Jump to content


Pojacalo i zvucnici+DAC i gramofon


Pietro

Recommended Posts

Pozdrav svima!

Na budzetu sam, a zeleo bih sebi da nakon duzeg vremena sklopim HI FI sistem.

Jedini uslov je da sve mora da bude novo,tj.ne zelim da se zamaram preprodavcima na KP.

Izvor ce za pocetak biti desktop, a kasnije cu dodati i gramofon.

Razmisljao sam o sledecem:

A.Pojacalo:

1.Marantz PM 6005 http://www.bgbstudio.com/proizvod/pm6005

2.Yamaha AS 500 ili AS 700 http://www.4audio.rs/product.php?id=1215 i http://www.4audio.rs/product.php?id=403

3.Nad c356bee http://www.4audio.rs/product.php?id=1238

 

B Zvucnici:

 

O ovome sam razmiljao malo manje.Recimo,neki florstenderi do 500-600 evra.

Npr.MONITOR AUDIO BX5 http://www.4audio.rs/product.php?id=1191

 

Ovde ocekujem predloge sta najbolje ide sa cim u ovom cenovnom rangu.Kljucno je floorstanderi,nikako bookshelf.

 

Kasnije (sledeceg meseca) bih dokupio DAC,gramofon kao i interkonekte.

 

C DAC:

 

Arcam Ir Dac 

 

D Gramofon:

 

Debut Carbon Ortofon 2M Red

 

Ukupno,sve bi izaslo grubo oko 2000 evra.

 

Dakle,sta vi mislite? Da li bih za ove pare mogao da nadjem nesto bolje ili ...?  U sustini,ne gadim se toliko ni polovnog ali samo ako kupujem od prvog vlasnika,tj.proverenog prodavca.

 

Soba u kojoj cu slusati muziku je nekih 15-20 kvadrata,a sistem pretezno sklapam za jazz,jazz funk,elektroniku, ma za sve,iako ne znam koliko je to bitno kad si na budzetu. :listen

 

U Nisu sam pa nemam prilike da poslusam uzivo ovo sto zelim da kupim.Da kupujem nesto skuplje (recimo Hegel,Moon,Spendor,DyNaudio) definitivno bih dosao do BG-a na slusanje.

 

Hvala na odgovorma!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ðије био јефтин да бих га преценио, први влаÑник и одлично Ñтање дају нешто иÑпод 2/3 цене. Тих 5 год радио је у оптималним уÑловима. ОглаÑи Ñу најчешће од препродаваца који доноÑе из иноÑтранÑтва и цене уређаје Ñтаре по пар деценија на половину вредноÑти нових. Ðабави шта желиш али прецењен није, козметички измењен наÑледник кошта 1300е данаÑ.

Link to comment
Share on other sites

Pre nekoliko dana dobio sam odlicnu ponudu za novac koji planiram da ulozim u sistem,medjutim sad imam drugi problem.Na zalost,soba u kojoj slusam muziku nije 15 kvadrata kako sam napisao vec negde izmedju 12 i 13.(uzeo metar i merio),mada to generalno nista ne menja.

 

Deo ponude su zvucnici Epos Elan 30 - dakle floorstanderi,koje generalno vise volim od bookshelfova.Iako o njima nema mnogo rivjua na mrezi nasao sam da ih uglavnom hvale,medjutim opasno me brine kako ce to da se cuje u ovako maloj sobi.Iako planiram da se uskoro selim u sobu od nekih 16-17 kvadrata,na osnovu svih procitanih misljenja o odnosu floorstander vs bookshelf imam utisak da je ovo jednostavno overkill.Naglasavam da zvucnike nisam slusao,s tim sto se za iste uglavnom preporucuje da budu odmaknuti od zida najmanje 10 santimetra,a po mogucstvu i vise,posto pozadi imaju bas reflex.Ako se ima u vidu cinjenica da zvucnici imaju i postolje koje naravno ide jos vise u dubinu,mislim da i pomeranjem od samo 10 centimetara ima da dodju do pola sobe. :roll: Soba je inace jako nezahvalna za pozicioniranje zvucnika uopste,posto od 4 zida ima 3 vrata.Uzas!

 

Ne znam sta da radim.Ponuda je od onih sto se ne odbija,posto za pare koje sam spreman da ulozim dobijam mnogo vise od tzv.budzet sistema koji sam planirao da kupim u prvom postu.Svestan sam da iako odem do Beograda da ih cujem (sto mi je trenutno prilicno jako tesko izvodljivo),utisci o sistemu nece biti isti kad isti kupim i doteram kuci.Ovo je dodatni problem - nisam ni video ni cuo ono sto planiram da kupim.Znam da se sistem ne kupuje ovako,medjutim sad trenutno imam lovu za to i sad sam se upalio.

 

Dakle,sta vi mislite o Elanima 30 u maloj sobi? Dal da rizikujem na nevidjeno pa da se kajem natenane,ili da puknem lovu pa se mozda i odusevim?

Link to comment
Share on other sites

Мала је то Ñоба за подне кутије. ИÑто Ñам и ја више волео подне па Ñе лично уверио, оÑетио и по звуку и по џепу.

Link to comment
Share on other sites

 

Ne znam sta da radim.Ponuda je od onih sto se ne odbija,posto za pare koje sam spreman da ulozim dobijam mnogo vise od tzv.budzet sistema koji sam planirao da kupim u prvom postu.Svestan sam da iako odem do Beograda da ih cujem (sto mi je trenutno prilicno jako tesko izvodljivo),utisci o sistemu nece biti isti kad isti kupim i doteram kuci.Ovo je dodatni problem - nisam ni video ni cuo ono sto planiram da kupim.Znam da se sistem ne kupuje ovako,medjutim sad trenutno imam lovu za to i sad sam se upalio.

 

Dakle,sta vi mislite o Elanima 30 u maloj sobi? Dal da rizikujem na nevidjeno pa da se kajem natenane,ili da puknem lovu pa se mozda i odusevim?

 

Pa ako je ponuda koja se ne odbija, ne znam Å¡ta razmiÅ¡ljaÅ¡. Ja se ne bih zezao pa da naÄ‘em konjsku glavu u krevetu  :D

Å alu na stranu, ti Eposi su odliÄni zvuÄnici. Ja liÄno ih ne bih propustio, tim pre Å¡to kažeÅ¡ da se seliÅ¡. Te zvuÄnike sam sluÅ¡ao kod Sime sa Creekom i to na zidu sa strane (ko je bio zna, to je zid gde je TV), bili su vrlo blizu zidu i nisam primetio nikakav problem, naprotiv to je mnogo ozbiljan zvuk u rangu cene.

Ne znam ko ti nudi te Elane i za koju cenu, ali ako je dobra ponuda kad kupiš povoljno uvek možeš da prodaš ako ti nešto ne odgovara.

Ako si već preplaÅ¡en blizinom zida...ja imam KEF Q100 i kako sam negde već pisao vrlo su nezavisni od blizine zadnjeg zida, bas refleks im je napred, a Äak imaju i montirane nosaÄe za zid...

Meni su ti Elani vrlo interesantni, pa možeÅ¡ da mi poÅ¡aljeÅ¡ PP možda bismo mogli da napravimo neku menjažu  ;)

Link to comment
Share on other sites

Imam ja Epose sliÄne kao Elan, m16i, u sobi od 12tak kvadrata, sa ležajem i malo tepiha i to meni zvuÄi odliÄno. Imam ih viÅ¡e od 3 godine, i nisam se pokajao niti primetio nekakav problem. Ne verujem da ćeÅ¡ sluÅ¡ati muziku non stop na potu 7 - 8 pa da toliko mumla. E sad, ako su kutije u dobrom stanju i ako je cena ok - zaÅ¡to ne kupiti. Posle možeÅ¡ da ih prodaÅ¡, gledajući uÅ¡tedu na ceni u odnosu na polovne !!!

Link to comment
Share on other sites

Iskreno,ne mogu prosto da verujem da neko planira kupovinu bez slusanja,na osnovu cega,reko mi "Pera" sa foruma da ima dobar zvuk.Da nije tuzno,bilo bi smesno.Epos jeste odlicna firma, al svako ima svoj par usiju-poslusaj pa onda kupuj.Mislim da je soba mala za floarstandere,pre bih isao na manje zvucnike velika je verovatnoca da ce se bolje snaci u maloj sobi.

Link to comment
Share on other sites

Da ih posluša u svojoj sobi - sumnjam da će mu neko dati da ih odveze kući, malo sluša i vrati ako ne odgovaraju. Da ih sluša kod bilo koga - to nije njegova soba !

Nisu Elani nevidjeno ogromne kutije da ne mogu da se uklop na 12m2. ZaÅ¡to se stalno insistira na malim kutijama ? Da li je obavezno pravilo da će loÅ¡e da zvuÄe, tj. da će biti preterane za manju sobu ?

Link to comment
Share on other sites

Aj da se sad ja malo pravim "pametan" ? . Å to znaÄi "owerkill" ? El kupio predobro ? . Pa Äovek veli da ide u veći prostor !? . Pa ne bu u 12- 13 m2 delal tulume ? , neg sluÅ¡al glazbu . Ako ima preveć basa nek smanji "doživljaj" . AÅ¡to se tiÄe owrkila , am smo svi "nadograÄ‘ivali" sustav ? :)

Link to comment
Share on other sites

Iskreno,ne mogu prosto da verujem da neko planira kupovinu bez slusanja,na osnovu cega,reko mi "Pera" sa foruma da ima dobar zvuk.Da nije tuzno,bilo bi smesno.Epos jeste odlicna firma, al svako ima svoj par usiju-poslusaj pa onda kupuj.Mislim da je soba mala za floarstandere,pre bih isao na manje zvucnike velika je verovatnoca da ce se bolje snaci u maloj sobi.

 

Teorijski mogu da se složim sa tobom, ali iz prvog posta se vidi da Äovek uopÅ¡te nema svoj sistem već kupuje praktiÄno sve. Kada nemaÅ¡ svoj sistem onda nemaÅ¡ ni referentnu taÄku sa kojom bi vrÅ¡io poreÄ‘enje. Kada kupiÅ¡ svoj sistem, posle možeÅ¡ polako da poÄneÅ¡ da prilagoÄ‘avaÅ¡ zvuk svom ukusu. Valjda je to jedna od Äari ovog hobija. Hajde da budemo iskreni, ko može kada kupuje prvi sistem da isproba baÅ¡ sve kombinacije, naroÄito ako se radi o razliÄitim brendovima koje prodaju razliÄiti distributeri?

Link to comment
Share on other sites

Ala vi lako trosite tudje pare kao da je dvesta eura u pitanju ,a ne 2000E.Ili je mozda tudjih 2000 lakse potrositi nego svojih 20,pa ako se svidi zvuk nakon kupovine svidi ako ne ,lako ce da menjamo to je "draz" hobija.Obavestite me gde raste drvo gde se pare tako lako beru,stizem odmah..U toj ceni sam cuo i sprave koje odlicno rade,a i one koje nebih slusao ni jedno popodne.Ne verujem da je tako sa ovim naravno pre svega zbog zvucnika i izvora koji i jesu najvazniji,ali ljudi mislite li zaista da neko treba na necju preporuku da trosi pare bez slusanja u svojoj ili barem u tudjoj sobi.Preporuka za slusanje u svojoj sobi svakako stoji ,narocito kad je ishod neizvestan zbog velicine sobe.Ja licno ne kupujem bez slusanja kod sebe i nije mi to dosad bio problem,ali nisam ni bez veze trazio na slusanje nesto ,vec tek kad sam vec kod prodavca utvrdio da sam na 90% siguran da uzmem i dobijao sam ih uglavnom i na 7-8dana jer su mi bili poznati ljudi,sa ne poznatim makar na dan.Sad sam se inace zainteresovao za jedne za restauraciju koje su oko 100kg teski,u startu sam pitao bas to coveka -da li ce pazljiv transport i proba biti problem i slozio se bez problema iako sam ga zvao na obican oglas,kulturno se predstavio objasnio da sam vec slusao zvucnik i da znam o cemu se radi.Kolega je dobio Viene koje su takodje dosta kabaste za transport i dosta skuplje od tih Elana.Btw. na KP ima trenutno 3-4 puta vise zvucnika nego clanova ovog foruma 16-17000 kako mi rece jedan forumas.Mislite da je lako nesto prodati u srbijici? Prodavao sam i sam neke stvari ispod ebay cena bez transporta i po godinu dana iako sam mislio da je to nesto sto resavam cas posla.Pitajte malo dilere kako lako  ide prodaja  kad se nov ex demo uredjaj nakon jedne prezentacije nudi pola godine sa popustom od 30-40-50% i visi na sajtu vise od pola godine.

Link to comment
Share on other sites

Ja kapiram da neko voli nove uredjaje (i ja bih kupovao novo da mogu), ali odnos cene i kvaliteta me primora na polovno i do sad se nisam pokajao. Ja za 2000e imam Dynaudio Focus 140, Simaudio MOON I1 i Arcam irdac a sve to naravno kao novo  - tackicu ne mozes da vidis na uredjajima. Tako da, porazmisli jos malo, ipak svi tezimo sto boljem zvuku za ulozeni novac, ako nadjes uredjaje koji su lepo ocuvani i po dobroj ceni onda nema vajde kupovati novo. Ja bih samo za svoje zvucnike dao 900e vise da sam kupovao nove.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ala vi lako trosite tudje pare kao da je dvesta eura u pitanju ,a ne 2000E.

 

Epos je nov 1350e. Polovan ne može biti 2000e.

Ja moje Epose nisam mogao da dobijem na sluÅ¡anje kad sam hteo, niti da odem u BG da ih sluÅ¡am u salonu. ÄŒekao sam ih skoro 2 meseca zbog boje i nikad se nisam pokajao. Ako neko nema novca za skupe (uslovno) kutije zaÅ¡to se natezati i ne kupiti polovne. Nisu sve kutije sveta totalno razliÄite. Naravno da je najbolje da ih posluÅ¡a kod sebe i da odluÄi, ali nema Eposa polovnih 10 pari pa da se razmiÅ¡lja kako dalje ... U 3 godine par Eposa polovnih naidje u prodaji, to je to.

Link to comment
Share on other sites

Ala vi lako trosite tudje pare kao da je dvesta eura u pitanju ,a ne 2000E.Ili je mozda tudjih 2000 lakse potrositi nego svojih 20,pa ako se svidi zvuk nakon kupovine svidi ako ne ,lako ce da menjamo to je "draz" hobija.Obavestite me gde raste drvo gde se pare tako lako beru,stizem odmah..

 

Sondek, tebe izuzetno poÅ¡tujem kao starijeg i jednog od iskusnijih Älanova foruma, pa me utoliko viÅ¡e Äudi poÄetak tvog posta, koji ima prizvuk kao da ovde neko ima zlu nameru. Mislim da polaziÅ¡ od pogreÅ¡nih premisa. Naime, Pietro je rekao da je dobio ''ponudu koja se ne odbija'', po meni to znaÄi da se radi o izuzetno povoljnoj ponudi (a ne o 2000 evra). Kolika je cena joÅ¡ ne znamo da bismo mogli da komentariÅ¡emo.Drugo, Äovek je sam rekao da nema mogućnost da posluÅ¡a bilo koju komponentu, verovatno ima neki razlog. U svom sistmu logiÄki i ne moÄ‘e da posluÅ¡a, jer koliko sam razumeo joÅ¡ uvek nema sistem.

Da bismo se bolje razumeli, molim te da mi iskreno odgovoriÅ¡ na jedno pitanje: Å¡ta bi ti meni savetovao kada bih ti rekao da imam ponudu da kupim Linn sondek LP12 bazu staru godinu dana, u perfektnom stanju, kupljenu kod distributera, sa Itok ruÄkom u mint stanju...sve recimo za 700 evra, s tim da ne mogu iz bilo kog razloga da posluÅ¡am sondeka u svom sistemu? Da li bi se trudio da ''saÄuvaÅ¡'' mojih 700 evra poÅ¡to ne znaÅ¡ da li će mi se svideti zvuk ili bi mi rekao, to je vrhunski gramofon, cena je ispod svakog kriterijuma, kupuj nemožeÅ¡ da pogreÅ¡iÅ¡?

Ne želim da pomisliÅ¡ da je hipotetiÄki primer sa LP12 provokacija. Radi se o tome da je mene pre par meseci pozvao drugar i rekao mi da se na oglasu pojavila Sondek baza nova neotpakovana (mislim s kraja 80tih ti ćeÅ¡ to bolje znati kad vidiÅ¡ sliku). Kada mi je rekao cenu (ne sećam se sada taÄno mislim da je bilo oko 500 evra) ja sam mu rekao da ako se stvarno radi o neotpakovanoj bazi slobodno kupuje odmah i da neće pogreÅ¡iti, uostalom ako njemu ne bude odgovarala ja sam spreman da je preuzmem. Posle se ispostavilo da poznajem prodavca. Ispostavilo se i da oglas nije trajao duže od pola sata, primetila su ga joÅ¡ 2 Älana foruma koje poznajem i dok su okrenuli telefon baza je bila prodata. Evo je sada ponosno stoji u kancelariji mog druga. Reci mi iskreno, da li misliÅ¡ da sam mu dao loÅ¡ ili zlonameran savet?

JoÅ¡ neÅ¡to, nikada nisam preporuÄio nekome neÅ¡to Å¡to nisam sluÅ¡ao. U konkretnom sluÄaju, ukoliko je ponuda dobra i sam sam spreman da razmotrim kupovinu tih Eposa, ukoliko Pietro ne bude zainteresovan i bude ljubazan da mi prosledi kontakt.

post-30173-0-15892500-1406125590_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

http://www.one-hifi.com/proizvod/zvucnici/rega/rs-5/

 

Sta mislite o ovome, za promenu bass reflex je napred, a Rega je  :1038: - moze i rs-3 posto je link ka rs-5.

 

:wave2

 

 

Ja sam jednom vec negde komentarisao ali evo ponovicu - VRLO mi je cudna situacija da bilo koji distributer prodaje aktuelan model bilo cega za 50% cene sto je mozda i ispod nabavne! Najcesce sto u tim trenucima pomislim je da je roba ili sa nekom manom ili jednostavno se iz nekog razloga toliko lose prodaje da prodavac nema drugi nacin da se vadi iz bule nego da prepolovi cenu. Mislim da uje takav tip proizvoda takvim nastupom trajno osakacen i da niko nikad vise iko i alo prati zbivanja na trzistu nece to kupiti po punoj ceni.

Slicnu stvar One HiFi pravi i sa Sonus Faber. Zamisli kako ljudima koji su juce kupili neki SF za recimo 10000 evra sada rastu magarece usi kada ti isti zvucnici mogu da se nadju i za 5000 evra. To je iz mog ugla gledano vrlo nekorektno prema kupcima.

Licni primer: hteo sam ali zaista da se castim nekim Harbeth zvucnicima za spavacu sobu ali sada nema sanse da ih kupim, sacekacu popust. Bice kad tad kako je krenulo.

Link to comment
Share on other sites

 

... imam ponudu da kupim Linn sondek LP12 bazu staru godinu dana, u perfektnom stanju, kupljenu kod distributera, sa Itok ruÄkom u mint stanju...sve recimo za 700 evra,

 

Ako neces da kupis molim te posalji meni poruku sa kontaktom, ja hocu!

Nisam ljubitelj vinila ali ovo se ne propusta!

Mene ako pitas, najdobronamernije ti kazem KUPUJ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...