Jump to content


TM vs Internet


TurboMaximus

Recommended Posts

Zato sam i pitao prethodno, posto se bez predznanja o toj oblasti tesko moze govoriti o navedenim pitanjima.

 

Kada se govori o 44Khz signalu, oversampling je sastavni procesa D/A konverzije i kao takav je neophodan. Na stranu to sto je navedeni proces kod velike vecine (cini mi se da postoji mozda jedan model multibitnog konvertera u ponudi) danasnjih D/A cipova (delta-sigma) integrisan i primenjuje se i na vise sampling rate-ove.  

 

Upravo zato, nije pitanje da li ga je ili ne potrebno koristiti...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pored toga, za mene je uvek vrlo upeÄatljiv pomak u basu i njegovoj boji i sadržajnosti. 

Nema baÅ¡ puno rezona za ovo. Radi se o talasnim dužinama od nekoliko metara, koje se mogu savrÅ¡eno opisati sa mnogo manje taÄaka od onih koje su u igri. ÄŒak i viÅ¡i harmonici su u takvom opsegu.

 

Došlo mi, 'nako. Pitam se da li u tim konverterima, nekad, ima i dodatnog softvera, osim onoga koji služi za "suvu" konverziju?

Link to comment
Share on other sites

Nema baÅ¡ puno rezona za ovo. Radi se o talasnim dužinama od nekoliko metara, koje se mogu savrÅ¡eno opisati sa mnogo manje taÄaka od onih koje su u igri. ÄŒak i viÅ¡i harmonici su u takvom opsegu.

 

 

To je ono Å¡to sam svaki put Äuo kao posledicu i pomak, radeći i sluÅ¡ajući. Jedinu uporedivu soÄnost i kolorit u basu mogao sam ranije osetiti u analognom domenu.

 

ElektriÄni bas, kao i rezonantan bas bubanj, sadrže znaÄajnu koliÄinu akustiÄne energije iznad 2kHz. Tu baÅ¡ nismo u domenu metarskih talasnih dužina. Da ne govorim o kontrabasu, koji ide joÅ¡ dramatiÄno dalje. PreviÅ¡e je pojednostavljujuće svoditi bilo koji prirodan bas-instrument iskljuÄivo na fundament. 

Link to comment
Share on other sites

ElektriÄni bas, kao i rezonantan bas bubanj, sadrže znaÄajnu koliÄinu akustiÄne energije iznad 2kHz.

 

Slažem se, zato sam i spomenuo viÅ¡e harmonike. Ali, kada audiofil kaže "bas", obiÄno ne misli na momente poput "twang"-a na bas gitari. Te stvari se jasno svrstavaju u neke viÅ¡e opsege. Osim toga, sve to, joÅ¡ uvek, spada u manje fine delove zvuÄnog spektra.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se, zato sam i spomenuo viÅ¡e harmonike. Ali, kada audiofil kaže "bas", obiÄno ne misli na momente poput "twang"-a na bas gitari. Te stvari se jasno svrstavaju u neke viÅ¡e opsege. Osim toga, sve to, joÅ¡ uvek, spada u manje fine delove zvuÄnog spektra.

 

Taj *twang* samo neÅ¡to drastiÄnije potencira tu energiju. UobiÄajeno artikulisan ton takoÄ‘e sadrži to isto, iako neÅ¡to manje primetno. Ne manje znaÄajno. 

 

Sa druge strane - deo spektra gde se to zbiva je možda i najkritiÄniji (izmeÄ‘u 2 i 4kHz, recimo). Nikako ga ne bih okarakterisao kao manje fin. Naprotiv, ako tu postoji dobar balans (u produkcijskom kao i reprodukcijskom smislu) sve ostalo u gornjem ekstremu je daleko sreÄ‘enije. 

Link to comment
Share on other sites

Sa druge strane - deo spektra gde se to zbiva je možda i najkritiÄniji (izmeÄ‘u 2 i 4kHz, recimo). Nikako ga ne bih okarakterisao kao manje fin.

Mislio sam na finoÄu sa stanoviÅ¡ta teme o kojoj je reÄ. 2-3kHz ne bi trebalo da bude problem precizno opisati u digitalnoj formi.

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam na finoÄu sa stanoviÅ¡ta teme o kojoj je reÄ. 2-3kHz ne bi trebalo da bude problem precizno opisati u digitalnoj formi.

 

Razumem te. Ipak, upravo je to regija sa kojom je bilo dosta problema u proÅ¡losti u tom smislu. Rani konvertori (pogotovo AD) ispoljavali su dosta suvoće upravo u tom podruÄju.

 

Danas mi se Äini da je to strahovito napredovalo i da već na prihvatljivijem cenovnom nivou postoje izuzetna reÅ¡enja. 

 

AD konverzija nije nešto što neophodno zanima krajnjeg korisnika. Ipak, radi se o procesu koji nikakva DA konverzija ne može prikriti, ako nije izveden na izvesnom nivou.

Link to comment
Share on other sites

Da vratimo sve ovo u temom zadati okvir, na neki naÄin -

 

To je i najbitniji razlog zaÅ¡to vinil-ripove koje internet nudi u izobilju (kao hi-res fajlove) izbegavam u Å¡irokom krugu. ÄŒak i kada bih apstrahovao razliÄito uspeÅ¡ne gramofonske setupe, AD konverzija je u većini sluÄajeva prepuÅ¡tena spravama koje to ne izvode na prikladnom nivou. 

 

Koja su vaša iskustva sa vinil-ripovima?

Link to comment
Share on other sites

Koja su vaša iskustva sa vinil-ripovima?

 

Takva da je od 10 verzija istog albuma bilo 11 razlicito zvucecih, mada neki vinil-ripovi su bili slusljiviji od mnogih CD-ripova i u svakom slucaju su, u nedostatku originalnih izvora, interesantni za poslusati povremeno, ali nista ozbiljnije . . . na kraju sam pokupovao te LP i zavrsio pricu.

Link to comment
Share on other sites

Takva da je od 10 verzija istog albuma bilo 11 razlicito zvucecih, mada neki vinil-ripovi su bili slusljiviji od mnogih CD-ripova i u svakom slucaju su, u nedostatku originalnih izvora, interesantni za poslusati povremeno, ali nista ozbiljnije . . . na kraju sam pokupovao te LP i zavrsio pricu.

 

Ne znam, meni svi vinil ripovi zvuce jadno, i disk rip zvuci bolje.

Vinil samo ako mozes stvarno da slusas preko dobrog gramofona, i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno sam skinuo nekoliko vinil-ripova i odustao za svagda. Možda sam bio loÅ¡e sreće prilikom izbora, ali se desilo da su bili loÅ¡ije rezolucije nego obiÄni FLAC-ovi. Pritom imaju i izvesno, specifiÄno zatamnjenje. Ne sećam se da li je meÄ‘u tim FLAC-ovima bilo i remastera, tek tu bi ripovi popadali. Sudeći po uzorku koji mi je zapao, moj je zakljuÄak da je rezolutniji mp3, u proseku, bolje reÅ¡enje nego vinil-rip. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...