Jump to content


TM vs Internet


TurboMaximus

Recommended Posts

bilo bi tuzno da skuplji i bolji sistem lakse i jasnije ne prikazuje razlike.Ima jeftinih dobrih i skupih losih,ili Äesce lose sklopljenih.Ima i potpuno gluvih na promene i verujem da bas zbog toga ima mnogo nevernih Toma u ovom sportu.Zabluda je da trebaju "zlatne usi",mada trening znaci mnogo,samo sistem koji prikazuje lako razlike.Tada i svaka od nasih gospodja jasno cuje razliku.Barem moja cuje,iako je to ni najmanje ne zanima.

 

Ono Å¡to je Sondek rekao.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

OK, kako da cujem to sto ne cujem?

Mislim da je prilicno nemoguce da sistem od 50 soma necega zvuci zestoko razocaravajuce, iskreno, i bez slusanja.

I Mracni, niko ne tvrdi da je sve bolje od samog CD-a, izvrdavas stvari.

Takodje nema ni ironije, mozda malo inata i ego-klipinga i to je sve.

Ima je. I hiperbolisao sam da napravim poentu.
Link to comment
Share on other sites

Zavisi Å¡ta se podrazumeva pod "rezolucija". Ako je to, kako mi se javlja, mnoÅ¡tvo detalja, sistem ne mora biti previÅ¡e skup. Naprotiv, osobina sistema sa neuravnoteženim zvukom je da istiÄu neke stvari koje realno ne bi trebale da se Äuju, ili, bar ne u tolikoj meri.

 

U tom smislu, nije nemoguće da se na slabijem sistemu bolje Äuju mikro-razlike u zvuku nego na nekom mnogo boljem. 

Link to comment
Share on other sites

OK, kako da cujem to sto ne cujem?

 

 

 

MožeÅ¡ da se pozabaviÅ¡ oÄekivanjima koje postavljaÅ¡ pred sopstveni sistem, potpuno nezavisno od njegove tržiÅ¡ne vrednosti. Potom brizi da iz onog Å¡to imaÅ¡ zaista izvuÄeÅ¡ maksimum koji zadovoljava postavljene visoke standarde, opet nezavisno od cene i navodne klase ureÄ‘aja.

 

 

 

Mislim da je prilicno nemoguce da sistem od 50 soma necega zvuci zestoko razocaravajuce, iskreno, i bez slusanja.

 

 

PriliÄno je moguće. Ne mogu da te ubedim u to da mi verujeÅ¡, ali sam zaista bio u viÅ¡e prilika da Äujem vrlo loÅ¡e sisteme Äiji vlasnici su bili uvereni da će svakom novom hiljadom eura dobiti ono Å¡to ne mogu za hiljadu manje. 

 

Ne bi trebalo da postoji sistem (koliko god ezoteriÄan) koji nam zvuÄi bez sluÅ¡anja. Specifikacije, merne karakteristike, cena koja uliva strahopoÅ¡tovanje - sve kategorije koje vrlo malo govore o tome kako će data komponenta interagovati kao deo celine. Pri tome je celina ne samo lanac elektronskih komponenata već je tu i prostorija za sluÅ¡anje, polica (takoÄ‘e komponente) i opÅ¡ta koliÄina truda i pažnje uložene da bi se iz izvesnog sistema povukao maksimum. 

 

Eto ga, napisao sam. Dugo već promiÅ¡ljam kako to ovde da uÄtivo iznesem, uz uvažavanje svih Älanova.

Link to comment
Share on other sites

OK, kazem jos jednom i stavljam tacku.

 

Da mi neko sada ponudi da bez slusanja izaberem komponente iz kataloga ili sa E-Bay-a, a bogami i K\P, u vrednosti 50 hiljada sustece valute, bez razmisljanja bih penzionisao svoj brizljivo sklopljeni sistem (koji je, istina, daleko od finalizovanog) koji kosta negde cca. 500 jura, i kojim sam u principu zadovoljan.

 

 

Beat,

 

zar zvuk koji je snimljen ne treba i da se cuje, nije li to poenta ovog sporta - izvuci svaki moguci zvuk iz snimljenog materijala?

Kako to moze da bude odlika slabijeg sistema?

Link to comment
Share on other sites

zar zvuk koji je snimljen ne treba i da se cuje, nije li to poenta ovog sporta - izvuci svaki moguci zvuk iz snimljenog materijala?

Kako to moze da bude odlika slabijeg sistema?

 

Pa, nije to poenta. Poenta je da reprodukcija bude što bliža originalu.

 

Å ta, u praksi, znaÄi "izvući svaki mogući zvuk"? To znaÄi - naglasiti ono Å¡to danaÅ¡nji audiofili vole da Äuju - detalje. Već iz izvora krene takav zvuk, da bi zavrÅ¡io u kutijama ograniÄenih mogućnosti. Ne samo basovi, visokotonci su, Äesto, takoÄ‘e, slaba taÄka.

 

Rezultat je tanak, ali zato detaljan zvuk. Treba uporediti zvuk akustiÄne gitare (posebno sa metalnim, posebno sa najlonskim žicama), nekog drvenog duvaÄkog instrumenta, ili već neÄeg sliÄnog, sa prirodnim...

 

Ni nalik.

 

Ali, zato, možda naslutite razliku izmeÄ‘u originalnog i narezanog CD-a. :facehearts 

Link to comment
Share on other sites

Znam ja.

 

Bilo je mišljenja da samo jako skupi i kvalitetni sistemi mogu da, eventualno, prezentuju razlike između CD-a i CD-R, ili već tako neke suptilne razlike.

 

Onda sam ja rekao da su manji i nesavrÅ¡eni sistemi obiÄno tako koncipirani da neprirodno prezentuju zvuk, preterano istiÄući neke njegove karakterstike. I da u tome treba tražiti objaÅ¡njenje - zbog Äega se na takvim sistemima bolje Äuju neke stvari, pa, možda, i te sitne razlike u formatima. Nije komplikovano. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ne odgovaram umesto Beat-a,ali imam misljenje na tu temu.Treba da se cuje sve,ali ne tako da upada u prvi plan superdetaljnost i remeti muziku nekim detaljima koji to treba i da ostanu-detalji.Mnogi danasnji sistemi vise klase idu u preterivanje tog tipa udaljavajuci se od prirodnog zvuka zbog potrebe da na brzinu oduseve neku publiku na prezentacijama, jer su eto culi nesto sto dosad nisu.Nije mali broj ljudi koji kad stignu do sistema vise klase odustaju od njega i pozele da se vrate nekom skromnijem ali muzikalnijem.Meni su u kuci bile neke super sprave na 10 dana i dobijao sam ih kao zgoditak na bingu sto se tice povoljnosti.To su mi bili najnervoznijih 10 dana u zivotu.Odustao sam od njih zbog tog in the face pristupa detaljima koji u prirodi ne zvuce tako,iako su odusevili(na prvu ruku) par ljudi koji su ih culi.Amp je bio u pitanju,na kraju sam odustao od njega i zavrsio na ovom svom vintage-u koji me je kostao bezmalo kao i ovaj "nervozni"high end.Nije sve u parama,inace bih iskoristio priliku financijski.

Link to comment
Share on other sites

U postu # 382 si napisao nesto prilicno nerazumljivo, sto si posle u postu # 389 elaborirao i tako poveo Mracnog a i sebe pogresnim putem.

 

U pravu si, prvi post je dosta nerazumljiv za one koji nisu pažljivo pratili prethodne komentare. Zato sam dodatno elaborirao. 

 

Ako imaÅ¡ drugaÄije miÅ¡ljenje ili i posle elaboracije ne razumeÅ¡, ne znaÄi da je moj put pogreÅ¡an. Sondek je razumeo.

 

Kada već sve moram da ti nacrtam, evo, pokuÅ¡aću. Osnovni poriv za moje postovanje je jedna od mojih "loÅ¡ih mana" - zajedljivost. 

 

Naime, dosta ponosnih vlasnika "visoko rezolutnih", a Äesto sistema sa preterano istaknutim detaljima, utiÅ¡anim osnovnim harmonicima, Å¡ta god, sklono je da tvrdi kako na svom sistemu Äuje mnoge stvari koje većina drugih ne Äuje. Pa tako Äuju i razlike u formatima.

 

E sad, ja ne sporim da oni to, možda, i Äuju, samo kažem da ih ta privilegija koÅ¡ta prirodnosti reprodukcije.

 

Ako ni sada ne razumeš, stvarno ti ne mogu pomoći. :nerd

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na originalnu temu.

Razlike ako se cuju, pre svega dolaze iz lanca izmedju, a ne samog formata.

Decoder je cesto uzrok, i to treba eliminisati prvo kao problem.

 

Ja nemam skupu opremu, na nivou na kom se ovde prica da se cuju razlike, pre svega mislim da se koristi kao prazan argument.

Ako je ocigledna razlika, i na prosecnom se cuje.

 

Radi testa sam stavio svoj original disk, svoj rip preko EAC u FLAC, i isto skinuo rip radjen sa EAC u FLAC.

I jedina razlika realna, je placebo u prelazu. Nisam imun na njega, ali znam da uvidim.

Ide mi sad na slepo u pozadini, i ja nemam pojma koji je fajl u pitanju. MP3 da je u pozadini, znao bih.

 

 

Evo da ispricam placebo na sopstvenom primeru, u listi stoje obe varijante, i ja kazem sebi, cekaj da svesno slusam dve razlicite verzije pazljivo.

I pustim FLAC, i sad se koncentrisem, i pocnem da mislim da zvuci malo vise plehano, praznije...onda pogledam, i vidim da mi nije ni prebacilo na FLAC,

nego mi ponavlja direktno sa CD-a istu pesmu, za koju sam sad poceo da mislim da zvuci gore, u ondnosu na samu sebe.  :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...