Jump to content


TM vs Internet


TurboMaximus

Recommended Posts

Razumem tvoje viđenje stvari, u potpunosti, kao pojednostavljenje.

 

Dok nisu komercijalni optiÄki medij, digitalni podaci nisu podložni degradaciji, ako se o njima vodi raÄuna. Ono Å¡to je upitno je njihova buduća validnost. Ako izostanu povremena prilagoÄ‘avanja formata novim sistemima i okruženjima, koliko bi jedan audio fajl iz 2014. imao izgleda da bude ispravno reprodukovan na nekom kompjuterskom sistemu iz godine 2054? Izgled i koncept tog sistema ne možemo ni da naslutimo, u najboljem sluÄaju.

 

Moj plejer sada ima 35 godina, sve sam više ubeđen da će izdržati još 40. :D Samo mene neće biti.

 

Pre dvadesetak godina sam imao u ruci (papirno) izdanje neke ameriÄke berze ploÄa i prateće opreme... gramofona sa svim brzinama obrtaja koje su se ikada pojavile. Formati se ne gube tek tako.

 

EDIT: Plejer mi ima 25 godina... decenija manje ili viÅ¡e mi odavno ne znaÄe puno. :ruganje

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Razumem tvoje viđenje stvari, u potpunosti, kao pojednostavljenje.

Dok nisu komercijalni optiÄki medij, digitalni podaci nisu podložni degradaciji, ako se o njima vodi raÄuna. Ono Å¡to je upitno je njihova buduća validnost. Ako izostanu povremena prilagoÄ‘avanja formata novim sistemima i okruženjima, koliko bi jedan audio fajl iz 2014. imao izgleda da bude ispravno reprodukovan na nekom kompjuterskom sistemu iz godine 2054? Izgled i koncept tog sistema ne možemo ni da naslutimo, u najboljem sluÄaju.

Mene zanima koja je to konkretna muzika kojom se baviš.

ÄŒemu da se prilagode formati? Oni već uveliko prevazilaze ljudski sluh. I nećemo evoluirati do '54 da Äujemo neÅ¡to bolje nego sada. S druge strane napredovaće oprema da bolje iskoristi zapis. Biće boljih mastera, i nadam se vraćanja dinamiÄkog opsega u produkciju.

Å to sve nema veze sa formatom.

I kako neko ko se bavi produkcijom pita tamo nešto?

I koji to lossless formati zvuÄe drugaÄije? Ne smeju, to je do dekodera ako pravi neki uticaj. Svi su bit-identical. FLAC, WAV, AIFF, ALAC... Sve je to isto.

Lossy formati imaju razlike, jer se drugaÄije odnose prema obradi i izbacivanju delova frekventong opsega, i tu istrenirano uvo može da naÄ‘e razliku.

A ne ovde gde je nema.

To je kao da uzmeÅ¡ tri slike, identiÄne, i tražiÅ¡ razlike (a onda ubediÅ¡ sebe da si ih naÅ¡ao).

Link to comment
Share on other sites

I koji to lossless formati zvuÄe drugaÄije? Ne smeju, to je do dekodera ako pravi neki uticaj. Svi su bit-identical. FLAC, WAV, AIFF, ALAC... Sve je to isto.

Lossy formati imaju razlike, jer se drugaÄije odnose prema obradi i izbacivanju delova frekventong opsega, i tu istrenirano uvo može da naÄ‘e razliku.

A ne ovde gde je nema.

To je kao da uzmeÅ¡ tri slike, identiÄne, i tražiÅ¡ razlike (a onda ubediÅ¡ sebe da si ih naÅ¡ao).

 

 

Slažem se da ne smeju da se razlikuju.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒemu da se prilagode formati? Oni već uveliko prevazilaze ljudski sluh. I nećemo evoluirati do '54 da Äujemo neÅ¡to bolje nego sada. S druge strane napredovaće oprema da bolje iskoristi zapis. Biće boljih mastera, i nadam se vraćanja dinamiÄkog opsega u produkciju.

Å to sve nema veze sa formatom.

I kako neko ko se bavi produkcijom pita tamo nešto?

 

 

Prilagode sledećem prirodnom okruženju. Na isti naÄin na koji su se podaci sa buÅ¡enih kartica prenosili u domen disketa. Koliko je funkcioniÅ¡ućih ÄitaÄa buÅ¡enih kartica? Koliko funkcioniÅ¡ućih flopi drajvova?

 

Kada sam napisao *sistem*, nisam pri tome imao na pameti audio sistem, ako je to unelo zabunu. Apsolutno se slažem da će oprema napredovati. To je već sada oÄigledno, pri svakom novom uspelom remasterizovanom izdanju, gde je oÄigledno koliko toga leži na traci snimljenoj pre 40 ili 50 godina. Kvalitet reprodukcije se samo podiže a medij je dovoljno trajan da to i dopusti. 

 

DinamiÄki opseg ima veze sa formatom. Alarmantno uniÅ¡tavanje istog u popularnoj produkciji (koje ipak polagano jenjava) ima veze sa Äinjenicom da će milioni biti zadovoljeni time da tu muziku Äuju kao mp3 sa YouTube-a, na laptop zvuÄnicima. Okruženje i pristup sluÅ¡anju kome pogoduje izostanak bilo kakve dinamike. Internet je za veliku ne-kritiÄku većinu dramatiÄno srozao standarde audio reprodukcije. 

 

I ja se nadam da je dinamika u muzici besmrtna. Biće mi uvek posebno zadovoljstvo vatreno skretati pažnju na pogubnost njenog odsustva.

 

Većina muzike u kojoj uÄestvujem ili na kojoj radim (ili oba) je akustiÄna i kamerna, bila ona pop, rok, džez, klasika ili ambijentalna elektronika. Principi su istovetni. Sadržaj, dinamika i prirodnost su tri odrednice koje zadaju sve ostale standarde. Obožavam ploÄe sa monstruoznim dinamiÄkim rasponom.

Link to comment
Share on other sites

You Tube audio stream je OGG Vorbis, loosy encoding istih autora koji su razvili FLAC. http://www.xiph.org/

 

Sam kvalitet stream-a je kvalitetniji nego MP3, a uz to se licenca ni ne plaća, kao i za FLAC. 

 

MP3 je u svakom smislu prevaziđen, bilo od OGG ili AAC za koji se plaća licenca. Ali treba izgleda još dosta kockica da se složi...

Link to comment
Share on other sites

Pa da, ali kao matematiÄka apstrakcija. Iz DA konvertera, nažalost, izlaze stepenice, a pilingovanjem, peglanjem i zatezanjem bavi se analogni deo ureÄ‘aja poznatog kao DAC. Furije i Dolf Lundgren se klikeraju u Äipu.

 

....nisam sklon nasedanju na stereotipe i zablude, makar imali i dvotrećinsku većinu.

 

 

Uf joj! Pa baÅ¡ je to stereotip. IZ DAC-a NE IZLAZE STEPENICE NITI KOCKICE. ReÄeno već viÅ¡e puta na forumu. Furijeove transformacije i filter služe da se dobije kriva, a ne stepenice. E sada, to nije baÅ¡ lako objasniti (ne)matematikom i Äitanjem objaÅ¡njenja na internetu. Da bi se ovo baÅ¡ baÅ¡ shvatilo, morala bi se položiti digitalna elektronika i nekoliko joÅ¡ srodnih ispita. Tj. meni je postalo jasno tek nakon toga. "Stepenice" digitalnog zvuka su jedna tipiÄna zabluda koja vlada kod nestruÄne javnosti.

 

Mogli bi da diskutujemo da li i uz Furijea kriva na kraju bude identiÄna onoj poÄetnoj, ali ona svakako nije stepenasta, Äak ni na najviÅ¡im frekvencijama. Ostaju tu problemi Å¡to je zvuk u potpunosti random signal, dok furije podrazumeva razlaganje na konaÄan broj sinusoida i bla.bla.bla, ali ta diskusija ima smisla samo sa nekim ko jeste savladao bar ono Å¡kolsko znanje o tome kako radi DA i AD konverzija.

 

 

 

Slažem se da ne smeju da se razlikuju.

 

Pa zar nije cela tema poÄela kao "razlikuju se"?!?

 

I ajde da priÄu o nosaÄima ne brkamo sa samim fajlom?!? Složili smo se da su sami nosaÄi upitnog životnog veka, ali to nije problem ni FLAC-a ni 16/44, već eto, nosaÄa. Svaku digitalnu informaciju možemo presnimiti na drugi nosaÄ dokle god je sadaÅ¡nji ispravan. Moji flopiji nisu viÅ¡e Äitljivi, ali svi podaci sa njih su joÅ¡ odavno na HDD-ovima, i sami podaci su i dalje Äitljivi. I uvek će biti moguće preneti ih na novi nosaÄ, ili konvertovati u novi format. Podaci za Spectrum i Comodore se i dalje bez problema koriste na PC-ju. A neÅ¡to sam ubeÄ‘en da analogne magnetofone, trakaÅ¡e, za koju deceniju, ispravne, viÄ‘aćemo samo po muzejima. Neka dalja priÄa na tu temu nije tema ove teme. :P

Link to comment
Share on other sites

Uf joj! Pa baÅ¡ je to stereotip. IZ DAC-a NE IZLAZE STEPENICE NITI KOCKICE. ReÄeno već viÅ¡e puta na forumu. Furijeove transformacije i filter služe da se dobije kriva, a ne stepenice. E sada, to nije baÅ¡ lako objasniti (ne)matematikom i Äitanjem objaÅ¡njenja na internetu. Da bi se ovo baÅ¡ baÅ¡ shvatilo, morala bi se položiti digitalna elektronika i nekoliko joÅ¡ srodnih ispita. Tj. meni je postalo jasno tek nakon toga. "Stepenice" digitalnog zvuka su jedna tipiÄna zabluda koja vlada kod nestruÄne javnosti.

 

Mogli bi da diskutujemo da li i uz Furijea kriva na kraju bude identiÄna onoj poÄetnoj, ali ona svakako nije stepenasta, Äak ni na najviÅ¡im frekvencijama. Ostaju tu problemi Å¡to je zvuk u potpunosti random signal, dok furije podrazumeva razlaganje na konaÄan broj sinusoida i bla.bla.bla, ali ta diskusija ima smisla samo sa nekim ko jeste savladao bar ono Å¡kolsko znanje o tome kako radi DA i AD konverzija.

 

 

 

 

Pa zar nije cela tema poÄela kao "razlikuju se"?!?

 

I ajde da priÄu o nosaÄima ne brkamo sa samim fajlom?!? Složili smo se da su sami nosaÄi upitnog životnog veka, ali to nije problem ni FLAC-a ni 16/44, već eto, nosaÄa. Svaku digitalnu informaciju možemo presnimiti na drugi nosaÄ dokle god je sadaÅ¡nji ispravan. Moji flopiji nisu viÅ¡e Äitljivi, ali svi podaci sa njih su joÅ¡ odavno na HDD-ovima, i sami podaci su i dalje Äitljivi. I uvek će biti moguće preneti ih na novi nosaÄ, ili konvertovati u novi format. Podaci za Spectrum i Comodore se i dalje bez problema koriste na PC-ju. A neÅ¡to sam ubeÄ‘en da analogne magnetofone, trakaÅ¡e, za koju deceniju, ispravne, viÄ‘aćemo samo po muzejima. Neka dalja priÄa na tu temu nije tema ove teme. :P

Crni delovi mi Å¡tede prst i tastaturu.

 

Razdvojio sam pojmove elementarne DA konverzije i ureÄ‘aja zvanog DAC. Prelazak iz kontinualnog u diskretno (AD konverzija) je ograniÄen samo taÄnošću merenja. Povratak je opterećen ulaznom mernom greÅ¡kom, matematiÄkom aproksimacijom i izlaznom mernom greÅ¡kom.

 

U pravu si da ne mogu da debatujem o ovome na nekom dubljen nivou, Å¡to važi i za debelu većinu ostalih. Ono o Äemu neÅ¡to znam je fizika takvih procesa i svest o ograniÄenjima koja ona nameće. Uz fiziku sam nauÄio i neÅ¡to matematike.

 

Ti vidim ne patiÅ¡ od dotiÄnog sindroma, ali poruka većini je da dostignuto nema veze sa savrÅ¡enstvom. Malo viÅ¡e verujući uÅ¡ima, a koristeći ih mnogo viÅ¡e uÄinićete sebi život mnogo srećnijim, barem na ovom planu.

 

Ne želim viÅ¡e da sekiram moderatora i zato se od ovog momenta bavim samo svojom užom temom i joÅ¡ po neÄim iz domena Äiste prakse. Teorija STOP.

Link to comment
Share on other sites

Ti vidim ne patiÅ¡ od dotiÄnog sindroma, ali poruka većini je da dostignuto nema veze sa savrÅ¡enstvom. Malo viÅ¡e verujući uÅ¡ima, a koristeći ih mnogo viÅ¡e uÄinićete sebi život mnogo srećnijim, barem na ovom planu.

To "verovanje usima" je dovelo da 2 identicna fajla zvuce prilicno razlicito, ako se dobro secam? Meni to ne deluje kao da je zivot srecniji.

Link to comment
Share on other sites

Moć sugestije i auto-sugestije, ovde su psihološki fenomeni na delu. Bazirani na nepoznavanju tematike.

Biće da si nepažljivije Äitao moje komentare testa.

 

Možete radi sebe da nastavite s ovakvim opaskama. Aj em imjun, Å¡to reÄe Sledž Hamer.

 

ÄŒuo sam u meÄ‘uvremenu par pristojnih sistema s tužnim zvukom s kompjutera, tužnim uopÅ¡te. ProÄitaj moj izveÅ¡taj. Ne navijam ni za Å¡ta, savrÅ¡eno me zabole Å¡ta će da pobedi, zanima me samo krajnji rezultat. A na kraju su moje uÅ¡i.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da sam Äitao pažljivo. Nisu samo opaske. TehniÄki gledano je egzaktno, tvoje uÅ¡i isto kažu gledajući rezultate FLAC, direktan WAV koji je u stvari PCM.

Ne znam Å¡ta hoćeÅ¡ s tužnim zvukom kompjutera. Ne znam Å¡ta treba da znaÄi i na Å¡ta da se odnosi. Svakako nema veze s tim da je FLAC isto Å¡to i sav ostali lossless, koji buni ljude 'kompresijom', jer ih ne zanima ni da proÄitaju.

Link to comment
Share on other sites

NShappy, on 15 Jul 2014 - 07:59, said:snapback.png

Mogli bi da diskutujemo da li i uz Furijea kriva na kraju bude identiÄna onoj poÄetnoj, ali ona svakako nije stepenasta, Äak ni na najviÅ¡im frekvencijama. Ostaju tu problemi Å¡to je zvuk u potpunosti random signal, dok furije podrazumeva razlaganje na konaÄan broj sinusoida i bla.bla.bla, ali ta diskusija ima smisla samo sa nekim ko jeste savladao bar ono Å¡kolsko znanje o tome kako radi DA i AD konverzija.

 

 

 

Crni delovi mi Å¡tede prst i tastaturu.

 

Razdvojio sam pojmove elementarne DA konverzije i ureÄ‘aja zvanog DAC. Prelazak iz kontinualnog u diskretno (AD konverzija) je ograniÄen samo taÄnošću merenja. Povratak je opterećen ulaznom mernom greÅ¡kom, matematiÄkom aproksimacijom i izlaznom mernom greÅ¡kom.

 

U pravu si da ne mogu da debatujem o ovome na nekom dubljen nivou, Å¡to važi i za debelu većinu ostalih. Ono o Äemu neÅ¡to znam je fizika takvih procesa i svest o ograniÄenjima koja ona nameće. Uz fiziku sam nauÄio i neÅ¡to matematike.

 

Ti vidim ne patiÅ¡ od dotiÄnog sindroma, ali poruka većini je da dostignuto nema veze sa savrÅ¡enstvom. Malo viÅ¡e verujući uÅ¡ima, a koristeći ih mnogo viÅ¡e uÄinićete sebi život mnogo srećnijim, barem na ovom planu.

 

Ne želim viÅ¡e da sekiram moderatora i zato se od ovog momenta bavim samo svojom užom temom i joÅ¡ po neÄim iz domena Äiste prakse. Teorija STOP.

 

 

Ali to je priÄa analogno vs digitalno, a ne CD vs FLAC (ili joÅ¡ gore, FLAC se uprljao putujući internetom) Äime ste ovu temu zapoÄelil i gde smo se upustili u diskusiju. Da, digitalizacija 16/44 ima mane u odnosu na analogni signal. Da, nosaÄ utiÄe na kvalitet reprodukcije fajla. Ali imamo druge teme za to.

 

TakoÄ‘e, Å¡to se tiÄe sluÅ¡nih testova, teÅ¡ko je oteti se utisku da sugestija i predrasude ometaju racionalno ocenjivanje formata. Da zaista želite da uradite smislen test, trebalo bi sami da osmislite naÄin gde nećete znati koji tip fajla sluÅ¡ate, i da testeri jedan drugom ne iznose utiske dok svi ne daju ocene. A ne da fajlu za koji unapred predpostavljate da je inferioran tražite mane.

 

...i naravno, da se ne porede FLAC-ovi nepoznatog porekla, sa orginalnim i zvaniÄnim izdanjima diskova kupljenih u uglednim radnjama. Taj FLAC sa torenta je možda grebovan sa bugraskog diska kupljenog '95-te.

 

BTW, Äuo sam i ja oÄajne gramofonske setup-e (i tu ne mislim na Toscu). ÄŒak ni mojim gramofonom nisam uopÅ¡te zadovoljan. Ali ga joÅ¡ ne odbacujem.

Link to comment
Share on other sites

^^ Niski udarci za Regu, ne za tebe, nadam se da umeÅ¡ da odvojiÅ¡ te stvari?

Lepo smo ti govorili da uzmeš ProJect ili ProJect S, ali si bio uporan i imaš preamp u klasi Nad PP, i naravno - nisi zadovoljan.

NiÅ¡ta liÄno, da ponovim hiljaditi put.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...