Jump to content


TM vs Internet


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Ili jos bolje! :)

 

TM, kada si u Beogradu, svrati do mene i ponesi tvoj CD plejer i muziku koju zelis.

 

Ja imam neke albume i na vinilu i na CD-u, mozemo da ih ripujemo na kompjuter, skinucemo ih specijalno za tu priliku i sa interneta, pa cemo sve lepo moci da uporedimo.

 

Bilo bi mi drago da se upoznamo.

 

Ovako mozemo da tupimo prste na tastaturi nedelju dana, a da nigde ne stignemo.

 

Nista ne moze da zameni iskustvo iz prve ruke.

 

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Moj stav je zasnovan na, manje nego neograničenim, slušnim iskustvima. Više je čvrst utisak nego kategorična tvrdnja. U kućnoj instalaciji svaka dlaka smeta, a net mu dođe kao superprovodnik. Malo mi je to neobično.

 

 

Ovakav stav potiče od nerazumevanja tehnologije i vodi u pogrešne zaključke. Muzički fajl skinut s interneta je u čitavom digitalnom lancu verovatno najkonstantniji element jer nije podložan nikakvim varijacijama u domenu struje, vremena i slično - on je takav kakav je i uvek je isti. Njegov integritet je zadat već samim formatom koji sadrži kontrolne bitove za korekciju grešaka u prenosu i tu nema nikakve misterije. Pitanje kvaliteta u odnosu na original je davno rešeno postojanjem online baza kao što je AccuRip sa kojom se skinuti ili napravljeni rip upoređuju i validiraju, numera po numera. Smatrati da je neki fajl defektan jer je prešao i prošao preko interneta je neosnovano i pogrešno. Naravno, uvek se potkrade i poneki mućak ali on nije nastao "zagađenjem" na internetu nego ga je uploader podmetnuo. Dalje, ne bi bilo moguće da hi-res fajlovi, takođe skinuti s interneta, na ovaj način ne budu "oštećeni".

Uzrok nezadovoljstva zvukom standardnih audio fajlova treba tražiti drugde.

Link to comment
Share on other sites

Ups! :)

Vidim da je vec palo i brisanje postova... :D

Potpuno se slazem sa ovim sto je pokretac teme napisao u jednoj drugoj diskusiji:

 

Malo znanje je opasnije od potpunog neznanja.

Steta je da, zbog nedostatka obimnijih konkretnih iskustava i/ili predubedjenja,

u startu odustanemo i budemo uskraceni za nesto

sto bi nam na duzi rok mozda moglo doneti veliko zadovoljstvo.

Ozbiljan sam u vezi poziva za slusanje.

Link to comment
Share on other sites

Ups! :)

Vidim da je vec palo i brisanje postova... :D

Potpuno se slazem sa ovim sto je pokretac teme napisao u jednoj drugoj diskusiji:

 

Steta je da, zbog nedostatka obimnijih konkretnih iskustava i/ili predubedjenja,

u startu odustanemo i budemo uskraceni za nesto

sto bi nam na duzi rok mozda moglo doneti veliko zadovoljstvo.

Ozbiljan sam u vezi poziva za slusanje.

U hifu sam ušao zbog muzike. U muzici više uživam ako je zvuk dobar.

Moj trenutni stav prema netu kao izvoru muzike je baziran na nedvosmislenom liÄnom iskustvu. Da je na tom planu nekompletno, nekompletno je. MeÄ‘utim, moje ukupno audiofilsko iskustvo je mnogo manje nekompletno, plus stecifiÄni aspekt poznat okruženju. Å ta misliÅ¡ zaÅ¡to Äovek koji ima pet ili deset puta skuplji sistem ima potrebu da i kod mene posluÅ¡a svoje radove?

 

Nisu problem predrasude. Poslednjih nekoliko godina u malom sistemu intenzivno sluÅ¡am muziku skinutu s neta. Konfiguracija je najniže kategorije, integralna kartica direktno na Rotela starog 22 godine. Dodro, žica je KimberPSB. Apsolutni kvalitet fajlova tu ne mogu da procenim, meÄ‘utim razlike su i te kako Äujne. ÄŒujne, izmeÄ‘u raznih EAC ripova istog izdanja. To nam nije tema, samo navodim primer Äarobnog Å¡tapića koji ne funkcioniÅ¡e.

 

Ne mora u životu sve da me zanima toliko da bih to i izuÄavao. Ne zanimaju me tehnikalije vezane za internet, kompjuter, mobilne itd. Willi je neÅ¡to napisao. NapiÅ¡i i ti par reÄenica. Napregnuću mali mozak (to mi je onaj veći deo) i možda neÅ¡to i pohvatam. Ne planiram da se upuÅ¡tam u tehniÄku raspravu, nisam diletant. Kako god okrenuli, na kraju će ipak odluÄiti uÅ¡i. Jedino, nemoj(te) me ubeÄ‘ivati da savrÅ¡enstvo postoji.

 

SaÄekaću sutraÅ¡nji dan i novi test. Do tada se uzdržavam od daljih tvrdnji.

 

Hvala na pozivu. Trenutno nije mnogo verovatno, ali ima vremena. Beograd je jednako udaljen od Novog Sada koliko i Novi Sad od Beograda.

Link to comment
Share on other sites

Mene zanima na Äemu temeljite poverenje u sajtove/izvore gde skidate haj-rez fajlove? Kako ste sigurni da je to to? Na Äasnu reÄ ili postoji naÄin proveriti? Evo neÅ¡to u vezi http://audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=13980

Sto se highrez fajlova tice situacija je sarena, neki od njih su obicni upsample redbook CD standarda.

Ipak, sam sajt koji vrsi distribuciju, recimo HDTracks, najcesce nije kriv - krive su zvanicne diskografske kuce koje im takav materijal isporucuju.

Recimo niz SACD-ova Elvisa Prislija i Bilie Holiday,

koji su izdati od strane audiofilske izdavacke kuce Analogue Productions, su obican upsample sa 44.1 kHz CD formata. :(

Neko ce reci da je u pitanju sramotna prevara,

a neko ce to opravdavati time da je stampanjem na tom specificnom mediju

samo omoguceno da vlasnici fensi SACD plejera koji fizicki nisu kompatiblini sa CD standardom,

omiljenu muziku mogu da slusaju na omiljenom uredjaju.

Problem je jedino sto na takvim SACD-ima ne pise od kakvog polaznog materijala su uradjeni,

tako da "audiofili" mogu biti dovedeni u zabludu ako ocekuju pun kvalitet koji SACD kao format teoretski omogucava.

Sve to se lako da utvrditi otvaranjem fajlova i analizom u nekom softveru za obradu zvuka.

Isto vazi i za fajlove koji poreklo vode od DSD SACD formata (najcesce se prepoznaju po sampling frekvencijama od 88.2 i 176.4 kHz)

kao i za PCM fajlove (96 i 192 kHz).

Sto se nepoverenja u ostalu muziku skinutu sa interneta tice,

postoje sajtovi na kojima se, od strane moderacije, vrsi kontrola kvaliteta postavljenog materijala.

Svaki upload biva proveren i dobija oznaku da je pouzdan i kvalitetan, losi ili sumnjivi bivaju oznaceni kao takvi.

Stroziji od tih sajtova imaju striktno odredjenu proceduru ripovanja i postovanja.

Ripovanje se vrsi na strogo odredjen nacin, iskljucivo sa Exact Audio Copy programom,

za koji su navedena precizna podesavanja koja garantuju kvalitet ripa i kojih se svi clanovi moraju pridrzavati.

Na primer, u podesavanjima se mora obavezno uneti tacna offset vrednost koja je specificna za svaki model CD drajva,

a za to postoji baza podataka za skoro svaki model ikada proizveden.

Mora biti ukljucen "gap detection", gap-ovi moraju biti smesteni na kraju pesme/track-a, itd, itd...

Ako moderacija takvog sajta uhvati nekog clana u laziranju, isti biva trajno banovan.

 

 

Za obavestenje neobavestenima, EAC, koji se godinama smatra za zlatni standard za CD ripovanje, je besplatan program tako da ga bubuljicavi klinci ne moraju krekovati ;) :

http://blowfish.be/eac/

.

Link to comment
Share on other sites

Ovakav stav potiÄe od nerazumevanja tehnologije i vodi u pogreÅ¡ne zakljuÄke. MuziÄki fajl skinut s interneta je u Äitavom digitalnom lancu verovatno najkonstantniji element jer nije podložan nikakvim varijacijama u domenu struje, vremena i sliÄno - on je takav kakav je i uvek je isti. Njegov integritet je zadat već samim formatom koji sadrži kontrolne bitove za korekciju greÅ¡aka u prenosu i tu nema nikakve misterije. Pitanje kvaliteta u odnosu na original je davno reÅ¡eno postojanjem online baza kao Å¡to je AccuRip sa kojom se skinuti ili napravljeni rip uporeÄ‘uju i validiraju, numera po numera. Smatrati da je neki fajl defektan jer je preÅ¡ao i proÅ¡ao preko interneta je neosnovano i pogreÅ¡no. Naravno, uvek se potkrade i poneki mućak ali on nije nastao "zagaÄ‘enjem" na internetu nego ga je uploader podmetnuo. Dalje, ne bi bilo moguće da hi-res fajlovi, takoÄ‘e skinuti s interneta, na ovaj naÄin ne budu "oÅ¡tećeni".

Uzrok nezadovoljstva zvukom standardnih audio fajlova treba tražiti drugde.

I za haj res sam napisao da nose sliÄan prizvuk, s tim da je opÅ¡ti kvalitet upadljivo viÅ¡i.

Link to comment
Share on other sites

Willi je neÅ¡to napisao. NapiÅ¡i i ti par reÄenica. Napregnuću mali mozak (to mi je onaj veći deo) i možda neÅ¡to i pohvatam. Ne planiram da se upuÅ¡tam u tehniÄku raspravu, nisam diletant.

 

Kako god okrenuli, na kraju će ipak odluÄiti uÅ¡i. Jedino, nemoj(te) me ubeÄ‘ivati da savrÅ¡enstvo postoji.

 

SaÄekaću sutraÅ¡nji dan i novi test. Do tada se uzdržavam od daljih tvrdnji.

 

Zbog ove dve tvoje boldovane recenice sam i predlozio da, sopstvenim usima koje na kraju odlucuju, uzivo cujes ovo o cemu pricam.

Tih mojih par recenica bi se vecinom zasnivale na tehnickim aspektima price.

Ako ti kazes da nisi dovoljno informisan i da nemas tehnicko znanje te vrste,

niti planiras da se upustas u diskusiju na teoretskom/tehnickom nivou,

to bi onda bilo u velikoj meri gubljenje i tvog i mog vremena.

Posto na ces na kraju svake diskusije ipak verovati samo svojim usima (i treba da bude tako),

jedino sto, umesto mlacenja prazne forumske slame, mogu da ti ponudim je da svratis kod mene.  :thumbsup2 

 

Hvala na pozivu. Trenutno nije mnogo verovatno, ali ima vremena. Beograd je jednako udaljen od Novog Sada koliko i Novi Sad od Beograda.

Poenta poziva je bila da cujes uzivo moj setup i kako na njemu moze da zvuci muzika skinuta sa interneta u poredjenju sa drugim medijima.

Mislim da bi bilo neprakticno da ga celog vozim iznajmljenim kombijem za Novi Sad. :)

Polica je jako teska, kao i kutije visoke metar i kusur. :)

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već malo skrenuli, par reÄi i o tome. Moguće je da materijal tražim na pogreÅ¡nom mestu. Ne znam kakav je izbor muzike na proverenim mestima, ali ako se radi o takozvanim audiofilskim izdanjima, ne zanima me. Imam pojedina, RR, Chesky, OPUS, viÅ¡e LP, manje CD, ali ko će to da sluÅ¡a. Ponekad zabavim publiku.

 

Ima onih Å¡to se hvale LP ripovima. Evo jedinog koji nije obrisan s osobitim zadovoljstvom:

 

front.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Zbog ove dve tvoje boldovane recenice sam i predlozio da, sopstvenim usima koje na kraju odlucuju, uzivo cujes ovo o cemu pricam.

Tih mojih par recenica bi se vecinom zasnivale na tehnickim aspektima price.

Ako ti kazes da nisi dovoljno informisan i da nemas tehnicko znanje te vrste,

niti planiras da se upustas u diskusiju na teoretskom/tehnickom nivou,

to bi onda bilo u velikoj meri gubljenje i tvog i mog vremena.

Posto na ces na kraju svake diskusije ipak verovati samo svojim usima (i treba da bude tako),

jedino sto, umesto mlacenja prazne forumske slame, mogu da ti ponudim je da svratis kod mene.  :thumbsup2 

 

Poenta poziva je bila da cujes uzivo moj setup i kako na njemu moze da zvuci muzika skinuta sa interneta u poredjenju sa drugim medijima.

Mislim da bi bilo neprakticno da ga celog vozim iznajmljenim kombijem za Novi Sad. :)

Polica je jako teska, kao i kutije visoke metar i kusur. :)

Nisam mislio da išta nosiš.

Link to comment
Share on other sites

OdliÄna tema, mislim da je kolega TM na dobrom tragu.

 

Ovde su mnogi spremni da naÅ¡iroko i nadugaÄko razglabaju o efemernostima tipa "bolje napajanje za 50 eur DAC" :heat  dok se sam muziÄki materijal uzima zdravo za gotovo? Veliku većinu tih FLAC-ova i losslessa su ripovali neki zaludni bubuljiÄavi klinci ko zna gde po svetu, sa ko zna kakvom opremom i sasvim sigurno krekovanim softverom. Slažem se da je većina tog piratskog muziÄkog materijala na internetu smeće, eventualno dobro za informativno sluÅ¡anje i niÅ¡ta viÅ¡e.

 

Nije ni Äudo da je ovu temu pokrenuo neko ko zaista sluÅ¡a i razume muziku. Respect za Maximusa.

Da se i mi jednom složimo.

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih...
 

meÄ‘utim razlike su i te kako Äujne. ÄŒujne, izmeÄ‘u raznih EAC ripova istog izdanja. To nam nije tema, samo navodim primer Äarobnog Å¡tapića koji ne funkcioniÅ¡e.

To nam bas jeste tema! :)

Pod raznim ripovima istog izdanja mislis na dva ripa "istog istog" tj. identicnog izdanja - potpuno isti CD, stampan u istoj seriji sa istovetnim masteringom/remasteringom?

...Ili samo mislis na dva razlicita CD ripa istog albuma, bez obzira na izdanje?

Originalno CD izdanje nekog albuma izdato recimo 1987-e moze da drasticno drugacije (cesto i losije) zvuci od remasterovanog reizdanja iz recimo 2008-e.


Na manje pouzdanim sajtovima za skidanje muzike cesto ni ne postoji informacija o kakvom se tacnom izdanju radu, godini izdanja/reizdanja, itd,

ili je ta informacija netacna, posto je recimo uz rip zakacen omot koji nije skeniran nego je pronadjen na internetu.


Zato mozda mozes da razmislis i o promeni internet izvora iz kojeg nabavljas muziku?

Link to comment
Share on other sites

Ovakav stav potiÄe od nerazumevanja tehnologije i vodi u pogreÅ¡ne zakljuÄke. MuziÄki fajl skinut s interneta je u Äitavom digitalnom lancu verovatno najkonstantniji element jer nije podložan nikakvim varijacijama u domenu struje, vremena i sliÄno - on je takav kakav je i uvek je isti. Njegov integritet je zadat već samim formatom koji sadrži kontrolne bitove za korekciju greÅ¡aka u prenosu i tu nema nikakve misterije. Pitanje kvaliteta u odnosu na original je davno reÅ¡eno postojanjem online baza kao Å¡to je AccuRip sa kojom se skinuti ili napravljeni rip uporeÄ‘uju i validiraju, numera po numera. Smatrati da je neki fajl defektan jer je preÅ¡ao i proÅ¡ao preko interneta je neosnovano i pogreÅ¡no. Naravno, uvek se potkrade i poneki mućak ali on nije nastao "zagaÄ‘enjem" na internetu nego ga je uploader podmetnuo. Dalje, ne bi bilo moguće da hi-res fajlovi, takoÄ‘e skinuti s interneta, na ovaj naÄin ne budu "oÅ¡tećeni".

Uzrok nezadovoljstva zvukom standardnih audio fajlova treba tražiti drugde.

Kog su porekla ripova u AccuRip bazi?

Link to comment
Share on other sites

Ripovanje se vrsi na strogo odredjen nacin, iskljucivo sa Exact Audio Copy programom,

za koji su navedena precizna podesavanja koja garantuju kvalitet ripa i kojih se svi clanovi moraju pridrzavati.

Na primer, u podesavanjima se mora obavezno uneti tacna offset vrednost koja je specificna za svaki model CD drajva,

a za to postoji baza podataka za skoro svaki model ikada proizveden.

Mora biti ukljucen "gap detection", gap-ovi moraju biti smesteni na kraju pesme/track-a, itd, itd...

Ako moderacija takvog sajta uhvati nekog clana u laziranju, isti biva trajno banovan.

 

 

.

 

Bas tako Gosn Kuja.Mora se navesti i koje je izdanje CD-a ili SACD-a ili Web izdanja.Svaki lossless mora biti u Flac-u i svaka pesma mora biti zaseban fajl,Flac u komadu je zabranjen.Zatim MP3 moze biti 192 minimalno,a jos moze i 320 i varijabilni bitrejt.Replay Gain nije obavezan,ali je pozeljan.Imaju veoma jak forum,na kojem sam jedan od mladjih(ono oko klinaca),a u komentarima odredjenog albuma mozete naci sve sto vas zanima(koje je izdanje najbolje,koje ima laudnes.....).Prvo se pojavljuje scenski rip(mora stajati u zagradi scene),a kasnije ga zamenjuje internal koji je kvalitetniji.Otac ta dva najveca sajta je Oink koji na zalost vise ne radi.Veoma dobro organizovani sajtovi,sa obzirom na kolicinu fajlova i clanova.Tu mozete naci iljude iz MFSL-a,koji tu dolaze da razmene iskustva,Dr.Roberta koji vazi za jednog od najacih ljudi iz sveta produkcije ploca i ripove ploca koje je on uradio.

 

Ako "Gusare" TM vidis kao jedini internet izvor,tamo mozes da naletis na sve i svasta,pa i da pokupis poneko djubre,mada u poslednje vreme Rusi koji se tamo pojavljuju prave dobre ripove.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj sa kog sam ja skidao je bio jos strozi! :)

 

Na takvim sajtovima se ne moze dogoditi da dva ripa istog izdanja albuma zvuce razlicito!   :thumbsup2

 

Mp3 je zabranjen kao i replay gain!

 

Novi clanovi prvo prolaze probni period. 

 

Ne mozes da postujes sopstvene ripove pre nego sto ostvaris odredjeni staz na forumu i razmenis odredjenu kolicinu gigabajta.

 

Da bi kao clan dobio "uploader" status,

morao si prvo da za moderaciju uradis test ripove po strogim u kamenu zapisanim pravilima,

koji su zatim bili analiziralni do u najsitnije detalje.

 

 

Sa tog sajta sam i sam bio banovan, samo zato sto sam jednom prilikom naknadno editovao prateci eac log fajl! :D

 

Koliko se secam imao sam par problema sa nazivima pesama, 

mrzelo me je da iskljucivo zbog toga CD ripujem ponovo,

vec sam samo uradio naknadne korekcije naziva u postojecem log fajlu.

 

Administraciji je to bilo dovoljno!

Datum log fajla i datumi pripadajucih flacova se nisu slagali kada se provere u file properties!

 

Boles'! :D

 

To je za nijih bio dokaz da je sa fajlovima nesto prckano.

Nije ih uopste interesovalo sta je budzeno i da li naknadni edit log fajla ima veze sa kvalitetom zvuka,

tako da sam u delicu sekunde bio lansiran u orbitu!   :D

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Kog su porekla ripova u AccuRip bazi?

 

U bazi AccuRip stoje checksums, matematički zbirovi fajlova koje automatski pune u bazu svi koji ripuju preko softvera kao što su DBPoweramp, XLD (za EAC nisam siguran). Tako da svoj rip možeš da uporediš sa stotinama, čak i hiljadama drugih ripova koji su međusobno identični. Softver prijavi svako odstupanje.

Link to comment
Share on other sites

U bazi AccuRip stoje checksums, matematiÄki zbirovi fajlova koje automatski pune u bazu svi koji ripuju preko softvera kao Å¡to su DBPoweramp, XLD (za EAC nisam siguran). Tako da svoj rip možeÅ¡ da uporediÅ¡ sa stotinama, Äak i hiljadama drugih ripova koji su meÄ‘usobno identiÄni. Softver prijavi svako odstupanje.

NeÅ¡to malo drugaÄije od toga, ali...

Link to comment
Share on other sites

U bazi AccuRip stoje checksums, matematiÄki zbirovi fajlova koje automatski pune u bazu svi koji ripuju preko softvera kao Å¡to su DBPoweramp, XLD (za EAC nisam siguran). Tako da svoj rip možeÅ¡ da uporediÅ¡ sa stotinama, Äak i hiljadama drugih ripova koji su meÄ‘usobno identiÄni. Softver prijavi svako odstupanje.

Dakle, svi su jednaki onom prvom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...