Jump to content


Original - Obrada - Plagijat


freak

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa, u encuklopediji ne piÅ¡e da su ovi bili "predgrupa", već da su imali kraću zajedniÄku turneju. Valda bi ovima bilo bez veze da se cvale za glasnoću. Tek, proÅ¡li su k'o bos po trnju. A ni glasnoća im ne bi pomogla. :D

Eto dok nas moderacija puÅ¡ta da oftopiÄarimo....................

IdentiÄna stvar je bila i sa svirkom u Domu sindikata 1975. ToÄak je svuda priÄao da je to zajedniÄki koncert. Mislim da to nije bilo tako. I mislim da im ni ista glanoća ne bi pomogla. Voleo sam ja Smak al jbg bila je razlika u klasi. Mada, ToÄak je u to vreme mogao da pocepa celu prvu ligu evropskih solo gitarista. Na žalost to nije dovoljno. Bar meni nije. :D

Link to comment
Share on other sites

Deep Purple i Gipsy Love - ima izvesne razlike. B) Smak je bio zaista dobar, ali poreÄ‘enje sa Parplovima je "malo" preterano. :D

 

EDIT: Å to se teme tiÄe, ima izvestan broj "provaljenih" plagijata, uglavnom poznatih svima. TakoÄ‘e ima na hiljade pesama koje su "Äupnule" poneÅ¡to od drugih, Å¡to namerno, Å¡to nenamerno. Tek, tokom sluÅ¡anja bljesne neki takav momenat. Lov za takvim pesmama je iluzoran.

 

Ne znam ko je potpisan ispod Zenica blues-a, evo odgovarajućeg izvora:

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://youtu.be/9tspE7Gu_7s

 

Dakle događaj se zaista dogodio samo se nije radilo o Smaku i Deep Purple. :razz:

ReÄ je o slovenaÄkom Bumerangu (odliÄni gitarista Veri Gorjup). SveÄano se obavezujem da viÅ¡e neću da oftopiÄarim, na ovoj temi. :razz:

 

"Iste godine, maja meseca, nastupaju na prvom BOOM festivalu u Mariboru. Odmah zatim polaze na jugoslovensku turneju sa sastavom Status Quo. Iako predgrupa, na koncertima odliÄno prolaze. Kada su u Beogradu svirali obradu teme "MarÅ¡ na Drinu", publika je bila oduÅ¡evljena a Älanovi Status Quo oÄajni Å¡to im predgrupa krade Å¡ou. Po silasku sa bine poÅ¡teno su se potukli sa Älanovima Status Quo, o Äemu su novine u to vreme naveliko pisale."

 

Malo su još zapržili i time što su skinuli i "koreografiju" Status Quo, dal iz zezanja il im se svidelo ................. U glavnom fajta je bilo.

Link to comment
Share on other sites

Babe I'm Gonna Leave You, je oliÄenje toga koliko su Led Zeppelin da ne kažem Å¡ta. Celu pesmu su ukrali, i kad su tuženi uspeli su da izdejstvuju da Page i Plant budu stavljeni kao koautori, iako nisu napisali apsolutno niÅ¡ta od te pesme.

Meni su nepodnoÅ¡ljivi takvi ljudi. NaroÄito kada posle uzmu i tuže nekog drugog da je krao od njih. A ima i toga dosta. Umesto da imaju dostojanstvo.

Link to comment
Share on other sites

Slucajno nadjem na net-u da su Men At Work i EMI izgubili spor, u pitanju je pesma Down Under.

 

E, sad, to je za mene jedna od najboljih pesama svih vremena, ali sam bez predrasuda posluso tu deciju pesmicu koju su kao skinuli...

pustim je opet, pa opet, pa Down under, i pitam se da li sam lud ili sta vec....To nema tri blage veze sa tom pesmicom, ali izgleda da je tu u pitanju nesto drugo, verovatno biznis-war sa EMI ili nesto sl.

 

Dakle , zabole me za njihovu presudu, ovo nije plagijat...poslusajte:

http://www.youtube.com/watch?v=LaSogvw68Gs

 

http://www.youtube.com/watch?v=XfR9iY5y94s

Link to comment
Share on other sites

Plagijati i obrade...  :rolleyes:

 

DogaÄ‘a se i najvećima. U svojoj autobiografiji Život (baÅ¡ sam zavrÅ¡io sa Äitanjem, vrlo je zanimljiva) Kit RiÄards priÄa kako bi Džeger Äesto umeo da visi po disko klubovima gde bi mu kojeÅ¡ta uÅ¡lo u uvo, pa je posle donosio pesme za koje je bio uveren da su njegove. Uglavnom bi ih neko prepoznao, pa nisu bili tuženi. Ali ima i zgodna priÄica o tome kako su prilikom zavrÅ¡nih miksova za Bridges to Babylon Kitova ćerka AnÄ‘ela i njena drugarica složno zapevale pesmu K.D.Lang - Constant Craving na refrenu Anybody Seen My Baby. 'Jebote, opet je maznuo kontajući da je genije' priÄa RiÄards i dodaje da su odmah angažovani advokati koji su stvar reÅ¡ili potpisom k.d.lang ispod pesme Anybody Seen My Baby, kako ih ne bi kasnije tužili...

 

Drugi velikan, Erik Klepton, opet, sam priznaje (i opet u autobiografiji) kako je u pesmi Let it Grow 'besramno pokrao' Stairway to Heaven, Å¡to je, kako dodaje, ironija, jer je Äesto umeo da uperi prst u Zeppeline kao 'pozajmljivaÄe'. Koji su opet (tj Džimi Pejdž) u ranijoj fazi besomuÄno distorzirali rifove matorih bluzera, negde ih potpisivali, a negde pak i ne, pa je negde prolazilo, a negde se dogaÄ‘alo (Whole Lotta Love) da i ne proÄ‘e.

 

TakoÄ‘e, Smithov rif u Maiden hitu 2 Minutes to Midnight viÅ¡e nego sumnjivo zvuÄi kao Zvezda Potkrovlja i Suterena Riblje ÄŒorbe...

 

Å to se naÅ¡ih pozajmica tiÄe, najpoznatiji i najveseliji su svakako Dino Merlin i g Bregović kod kojeg su pozajmice suviÅ¡e uÄestale da bi bile sluÄajne, bilo da se radi o 'mogu to i ja' (Cockney Rebel - Sebastian / Sanjao sam noćas da te nemam) do direktnih a nepotpisanih obrada (rock'n'roll music / ne spavaj mala moja ili the sweet - ballroom blitz / bekrija si cijelo selo viÄe, itd). Jedna od zanimljivijih pozajmica je svakako i Ona se Budi Å arla Akrobate koja je zapravo nepotpisana obrada hita Walking on the Moon od Police.

 

InaÄe, u RiÄardsovoj knjizi, nije mi pri ruci pa ne mogu da citiram, ali kaže otprilike da se muzika stalno prožima; da niko ne dolazi niotkuda sa neÄim novim, već da je svako Äuo neÅ¡to, malo promenio, odsvirao na svoj naÄin, i da trag može da se prati otkad se muzika snima. Sklon sam da podelim ovakvo miÅ¡ljenje.

Link to comment
Share on other sites

Koko Bile !

 

Posto po tvojim postovima pretpostavljam da si vrstan poznavalac rock muzike, zanima me sledece:(U vezi sa Beatles-ima)

 

Recimo da ukratko predstavimo njihovu diskografiju sa Plavim, Crvenim i Belim albumom....zanima me da li znas, ili pretpostavljas, sta god, da li postoji neka pesma na tim albumima (osim obrada-ako ih ima, nisam siguran) za koju moze da se kaze ili da je plagijat ili da dosta lici na neke druge pesme i sl......Ako je odgovor negativan onda je moja teorija o The Beatles kao najboljoj grupi svih vremena

definitivno tacna, i Stonesi ne mogu ni da se porede sa njima.

 

Inace, ovo sto si napisao da su Maideni pokrali Corbu malo me je nasmejalo....mislim da bi trebalo da kopas malo dublje..verovatno su i jedni i drugi pokrali nekog treceg.....Inace je Corba po meni tu negde odma iza Dugmeta sto se tice kradja - pri tome mislim pre svega na muziku...textovi su uglavnom Borini, tu nema dileme !

Link to comment
Share on other sites

Lenon je rekao da je osnova pisanja pesme naći melodiju koja ti se sviđa, i raditi na njoj, dok ne napraviš svoju varijantu.

Parafraziram, ali to je poenta. I oni su pozajmljivali, bili pod uticajem drugih kao i svi ostali.

 

Nisam sigaran da si ga dobro parafraziro....Ne znam sta je Lenon reko, al posto sam se bavio muzikom (imo bend) pa otprilike znam kako se prave pesme, mislim da je hteo da kaze da je sustina svake pesme naci dobru melodiju - oko koje se gradi pesma...sto ne podrazumeva da se melodija krade od drugog, nego da proces stvaranja pesme pocinje sa melodijom !

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio na to. Nego da se uzme tuđa osnova.

 

Pazi, melodija je najprepoznatljiviji deo pesme....i to ne moze da se zakamuflira tek tako..

Zato postavljam pitanje i tebi i svim drugima: Neka neko navede makar jednu takvu tudju osnovu (melodiju) na osnovu koje su Beatles-i

napisali svoje najbolje pesme...u tom slucaju povlacim sve sto sam reko (uz dokaze naravno !)

Link to comment
Share on other sites

Bitlsi su imali Å¡iroko polje - i da su hteli da plagiraju, nisu imali veliki izbor uzora. Bluz i rokenrol su Å¡ablonizirani, ni soul nije preterano melodiÄan i raspevan, bilo je, eventualno, neÅ¡to melodiÄnih Å¡lagera iz pedesetih godina, ali, kada se uzme nekoliko kompilacija takve muzike, vidi se da baÅ¡ nije prevelik broj melodija "za sva vremena" i da se pesme ponavljaju.

 

Kada se u to uklopi posebno mesto koje je muzika, tih Å¡ezdesetih, zauzela u naÅ¡im životima, uz taj ogromni entuzijazam, nije ni Äudo Å¡to je najveći broj najlepÅ¡ih, originalnih melodija nastao baÅ¡ tada. 

 

Ali, i Džeger-RiÄards su napravili velik broj sjajnih pesama. Mislim da je stvaralaÄka kriza kod njih (kao i kod drugih) nastala posle Å¡ezdesetih.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zaÅ¡to se Stounsi, kao paradigma tezge, grupa bez i jednog kvalitetnog albuma, uopÅ¡te upliću u ovu priÄu. 150 albuma, pet pesama za pamćenje, plafon. Umeju da naprave Å¡ou, kapa dole, i tu je kraj.

 

Rok prevara veka, ekvivalentna Džetertu Kitu u džezu.

Džetertu Kitu (prevrćem se po patosu)

 

Džeretu Kitu

Link to comment
Share on other sites

Auh... tema je neiscrpna ;).

 

Mislim da ako dovoljno dugo slusate komercijalnu muziku, sve popularne zanrove, pre ili kasnije pocnete da hvatate/prepoznajete fragmente u pesmama koji poticu iz drugih pesama. A ako cemo da obelezimo najveceg lopova na ovim prostorima, to je bez sumnje domaca folk estrada 80. - vreme nastajanja turbo folka. Utkani su azijatski, latino, juznoamericki ritmovi/melos, na koji se domaci (muzicki neuk) plebs primao i odusevljavao samo tako.

 

Nego, juce slusao Laurie Anderson (iskopao prastari mp3, zaostalo od burazera). Zena vrlo impresivnog izraza, sjajan glas, nastupi apsolutno neponovljivi. Usred jedne poduze pesme shvatim da prepoznajem ritam: Bronsky Beat - I feel love/Johnny :); trajalo skoro minut. I nije mi smetalo nimalo, odlicno uklopljeno u celinu pesme.

Tako da, gde su granice? Po mom misljenju, nema ih :).

 

Pozz

 

P.S. Sad se setih jedne stvarno ocigledne pozajmice: Alen Slavica - S tobom nasao sam srecu <- Ricard Marx - Hazard ;). Mada i Alen je dao svoj doprinos, nema spora; uzivanje je slusati ga.

Link to comment
Share on other sites

Grešiš uvek je bilo koga plagirati, muyika je oduvek na tome rasla.

Tako sve funkcioniše, dodaje se na već postojeće.

 

Pa, ne možeÅ¡ to tako bukvalno predstavljati. Po toj logici, nijedna melodija nije originalna. Lepe i originalne melodije nastaju i danas, ali sve reÄ‘e, jer je viÅ¡e teÅ¡ko napraviti neÅ¡to novo a da ne liÄi na neÅ¡to već postojeće. Osim toga, danas se ide kraćim putem - ide se na dobru produkciju, dobre i popularne aranžmane, pa tekst i melodija idu u drugi plan. 

Link to comment
Share on other sites

https://suite.io/aaron-humphrey/1nvc2zv

 

Beatles su bili pod uticajem blues-a kao i svi u to vreme.

Pozajmljivali, davali omaz itd...

 

Svaki pravac, svaki bend, nema nevinih.

 

Neki su doduse bili mnogo pokvareniji, nego drugi, neki su otvoreno rekli, neki su bili preponosni (opet Led Zeppelin).

 

OK. Da vidimo:Ovde se pominje samo jedna pesma Come Together...da lici na pesmu Chuck Berrry-ja ''You Can't Catch Me''.

Ne mogu da kazem da nema veze sa Berijem, ali obrati paznju da je Berijeva pesma skroz ravna, tako reci nema nikakvu melodiju (ne mislim da je losa)

dok kod Bitlsa imamo prepoznatljivu melodiju, tj. rif...kojeg nema u Berijevoj pesmi...da je taj rif ukraden to bi bio plagijat, ovako tesko...

 

http://www.youtube.com/watch?v=hrDoy4LDDCg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...