Jump to content


potreban savet u vezi 5.1 zvucnika


dekoj

Recommended Posts

Nazalost nikako ne mozes da povezes pasivne zvucnike direktno na izlaz iz kompjutera neces imati nikakav zvuk. Mora tj. NEOPHODNO JE, pojacalo ili receiver.

 

Po mom misljenju mnogo je bolje ici na resiver posto imas 5 zvucnika. Imas dosta toga naci polovno na KP. Kako sam shvatio iz onoga sto si napisao rekao si "dobio sam 5.1 zvucnike" pa iz toga zakljucujem da imas i subwoofer a tu se javlja jedan problem ako zelis i njega da povezes.(a trebalo bi jer bez njega zvucnici ti nece imati gotovo nikakav bas). Ipak su to samo plastikaneri sateliti.

 

Ogromna vecina pa cak i dosta skupih receiver-a nema pojacalo za subwoofer vec ima samo izlaz (OUT).Pa bi ti za povezivanje subwoofer-a trebalo i pojacalo za njega.Sve u svemu po meni se NIKAKO ne isplati da ulazes ovoliku lovu za te zvucnike jer tesko da mogu dati kvalitetan zvuk za pare koje bi dao. Ulozeno/dobijeno na skali od 1 do 10  [ 0 ]

 

Zapravo ne znam sta imas nameru sa tim zvucnicima. Ako je za filmove hm pa i moze da prodje a ako je za muziku,BATALI SVE i uzmi stereo pojacalo i stereo zvucnike.

 

Dakle zakljucak. Zvucnike ne mozes povezati bez pojacala a investicija da bi dobio zvuk na tim zvucnicima nije isplativa po meni.

 

Izvini ako sam te razocarao ali realnost je takva :(

Link to comment
Share on other sites

Pa mislio sam za muziku da ih koristim, posto sam ih i onako dobio za dzabe. Ja sam planirao da kupim pojacalo za nekih 40e, ali ni tada ne bih dobio odgovarajuci zvuk?

 

Jos jedno pitanje, da li bi kao alternativnu varijantu mogao nekoliko malih zvucnika da prikacim na mini liniju i da povezem sa racunarom? Sta bi se desilo u tom slucaju? Amater sam u ovim stvarima... Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Na liniju bi mogao da povezes dva satelita ali opet bez subwoofera nebi dobio apsolutno nikakav bass jer su ti sateliti predvidjeni za frekvencije od (uglavnom) 100-150Hz pa navise. Dakle reprodukuju srednje tonove i malo zagrebu i visokotonski opseg i to je to. Bass koji bi dobio iz njih bi bio jacine kao npr na nekom LCD ili LED TV-u, dakle VEOMA slab.

 

 

Potpuno se slazem sa predlogom koji je dao "piiirrr", ali ukoliko bas zelis da iskoristis zvucnike jedino resenje je nabavka LG DVD risivera sa 6 pasivnih izlaza. Imas ih po oglasima, a na aukcijama cesto izlaze po nekim veoma smesnim cenama. Naravno posao bi zavrsio isti uredjaj nekog drugog proizvodjaca jer je u principu isti fazon.

 

Sto se tice kupovine pretpostavljam stereo pojacala (naveo si 40 eura) opet sa ovim zvucnicima ne dobijas nista jer ni u jednom slucaju neces dobiti bass.

 

Ukoliko kupujes 5.1 risiver kod preprodavaca po oglasima cak i za 40 eura moze da se nadje korektan uredjaj. Ja sam npr toliko platio Denon AVR-1602 u odlicnom stanju!!! (Ponekad se covek zapita sta bre ovi preprodavci rade)?

 

Na takvom uredjaju recimo bi mogao da iskoristis satelite ali opet potreban ti je aktivni subwoofer (sa pojacalom u sebi) da bi nadoknadio bass koji sateliti nemaju.

 

Dakle kako god da okrenes imas dva izbora:

 

#1 - Nabavka DVD risivera za male pare na kome bi mogao da ih iskoristis

 

#2 - Prodaja satelita i nabavka stereo pojacala i dva kvalitetna zvucnika ukoliko sistem prvenstveno planiras da koristis za muziku.

Link to comment
Share on other sites

U slucaju nabavke DVD risivera bez problema ga mozes povezati na PC sa tim zvucnicima koje imas. Vecina takvih uredjaja ima klasican AUX stereo ulaz tako da ti samo treba kabl koji na jednoj strani ima cinceve, a na drugoj strani 3.5 mm bananicu koja ide u PC tj u zvucnu karticu i to je to. Kada hoces da slusas muziku prebacis na tzv By-Pass mod kada su aktivna samo dva prednja kanala i subwoofer, a kada gledas filmove onda koristis Dolby Prologic II mod koji sluzi da stereo signal pretvori u 5.1 i tada su aktivni svi kanali.

 

 

E sad, sto se tice razlike izmedju pojacala i risivera...

 

Pojacala su ubedljivo najbolji izbor ukoliko muziku slusas vise nego sto gledas filmove. Imaju mnogo manje opcija za podesavanje i na njih mozes da prikljucis "samo" dva zvucnika mada postoji mnogo modela na koje mozes prikljuciti i 4 zvucnika pa i vise. U praksi (generalno) imaju vise snage nego risiveri bez obzira na to sto pise u specifikaciji i bolje mogu da guraju "nesto" zahtevnije zvucnike. Npr pre par meseci sam u radnji isprobavao ova dva modela, stereo pojacalo Pioneer A-10 i 5.1 risiver isto Pioneer VSX322K i u stereo modu A-10 ima za nijansu vise snage, a po specifikaciji je 2 x 50W dok je ovaj risiver 5 x 100W. Takodje stereo pojacala na sve kanale salju pun frekventni opseg tako da ni na jednom nebi mogao da koristis te satelite koje imas jer bi ih lako sprzio narocito ukoliko slusas muziku dosta glasnije.

 

Risiveri su drugacija stvar. Prvenstveno zovu se risiveri jer imaju u sebi AM/FM tjuner (to nijedno pojacalo nema) i imaju mnogo, mnogo vise opcija za podesavanje zvucnika tako da su za filmove bolji izbor. Na svakom risiveru postoji opcija za podesavanje zvucnika na Large i Small. Kada podesis na Small risiver na te kanale salje samo srednje i visoke tonove i npr tvoje satelite bi mogao da koristis cak i nesto glasnije bez brige dali ces da ih ostetis. To npr ni na jednom pojacalu nemozes. Svaki takodje ima izlaz za aktivan subwoofer mada postoje i pojedina pojacala koja to imaju ali to je retkost.

 

Naravno ima modela koji su odlicni i za muziku, imaju vise snage i zvuce bolje od gomile pojacala ali opet to je prica za neku drugu temu...

 

Ovo sto sam napisao se odnosi na 5.1 risivere, a postoje i klasicni stereo risiveri koji su u praksi jednostavno receno - stereo pojacalo sa tjunerom.

 

Dakle ako zelis da iskoristis zvucnike koje imas potrazi neki od LG DVD risivera jer zaista mogu da se nadju za smesne pare. Vidjao sam da na aukcijama izlaze i do 1000-1500 dinara, ispravni naravno! Mozes da pogledas i modele nekog drugog kvalitetnijeg proizvodjaca, samo obrati paznju da ti uredjaji imaju 6 izlaza za pasivne zvucnike.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj Sony STR-AV30R je samo stereo risiver, a to je kao sto sam rekao u proslom odgovoru bukvalno stereo pojacalo sa tjunerom u sebi. Ima ulaze za dva para zvucnika sto tebi ne odgovara. Dakle na KP gledaj kategoriju AUDIO / RISIVERI / SURROUND.

Tebi za te zvucnike treba ovo, bas kao porucen:) Ovo je original DVD risiver koji ide uz tvoje zvucnike!!!

 

http://www.kupujemprodajem.com/Lg-5-1-cd-dvd-dvx-14887962-oglas.htm?filter_id=64537

 

Ima cak i original daljinac. Na ovom LG-u mozes da zakacis svojih 6 zvucnika jer ima izlaze za 5 satelita + izlaz za pasivni subwoofer.

 

Na slici broj 3 sa zadnje strane vidis AUX IN ulaz i tu kacis PC. Uredjaj u sebi ima i FM tjuner.

 

Moj savet je da pozoves prodavca i lepo pitas za ispravnost i ako je sve ok uzimaj ga. Sa postarinom bi trebalo da bude oko 20 eura.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...