Jump to content


Komponente za novi stan


malex

Recommended Posts

Uskoro se selim u novi stan za koji bih voleo da sklopim AV sistem. Prostorija je otprilike 5x6m (dnevna, trpezarija, kujna), i skoro pa da nije moguce imati surround, mada ni ne patim zbog toga jer mi filmovi nisu prvi prioritet. Ocekivanja idu u potpuno drugom pravcu - slusanje muzike sa CD-a, HDD-a, Internet radia, kao i gledanje amaterskih DVD filmova (ne 'onih', nego diskova koje sam pravim nakon zimovanja i letovanja sa porodicom); 'prave filmove sa DVD-a veoma retko gledam, mnogo cesce pustim neki koncert (Simply red, Tina, Eros...).

 

Zvucnici pre svega treba da se uklope u celinu a ne da 'pojedu' prostor u sobi. Naravno da je kvalitet zvuka bitan, veoma mi smetaju distorzije, ali ne bih zalazio u teoretske rasprave. Jednostavno, volim muziku i zelim da je slusam u dobrom kvalitetu, ali sam spreman i na kompromise.

 

Mnogo se lomim oko CD playera, da li uzeti recimo PD30K koji usput cita i DVD-e (valjda u HD rezoluciji) ili neki od kvalitetnijih DVD BlueRay playera pa da na njemu pustam CD-e. Da li je zvuk tada bitno drugaciji? Ili je mozda pametnije uzeti DVD sistem uz koji stizu i polu-plasticni ali bar za Pioneer komponente proracunati zvucnici, ima i drvenih u ponudi...

 

Nemam nikakvih iskustava u ovome, pa molim za savet sta da ubacim/izbacim iz liste 'malog Perice'. Vidim i sam da je AV receiver u 5.1 modu a zvucnici samo stereo (moguca je kupovina subvufera, ako prostor dozvoli), ali jednostavno nisam mogao da nadjem stereo AV koji nudi Internet radio, USB, HDD... sve one stvari koje su mi veoma bitne, a VSX-52B-K nudi dosta za te pare

 

- AV receiver:   Pioneer VSX-528-K (~42k)

- CD Player:     Pioneer PD30K

- Zvucnici:        Klipsch RB 61 BLACK   /  Pioneer CS-3070  (ako mogu da stanu :) i ako su bolji)

 

- DVD Player:  Pioneer BDP-160-K  ili  BDP-450

- DVD system: BCS-222

 

 

Apsolutno sam otvoren za sve savete i sugestije. Merak nema cenu, ali ipak moram voditi racuna o prostoru i financijama.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na preporuci, na Tehnomaniji (kao najvecem web prodavcu) nije pomenut Internet radio za Onkyo, Yamahu nemaju u ponudi bas kao ni HK... Uvek je tu sajt proizvodjaca, ali je logika bila da prodavac (treba da) navodi spekove koji prodaju robu.

 

A sta sa ostalim komponentama? CD koji pusta DVD ili DVD na kome pustati i CD-a (mnogo fleksibilnija opcija, ako nema previse kompromisa sa cistocom zvuka)?

 

Koje zvucnike? Dve drvene kutije ili i kvalitetniji 5.1 sistem (ako uzmem Blue Ray DVD sistem)?

Link to comment
Share on other sites

Hvala! Gledao uporedo sa Tehnomanijom, uporedjivao, analizirao, ali opet se zakucam kod dileme: CD player koji pusta DVD, ili kvalitetniji BD player na kome bi pustao CD?

Sve ce biti povezano na AV receiver (nekako mi dodje zasebna tema) sa dva ili vise kanala. Sigurno da 'native' stereo AV daje bolji zvuk od onog 5.1 ali nisam siguran koliko entuzijasta i pocetnik moze da vidi razliku.

Ostaje pitanje zvucnika, Pioneer su malo glomazniji a i ne hvale entry-level modele na forumima po belom svetu, tako da sve vise gledam Klipsch RB 61 ili neku alternative u tom cenovnom rangu , osim ako dobri Jedi sa foruma ne kaze da uzmem bolji BD sa zvucnicima.

Sorry for being pain in the... samo trazim najbolje resenje.

Link to comment
Share on other sites

Zato i razmatram BD system sa omanjim 5.1 ili malo boljim 2.0 (uz eventualnu kupovinu vufera) zvucnicima.

Vec napisah, volim cist zvuk, ali ne zelim da ceo dnevni boravak sa kujnom i trpezarijom podredim zvucnicima.

 

Dakle... sta je najbolja opcija, uzevsi u obzir Internet radio i HDD kao obavezne opcije?

 

1. AV Receiver, CD player, jeftiniji BD/DVD (recimo Pioneer BDP 160 K), zvucnici
2. AV Receiver, CD player koji moze da pusta HD DVD (BD mi u vreme striminga deluje off, ali opet...), zvucnici
3. AV Receiver, kvalitetniji BD, zvucnici
4. AV Receiver, kvalitetniji BD player sa 5.1 zvucnicima

Link to comment
Share on other sites

Ako nisi Hi fi "purista"  ovde bi "pasal "  bosse 2+1 s  stereo resiverom cc 100 tinjak wati , oni s mogućnjošću zakretanja ( sateliti) . StaviÅ¡ ih na zidne stalke, Woofer pokraj police desno i prst u uvo . To će zvuÄat "atraktivno " . a  resiver izaberi prema osobnim afinitetima . :)

Link to comment
Share on other sites

Ako nisi Hi fi "purista"  ovde bi "pasal "  bosse 2+1 s  stereo resiverom cc 100 tinjak wati , oni s mogućnjošću zakretanja ( sateliti) . StaviÅ¡ ih na zidne stalke, Woofer pokraj police desno i prst u uvo . To će zvuÄat "atraktivno " . a  resiver izaberi prema osobnim afinitetima . :)

 

Слажем Ñе, јер Ñоба више личи на чекаоницу него на проÑторију за Ñлушање музике.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Kao sto sam napisao, ovo je tek prvi predlog, tek da se vidi kako elementi mogu da se uklope, ali ajde neka lici i na cekaonicu, opet je najjeftinije u fazi dizajna birati komponente da soba bude celina a ne da se sve ostalo vrti oko zvucnika neprimerene velicine i snage za neki prostor. A kako izgleda soba za slusanje muzike? Ako slicna onim koje mogu da vidim na YouTubeu kos amaterskih prikaza komponenti, onda bih radije ziveo u cekaonici.

Ideja mi je bila izvuci najvise iz prostora i dostupne opreme, a po razumnoj ceni. Ne tezim "atraktivnosti" i kutijama koje drndaju "ali svetle" pored glave. Ne. Volim dobar zvuk i hocu da platim za njega, zato i trazim savete od ljudi koji znaju vise od mene, ali opet sve treba da bude upotrebljiva celina.

Internet radio nije za hvaljenje prijateljima vec za slusanje dobrog jazza, DVD/BD za gledanje animaka sa letovanja i zimovanja i, eto ponekad, i neki film. Suround me apsolutno ne interesuje jer ne patim od toga, i onako muziku slusam u pozadini, zbog ugodjaja.

Hvala na misljenjima, u svakom slucaju.

Link to comment
Share on other sites

 

Sve komponente sem zvucnika ce biti u/na beloj polici ispod TV-a.

 

 

A gde si planirao da budu zvuÄnici?

 

Po fotografijama prostora mi deluje da je najzahebanija stvar pozicioniranje zvuÄnika (ako se ne varam preko puta dvoseda je nekakav Å¡ank ili sl...).

Å to bi kolega Sondek rekao  :D možda je najbolje reÅ¡enje ići na kompresione kutije koje bi mogle da se skroz primaknu zidu...

Ja naravno navijam da odustaneÅ¡ od AV varijante i prežeÅ¡ na Äistokrvni stereo (vidim da voliÅ¡ jazz...). U tom sluÄaju umesto risivera uzmeÅ¡ strimer i imaÅ¡ sve na jednom mestu (AM/FM, internet radio, DAC...). 

Ne videh koja je kvadratura, možda bi pila vodu i neka booksheff varijanta.

Link to comment
Share on other sites

Aleksandre generacijo :-) ovo je samo prvi predlog, razradjuju se jos dva, jedan od njih je sa TV na duzem zidu.

U ovoj varijanti bi manje kutije (eg Klipsch RB 61 ili slicni visine 40-tak cm) isli na policu. Oni veci kao Keff stubovi visine ceo metar bi usli pored polica na podu. Upravo sam pricao sa arhitektom, oba tipa je moguce i 'uglaviti' u panel na kome je TV.

Isjreno ne znam sta su kompresione kutije, videcu sta Google ima da kaze na tu temu.

A zasto si protiv AV varijante? Znam da je tada izgubljen signal sa tri zvucnika, ali da li je to toliko losije? O strimeru nisam razmisljao jer mi je pustanje fajlova sa HDD veoma bitno, uz vec pomenuti Internet radio, a nisam znao da je i to podrzano (opet - koji formati fajlova, titlovi...).

Soba je oko 5x6m, id cega oko 3x6m otpada na dnevni boravak. Sank jeste preko puta.

Link to comment
Share on other sites

Tv na zidu nasuprot izvoru dnevnog svetla nije najsrecnije resenje. Uopste, prostorija deluje vrlo "gadno" za srediti je za ambiciozniji audio setup. Ali dosta o prostoriji.

Na tvom mestu ja bih isao na sto integrisanije resenje, bez puno odvojenih komponenata. Yamahin stereo (ili AV) network risiver ili slicno od drugog proizvodjaca gde mozes zvuk da povlacis sa racunara ili eksternog hdd-a. Blu ray plejer za diskove ako ti treba, a sto da ne, nije to sad ni skupo. Za zvucnike verovatno treba vise mozganja, mada, klipsch moze biti sasvim ok. U slucaju AV varijante risivera, problem zvucnika i uklapanja u prostor ce biti uvecan.

Utisak mi je (mozda je pogresan) da si vise zainteresovan za uklapanje audio video sistema u sobu i estetski dojam takve operacije nego za sam zvuk i sliku. To nije nista sramotno, pa cak i na ovakvom specijalizovanom forumu. Tvrdim da je bolje, ako je takav slucaj, uraditi upravo tako - uklopiti sebi lepo muziku i sliku u ambijent, a ne juriti zvuk naustrb ambijentalnog ugodjaja.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako, znam da moram praviti kompromise jer prostor nije 'kockast' (mada se razradjuje i takva opcija). Trenutno sam najblizi sistemu sa BD/DVD i strimerom/AV risiverom (moram jos da listam pro/con opcije).

Sto se tice zvucnika, tu se najvise patim. Sa jedne strane, stvarno tezim sto boljem zvuku ali opet da ne bude vizuelni cir. Nikako mi se ne uzimaju 5.1 sistemi jer bi sateliti prakticno bili u liniji, zato gledam pre svega bolje stereo kutije koje mogu vizuelno i da se uguraju u panel iza TV.

Opet hvala na dikusiji, i ovo do sada mi.je dosta pomoglo jer sam prakticno krenuo od audio nule.

Link to comment
Share on other sites

Napisi komentatorima koliko si spreman da potrosis na igranku zvanu HIFI :blah :blah :blah

Na pocetku sam racunao na AV (~400), BD (~350-500, klot ili sistem) i ~300 za kutije (ako ne dodju uz BD). U igru je upao strimerumesto AV ali ne verujem da mnogo menja ukupnu cenu.
Link to comment
Share on other sites

A zasto si protiv AV varijante? Znam da je tada izgubljen signal sa tri zvucnika, ali da li je to toliko losije? O strimeru nisam razmisljao jer mi je pustanje fajlova sa HDD veoma bitno, uz vec pomenuti Internet radio, a nisam znao da je i to podrzano (opet - koji formati fajlova, titlovi...

 

Nisam ja protiv, samo sam pristalica stereo varijante i to je moj liÄni izbor...niÅ¡ta viÅ¡e od toga.

Volim da gledam filmove ali mi nije jasna tolika fama koja se pravi oko surround zvuka...niÅ¡ta mi ne znaÄi da u toku filma Äujem neki zvuk iza glave... Da moram pre bih uzeo neki soundbar nego 5.1.

Isto tako 2.1 sistemi su van mog interesovanja, kvalitetno postavljanje sabvufera nije ni malo laka stvar... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...