Jump to content


Foobar2000


arnage

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Mnogo isprobanih plejera na pc-u,sve svira sterilno dosadno ali kada sam probao ovaj foobar definitivno me odusevio,neznam sta on to ima vise od ostalih ali svira za klasu bolje od svih (moje misljenje),naravno kvalitet snimka je mnogo bitan,pustim istu pesmu na aimp-u pa zatim na foobar-u drajveri isti,razlika je primetna.

Link to comment
Share on other sites

Interesantno, jer smo @Milosav Grozni i ja kod njega poredili AIMP i Foobar i razlika je bila značajna u korist AIMP-a. I sam kotistim Foobar, AIMP nisam probao kod sebe, ali sam svedočio navedenom u njegovom sistemu i bilo je nesumnjivo bolje sa AIMP-om, scena šira za metar, dinamika bolja, ni on ni ja nismo imali dilemu. To me navodi na pomisao da bi softverski plejer možda trebalo tretirati kao komponentu u sistemu i uklapati sa ostatkom? 

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2017 at 14:23, Kuršum said:

Interesantno, jer smo @Milosav Grozni i ja kod njega poredili AIMP i Foobar i razlika je bila značajna u korist AIMP-a. I sam kotistim Foobar, AIMP nisam probao kod sebe, ali sam svedočio navedenom u njegovom sistemu i bilo je nesumnjivo bolje sa AIMP-om, scena šira za metar, dinamika bolja, ni on ni ja nismo imali dilemu. To me navodi na pomisao da bi softverski plejer možda trebalo tretirati kao komponentu u sistemu i uklapati sa ostatkom? 

Ovo meni vise deluje kao da je neki post-processing (DSP, VST) ukljucen u aimpu.. Nesto slicno se desava i sa winamp-om, Njegov output modul je dokazano imao neki enhacer, mislim da sam citao na HA forumu neko testiranje, gde su uporedjivali...

Link to comment
Share on other sites

I ja sam tok mišljenja da svi plejeri moraju da sviraju isto, pod uslovom da ni jedan ne koristi te interne procese i da se kače na isti driver. Tog mišljenja su i kreatori samih drivera. Plejer je sam interfejs do drivera, on ne bi smeo da unosi svoju notu u ukupnom tonu, već to sme samo da radi codec + driver + dac.

Bitno je i znati da li neki od njih koristi svoj neki interni ASIO ili Wasapi tako da on u startu bolje svira neko neki koji to ne radi po defaultu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On ‎11‎.‎06‎.‎2017 at 14:17, DejanM said:

Da li neko ima iskustva sa F2K i DSD driverima pod Windows 10 sa instaliranim update-om za USB Class 2 audio ? Da li se nesto menja u instalaciji drivera za F2K ?

Instalirao sam Windows 10, spustio sve poslednje Windows updates (vazan je  update pod imenom Creator jer se u njemu nalazi podrska za USB Class 2), na masini instalirao poslednju verziju Foobar2000. Od komponenti su potrebne: Super Audio CD Decoder (foo_input_sacd V1.0.10) i Wasapi (V3.3). Nije potreban Asio driver kao ni driver od proizvodjaca DACa (za ovaj eksperiment koristim Shiit Loki koji je cist DSD DAC). Pored toga sam instalirao SoX Resampler (foo_dsp_resampler V0.8.3) i namestio mu frekvenciju rada na 176400.

U Prefernces se namesti sledece:

Output - Device: odabere se Wasapi event za DAC koji je zakacen preko USB ulaza. U mom slucaju driver se zove: DSD: WASAPI(event): Speakers(Shiit Audio DSD Device).

Output data format: 24 bit (ne znam da li je ovo od nekog posebnog znacaja)

Tools - SACD - Output Mode: odaberete DSD

Tools - SACD - Preferrable Area: odaberete Stereo.

Radi odlicno ... 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, DejanM said:

Instalirao sam Windows 10, spustio sve poslednje Windows updates (vazan je  update pod imenom Creator jer se u njemu nalazi podrska za USB Class 2), na masini instalirao poslednju verziju Foobar2000. Od komponenti su potrebne: Super Audio CD Decoder (foo_input_sacd V1.0.10) i Wasapi (V3.3). Nije potreban Asio driver kao ni driver od proizvodjaca DACa (za ovaj eksperiment koristim Shiit Loki koji je cist DSD DAC). Pored toga sam instalirao SoX Resampler (foo_dsp_resampler V0.8.3) i namestio mu frekvenciju rada na 176400.

U Prefernces se namesti sledece:

Output - Device: odabere se Wasapi event za DAC koji je zakacen preko USB ulaza. U mom slucaju driver se zove: DSD: WASAPI(event): Speakers(Shiit Audio DSD Device).

Output data format: 24 bit (ne znam da li je ovo od nekog posebnog znacaja)

Tools - SACD - Output Mode: odaberete DSD

Tools - SACD - Preferrable Area: odaberete Stereo.

Radi odlicno ... 

A šta će ti SoX Resampler kada DAC podržava native DSD?

Link to comment
Share on other sites

U pravu si!

Ali pri konvertovanju, kao što ja uvek radim nakon downloada iz Flac-a u Wav pa tako čuvam i slušam bolje je loadovati sve failove u ram pa konvertovati iz ram diska na hdd.

Imao sam primer da mi se pojavila distorzija na jednom albumu, nakon konverzije direktno iz playera.

Inače slušanje muzike mi ide iz buffera gde sam podesio 500MB manje nego ukupan ram na laptopu i radi odlično, pri skipovanju malo pauzira do puštananja pesme oko 1-3 sec. dok srkne buffer i onda hdd više ne svetli već pušta iz rama.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, garson said:

Vezano za USB Class 2 audio. Po menu kul je to, al uvek imam vise poverenja u drajver proizvodjaca nego MS genericki drajver.

Mislim da ti je rezon pogresan. Ako se koristi USB Audio class 1 a zeli se 24/192 ili DSD onda se instalira ne samo driver proizvodjaca DACa, vec jos jedan dodatan driver - obicno ASIO. Arhitektura tog sistema drivera je sigurno slozenija nego postojanje samo jednog drivera u Class 2 varijanti. Osim toga taj driver, u ovom slucaju WASAPI, je optimiran za operativni sistem (zaobilazenje nekih internih windows drivera).

Jos nisam imao vremena da pazljivije uporedim te dve konfiguracije (to cu uciniti cim se domognem malo vremena) ali na prvo slusanje mi se ucinilo da je Win10 WASAPI varijanta bolje svirala i to sa masine koja je dosta slabija u poredjenju sa onom na kom se nalazi stara Win 7 konfiguracija.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, DejanM said:

Mislim da ti je rezon pogresan. Ako se koristi USB Audio class 1 a zeli se 24/192 ili DSD onda se instalira ne samo driver proizvodjaca DACa, vec jos jedan dodatan driver - obicno ASIO. Arhitektura tog sistema drivera je sigurno slozenija nego postojanje samo jednog drivera u Class 2 varijanti. Osim toga taj driver, u ovom slucaju WASAPI, je optimiran za operativni sistem (zaobilazenje nekih internih windows drivera).

Jos nisam imao vremena da pazljivije uporedim te dve konfiguracije (to cu uciniti cim se domognem malo vremena) ali na prvo slusanje mi se ucinilo da je Win10 WASAPI varijanta bolje svirala i to sa masine koja je dosta slabija u poredjenju sa onom na kom se nalazi stara Win 7 konfiguracija.

USB Class 1 podržava Hi-Res audio do maksimalnih 24/96, najčešće bez ikakvog drajvera, dok je za reprodukciju materijala veće rezolucije od ove, neophodan USB Class 2 drajver. Ni ASIO ni WASAPI nisu neophodni za reprodukciju materijala visoke rezolucije, ali će signal prolaziti kroz Windows Mixer i biti modifikovan u skladu sa podešavanjima Windows audio podsistema. Treba napomenuti da je bit-perfect reprodukcija moguća i bez ASIO/WASAPI plugina, jer ako je default sample rate podešen na isti sample rate kao materijal koji se reprodukuje, a ništa drugo od efekata nije uključeno, signal će proći kroz audio podsistem praktično bez ikakvih izmena. Mana ovakve varijante je što bi pri svakoj reprodukciji fajlova koji imaju drugačiji sample rate od trenutno podešenog, ovaj parametar ručno trebalo menjati.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, DejanM said:

Mislim da ti je rezon pogresan. Ako se koristi USB Audio class 1 a zeli se 24/192 ili DSD onda se instalira ne samo driver proizvodjaca DACa, vec jos jedan dodatan driver - obicno ASIO. Arhitektura tog sistema drivera je sigurno slozenija nego postojanje samo jednog drivera u Class 2 varijanti. Osim toga taj driver, u ovom slucaju WASAPI, je optimiran za operativni sistem (zaobilazenje nekih internih windows drivera).

Jos nisam imao vremena da pazljivije uporedim te dve konfiguracije (to cu uciniti cim se domognem malo vremena) ali na prvo slusanje mi se ucinilo da je Win10 WASAPI varijanta bolje svirala i to sa masine koja je dosta slabija u poredjenju sa onom na kom se nalazi stara Win 7 konfiguracija.

Ja to ipak gledam drugacije, tj dajem prednost ASIO u odnosu na WASAPI (ne mislim zvucno). Recimo kod Asus zvucnih kartica podrska za ASIO je dll fajl od 300KB. Reklo bi se malo i nista komplikovano.

S druge strane, nije ni WASAPI "besplatan", i tu ima neka implementacija. Recimo, ugasite na racunaru (Windows 7/8/10) Windows Audio i Windows Audio Endpoint Builder service (automatic su oba i zavise jedan od drugog) pa mi recite kako svira WASAPI. :-D

Kod ASIO je nepotreban bilo kakav servis koji radi u pozadini.
Zato sam sklon verovanju da Windows uvek nesto "mulja" u pozadini.  :ph34r:

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, garson said:

Kod ASIO je nepotreban bilo kakav servis koji radi u pozadini.
Zato sam sklon verovanju da Windows uvek nesto "mulja" u pozadini.  :ph34r:

Ja da budem iskren sam čuo malu razliku u korist ASIO drivera, mada sa Oppo-om moram da koristim njegov driver u okviru Win10 platforme koju trenutno koristim (full updated).

Ipak čini mi se da je meni Foobar podešen da radi output kompletno preko DSD ili SACD pluginova, gde je podešeno da je DSD Stereo režim rada osnovni. Ne koristim nikakav DSD processor (što verujem da je neki naknadni upsampler on the fly)

Iskren da budem potpuno sam zaboravio šta mi je odabrano za Playback/Output/Device. Moraću da pogledam pa ću da dopišem ovde, jer nije osnovni ASIO već nešto kao ASIO / DSD / OPPO 105D output device ...?

U svakom slučaju tako kako sam podesio, DSD reprodukuje direktno i pali dsd indikator na display-u a PCM ide kao PCM u punoj snazi i pali PCM indikator.

Jednom prilikom nosio sam kod jednog čoveka moj Oppo i USB vezom smo puštali  upsamplovane failove iz njegove biblioteke na 32bit/384kHz (jer on veruje da je tako bolje) sve je radilo bez greške. Takođe poneo sam 1 tako nabildovan fail i njegov original pre upseplovanja kući i probao kod mene, isto je radio bez problema 32/384kHz.

Druga je priča da se meni više dopao zvuk originalnog fail-a iz koga je radio upsamling (koga sam takođe uzeo). Meni se već kod njega činilo da je prirodnije i relaksiranije radio originalni 16/44.1 u odnosu na njegov utisak da je bolji ovaj nabildovani, tako da je bilo i ono .... "mali nemaš pojma, trebaš još da učiš" ... kako god, subjektivni zaključci i usvojena mišljenja treba zadržavati za sebe i ne obarati ruke uvek kada neko iznese suprotno mišljenje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Ja da budem iskren sam čuo malu razliku u korist ASIO drivera, mada sa Oppo-om moram da koristim njegov driver u okviru Win10 platforme koju trenutno koristim (full updated).

Razlika ako i ima jako su male, bar ja tako mislim.

No,  ta moja izjava se odnosila na implementaciju ASIO u fabricke drajvere. Po meni je ASIO "cistije" izveden od WASAPI-ja.

Za oba treba plugin npr za foobar ili neki drugi plejer, s tim sto za WASAPI, kao sto sam rekao, moraju raditi 2 windows servisa, da bi zvuka uopste i bilo.

Za ASIO treba asio-capable uredjaj i plejer sa podrskom za ASIO.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...