šta to svira onaj prvi sistem? Odkud se pojavljuje kod njega nepostojeći bas?

Izvinjavam se na off-u.:)

Probacu ovog puta da budem jasniji.

Kao prvo, slozio bih se sa ovim sto je Wallace napisao, tj. da nekim produkcijama ili cak i vrstama muzike jednostavno izostaje kolicina bas frekvencija pri slusanju na kvalitetnom sistemu (ziv primer Rihanna, numera "Please don't stop the music") koja kod mene u kolima svira fenomenalno, bas pumpa sve vreme dosta jako i sve vreme naglaseno kako i treba da zvuci za ovu vrstu muzike. U odnosu na to na Avalonima zvuci tanje tj. kao da se radi o drugacijem snimku. U drugom slucaju, na Indrama pustim neki dobro produciran jazz standard tipa album "We get requests" Oscara Petersona (prva stvar, zaboravih ime) a ono bas poceloj sobi, ide u dubini, telo, timbar, gudalo na desnom kanalu koje tako snazno titra da mislis da ce da iskoci drajver iz kutije. Da ne pominjem triangl ciji zvuk odzvanja i stoji tako 3-4 u vazduhu kao holografski prikaz.

Ono sto bih dodao je da sam ovim sto navodite hteo da kazem da reprodukovanog basa ima samo onda kada ga ima i u audio signalu. Znaci da u momentu kad ga vise nema u signalu, nema ga ni na drajveru, da ima tako brzu reakciju tj. da se bas membrana u najkracem vremenu pokrece i zaustavlja. Inace, wooferi na Indrama su od Nomex/kevlara koga karakterisu lakoca i cvrstina, krutost. Nemam pravi izraz, ali najblize sto mi pada na pamet je "ustopovan bas" kod koga nema ni trunke nekontrolisanog oscilovanja.

Bas linije se tako lepo i lako prate na Avalonima, za razliku od njih mucio sam se sa B&W 802N po tom pitanju - tolika kutija, a bas je uvek nekako ostajao uvek u drugom planu. Da me ne shvatite pogresno, ni na Avalonima nije u prvom planu nego taman tamo gde treba - melodican i uvek komplementaran drugom delu zvucnog spektra, kao fini preliv jelu bez kojeg ovo ne bi imalo punocu ukusa. Jednostavno Avalon ima bolji udarac, zvuci kao da iskacu i zrace iz njih. Sigurno da ima zvucnika koji bolje reprodukuju najdublji bas, ali ukupno gledajuci Indre su homogeni i kompletni zvucnici od vrha do dna (opet ne racunajuci najdublji bas).

Ako bih Avalone trebao da opisem samo u jednoj reci, to bi bila dinamika.

Iako im je pozornica bolja od vecine kutija koje sam slusao, npr. Vivid Audio na ovom polju odlazi jos dalje i takoreci nestaje u prostoru, sa dubinom pozornice i zivim zvukom kao sto kaze samo ime.

Posto na Indrama najnizeg basa jednostavno nema (u apsolutnim merama), moguce je dodati par sub-ova u vidu npr. JL Audio Phatom i tako se dobije kompletna zvucna sliku. Bas iz standardnih podnostojecih kutija se cuje dobro prakticno samo na par mesta u sobi (idealno na slusnoj poziciji) - osim naravno ako se u parovima (2, 4) sub-ovi pravilno rasporede po sobi.

Iskreno, to je jedino sto mi ponekad i na nekim numerama nedostaje na Avalonima u odnosu na velike Boverse - fenomenalni bas na numeri Bostich grupe Yello koji tako zatrese da su se svi koji su ovo slusali kod mene na B&W 802-kama bez izuzetka drzali za trosed u dnevnoj sobi gde su sedeli, i pritom nisu verovali da pojacalo koje gura zvucnike ima samo 70W (moj voljeni EC ECI-3). Jednostavno, bas na Avalonima je ukrocen, kontrolisan i samo neadekvatna sobna akustika i pogresno pozicioniranje moze da ga "izvede iz takta" da se tako izrazim, tj. da postane boomy i nedefinisan.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

suca77, on 23 Aug 2014-21:08, said:

 

Po meni Confidence C1 signature 2 svira dosta bolje od s 25. 

 

 

Ali Suco???

 

 

Copy - paste @ suca . . . .Sto se tice s 25 nazalost njega nisam nikad slusao i oslonio sam se u svom komentaru na Mladjino iskustvo u odnosu na C 1signature

 

Kao sto pise oslonio sam se tada kada sam to napisao  na tudje iskustvo kao da sam ih slusao   ,  i odnosi se na to kad je napisano 23 Aug...

Link to comment
Share on other sites

 a i strujni kablovi ce ti doci na red, mogu ti dati samo jednu sugestiju iz licne prakse, jer se kablazom - istina u diy varijanti zanimam nekoliko godina, a to je da uradis najkvalitetniju mogucu zidnu uticnicu koja ti je dostupna, kao i prvi utikac koji ide u nju...To mora biti najbolje, ostalo i ne mora...provereno, to kazu i u Nordostu - najkvalitetniji kabel od letve do zida, inace dzaba 5 skupih strujasa ako je to ispod njihovog nivoa

cao

da li si koristio one oyaide replike? kako su se one pokazale?

izvinjavam se na offu

Link to comment
Share on other sites

Jasno.

Tj. jasno mi je bilo i ranije ali se pravim "Toša"

Upravo u tome je poenta kada se opisuje zvuk nekih kutija, ali rijetko ko napomene koji žanr preferira. Ne voli svako Rijanu :)

Edit: moj muziÄki ukus, mogu slobodno reći, se popriliÄno mijenja, a sve kako kvalitet reprodukcije raste. Mislim da nisam usamljen, barem priznajem :)

Link to comment
Share on other sites

Nije off, sve vezano za bilo ciji komentar ne moze da bude off. Da, bas tako, to sam doziveo sa Mini Utopijama a i Micro je takva, samo sto nisam bio jasan, ustvari pogresno formulisao ono sto sam zeleo da napisem, a to je da, konkretno Utopija, ima manje basa od recimo neke druge kutije dok sviraju, recimo, lupam, neki pop, aranzmane koji se oslanjaju na kompijuterske semplove, i onda dodje neki zivi instrument, na nekom odlicnom snimku, recimo kontrabas i Utopija odjednom ide dublje i vernije ga predstavlja nego onda druga kutija koja je bila mocnija u basu na drugoj vrsti muzike. Opet kazem i ja sam bio zacudjen, ali to sam doziveo, cuo.

 

Kada su basovi u pitanju, treba biti vrlo oprezan kod donoÅ¡enja suda o nekoj kutiju. 

 

Pogledao sam specifikacije za tu Utopiu - basovi padaju već negde oko 70Hz, da bi na 50Hz bili negde na -6dB.

 

Pretpostavimo da soba ima pik u rasponu 50-60Hz, a pad izmeÄ‘u 40-50 i 60-70Hz. To znaÄi da Focal, praktiÄno, neće imati basa, osim tog ostrva izmeÄ‘u 50-60Hz. Å to znaÄi da će kontrabas odliÄno zvuÄati u tim nižim registrima, ali, generalno, bas će biti vrlo faliÄan.

 

Neka druga kutija koja ima odziv, recimo 40Hz -3dB će, na istim pozicijama, uprkos spomenutim padovima usled delovanja sobe, imati i u tim opsezima dosta bolji odziv. I to ne mora da znaÄi da su "mraÄnije", nego vernije reprodukuju basove. U smislu linearnosti - a Focal je, možda, utegnutiji i taÄniji, verovatno nije džabe tako "Å¡tedljiv" po dubini.

Link to comment
Share on other sites

Anubise, posto znam da Vi imate visestruko vise iskustva od mene, a meni sada vec ponestaje zvucnika koej zelim da cujem, sveo sam na Diablo i mozda taj Django, mozete li mi preporuciti zvucnike, koji nisu sa mog spiska, a da su do 10000e novi. Hvala unapred.

 

nazalost ne, odavno vec nemam interesovanja za high end i bavim se raznim specijalistickim usmerenjima koja odgovaraju mom ukusu, najcesce custom made. diablo ne znam, kao ni vecinu focala uostalom, slucajno sam imao iskustva sa S25 pa sam se zbog toga javio. moj ukus je sto se tice zvucnika jako ogranicen ali ako treba da se izjasnjavam po pitanju konvencionalnog hi enda, ja mislim da je B&W Matrix 801 MkII  neprevazidjen standard i da normalnom coveku ne treba nista bolje od toga. sad, ako je tacno da sluste u sobi od 12m2 onda slobodno zaboravite preporuku i kupite proac response 1SC (ozbiljan sam :)

Link to comment
Share on other sites

Po meni Confidence C1 signature 2 svira dosta bolje od s 25. 

 

 

 

Sto se tice s 25 nazalost njega nisam nikad slusao i oslonio sam se u svom komentaru na Mladjino iskustvo u odnosu na C 1signature 

 

Zaista sam hteo da precutim, i precutao sam u prvom mahu, jer si napisao poruku u jednom prijatnom maniru, a mogao si da ospes drvlje i kamenje, ali ovo je upravo ono protiv cega se ja, da kazem, borim, srz problema bilo kakvog postovanja na ovom forumu.

Ja kada sam procitao prvi tvoj post o razlici S25vsC1 pomislio sam da si proveo poprilicno vremena, dan, dva, tri, uporedjujuci zajedno jedan protiv drugog, i na osnovu toga izneo SVOJE misljenje. Pogledaj sa kojom ti ubedjenoscu nesto izjavljujes, "dosta bolje". I iskreno se nadam da izvesni gopsodin Mladja nije "zvanicni distributer" za Dynaudio, u kom slucaju, naravno da ce za njega da kutija od 6000e "dosta bolje" svirati od one od 4000e, u suprotonm kako bi opravdao razliku u ceni. A samo da procitas malo drugih foruma, video bi da su misljanja poprilicno podeljena i ne samo da S25 svira u klasi C1, vec i da je bolji od C1. Ja sam vec naveo cije sam misljenje cuo o toj komparaciji, ali ni jednog trenutka nisam ni pomislio, a kamo li napisao da drugi citaju da je S25 bolji od C1, jer C1 nisam imao u sobi, nisam sa njim ziveo mesec-dva. Opet, ne prozivam tebe, vec samo pokusavam da dokazem ljudima koliko zaista sve ovde sto se pise treba da uzimaju sa veeelikom dozom rezervisanosti, i da nikako ne treba da nasedaju na marketinske fore, ne mislim na tebe, nego da pokusaju da se izuzmu iz svega toga i da zakljucke donose samo i iskljucivo na osnovu sopstvenog misljenja! Ti kazes da si ti mnogo iskusniji od mene, ok. I sada kada ti kao mnogo iskusniji dozvolis sebi ovako nesto, sta ce ovi koji dolaze na ove strane trazeci savete pomisliti, ako uopste hoce da razmisljaju svojom glavom ili ce kao ja, zombi, tokom svih ovih godina srljati u nepoznato sa "svojim" misljenjem, pouceni tudjim "iskustvom".

Ja sam vec jednom naveo sta ja smatram za iskustvo sa nekim zvucnikom, ni pod razno misljenje drugih, nikako slusanje po salonima od sat vremena ili kod prijatelja od 3-4 sata, vec zivljenje sa istim, nedelju, dve, mesec, godinu, i probanje sa barem dve razlicite amplifikacije. Opet, u svojoj sobi, sa svojom muzikom, i svojim vremenom. Stvarno mi je zao sto si ovo ti, sto tebi ovo govorim, i na tebi pokusavam da dokazem nesto, ali jbg, morao sam da napisem. Isto kao i sto sam morao da napisem impresije o tvom sistemu, jer kada neko tako nesto napise, onda se sa pravom dovodi u pitanje svaki njegov post, njegovo iskustvo i njegovo, na osnovi istog, formirano misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Probacu ovog puta da budem jasniji.

Kao prvo, slozio bih se sa ovim sto je Wallace napisao, tj. da nekim produkcijama ili cak i vrstama muzike jednostavno izostaje kolicina bas frekvencija pri slusanju na kvalitetnom sistemu (ziv primer Rihanna, numera "Please don't stop the music") koja kod mene u kolima svira fenomenalno, bas pumpa sve vreme dosta jako i sve vreme naglaseno kako i treba da zvuci za ovu vrstu muzike. U odnosu na to na Avalonima zvuci tanje tj. kao da se radi o drugacijem snimku. U drugom slucaju, na Indrama pustim neki dobro produciran jazz standard tipa album "We get requests" Oscara Petersona (prva stvar, zaboravih ime) a ono bas poceloj sobi, ide u dubini, telo, timbar, gudalo na desnom kanalu koje tako snazno titra da mislis da ce da iskoci drajver iz kutije. Da ne pominjem triangl ciji zvuk odzvanja i stoji tako 3-4 u vazduhu kao holografski prikaz.

Ono sto bih dodao je da sam ovim sto navodite hteo da kazem da reprodukovanog basa ima samo onda kada ga ima i u audio signalu. Znaci da u momentu kad ga vise nema u signalu, nema ga ni na drajveru, da ima tako brzu reakciju tj. da se bas membrana u najkracem vremenu pokrece i zaustavlja. Inace, wooferi na Indrama su od Nomex/kevlara koga karakterisu lakoca i cvrstina, krutost. Nemam pravi izraz, ali najblize sto mi pada na pamet je "ustopovan bas" kod koga nema ni trunke nekontrolisanog oscilovanja.

Bas linije se tako lepo i lako prate na Avalonima, za razliku od njih mucio sam se sa B&W 802N po tom pitanju - tolika kutija, a bas je uvek nekako ostajao uvek u drugom planu. Da me ne shvatite pogresno, ni na Avalonima nije u prvom planu nego taman tamo gde treba - melodican i uvek komplementaran drugom delu zvucnog spektra, kao fini preliv jelu bez kojeg ovo ne bi imalo punocu ukusa. Jednostavno Avalon ima bolji udarac, zvuci kao da iskacu i zrace iz njih. Sigurno da ima zvucnika koji bolje reprodukuju najdublji bas, ali ukupno gledajuci Indre su homogeni i kompletni zvucnici od vrha do dna (opet ne racunajuci najdublji bas).

Ako bih Avalone trebao da opisem samo u jednoj reci, to bi bila dinamika.

Iako im je pozornica bolja od vecine kutija koje sam slusao, npr. Vivid Audio na ovom polju odlazi jos dalje i takoreci nestaje u prostoru, sa dubinom pozornice i zivim zvukom kao sto kaze samo ime.

Posto na Indrama najnizeg basa jednostavno nema (u apsolutnim merama), moguce je dodati par sub-ova u vidu npr. JL Audio Phatom i tako se dobije kompletna zvucna sliku. Bas iz standardnih podnostojecih kutija se cuje dobro prakticno samo na par mesta u sobi (idealno na slusnoj poziciji) - osim naravno ako se u parovima (2, 4) sub-ovi pravilno rasporede po sobi.

Iskreno, to je jedino sto mi ponekad i na nekim numerama nedostaje na Avalonima u odnosu na velike Boverse - fenomenalni bas na numeri Bostich grupe Yello koji tako zatrese da su se svi koji su ovo slusali kod mene na B&W 802-kama bez izuzetka drzali za trosed u dnevnoj sobi gde su sedeli, i pritom nisu verovali da pojacalo koje gura zvucnike ima samo 70W (moj voljeni EC ECI-3). Jednostavno, bas na Avalonima je ukrocen, kontrolisan i samo neadekvatna sobna akustika i pogresno pozicioniranje moze da ga "izvede iz takta" da se tako izrazim, tj. da postane boomy i nedefinisan.

Bravo Filipe, ti si moj covek, bas zbog te sarolikosti po pitanju muzike u kojoj pronalazis uzivanje, jer sam i ja takav. I muka mi je od stava da je samo tipa jazz ili sve ono sto stavljaju na test diskove produkovane da i kante sviraju na izgled odlicno, da je samo to muzika koja treba da se slusa i kojom se utvrdjuje vrednost odlicnog hi-fi sistema, da ne kazem hi-end posto mi se kenja od tog izraza, jer na kp hi-end pocinje od 100e a ovde hi-end ne postoji ispod 10000e po komponenti. I naravno, odmah je i usledio jedan lepo uvijen, a u osnovi neprimeren komentar. Bravo Filipe! Secam se, apropo muzike, jednom je moj drug postovao ovde i pomenuo kako je slusao Toseta Proeskog i uziva u njuegovom glasu. Kakvo pljuvanje, drvlje i kamenje, a Tose imao decko glas, glasovne mogucnosti, bolje nego 90 izvodjaca u koje se vecina kune, ali pevao je pop i onda je to automatski *****, taj disk ne sme ni da se unese u sobu a kamo li pusti na sistemu, ima odmah nesto da se pokvari... Stvarno ste neverovatni vi audiofili...Isto tako i za AV. Ako se lozis i na filmove i slucajno imas AV risiver, pa ti automatski nisi audiofil...Eh, te predrasude...

I NE, covek ne treba da menja muzicki ukus zato sto mu je sada sistem bolji i zato sto ce samo odredjena vrsta muzike zvucati savrseno na istom, i izvlaciti maksimum iz njega. Pa zbog cega te vi voleli neku pesmu, numeru u mladosti, zato sto ste je culi na nekom vrhunskom sistemu ili je neka deonica probudila nesto u vama ili su vas necije reci ili glas doveli do suza... Lupam, John Legend -  All of me, produkcijski nista specijalno, tj, nista, samo on i klavir, ali reci, emocija u njegovom glasu, pa to se i na You Tube-u cuje...  Muzicki ukus treba da se menja samo i iskljucivo zbog nas samih, kako rastemo, gresimo, padamo, volimo, mrzimo, i tako pronalazimo smisao u nekoj drugoj muzici, ono sto je bio pop u mladosti je sada dzez, jer sada vise pronalazite smisla i emocije u nekom instrumentu, ne mora sve recima da se kaze, taj kontrabas vam govori vise od bilo kog glasa, bilo koje reci. Uh, bre...

Link to comment
Share on other sites

cao

da li si koristio one oyaide replike? kako su se one pokazale?

izvinjavam se na offu

Opet, pa nije off. :) Mislim da sam napisao da su dva moja strujna kabla NAT, na kojima su na oba kraja te Oyaida replike. U jednom trenutku sam imao cast da upoznam Viktora, kolega sa foruma, malo porpicao sa njim, pokusao da upijem njegovo iskustvo, i on mi je rekao da slobodno uzmem te Oyaide jer za taj novac vrhunski odradjuju posao. Da li ce neke od 100-200e napraviti pomak u sistemu, pa verovatno da hoce, ali posto se ja cvrsto drzim smernice "bang for the buck", to je nesto cime se ne opterecujem, ove za 20e su i vise nego dobre. Hvala na javljanju.

Link to comment
Share on other sites

Kada su basovi u pitanju, treba biti vrlo oprezan kod donoÅ¡enja suda o nekoj kutiju. 

 

Pogledao sam specifikacije za tu Utopiu - basovi padaju već negde oko 70Hz, da bi na 50Hz bili negde na -6dB.

 

Pretpostavimo da soba ima pik u rasponu 50-60Hz, a pad izmeÄ‘u 40-50 i 60-70Hz. To znaÄi da Focal, praktiÄno, neće imati basa, osim tog ostrva izmeÄ‘u 50-60Hz. Å to znaÄi da će kontrabas odliÄno zvuÄati u tim nižim registrima, ali, generalno, bas će biti vrlo faliÄan.

 

Neka druga kutija koja ima odziv, recimo 40Hz -3dB će, na istim pozicijama, uprkos spomenutim padovima usled delovanja sobe, imati i u tim opsezima dosta bolji odziv. I to ne mora da znaÄi da su "mraÄnije", nego vernije reprodukuju basove. U smislu linearnosti - a Focal je, možda, utegnutiji i taÄniji, verovatno nije džabe tako "Å¡tedljiv" po dubini.

Odlican i koristan post, hvala Vam! Tako je, to je i razlog zasto sam i prodao prvu Micro za Mini, u potrazi za vecim, dubljim, prisutnijim basom. Na povrh svega toga sto ste naveli, sto iako verovatno niste ni slusali Utopije je tacno, ja sam imao u tom prvom mahu neadekvatnu elektroniku, jer sada sa Micro Utopijama na mom DIY integralcu sa babuskama ima popricno basa, kontrolisanog, brzog i tacnog. Ta brzina kutija je ono sto obozavam kod Focal-a, i, iz mesta bih ponovo uzeo moju bivsu Mini Utopiju, da nju cujem na onom integralcu. Po meni, ta brzina i tacnost basa dozvoljava da sve ostalo dodje isto tako do izrazaja, i da cujete kompletnu sliku. Slusao sam te neke skuplje kutije, u koje se ljudi kunu, i po meni bas je u njima toliko dominantan, da ovo sve ostalo zvuci kao u nekom haosu, pokusaavjuci da se probiju kroz taj bas, koji ne samo da je dominantan vec ostaje, traje, nikako da se zavrsi. Ja to ne volim, verujem da ima mnogo onih kojima je to super, ali meni ne.

Link to comment
Share on other sites

nazalost ne, odavno vec nemam interesovanja za high end i bavim se raznim specijalistickim usmerenjima koja odgovaraju mom ukusu, najcesce custom made. diablo ne znam, kao ni vecinu focala uostalom, slucajno sam imao iskustva sa S25 pa sam se zbog toga javio. moj ukus je sto se tice zvucnika jako ogranicen ali ako treba da se izjasnjavam po pitanju konvencionalnog hi enda, ja mislim da je B&W Matrix 801 MkII  neprevazidjen standard i da normalnom coveku ne treba nista bolje od toga. sad, ako je tacno da sluste u sobi od 12m2 onda slobodno zaboravite preporuku i kupite proac response 1SC (ozbiljan sam :)

Da, ja sam uvek dolazio kod Vas na temu da vidim sta ste novo doneli i uvek je bilo ono, wow, sta je sada ovo... :) ProAc je zaista intereasntna firma, i dok nisam u nekoj zameni dobio 3.5 nisam imao neku zelju da ih cujem. Cak i kada sam doneo 3.5 kod mene u prvi mah, posto sam ga prikacio na pogresno pojacalo, na tranzistore umesto na lampe, me nije odusevio. Naime, kada pogledate 3.5 to je kutija od maltene 1.5 metara, a ja u tom trenutku sam imao Korato Anniversary, mrcinu, i Graff 5050 sa KT88, onako skromno pojacalce, i posto nisam znao nista o ProAc-ima, bilo mi je logicno da ih odmah povezem na Korato. Pogotovo sto je Korato do tad svirao bolje od bilo cega sto sam kacio na svoje zvucnike, izmedju ostalog i neke druge lampase. Elem, kada sam Korato zakacio na ProAc-e, slusao sam sat vremena, raskacio i gurnuo u cosak. Tek posle par nedelja, kada je covek dosao da cuje 3.5 gde na kraju te seanse ja raskacinjem njegovo pojacalo i onako bzv ProAc-a povezujem na Graff, sam ja tek shvatio sta i ko je ProAc, i da teorija "sto vise to bolje" misleci na pojacanje, koju zastupaju neki poprilicno iskusni ljudi, ne mora uvek da bude tacna. To me je naucilo koliko je ustvari bitno uparivanje, jer cifre na papiru su jedno, iako osetljivost ProAc-a i sugerise na to, ali, ono sto je osnova svega, mora covek da proba, da se zezne. Elem, od tog trenutka sam ih neprestano slusao na Graaf-u sve dok ih nisam prodao.  Posle sam odmah pojurio onaj noviji veliki floor stander njihov, bio je na oglasima, ali mi je par njih reklo da ne ocekujem u novijim serijama ono sto je 3.5, sto sam posle i potvrdio citajuci po razlicitim forumima, jer taj novi floor stander je bio nesto poprilcino skup. Mada sa druge strane ja sam ga slusao na nekom od Holiday inn sajmova i svirao je za mene fantasticno. Zato i dalje mi je interesantan taj 1 sc i nadam se da cu ga imati u nekom narednom periodu, ukoliko nadjem neki dobar par po prihvatljivoj ceni. Steta sto ovaj komad sto se prodaje vec godinama na kp, obzirom da je u odlicnom stanju, u rangu sa onim CDM 1 se od 850e... :)

Link to comment
Share on other sites

Vilijame, iz stila pisanja se može okarakterisati Äovjek, kako tvog, tako i mog.

Tema je zanimljiva i dotiÄe se dosta toga i zgodno je proÄitati na jednom mjestu ovako objedinjene razne stvari.

I dalje za sebe govorim da nisam audiofil, ali da mi se muziÄki ukus promijenio, jeste. Koliko zbog "odrastanja", toliko i zbog napretka zvuÄnog. Nije to niÅ¡ta Äudno. SluÅ¡ajući semplove, otkriva se neÅ¡to novo Å¡to prija i ima veze i sa time o Äemu si pisao, ali i sa drugim stvarima. SocioloÅ¡ki fenomen.

Å to se basa tiÄe, Profet i Beat su dali objaÅ¡njenje koje mi je bilo potrebno. Sva ostala priÄa se svodi na probleme jednog sistema u reprodukciji, da li akustika prostorije ili izbor komponenti po muziÄkom ukusu ili ...

Poenta posta je da se u dobrom sistemu i sa dobrom produkcijom Äuje mnogo toga Å¡to je na loÅ¡em sistemu zamaskirano i da to izaziva, makar u mom sluÄaju, promjenu muziÄkog ukusa.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se u potpunosti da se covek razocara u cinjenicu da neki omiljeni album koji je na osrednjem sistemu zvucao poprilicno dobro i uzivali smo, sada na nekom sistemu koji otkriva sve nedostatke lose snimljenog materijala, a svaki, po meni, vrhunski sistem ce ucitini bas to, i samim tim navesti nas da trazimo samo bolju produkciju, ali to ne bi trebalo da bude povod da menjamo muzikci ukus, ako je to uopste moguce tek tako uraditi, jer mi onda zapravo slusamo sistem i njegove mogucnosti a ne muziku. Ja barem tako na to gledam. Ako vec postoji taj trenutak zali za losim snimkom, naizgled lose produkcije, pa logicnije mi je da posegnete za vinilom kao jednim od najboljih i najvernijih za prezentovanje muzike, nego da menjate Vas muzicki ukus. Opet, samo moje razmisljanje. 

Link to comment
Share on other sites

Kada su basovi u pitanju, treba biti vrlo oprezan kod donoÅ¡enja suda o nekoj kutiju. 

 

Pogledao sam specifikacije za tu Utopiu - basovi padaju već negde oko 70Hz, da bi na 50Hz bili negde na -6dB.

 

Pretpostavimo da soba ima pik u rasponu 50-60Hz, a pad izmeÄ‘u 40-50 i 60-70Hz. To znaÄi da Focal, praktiÄno, neće imati basa, osim tog ostrva izmeÄ‘u 50-60Hz. Å to znaÄi da će kontrabas odliÄno zvuÄati u tim nižim registrima, ali, generalno, bas će biti vrlo faliÄan.

 

Neka druga kutija koja ima odziv, recimo 40Hz -3dB će, na istim pozicijama, uprkos spomenutim padovima usled delovanja sobe, imati i u tim opsezima dosta bolji odziv. I to ne mora da znaÄi da su "mraÄnije", nego vernije reprodukuju basove. U smislu linearnosti - a Focal je, možda, utegnutiji i taÄniji, verovatno nije džabe tako "Å¡tedljiv" po dubini.

Hvala puno na ovakvim postovima koji dopunjavaju "ostrva" u znanju :D (makar mojem) i boljem razumevanju ovakvih tema! Ja sam, to je valjda jasno, vise lirski nastrojen u opisivanju, a na tehnicki aspekt koji je svakako neophodan i neminovan za potpuno razumevanje, gledam vise apstraktno (iz zadnje klupe), - vise kao na "staku" koja mi pomaze da shvatim mehanizme u hifi.

Ono sto je mnogo bitno i pozitivno za opstanak foruma je doslednost i stalozenost u objasnjavanju i razjasnjavanju pojmova o kojima pricamo (ovo se takodje odnosi i na pisanija drugih clanova), pa makar ih pominjali u vise tema i vise puta. Drago mi je sto forum ima clanove koji imaju sta da kazu, a da pritom to i drugima bude od koristi. Jos ako se prilikom rasprava zaobidju licne konfrontacije i nesporazumi, sta ces bolje.

Link to comment
Share on other sites

Filipe svaka Äast na rezonima. Mislim da forum napokon ide u pravom smjeru.

Ukusi su razliÄiti i o njima se ne raspravlja. :)

Veliko mi je zadovoljstvo da pratim ovakve teme gdje ima ljudi koji imaju šta da kažu i znaju kako to da prezentuju. Uglavnom pomirljiv ton uz po koju nezaobilaznu varnicu.

Živi bili i veseli!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...