Jump to content


Nekoliko tvikova teflonom


TurboMaximus

Recommended Posts

Damperi za lampe, napravljeni od vodoinstalaterske teflon trake.

 

Postupak je sledeći. Traka Å¡irine 12mm se savije na pola (na 6mm), po dužini i tako, u duplom sloju, mota 25 - 30 krugova. Položaj je na oko dve trećine visine balona. Potrebno je neÅ¡to rutine i neÅ¡to viÅ¡e startnog strpljenja. Kada uÄ‘e u prste ide dosta glatko. Najnapetiji je poÄetak, jer se teflon ne lepi za staklo, ali posle par krugova ta briga nestaje. Ne treba neprirodno zatezati traku koja je tanka i dosta nežna. Ako se uradi uredno, Å¡to nije teÅ¡ko, Äak i dobro izgleda. Puna Å¡irina trake je prevelika, može da ugrozi hlaÄ‘enje lampe i da joj skrati vek.

 

Ovo sam primenjivao petnaestak godina na malim lampama (ECC81, 2, 3) s pozitivnim rezultatom. Iskustvo je ograniÄeno na Ei lampe i moja dva ureÄ‘aja, CJ PV10A i VTL STEREO90. Teflon je izdržao konkurenciju nekih komercijalnih reÅ¡enja.

Probao sam i na snagašicama KT90 i 6550A, ali nije valjalo.

Poslednjih godina kuburim s kvalitetom lampi, tako da nisam ni pravio dampere i s postojeće vremenske distance ne mogu precizno da govorim o konkretnim benefitima.

 

Kako god delovalo, ne traži spretnost maÄ‘ioniÄara ni previÅ¡e vremena, a koÅ¡ta simboliÄno. Mislim da vredi pokuÅ¡ati.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Još jedna jenostavna stvar.

 

Od samolepljivog teflonskog platna se iseku kvadrati stranica 14, 12, 10 i 8mm, slepe se piramidalno i gotova je podloÅ¡ka koja može da se upotrebi kao kontakt izmeÄ‘u zvuÄnika i stalaka i sliÄno. Na mojim stalcima se pokazalo kao bolje reÅ¡enje od svih zamislivih kombinacija sa Å¡iljcima. Mana je Å¡to teflon ima slabo trenje. U suÅ¡tini on uhvati, ali kad otpusti koÄenje je slabo. Osobina koju treba imati u vidu.

 

Teflonsko platno se prodaje u rolnama, kao tapete. Kada sam poslednji put kupovao cena je bila ozbiljna, oko 50e po kvadratnom metru. Dakle, isplati se samo ako se naleti na meki dž otpadak. Tu ne mogu da pomognem, jar ne znam gde sa taj materijal inaÄe koristi.

 

Teflonsko platno je umelo da se pokaže dosta dobro i kao korektor kontakta između uređaja i nekih tipova šiljaka (konusa).

 

Ovakve mehaniÄke intervencije retko kad imaju univerzalnu vrednost i nužno ih je proveriti u konkretnom okruženju.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno nemam lampe s damperima. Ostalo ću fotnuti.

 

 

ZvuÄna pomeranja su relativno mala i spadaju u ona koja prvenstveno zbirno daju pravi pomak. TakoÄ‘e, lako mogu biti prekrivena krupnijim problemima.

 

Damperi smiruju "buku", Äiste boju gotovo u Äitavom spektru i smiruju prizvuke gore. Nikakav spektakl, radi se o par nijansi.

Link to comment
Share on other sites

 Zna se da je samo Toza Teflon Don.

Ovom prilikom ga pozdravljam i nadam se da se neće naljutiti na mene Å¡to ću ovo reći, ali mislim da smo svi ovde na neki naÄin  prijatelji, Toza je imao saobraćajku i lakÅ¡e je povredjen. Želim mu Å¡to brži oporavak i povratak na usavrÅ¡avanju Tozmood Blavor Hybrid MK V kabla. 

:thumbsup2 

Link to comment
Share on other sites

Teflonsko platno i konus s nalepljenim platnom.

 

tflnkonus.jpg

 

SliÄno.

 

tflnnalepci.jpg

 

 

Deo kovanica od jedne pare sam povukao iz opticaja.

Sloj teflonskog platna je jasno unapredio reprodukciju nižih frekvencija.

Važi samo ispod zvuÄniÄkog stalka. Police ga ne trpe.

 

tflndukati.jpg

 

 

Teflonske podloÅ¡ke za zvuÄnike.

 

tflnstalak.jpg

 

tflnpiramida.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...