Jump to content


Foobar2000


arnage

Recommended Posts

Tako je, ... razlika je jedva uočljiva i u domenu je slepih miševa. Ovo kažem kada se poredi pcm fail.

Kod DSD-a je već ozbiljnija prednost kod ASIO izlaza jer sa WASAPI-jem nisam dobijao zvuk na Oppo-u ako podesim Tools/SACD na DSD već je jedino mogao da radi preko neke munje sa PCM-om koja premapira signal pa ga šalje u dac i on se opet regeneriše u dsd tralalalal ....

Nisam bio zvučno zadovoljan kada mi tako radi Foobar sa WASAPI izlazom.

Inače proverio sam Playback/Output/Device mi je na laptopu sa koga slušam:

DSD: ASIO : OPPO USB AUDIO 2.0 ASIO Driver

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Tako je, ... razlika je jedva uočljiva i u domenu je slepih miševa. Ovo kažem kada se poredi pcm fail.

Kod DSD-a je već ozbiljnija prednost kod ASIO izlaza jer sa WASAPI-jem nisam dobijao zvuk na Oppo-u ako podesim Tools/SACD na DSD već je jedino mogao da radi preko neke munje sa PCM-om koja premapira signal pa ga šalje u dac i on se opet regeneriše u dsd tralalalal ....

Nisam bio zvučno zadovoljan kada mi tako radi Foobar sa WASAPI izlazom.

Inače proverio sam Playback/Output/Device mi je na laptopu sa koga slušam:

DSD: ASIO : OPPO USB AUDIO 2.0 ASIO Driver

To je, mislim, DoP, tj DSD over PCM.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Father said:

Oppo ga vidi kao pcm i ne pali indikator za dsd, pa sam dop snobovski odbacio. :)

Greška, jer bi DoP pod OSX i Linux OS zapravo trebalo da ima prednost u odnosu na native DSD streaming, zato što ASIO drajver nije potreban, jedino ograničenje može da bude maksimalna rezolucija koju prihvata USB port.:)

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, poredio sam i jedan i drugi izlaz i na kraju tog "načuljivanja ušiju" pobedu je odneo pomenuti " DSD: ASIO : OPPO USB AUDIO 2.0 ASIO Driver "

Metod: Slušao sam nekoliko delova pesme (studijski primer DSD-a sa Oppo-vog oficijalnog sajta) na po 10 sec pa se svičovao na drugi output.

Razlike su bile u istinu izrazito male, rekao bih nijanse, ali mogle su se zapaziti u korist ASIO/DSD stereo setupa poređenog sa WASAPI/PCM stereo.

Link to comment
Share on other sites

Poslusao sam iste dve pesme sa dva razlicita racunara ali preko istog DACa i pojacala za sluske i naravno istih slusalica. Na starom mom racunaru sam instalirao win10 i tu konfigurisao F2K da daje cist DSD stream preko WASAPI bez eksternog drivera. Na novijoj masini (i mnogo jacoj sa SSD diskom) imam instaliran Win 7 sa eksternim driverom, ASIO driverom i ASIO Proxy-ijem.

Razlike su male i da bi se tacnije definisale potrebno je koristiti bolji sistem od ovog koji ja trenutno na desktopu koristim. Imam utisak da je Win10 sa WASAPI nesto analiticnija i da tu i tamo cujem koji detalj vise (radi se o Live snimku BIL Evans Live at Village Vanguard u DSD varijanti) u pozadini: prica iz auditorijuma, kuckanje casa, ... Ali zbilja ne nesto o cemu bi vredelo sada ovde nadugacko pisati. 

U svakom slucaju meni se opcija sa Win10 vise dopada i zbog lakseg odrzavanja ...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da i ne treba mnogo raspravljati o tome ko šta doživljava kao bolje, jer je to individualna stvar. Više se i ne sećam šta mi je bilo bolje ovamo a lošije onamo.

Pa tek kada se na sve doda da neko voli analitičnije, a neko atmosferičnije ili šta već zapada se u sigurno obaranje ruku sa sagovornicima ... Svako bira šta mu je prijatnije i doživljeno kao vernije prezentovao u poređenju sa usađenim osećajem iz iskustva slušanja živih instrumenata i eventualno boravka u jazz baru sa gomilom pozadinskog žamora i koje čega ... Naravno da se na takvim snimcima neće pojaviti uvek prisutan zvuk reverba od zidova i plafona ako se nalazite u nekom bočnom prostoru gde ne dolazi 100% direktnog zvuka itd...

Ogromna je tu matematika da se doživljaj živog nastupa apsolutno i totalno prenese čak i u višekalanim sistemima.

Treba uživati u muzici i vizuelizovati te prostore, po mogućstvu prebaciti se tamo u tom trenutku slušanja i prepustiti se u potpunosti celoj magiji koju možemo iskonstruisati u svojoj glavi.

Isto tako neko u poređenju 1 na 1 u jednom momentu može da se tako lansira na to mesto i doživi ovo bolje od onoga pa donese i pogrešan zaključak.

U ostalom koga i briga kroz šta putuje muzička informacija kada uspeva iz dana u dan da nas odvede u klubove i studije gde nikada nismo bili ili unese u magičnu imaginarnost elekronske muzike donoseći osećaj lebdenja i prožimanja sa tonovima ili miluje harmonijama velikih orkestara klasične muzike ... Treba se zaista opuštati i uživati što rasterećeniji stegama predrasuda i velikih ili malih očekivanja.

I po ko zna koji put za čas se izromantiziram kada počnem da mislim o onome što me toliko vezuje za ovaj hobi. :)

Link to comment
Share on other sites

On ‎05‎.‎09‎.‎2017 at 11:27, Father said:

I ja čitam i pitam se? Jedino ako je njega namenio za ne_DSD failove tj. PCM da se upsampl-uju na više???

Evo sada sam upravo otkrio zasto Resampler ... Ovo vazi za staru konfiguraciju (sa ASIO driverom): kada slusate files sa 44,1 i 88,2 kHz onda sve radi normalno i Foobar korektno konvertuje u DSD. Ali kada slusate 96 i 192 kHz ne dobije se nikakav zvuk. Kada instaliram SoX i namestim ga recimo na 176000 onda sve radi ok.

Moram jos ovo da proverim i za Win 10 varijantu.

Link to comment
Share on other sites

Od verzije SACD 

1 minut ranije, DejanM said:

Ove gore stvari nemam pod Win10 instalacijom. Samo sad nemam vremena da proverim Win10 varijantu - to cu uraditi u toku nedelje posto sam raskacio svoj stari kompjuter ...

Od verzije 0.9.x SACD dekodera za Foobar, ASIO proxy nije više potreban.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, DejanM said:

Znam ali nisam siguran da bi moj Shiit Loki u toj varijanti radio kako treba. A posto sam vec jednom morao sve da deinstaliram i ponovo da instaliram, nije mi se dalo da ulazim u taj rizik.

Zato i kazem da je pod Win10 odrzavanje svega ovog daleko jednostavnije.

Ako to podrazumeva da bi preskočio jednu softversku komponentu, mislim da je vredno truda, a realno, i nije neka komplikacija...

Link to comment
Share on other sites

On ‎05‎.‎09‎.‎2017 at 9:10, DejanM said:

Instalirao sam Windows 10, spustio sve poslednje Windows updates (vazan je  update pod imenom Creator jer se u njemu nalazi podrska za USB Class 2), na masini instalirao poslednju verziju Foobar2000. Od komponenti su potrebne: Super Audio CD Decoder (foo_input_sacd V1.0.10) i Wasapi (V3.3). Nije potreban Asio driver kao ni driver od proizvodjaca DACa (za ovaj eksperiment koristim Shiit Loki koji je cist DSD DAC). Pored toga sam instalirao SoX Resampler (foo_dsp_resampler V0.8.3) i namestio mu frekvenciju rada na 176400.

U Prefernces se namesti sledece:

Output - Device: odabere se Wasapi event za DAC koji je zakacen preko USB ulaza. U mom slucaju driver se zove: DSD: WASAPI(event): Speakers(Shiit Audio DSD Device).

Output data format: 24 bit (ne znam da li je ovo od nekog posebnog znacaja)

Tools - SACD - Output Mode: odaberete DSD

Tools - SACD - Preferrable Area: odaberete Stereo.

Radi odlicno ... 

Ipak sam se poigrao danas sa Win 10 instalacijom ... Ovo gore sto je navedeno stoji i dalje sa izuzetkom SoX Upsamplera, koji nije potreban. Ta konfigiracija reprodukuje DSD files i salje DSD stream prema mom DSD DACu. Medjutim ako zelite da svirate i PCM files razlicitih rezolucija, onda je potrebno dodatno instalirati DSD Procesor ili DSD Transcoder. Instalacioni file dolazi sa SACD Foobar komponentom. Ona se aktivira tako sto se pod Preferences -> Tools -> SACD -> DSD Processor odabere DSD Processor. A onda se odabere Preferences -> Tools -> DSD Processor i napravi ovakav mapping:

 

I onda F2K svira i PCM u svim formatima. Ovo je vazno jer omogucava native Windows reprodukciju svih formata (PCM i DSD) bez instalacije dodatnih drivera (mada ovaj transcoder i jeste izgleda neka Asio varijanta) - ipak nisu potrebni nikakvi specificni driveri proizvodjaca DACa.

f2k config 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Zexx said:

Ako to podrazumeva da bi preskočio jednu softversku komponentu, mislim da je vredno truda, a realno, i nije neka komplikacija...

Zexx,

Tu si naravno u pravu. Ali to i jeste razlog zasto sam se odlucio na radikalniju promenu: instalaciju Win 10 i koriscenja Windows USB Class 2 Audio support-a.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...