Jump to content


TM vs Internet


TurboMaximus

Recommended Posts

@Kaiser

Kako te ne mrzi da ÄitaÅ¡ takve stvari? :D Å ta se tu tvrdi - da su naÅ¡li CD-R koji je kvalitetniji od nekog originalnog nosaÄa, ili da ovaj bolje svira kada se na njega nareže sa originala?

 

Sama ideja da se neÅ¡to proÄta pa se od toga napravi bolji snimak mi liÄi na to kako sada imamo lepÅ¡i i stariji most u Mostaru.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dje moze biti kopija bolja od orignala,josh kad se reze.Ja to pricham danima za ove longplejke,ali dzaba dzudzu vradzbine su obuzele forum,chuju ljudi svasta.Mom komshiji pas reko "Gazda nema lopte",chuo chovek.Ja mislim da je to od ove ishrane.Loze nas da jedemo ovaj zelenis(neki ga i unutrasnje sagorevaju),kao to je zdravo,da se duze zivi.Ovi Talijani iz "Zastave" bili "vege" kad su dosli i kazu ljudi chudno se ponasali,sve nesto oslushkivali.Onda im neko dao piceke sa raznja i kaze postali normalni.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih puno sumnjao da je CD-R bolji od originala, barem prema onome sto mi moja usesa govore (vidim da je to ultimativno merilo), ali ajde, da kazem da je sigurno, makar identican.

Objasni to molim te. Kako se oÄita taj disk sa greÅ¡kama, pa ga narežeÅ¡, i te greÅ¡ke nestanu?

Te greÅ¡ke su i dalje u tom fajlu, ne možeÅ¡ da ih anuliraÅ¡. S toga može da bude identiÄno i niÅ¡ta viÅ¡e.

I Å¡ta ÄujeÅ¡ svojim uÅ¡ima na CD-R u odnosu na original?

Link to comment
Share on other sites

Kao sto sam rekao, oslanjam se jedino na svoje usi prilikom ove tvrdnje tako da nema sta da se objasnjava.
Kao sto vidis ipak sam se ogradio od tvrdnje da je bolji.

 

Na CD-R-u cujem isto sto i na originalu, ni manje - ni vise.

 

Znaci u skladu sa poentom ove teme (ili one druge, nisam vise siguran), moje usi - moja pravila! :order

 

Ali pazi, necu se zajoviti pa terati inat ako se dokaze da je original bolji od rezanca (teorijski naravno, jer to dokazati u praksi je cini mi se malo tezi slucaj), tada skidam kapu i idem na ispiranje usiju.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒitao sam sad par thread-ova oko toga. I tipiÄna prica oko uporeÄ‘ivanja sa vinilom. Koje nema dodirne taÄke jedno s drugim. Bolje ugraviran CD, tesko...

 

Edit: Izbacene nepotrebne kvalifikacije - po poslednji put. Nemamo nista protiv iznosenja misljenja, problem je takav nacin obracanja. Zamolio bih da se na to obrati paznja...

Link to comment
Share on other sites

Da li se taj zvucni "boljitak" ogleda u nesto meksem/toplijem zvuku cd-r kopije?

 

Ono Å¡to sam ja uvek Äuo je prljavÅ¡ina i pojava neprirodne staklastosti u visokima. Možda ta glazura nekoga može podsetiti na toplinu, za mene bi ona uvek imala karakter sumorne prljavÅ¡tine i vodnjikavosti. Toplina je neÅ¡to sasvim drugaÄije, po mom viÄ‘enju stvari. 

Link to comment
Share on other sites

Kao sto sam rekao, oslanjam se jedino na svoje usi prilikom ove tvrdnje tako da nema sta da se objasnjava.

Kao sto vidis ipak sam se ogradio od tvrdnje da je bolji.

 

Na CD-R-u cujem isto sto i na originalu, ni manje - ni vise.

 

Znaci u skladu sa poentom ove teme (ili one druge, nisam vise siguran), moje usi - moja pravila! :order

 

Ali pazi, necu se zajoviti pa terati inat ako se dokaze da je original bolji od rezanca (teorijski naravno, jer to dokazati u praksi je cini mi se malo tezi slucaj), tada skidam kapu i idem na ispiranje usiju.

 

Definitivno nije isto, neposredno provereno na desetine puta, na Å¡tetu CD-R-a. TakoÄ‘e sam ubeÄ‘en da i te kako svojim uÅ¡ima možeÅ¡ Äuti tu razliku, jedino je pitanje okruženja. U odgovarajućem sluÄaju je izuzetno lako dokazivo. 

Link to comment
Share on other sites

To ne postoji. Ako je rezan, nije rezan identiÄno. Bez dodatnog efekta. A većina softvera ima te gluposti, ukljuÄujući Nero.

Ovo uopšte nisu debate verujem svojim ušima. Ako ima razlike, to je jer je razlika uneta. Sa gain, ili normalizacijom pre rezanja.

Znanje i predrasude bazirane na analognim formatima se ne prenosi ovde nikako. 0 i 1 zvuÄe isto puÅ¡tene preko mreže ili sa zlatnog diska.

To Å¡to priÄaÅ¡, ne može da se desi u digitalnom. Softver, DAC, te stvari imaju uticaj. Disk ne, internet ne.

I mislim da jednom treba prestati da se traže obrazloženja za zablude. Nego da se prihvati šta je istina.

Link to comment
Share on other sites

Vec je dosta vremena proslo odkad nisam trosio vreme na to ,ali cuju se razlike izmedju rezanog diska i originala pa cak i medju CD-r razlicitih proizvodjaca,probali smo to svojevremeno pod istim uslovima(isti snimac,program,pc...).Nisu potrebne usi slepog misa za to.Naravno ,ako se ispune uslovi dovoljno loseg sistema nece se cuti ni vece razlike u hifi.Mene je najcesce,medjuostalim nervirao zvuk palice bubnjara kod nekih CDr koji je zvucao kao decja plasticna igracka,naspram zvuka drveta sa svojim odjekom i tako to,ono vec opisano od strane kolege sa visokima je dobar opis...

Link to comment
Share on other sites

Nije vera. Pitanja koja dižete, dolaze samo iz sujeverja i nepoznavanja digitalnog sveta. Odatle ti i prljanje fajlova kako je ovo poÄelo. I kako se zaÅ¡ta kaže da je nemoguće. Tako se vadi nova.

Da li ste gledali neku sliku i rekli da je drugaÄija, zivlje boje jer je sa diska, kartice? Jer je to na nivou toga.

Link to comment
Share on other sites

Test je bio na slepo ili ne?

TakoÄ‘e, da li ste viÅ¡e diskova razliÄitih rezanih uporeÄ‘ivali direktno, ili samo sa originalom? I jeste li koristili rip na hardu?

TakoÄ‘e drugaÄije, gore ili bolje od originala?

Losije od originala,koriscen je amaterski Nero u to vreme.Razlike u kvalitetu tj ceni diskova su bile relativno velike.Zelja nam je bila da vidimo da li vredi "bacati" novce na kvalitetnije diskove za rezanje.Nisam bas za ovu temu snimanja,podrzavam kupovinu originalnih izdanja i prezirem pirateriju -u zivotu sam presnimio mozda 20-tak albuma.Pomenute probe su bile u vreme opsteg sunovrata,bede,sverca, sankcija,rata i sl. sranja kad je opste razmisljanje bilo kako se obogatiti stednjom na rezanju diskova,ako mogu da se malo opravdam.Sad imam plejer koji ne cita CDr,pa sve da hocu.Javih se samo da potvrdim da su se razlike cule pod istim uslovima.Odjavljujem se od price na temu snimanja muzike.

Link to comment
Share on other sites

Pa da, opet ta prica da samo rezolutniji sistem (citaj skuplji) moze biti referentan za donosenje zakljucaka o tome da li je ili nije...

Jedna takva zabluda je skoro pala na polju zvucnickih kablova.

bilo bi tuzno da skuplji i bolji sistem lakse i jasnije ne prikazuje razlike.Ima jeftinih dobrih i skupih losih,ili Äesce lose sklopljenih.Ima i potpuno gluvih na promene i verujem da bas zbog toga ima mnogo nevernih Toma u ovom sportu.Zabluda je da trebaju "zlatne usi",mada trening znaci mnogo,samo sistem koji prikazuje lako razlike.Tada i svaka od nasih gospodja jasno cuje razliku.Barem moja cuje,iako je to ni najmanje ne zanima.

Link to comment
Share on other sites

Svaka realna razlika je lako objašnjiva i ima potporu u realnom.

Razlika nastaje jedino ako je s fajlom nešto rađeno u procesu prenosa. Možda skriveno, ali je i dalje tu.

Većina burning softvera treba podesiti za audio rezanje kako treba. Isto tako rip treba da je rođen kvalitetno na nivou EAC.

Link to comment
Share on other sites

Bit Perfect kopija ne bi trebalo da se razlikuje od originala. Ako se razlikuje, onda kopija nije bit perfect. Bit perfekt je inaÄe u fazonu, jedinice i nule su baÅ¡ baÅ¡ identiÄne na originalu i kopiji. Moje iskustvo od starih dana je da karike u lancu ÄitaÄ-windows-Nero-rezaÄ uvek neÅ¡to pametuju i menjaju.

 

E sada, napraviti bit perfect kopiju nije baÅ¡ prosto uraditi, i ne znamo mi Å¡ta sve pametuju CD ÄitaÄ, Windows, driveri, program za rezanje i rezaÄ. Pravljenje bit-perfect kopije audio diska je jedna od ražvakanijih tema na raznim forumima, Å¡to HiFi i audiofilskim, Å¡to IT. Ali batalio sam priÄu da to prouÄavam

 

CD plejeri imaju "manu" u odnosu na CD romove jer ono Å¡to Äitaju mora (opet ja) on-the-fly da se reprodukuje. Ako se pojavi greÅ¡ka u Äitanju, ona mora da se "kompenzuje" nekim drugim podacima. Zbog toga je transport veoma bitan deo jednog CD plejera.

 

CD rom ima "prednost" da može odreÄ‘eni podatak da Äita i proverava u viÅ¡e prolaza, dok ne bude (koliko toliko) siguran da je dobro proÄitao. Zbog toga CD rom nije (toliko) osetljiv na kvalitet same mehanike.

 

CD plejer i audio CD standard nisu ni zamišljeni ni projektovani da budu bit-perfect. Ali CD rom to već mora biti da bi uopšte radio. ALI! Kada CD rom i softver za grebovanje prepoznaju da rade na Audio disku, šta su programirani da urade ukoliko pogreše?!? Čitaju u više prolaza? Kompenzuju grešku po nekom standardu? Ignorišu i ostave plejeru da se bakće s' time?!?

 

Tamo u toj velikoj krizi '90-ih, drugar je imao Plextor CD rom koji je Äitao ali ama baÅ¡ sve. Verovali ili ne, njanjavi bugraski disk koji je retko gde radio, proÄitan na njemu pa narezan na dobar CD-R je radio bolje. Jednostavno, disk je bio toliko decentriran da normalni CD plejeri nisu mogli da ga Äitaju. Plextor je (uz dosta muke) uspeo da ga proÄita gotovo bit-by-bit i sa tog ripa se mogao dobiti sasvim pristojan rezanac.

 

Naravno, bugarski diskovi iz tog perioda su smeće/krÅ¡/srnj i nemaju veze sa audiofilijom. Dobar originalni Audio CD se u dobrom CD plejeru Äuje dobro. Rezanac uraÄ‘en od njega će se Äuti isto, ako je kopiran kao bit-perfect.

Link to comment
Share on other sites

^ U taj smisao se objasnjava zasto je nekada zvuk bolji kad se original kopira i nareze kao CD-R i pusta taj na CDP nego sami original direktno. Orange Book zbog tu vecu egzaktnost korekcije i ripovanja je kao bolji od on-the-fly procitani Red Book standard originala.

Link to comment
Share on other sites

Ne, nema sam disk veću korekciju. I CD player mora da radi korekciju, jer onda niÅ¡ta se ne bi Äitalo i radilo. Znate li vi kako izgleda kad disk crkne? PreskaÄe, ne može da se oÄita...

Ovo ostalo je zmijsko ulje.

Da odemo na video, nekome se istrošio i gore izgleda kopiran? Kao što je full blu-ray rip egzaktan originalu. I slika i zvuk, tako je i ovo.

Jedino ako softver nešto u procesu prebacivanja radi.

Tako sam ja mislio da ASIO i WASAPI zvuÄe drugaÄije, dok nisam shvatio da drajver automatski vrÅ¡i konvertovanje u 48, osim ako se posebno ne namesti. Dok u ASIO modu poÅ¡tuje Å¡ta mu je reÄeno.

Ako iÅ¡ta digitalno vam zvuÄi drugaÄije. Ne budite lenji, nego naÄ‘ite uzrok. Uvek ga ima. Nije to magija, mada deluje ako je ne poznajete.

Link to comment
Share on other sites

CD player kompenzuje greÅ¡ke Äitanja do neke granice. Preko toga poÄinje preskakanje diska. U granicama mogućeg ispravljanja, loÅ¡ transport će praviti mnogo greÅ¡aka (ali i dalje u granicama moguće korekcije, ne prskaÄe), dobar manje. I to će se Äuti kao bolji/loÅ¡iji zvuk boljeg/loÅ¡ijeg transporta. Korekcija greÅ¡aka, Å¡to viÅ¡e radi, to se viÅ¡e Äuje kao degradacija zvuka. Kada su greÅ¡ke prevelike, poÄinje preskakanje. Bit perfect Äitanje je nedostižni ideal audio CD transporta.

Link to comment
Share on other sites

Pa da, opet ta prica da samo rezolutniji sistem (citaj skuplji) moze biti referentan za donosenje zakljucaka o tome da li je ili nije...

Jedna takva zabluda je skoro pala na polju zvucnickih kablova.

 

To jeste zabluda.

 

MeÄ‘utim, sa skupoćom ne dolazi rezolucija tek tako. ÄŒuo sam podosta izrazito skupih, nezbrinutih i nepodeÅ¡enih sistema (50k) koji su razoÄaravali na viÅ¡e nivoa, i to žestoko. 

 

Kada sam pomenuo prikladne okolnosti, ni u jednom trenutku nisam mislio na cifre.

Link to comment
Share on other sites

I zanimljivo kako je ova tema otiÅ¡la u neÅ¡to o Äemu se nije ni priÄalo.

ÄŒak je sama protiv sebe, poÄela je kao to da je CD superioran u odnosu na zaprljani FLAC sa interneta.

Da bi došla do toga da je sve bolje od samog CD-a.

Mora se Äovek diviti ironiji.

 

Niko nije to rekao.

 

ReÄeno je poneÅ¡to za CD-r. FabriÄki otisnut CD niko nije dovodio u pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...