Jump to content


Original - Obrada - Plagijat


freak

Recommended Posts

Uvod:

 

Verovatno se vecini nas, koji prilicno dugo slusamo muziku (neka bude od 12-13 god)...desavalo da kada je, sa jedne strane, u tom adolescentskom  periodu slusao muziku, odusevljava sa nekim pesmama i grupama (sto domacim, sto stranim), a kasnije kada je malo stariji, tj. kada se naslusao razne muzike, i steko vise saznanja o tim istim i drugim pesmama i grupama, razocara.....jer, ispada da je u 80% slucajeva u pitanju ili obrada ili plagijat (pod plagijatom u najsirem smislu mislim - i text i muzika maznuti)..

 

E, sad....nemam ja nista protiv obrada...ali imam protiv toga da se u nebesa dizu grupe cija se muzika bukvalno zasniva na obradama ili plagijatima. Vecini ce odmah da padne na pamet Bijelo Dugme, ali uzmite na pr. Riblju Corbu....Pazljivim slusanjem shvatite da je njihova muzika bukvalno pokradena od stranih grupa, s tom razlikom sto je Bora odlican i originalan textopisac, pa se njihov uspeh zasniva na tome. Ili Stonesi - pa ti su se nakrali bluza i ranog rnr da to nije humano (iako su mi bili omiljena grupa)!

 

Mislim da ne bi bilo lose da u ovoj temi nekako prosirimo ili dodjemo do saznanja koje su to grupe ili autori stvarno vredni postovanja (pa cak i ako su po opstim standardima losiji od onih drugih)..

 

Evo krenucu od Beatles-a...Oni su po meni najoriginalnija i ujedno najbolja grupa svih vremena (mada ih skoro i ne slusam), pa recimo Metallica (iako metal ne podnosim organski)... Fleetwood Mac itd.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa, retke su grupe koje imaju iskljuÄivo svoj materijal. Stare britanske grupe su, poÄetkom Å¡ezdesetih, tek otkrivale bluz, r'n'r i soul pa su ih masovno obraÄ‘ivali i uredno navodili autore. To su radili i Bitlsi, ograniÄavajući se na rokenrol. 

 

NiÅ¡ta Stones-i nisu posebno bili drugaÄiji, osim Å¡to su sve bolje radili od većine drugih. Uz onoliko izvanrednih sopstvenih pesama, sasvim se dobro uklapa i odgovarajući broj odliÄnih obrada.

Link to comment
Share on other sites

Pa, retke su grupe koje imaju iskljuÄivo svoj materijal. Stare britanske grupe su, poÄetkom Å¡ezdesetih, tek otkrivale bluz, r'n'r i soul pa su ih masovno obraÄ‘ivali i uredno navodili autore. To su radili i Bitlsi, ograniÄavajući se na rokenrol. 

 

NiÅ¡ta Stones-i nisu posebno bili drugaÄiji, osim Å¡to su sve bolje radili od većine drugih. Uz onoliko izvanrednih sopstvenih pesama, sasvim se dobro uklapa i odgovarajući broj odliÄnih obrada.

 

Vise-manje se slazem...ali probaj da kopas malo dublje (ne mislim samo na Stonse)...ne smetaju obrade gde se uredno navede autor...vec na neke, siroj slusalackoj publici, manje poznate pesme ili autore, koje grupe (autori) na koje ciljam pokradu (obrade) na fin nacin, pa se te prepevane pesme ponude toj istoj publici kao njihove...tj.zahvaljujuci tome sto su postali brend ili trend bogate se na tudj racun...u principu na to mislim.

Link to comment
Share on other sites

Ne bi da vi smetam ali ima slicna tema koju je 2for otvorio "Najbolje obrade,coveri",tako da nije zgono sta sad ovde novo izmisliti.

 

Pozdrav.Mrnjaaauuuuuuu

 

Ocigledno nisi ni procito sta sam u prvom postu napisao...uopste se ne radi o tome sto si naveo..bas suprotno !

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da je ToÄak tih godina dolazio u posed vinila grupe Clark Hutchinson , ali zato ovog sigurno jeste:

Pogotovo Å¡to je ovaj singlić (Love Sculpture) izdat i kod nas. Uostalom, kada se "Ulazak u harem" pojavio, odmah je krenula priÄa o vezi izmeÄ‘u ove dve pesme.

 

Međutim, istini za volju, već tih godina sam slušao i Clark-Hutchinson-e.

Link to comment
Share on other sites

Svi 'kradu' od svojih predhodnika. Svi utiÄu jedni na druge. Ono gde povlaÄimo razliku je gde daju neki svoj peÄat, i/ili nadmaÅ¡e predhodno.

Å to se tiÄe domaćih lopova, imam problema s Van Gogh. Koji su u poÄetku i bili dobri. Da bi postali obiÄna komercijala, radi komercijale. Pre su mi bili cool, sada ne želim da Äujem da postoje. ProÅ¡le godine sam morao da ih sluÅ¡am, jer su nastupali na sredini. Jedva sam Äekao da odu. A kad se samo setim da su mi bili omiljeni jedno vreme, da sam bio fan...prosto neverovatno.

Link to comment
Share on other sites

Svi 'kradu' od svojih predhodnika. Svi utiÄu jedni na druge. Ono gde povlaÄimo razliku je gde daju neki svoj peÄat, i/ili nadmaÅ¡e predhodno.

Å to se tiÄe domaćih lopova, imam problema s Van Gogh. Koji su u poÄetku i bili dobri. Da bi postali obiÄna komercijala, radi komercijale. Pre su mi bili cool, sada ne želim da Äujem da postoje. ProÅ¡le godine sam morao da ih sluÅ¡am, jer su nastupali na sredini. Jedva sam Äekao da odu. A kad se samo setim da su mi bili omiljeni jedno vreme, da sam bio fan...prosto neverovatno.

 

Ma da bre....Pravi Van Gogh je bio sa prvim pevacem Goranom Milisavljevicem.

I na ovom legendarnom spotu se jasno vidi da je jedino on bio pravi lik, a ovi drugi pozeri....

 

http://www.youtube.com/watch?v=9NcpzL_yEpc

Link to comment
Share on other sites

Ako bi neki bend trebalo istaci i pohvaliti,to je ne sumnjivo EKV.Svi su bili izuzetni muzicari a posebno bih istakao Milana M.I kao gitaristu i vokal i vodju.Isto tako,padaju mi sad na pamet Partibrejkersi.Iako ne volim pank sve vise cenim to sto ti ljudi sviraju.A Cane je svakako originalan. :thumbsup2

 

DA, EKV je verovatno najbolja srpska grupa svih vremena....Dobri su i Brejkersi, mada oni nemaju bas preterano veze sa pankom.

 

U stvari ovu temu sam i pokrenuo da bi sa cinjenicama probali da (opravdano) diskreditujemo neciji uspeh...nema vise foliranja ! :order

Link to comment
Share on other sites

Led Zeppelin su recimo lopovi, koji neće ni da priznaju. Što je krajnje pi... Ali im se mora priznati da su dobri. Samo što nemaju pristojnosti.

 

Pazi, Zeppelini mozda jesu lopovi, ali su toliko originalni i to donose na svoj nacin, da su vredni postovanja...Sa, druge strane, samim tim sto ih napadaju

da su pokrali neke ideje (Aktuelno je bilo nesto za Stairway To Heaven...mada sam sluso taj kao original i to nema nesto preterano veze sa istinom), znaci da nisu deo establismenta...Sto niko Stonese nece da napadne....pa zato sto su deo tog istog kapitalisticko-medijskog establismenta koji ih je proglasio (po mom misljenju ni krive ni duzne) za najbolju rock grupu svih vremena !!

Link to comment
Share on other sites

Stones su iskreni uglavnom o svojim uticajima i pozajmljivanjima. Å to je meni sasvim OK.

Doduše nisu tako velikodušni prema drugima pa su tužili The Verve za Bittersweet Symphony.

Kao Cobain koji je ladno rekao da je hteo da pokrade Pixies.

Takve stvari su isto vredne poštovanja.

Da, to je najnovije za Zeppelin, ali su imali i druge... Jesu vredni poÅ¡tovanja, imaju odliÄne pesme, nisu samo foliranti/kopiranti. Imaju svoj peÄat, kao Å¡to sam već pomenuo.

Link to comment
Share on other sites

 

Mislim da se niÅ¡ta sliÄno nije desilo na kocertu Deep Purple 1975 u Beogradu. Tada su glavne zvezde imale razraÄ‘ene metode da uniÅ¡te nastup predgrupe. Jedna je bila da tonci dovoljno utiÅ¡aju domaću predgrupu da ona zvuÄi ko cinci linci bend iz II mesne zajednice. Ja sam ceo koncert presedeo ispred Pionira. Jbg mnogo sam mator. Moj prijatelj Guta i ja smo imali meseÄne karte za autobus PanÄevo - Beograd, ali nismo mogli da sanjamo da će tapkaroÅ¡i da puknu na tom koncertu. Pukli su i prodavali karte u bescenje. Mi smo imali para za jednu kartu. Jbg, odluÄili smo da Guta uÄ‘e. Bilo mi je žao, al tako je bilo. Velike pauze su isto bile normalne iz Äisto tehniÄkih razloga, tj da se iznese ono malo opreme predgrupe.

Na gotovo isti naÄin Smak je uniÅ¡ten u Domu sindikata nekoliko meseci ranije. Na taj koncert je 90% ljudi doÅ¡lo zbog Smaka. Glavne zvezde i njihovu muziku je retko ko poznavao (jbg Guta i ja smo jako dobro znali ko su i Å¡ta i kako svire). . Publika je skandirala ToÄak, ToÄak ...... Bilo mi ih je po malo žao. Smakovci su otpraÅ¡ili najbolje Å¡to su umeli, a onda su tehniÄari samo gurnuli u stranu njihovu opremu.

Velika pauza, mrak, pa kad su suknule vatre na bini a neÅ¡to poÄelo da melje i da grmi ko da Boing poleće. Narodu su se samo vilice obesile i ostale u tom položaju do kraja koncerta. ;-)

Link to comment
Share on other sites

'75. je Smak gostovao u Novom Sadu, kao predgrupa jedne austrijske grupe. U YU rock enciklopediji piše da se zvala Gipsy Love. Pogledao sam u Wikipediji, kaže da se grupa raspala '73. a na Jutjubu ima nekoliko pesama i to je, onako, solidan krautrock.

 

Budući da su ovi Austrijanci svirali neki mekuÅ¡ni pop-rock, pretpostavljam da su to bili neki manje uspeÅ¡ni nastavljaÄi, posle odlaska glavne face iz benda.

 

Elem, imali su izvanredno ozvuÄenje a svirka je bila na MaÅ¡incu. Smak je maksimalno iskoristio mogućnosti opreme, svirali su izvanredno. Utoliko gore po Austrijance, bilo mi ih je žao koliko su tunjavo zvuÄali i koliko nisu mogli baÅ¡ niÅ¡ta da pokrenu u publici. Bolje da se nisu ni upuÅ¡tali, ili da su promenili redosled nastupa... baÅ¡ su popi*deli, bio je to potpuni promaÅ¡aj.

 

Link to comment
Share on other sites

.

 

Elem, imali su izvanredno ozvuÄenje a svirka je bila na MaÅ¡incu. Smak je maksimalno iskoristio mogućnosti opreme, svirali su izvanredno. Utoliko gore po Austrijance, bilo mi ih je žao koliko su tunjavo zvuÄali i koliko nisu mogli baÅ¡ niÅ¡ta da pokrenu u publici. Bolje da se nisu ni upuÅ¡tali, ili da su promenili redosled nastupa... baÅ¡ su popi*deli, bio je to potpuni promaÅ¡aj.

 

Eto bilo je i drugaÄijih primera. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...