Jump to content


Pojacalo od 100W za zvucnik od 150W ?


zustroy

Recommended Posts

Pozdrav svima,

 

Razmatram kupovinu Monitor Audio 5.1 kompleta koji cine:

 

Silver 6

Silver LCR

Silver FX

Bronze  BXW10

 

Prednji zvucnici (Silver 6) imaju 150W RMS. Savetuju me da je pojacalo od 110W po kanalu (Yamaha RX-V675) dovoljno za ove zvucnike. Na Monitor Audio sajtu pise da je preporucena snaga pojacala od 60 do 150W.

 

Da li i kakvi problem u radu mogu da nastanu ako se koristi pojacalo manje snage?

 

Hvala.

 

Link to comment
Share on other sites

PiÄi samo i uživaj. PojaÄalo nije manje snage, lepo ti piÅ¡e da je za zvuÄnike preporuÄeno od 60-150w. Pritom to pojaÄalo nema 110 već 90w na 8ohm, koliko je otpotnost zvuÄnika. No, svejedno, samo guraj i uživaj. Ta Yamaha je proglaÅ¡ena pre dve godine za best buy do 500£, uz super ocene.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima,

Razmatram kupovinu Monitor Audio 5.1 kompleta koji cine:

Silver 6

Silver LCR

Silver FX

Bronze BXW10

Prednji zvucnici (Silver 6) imaju 150W RMS. Savetuju me da je pojacalo od 110W po kanalu (Yamaha RX-V675) dovoljno za ove zvucnike. Na Monitor Audio sajtu pise da je preporucena snaga pojacala od 60 do 150W.

Da li i kakvi problem u radu mogu da nastanu ako se koristi pojacalo manje snage?

Hvala.

PiÄi samo i uživaj. PojaÄalo nije manje snage, lepo ti piÅ¡e da je za zvuÄnike preporuÄeno od 60-150w. Pritom to pojaÄalo nema 110 već 90w na 8ohm, koliko je otpotnost zvuÄnika. No, svejedno, samo guraj i uživaj. Ta Yamaha je proglaÅ¡ena pre dve godine za best buy do 500£, uz super ocene.

A da li ima smisla terati zvucnike od 2 ipo soma na receiveru(ne pojacalu) od 600 700e?

Zaboravite na wate, ome i slicno...pricam o dobitku na kvalitet zvuka u odnosu na zvucnike u rangu od 1000 do 1500€.

Link to comment
Share on other sites

ovaj...kako da ti kazem....da?

 

ne razumem sta hoces da mi kazes...

Po tebi se ne meri evrima i zvucnici od 1500e zvuce isto kao i oni od 2500 na istom receiveru? 

 

Konkretno

JAMO S626HCS3 725,00 €    - 5.0 komplet

JAMO SUB360 395,00 €         - wuffer

1100e

 

naspram gorepomenutog kompleta, koji je 1300e skuplji.

Da li ce se dobiti nesto za taj novac, a da to sve tera isti receiver? To je moje pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, nisam sluÅ¡ao ni jedne ni druge. ÄŒovek je pitao neÅ¡to i za to je dobio odgovor. Ne ulazim u izbir. Å to se pak tvog pitanja tiÄe da li zvuÄnici koji manje koÅ¡taju mogu da zvuÄe bolje od onih koje su skuplji, odgovor je o da! Cenu formira i dizajn i afirmiranost brenda izmeÄ‘u ostalog, a ne samo kvalitet zvuka. A da ne pominjem sinergiju pojedinih brendova, onda se otvara Å¡iroka tema.

Link to comment
Share on other sites

O polako ljudi.Polako KurÅ¡um i mahatma nemojte se bespotrebno svadjati. Obojica ste po malo upravu.Dakle nereseno je. :D

Covek je lepo rekao da razmatra kupovinu Monitor audio 5.1 sistema.

 

Silver 6

Silver LCR

Silver FX

Bronze  BXW10

 

Dakle njemu definitifno treba 5.1 receiver,ali naravno da je steta ovo slusati na receiver-u a ne na pojacalu.

 

@zustroy

Kako sam shvatio iz onoga sto je napisao mahatma zvucnici bi te izasli ukupno oko 2,5 soma, od kojih je nesto vise od jednog soma silver 6.

Bolje ovu lovu sto bi dao za Silver LCR,Silver FX i Bronze BXW10  tj. razliku od soma ipo ulozi u gold seriju ili neke druge jos bolje stereo zvucnike :)

Da li ti vec imas tu yamahu ili si se nameracio da je kupis?

Mislim da za novac koji imas mozes da uzmes bolji sistem to je poenta onoga sto sam hteo reci. ;)

Link to comment
Share on other sites

Cao piiirrr,

Ideja mi je da kupim solidan 5.1 sistem, mislim da za te pare ne mogu bolje.

Da kojim slucajem kupujem samo stereo isao bi sigurno sa B&W 683 S2.

Yamaha risiver nemam, vec sam se zbog preporuka odlucio za taj model.

Budzet mi je oko 3000 (zvucnici + risiver).

Link to comment
Share on other sites

Yamaha teÅ¡ko da ima dovoljno struje za MA zvuÄnike. TeÅ¡ko će to ići. Ipak,odeÅ¡ kod prodavca pa probaÅ¡ i to je to... Možda se tebi i svidi. Meni je jedna od dve najbolje kombinacije za viÅ¡ekanalni zvuk koje sam imao prilike da sluÅ¡am bio Bose sistem 10 i u jednom sluÄaju je to bio Sony 1070 Å¡to je kupljeno polovno a druga kombinacija je kupljena potpuno nova i bila je Bose sistem 10 i Yamaha RX-V3600 sa Yamaha BD plejerom. To je bio zaista dobar izbor...

Link to comment
Share on other sites

Kako se odrazava manjak struje prilikom slusanja? Zvuk je trom, nije detaljan?

Nemam iskustva sa hifi opremom i nemam sa cim da uporedim zvuk jer mi je ovo prvi put :)

Po onome sto ljudi i specifikacija kaze - bice ok.

Ali me interesuje na sta obratiti paznju tokom slusanja kako bi zakljucio da nedostaje snage?

Link to comment
Share on other sites

Dolazi do velikih izoblicenja u zvuku,tj.pojacalo ili risiver ulazi u takozvani kliping jer ne moze da isporuci dovoljno snage zv.kutijama. :wave2

Naravno treba obratiti paznju na impedansu zv.kutija I njihovu osetlivost...manja impedansa-veca isporuka snage i opterecenje pojacala...osetljivost (db) ili efikasnost oznacava koliko su zv.kutije "glasne"tj koliko ih je lako pokrenuti na odredjenoj snazi .Zvucnici  iznad 90db se smatraju efikasnim,dok se ispod 90db smatraju manje eikasnim zvucnicima...naravno ima tu jos xxx parametara,ali u globalu je ovako :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ako pojaÄalo nema dovoljno rezerve u napajanju, onda ono u vrÅ¡nom opterećenju, na  niskim frekvencijama najÄešće, ne može da isporuÄi sinusoidnu krivu na izlazu, već nju iseÄe na Äetvrtke i to ti je kliping koji lako može da sprži i zvuÄnike koji inaÄe mogu da istrpe i veću snagu.

Link to comment
Share on other sites

Iz tvog pisanja dosadaÅ¡njeg se lako zakljuÄuje da si apsolutni poÄetnik u ovom sportu. Kao i u svakom sportu,postoje veterani ali i poÄetnici. PoÄetnici uglavnom pitaju za savet starije (kao Å¡to si ti uradio,Å¡to je dobro) ali ovaj sport je jedinstven po tome Å¡to ga nijedan sportista (HiFiliÄar) ne doživljava na isti naÄin. Dakle,jasno definiÅ¡i svoje namere stereo ili 5.1,u sobi od ??? kvm na poziciji toj i toj i doboćeÅ¡ ,kao Å¡to si već i dobio niz saveta. Ako ti nije jasno ono Å¡to ti savetuju,a verujem da podosta toga nije,Å¡to se muÄiÅ¡? Idi u prodavnicu,u Bg ih ima dosta,ponesi svoju omiljenu muziku i traži da ti povežu ono Å¡to se uklapa u tvoju ideju i novÄanik. Probaj nekoliko kombinacija i to je to. Ona koja ti se najviÅ¡e sviÄ‘a,kupi je. OÄigledno nisi dovoljno viÄan da bi kupovao polovno i na taj naÄin uÅ¡tedeo dosta kinte a i dobio verovatno bolji zvuk jer se ovaj sport UÄŒI vremenom. Toliko od mene i dosta je,od koga je...

Link to comment
Share on other sites

Da li mozes da nam kazes koji preduslovi treba da budu ispunjeni da bi se tako nesto dogodilo? Verujem mnogo vece razlike od ovih o kojima mi govorimo u ovoj temi?

 

Mozda je bolje na primeru, ovo je, delom (ostatak cine: 686 S2, HTM 62 i ASW 608), kombinacija o kojoj trenutno razmisljam:

 

B&W 683 S2:

- Sensitivity: 89dB

- Impendance: 8ohm

- Recommended amplifier: 25 - 200W na 8ohm

 

Yamaha RX-V777

- Output: 95W na 8ohm

 

Da li ova kombinacija moze dovesti do izoblicenja zvuka usled nedovoljne snage koje pojacalo isporucuje zvucnicima ili bilo cega nezeljenog?

 

Kursum, piiirrr, rokijana su vec i odgovorili. Najbolje bi bilo cuti ovu postavku i doneti odluku. Malo ce biti teze to uraditi u Koratu jer nemaju Yamahu....

MA kombinaciju i Yamahu cu poslusati u 4Audio.

Link to comment
Share on other sites

Pusti izobliÄenja,ona se javljaju kod maksimalnih opterećenja a to će se retko deÅ¡avati. Poenta je da Yamahe uglavnom imaju taj njihov bezvezni Natural Sound koji je kod jeftinih risivera i pojaÄala sve drugo samo nije Natural ali o tome drugi put. Veća je fora uklapanje tj. sinergija o kojoj ti je Milos pisao jer se,recimo, Yamaha koju karakteriÅ¡e taj priliÄno otvoren zvuk,neubedljiv odliÄno složi sa B&W kutijama novije produkcije koje po pravilu zvuÄe tamnije i nekako tunjavo ali u kombinaciji sa Yamahom dobijeÅ¡ priliÄno dobar zvuk jer je kombinacijom dva nesavrsena uredjaja doslo do sinergije tj. slaganja. Pokusaj da tako razmiÅ¡ljaÅ¡. Ipak,ako nemaÅ¡ dosta iskustva u sluÅ¡anju raznih sprava i kutija,ne pokusavaj puno da kombinujeÅ¡. O ovome je ovde napisano bar stotinu raznih stranica kroz razne teme i pokuÅ¡aj malo da pretražiÅ¡ sadržaj Foruma,naći ÄeÅ¡ najÄudnije kombinacije koje su se pogodile iz ovih ili onih razloga ali po karakteristikama nikako nije trebalo tako da bude...

Link to comment
Share on other sites

Yamaha koju karakteriÅ¡e taj priliÄno otvoren zvuk,neubedljiv odliÄno složi sa B&W kutijama novije produkcije koje po pravilu zvuÄe tamnije i nekako tunjavo ali u kombinaciji sa Yamahom dobijeÅ¡ priliÄno dobar zvuk jer je kombinacijom dva nesavrsena uredjaja doslo do sinergije tj. slaganja.

 

Ako sam vas dobro razumeo Gox,B&W koji preko 14kHz manje - vise nema nista upariti sa Yamahom koja forsira upravo to podrucje?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...