Jump to content


TM vs Internet


TurboMaximus

Recommended Posts

Jedina tema koja je liÄila na adekvatnu je arhivirana.

 

KonaÄno mi je uspelo da s nekih pitanja uklonim znak pitanja. Naime, već duže vreme se bavim miÅ¡lju da u glavni sistem kao izvor ubacim i kompjuter. Jedan moj mladi drugar je dovukao neÅ¡to svoje opreme, tako da smo u istoj sesiji mogli da odsluÅ¡amo losles i haj res fajlove, Äak i njegove mastere, jer se bavi snimanjem i produkcijom (uz sviranje i komponovanje).

 

Signal je kretao iz malog Maca, s plejera Audirvana. Sledi ona srebrna profi sprava (naziv mi je ispario) kao adapter i na kraju Karanov DAC preko Van Der Ful Frsta. Dalje je iÅ¡lo u mali NAD326BEEEE pa u KonÄertine, kroz Transparente. NAD redovno sluÅ¡am i nisam hteo da unosim konfuziju nepotrebnim izmenama. Uostalom, dovoljno je dobar. Police, normalno, sve sam Soundage.

photo1277a.jpg

 

Å to se tzv. losles fajlova tiÄe nije bilo iznenaÄ‘anja. I oni probrani mogu tek da se primaknu mom AZUR640(i joÅ¡ neko slovo) plejeru. Prosek je bio daleko ispod.

 

Haj res fajlovi su drugaÄija priÄa. Ono Å¡to je ostavilo najjaÄi utisak nije sama rezolucija, već izuzetna stabilnost i integritet tonske i prostorne slike. U ovom smislu su potukli AZUR, ali u muzikalnosti ne. Za ovo krivim Ä‘ubre pokupljeno putovanjem internetom i kućno ripovanje. ZvuÄni karakter prljavÅ¡tine je kao i kod obiÄnih ripova, kombinacija vunastog i zrnastog.

 

Prethodno zapažanje su potvrdili masteri, od kojih jedan još nije ni izašao iz programa za obradu.

 

Desio se i jedan anegdotski momenat. ZvuÄnici su vrlo blizu mestu za sluÅ¡anje, oko 1,8m. Pustili smo neku Diminu stvar s dosta elektronskih efekata i posle par taktova krenula je laka promaja. Osvruo sam se pretpostavivÅ¡i da vija komarca oko moje glave i konstatovao njegov upitni pogled. Da skratim, ispostavilo se da bas refleks duva kao ventilator. Toga nije bilo dok smo sluÅ¡ali 16/44 verziju.

 

ZakljuÄci:

 

1. Losles fajlovi u proseku, bez obzira na teoriju, nisu pravi hi-fi. Potrebno im je izvesno farbanje da prekrije najÄešće povelike nedostatke. Mislim da nema smisla koncipirati ozbiljan sistem na takvom materijalu. Kod mene ostaju u malom sistemu.

 

2. Haj res je potpuno novi nivo. Nažalost, internet nije zdrav izvor. Nadam se da će neki takav format doživeti masovniju podrÅ¡ku ili biti distribuiran na kvalitetniji naÄin. U suprotnom, CD ostaje konkurentan.

 

3. I dalje nisam ubeđen da sadašnji haj res može da suštinski parira ozbiljnom gramofonu (ozbiljna fono sekcija i ozbiljna podloga se podrazumevaju). Ovaj s interneta nije ni blizu..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 629
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Shtede hi-res da bi prodavali ploche i cdeje.Nego probaj ovo da kupish na netu zarad uporednog testiranja sa ploche 24bit 96kHz HDTracks pa probaj ako josh imash DAC i ostalo.Bice od tebe dobar digitalac u buducnosti,kad budu na netu pravi digitalni masteri dostupni za kupovinu.

 

post-17167-0-03263500-1400064673.jpg

 

Ovo http://www.hdtracks.com/rachmaninoff-symphonic-dances-129036 ovde ili u drugim prodajama ;-).

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo viđenje. Ako sam dobro razumeo, izvor je bio MacBook, srebrna profi sprava je bila verovatno S/PDIF konverter a DAC Karan (verovatno Reference).

Taj Karan nikada nije bio preterano hvaljen (osim što je napravljen u vrlo maloj seriji i malo ljudi je imalo priliku da ga sluša), tako da ti možda njegov zvuk nije baš najbolje legao. Što se tiče tvojih zaključaka:

 

1. Lossless fajl (ako pod time podrazumevaš 16/44 / CD kvalitet / Red Book standard) jeste hi-fi a ti fajlovi su istovetni onima koje slušaš na svom CD plejeru kojim si zadovoljan. Drugo je pitanje iz čega je sastavljen digitalni lanac i kako oni zvuče na njegovom kraju. Hi-res je takođe lossless ali nisi naveo koje rezolucije su ti fajlovi.

 

2. Ne znam da li pod internetom podrazumevaš streaming ili fajlove skinute s interneta. U prvom slučaju, streaming nikada nije lossless pa je stoga zvuk prirodno inferioran. U drugom slučaju je pitanje kvaliteta fajlova to jest izvora.

 

3. Što se tiče pitanja CD ili gramofon, sve tehničke prednosti su na strani CD-a ali diskusija (i rat) oko zvuka ova dva formata i dalje traju.

 

U svakom slučaju, ako si samo iz ove probe izvukao zaključak da kompjuteru sa DAC-om nije mesto u sistemu, onda je on preuranjen. Moj savet je da nastaviš sa traženjem komponenti koje će zvučno prešišati tvoj Azur 640 što, objektivno, nije teško.

Link to comment
Share on other sites

NeÅ¡to nije u redu ako ne primećujeÅ¡ razliku izmedju cd i kvalitetnog losless formata. Meni sa irDac-om radi odliÄno, a kad sam skoro provalio sacd rip - skakutao sam po sobi kao da sam otkrio toplu vodu !

Pa, upravo piÅ¡e da sam primetio razliku, odavno. DotiÄni eksperiment je samo potvrda.

 

Shtede hi-res da bi prodavali ploche i cdeje.Nego probaj ovo da kupish na netu zarad uporednog testiranja sa ploche 24bit 96kHz HDTracks pa probaj ako josh imash DAC i ostalo.Bice od tebe dobar digitalac u buducnosti,kad budu na netu pravi digitalni masteri dostupni za kupovinu.

 

post-17167-0-03263500-1400064673.jpg

 

Ovo http://www.hdtracks.com/rachmaninoff-symphonic-dances-129036 ovde ili u drugim prodajama ;-).

Ne kritikujem haj res, već internet kao izvor. Poslednje što mi pada na pamet je da dam pare za nešto iz te kante za đubre.

 

Zanimljivo viđenje. Ako sam dobro razumeo, izvor je bio MacBook, srebrna profi sprava je bila verovatno S/PDIF konverter a DAC Karan (verovatno Reference).

Taj Karan nikada nije bio preterano hvaljen, tako da ti možda njegov zvuk nije baÅ¡ najbolje legao. Å to se tiÄe tvojih zakljuÄaka:

 

1. Lossless fajl (ako pod time podrazumevaÅ¡ 16/44 / CD kvalitet / Red Book standard) jeste hi-fi a ti fajlovi su istovetni onima koje sluÅ¡aÅ¡ na svom CD plejeru kojim si zadovoljan. Drugo je pitanje iz Äega je sastavljen digitalni lanac i kako oni zvuÄe na njegovom kraju.

 

2. Ne znam da li pod internetom podrazumevaÅ¡ streaming ili fajlove skinute s interneta. U prvom sluÄaju, streaming nikada nije lossless pa je stoga zvuk prirodno inferioran. U drugom sluÄaju je pitanje kvaliteta fajlova to jest izvora.

 

3. Å to se tiÄe pitanja CD ili gramofon, sve tehniÄke prednosti su na strani CD-a ali diskusija (i rat) oko zvuka ova dva formata i dalje traju.

 

U svakom sluÄaju, ako si samo iz ove probe izvukao zakljuÄak da kompjuteru sa DAC-om nije mesto u sistemu, onda je on preuranjen. Moj savet je da nastaviÅ¡ sa traženjem komponenti koje će zvuÄno preÅ¡iÅ¡ati tvoj Azur 640 Å¡to, objektivno, nije teÅ¡ko.

 

1. i 2. Ne striming. Nisu potrebna objaÅ¡njenja za poÄetnike, principi su mi jasni. Na papiru je isto, u stvarnosti malo teže. Zvuk nije bio bolji ili gori, nego zagaÄ‘en na vrlo sliÄan naÄin kao i na rezanim diskovima.

 

3. Rat je zavrÅ¡en pre no Å¡to je i poÄeo. Za SACD protiv gramofona joÅ¡ neman dovoljno elemenata.

 

Nisam napisao da sam zadovoljan Azurom. Tim gore. Poslednja reÄenica je ok, s tim Å¡to internet otpada.

U malom sistemu može da proÄ‘e, u smislu moje taÄke 1. SluÅ¡am s kompa već godinama.

Link to comment
Share on other sites

U svakom sluÄaju, ako si samo iz ove probe izvukao zakljuÄak da kompjuteru sa DAC-om nije mesto u sistemu, onda je on preuranjen. Moj savet je da nastaviÅ¡ sa traženjem komponenti koje će zvuÄno preÅ¡iÅ¡ati tvoj Azur 640 Å¡to, objektivno, nije teÅ¡ko.

 

Samim tim sto je uzeo DAC na probu znaci da ga nesto "golica".Slazem se sa tobom Willi da je potrebno vise vremena slusanja i da na osnovu relativnog kratkog vremena nije moguce doneti zakljucak.Sad sto se samog zvuka tice(DAC - CD) uvo moze da se navikne na neki zvuk i da odbija drugi cesto cak i bolji iz razno raznih razloga(izgled,cena,dostupnost...).Internet ima svako i moze da dodje do muzike jako lako,do ploca vec se ne dolazi tako lako,tako da si "originalniji" audiofil sa gramofonom(stare vrednosti).

Link to comment
Share on other sites

Zagolicalo me je da uÅ¡tedim 50.000,00 nepostojećih evra. Nažalost, niÅ¡ta od toga. ViÅ¡e vremena je potrebno kad su u pitanju nijanse. Uzmi u obzir da svakodnevno testiram zvuÄni uticaj minornih izmena na policama. Smeshno?

Hoće uvo da se navikne (tj. nosilac uveta), ali to, valjda, može da važi i za tebe.

Link to comment
Share on other sites

Ispada da je upsampling otkrice jer vecina Hi-Res-a je samo to, upsamplovani CD koji je originalno bio digitalna (DAT) ili analogna magnetofonska traka (u najbolji slucaj 13bit rezolucije). Postoji mali katalog jos od SACD vremena koji je remastering+upsample od 16/44.1 ili analogna mag. traka. Jos manji je katalog gde ima native 24/96 snimak, produkcija, mastering, a tek 24/192 skoro nepostojeci.

 

Ne prave ga ne zato sto ne postoji tehnologija, vec zato sto niko od profesionalaca ne cuju benefite u odnosu na 16/44.1, a audiofilsko halucinogeno trziste je premalo za novi fizicki format. Vinil je zauzeo vec tu ulogu. Bar se tamo cuju razlike pa ko zeli da napreduje zvuk godinama treba u analogne vode. Digital je vec presao prag nase slusne mogucnosti.

Link to comment
Share on other sites

...Za ovo krivim Ä‘ubre pokupljeno putovanjem internetom...

 

...Hteo sam da akcentiram po zvuk Å¡tetoÄinsku ulogu interneta, a ne da ponovo pokrećem teorijsko naklapanje o formatima.

Ako sam dobro razumeo sustinu tvoje tvrdnje, fajlovi su osteceni i pokvaren im je zvuk samo zato sto su do tvoje sobe stigli putem interneta?

Kako po tvom misljenju nastaje ta steta na internetu?

 

 

KonaÄno mi je uspelo da s nekih pitanja uklonim znak pitanja.

 

Ne moze se na osnovu necega ad hoc smontiranog za jedno popodne, donositi definitivni sud?

 

 

U mom slucaju muzika "sa interneta", ako su snimak i produkcija dobri,

svira daleko bolje i od CD plejera (cak i kada je samo u ulozi transporta, znaci DAC je isti i za CD-ove i za "internet")

a bogami cesto i od gramofona.

Doduse, do trenutnog "kompjuterskog" setup-a sam dosao posle vise godina trazenja i eksperimentisanja, korak po korak.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Nemam tehniÄko znanje te vrste. NeobiÄno je da metar kućnog digitalnog kabla utiÄe na zvuk, a internet koÅ¡mar ne. Neka meni neko objasni u Äemu je vic.

 

NiÅ¡ta nije ad hoc smontirano. U moj vrlo sreÄ‘en sistem ubaÄena je jedna digitalna kombinacija. Sud nisam doneo samo na osnovu ovog sluÅ¡anja. Imam dva harda puna muzike i nisam nimalo iznenaÄ‘en rezultatom.

 

Da se razumemo, uopÅ¡te ne sumnjam u to Å¡to kažeÅ¡ da ÄujeÅ¡ u svom sistemu. PokuÅ¡ao sam da ga pogledam, ali fotke su umrle. Ako postaviÅ¡ neku važeću, mogao bih da prokomentariÅ¡em tvoje utiske.

 

I da vam bude lakše, drugar mi se javio s namerom da donese neki drugi dac i proveri i njemu nejasan rezultat. Termin je, verovatno, utorak.

Link to comment
Share on other sites

Nemam tehniÄko znanje te vrste. NeobiÄno je da metar kućnog digitalnog kabla utiÄe na zvuk, a internet koÅ¡mar ne. Neka meni neko objasni u Äemu je vic.

Sto se tehnickog znanja i objasnjenja tice, pisalo se i ranije na ovu temu na forumu.

Mnogo drugih stvari utice na zvuk jednog PC setup-a, najmanje od svega internet "kosmar".

...Sem ako ne skidas sa neproverenih sajtova fake lossles fajlove napravljene od low bitrate mp3-ova.

Na primer, sta je tacno ta "profi srebrna sprava" koja glumi SPDIF konverter?

Da li joj je osnovna namena kvalitetna konverzija u SPDIF ili joj je to samo jedna od funkcija?

Kakve drajvere koristi? Da li ti drajveri recimo omogucuju koriscenje "integer" moda u Audirvani?

(klik za vecu sliku)

post-8784-0-36791400-1404086372_thumb.jp

...itd, itd.

 

Ja sam takodje jako davno probao da koristim SPDIF izlaz sa moje profi eksterne M-Audio "srebrne kutije" i zvuk je bio odvratan.

Nisam zbog toga odmah doneo definitivni negativni sud o "muzici sa interneta".

Da jesam, uskratio bih sebi mnogo toga. :)

 

Da se razumemo, uopÅ¡te ne sumnjam u to Å¡to kažeÅ¡ da ÄujeÅ¡ u svom sistemu. PokuÅ¡ao sam da ga pogledam, ali fotke su umrle. Ako postaviÅ¡ neku važeću, mogao bih da prokomentariÅ¡em tvoje utiske.

Moj "PC" setup je:

MacMini,

Audirvana 1.5.10 i Amarra 2.6 softverski plejeri,

M2Tech HiFace Two USB to SPDIF konverter sa eksternim regulisanim linearnim napajanjem,

Stereovox XV2 SPDIF kabl (BNC),

Naim DAC

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Novom dacu neće biti potreban SPDIF konverter, tako da to možemo da zanemarimo. Preneću drugaru ove tehnikalije, neka se on s tim bori.

Više me zanima zašto je internet najmanje bitan.

 

Pravio si poreÄ‘enje sa zvukom CD-a i gramofona. Nisam sluÄajno tražio sliku. Bitno je kako su ureÄ‘aji fiziÄki smeÅ¡teni.

 

I kao što rekoh, vrlo bih voleo da mi nepostojećih 50.000,00 evra ostane u džepu.

Link to comment
Share on other sites

Novom dacu neće biti potreban SPDIF konverter, tako da to možemo da zanemarimo.

 

Na zalost ne mozemo da zanemarimo, nemaju svi DAC-ovi jednako dobar uradjen USB ulaz, neki cak bolje sviraju preko SPDIF ulaza i eksternog USB>SPDIF konvertera

 

 

Bitno je kako su ureÄ‘aji fiziÄki smeÅ¡teni.

Donekle mozda da, zavisi od slucaja, ali moja iskustva nisu vezana samo za jedan setup, vec za mnoge tokom godina.

Moj detaljan opis svega i svacega, ne bi imao mnogo veze sa diskusijom o iznetoj tvrdnji da se samim skidanjem sa interneta zvuk "zagadjuje".

 

Više me zanima zašto je internet najmanje bitan.

 

Mozda bih mogao da ti ukratko odgovorim kada bi ti mogao da mi objasnis zasto mislis da se na fajlove, ako sam dobro razumeo, lepi neko "Ä‘ubre pokupljeno putovanjem internetom".

Ako tvoj zakljucak br. 1 glasi: 

"Losles fajlovi u proseku, bez obzira na teoriju, nisu pravi hi-fi",

onda bilo koja diskusija zasnovana na teoriji ne bi imala smisla?

Ako ti mislis da je to definitivno to, internet je djubre, onda neka bude tako.

Poenta mog posta je bila da ti da nadu da nije sve izgubljeno, da postoje i drugacija iskustva. :)

 

Mozda je za sada i to dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

OÄekujem da stigne neki dac novijeg datuma.

 

Biću precizan, na Äemu ti stoji sistem?

 

Moj stav je zasnovan na, manje nego neograniÄenim, sluÅ¡nim iskustvima. ViÅ¡e je Ävrst utisak nego kategoriÄna tvrdnja. U kućnoj instalaciji svaka dlaka smeta, a net mu doÄ‘e kao superprovodnik. Malo mi je to neobiÄno.

 

Sad mi odgovori, ukratko.

Link to comment
Share on other sites

NeobiÄno je da metar kućnog digitalnog kabla utiÄe na zvuk, a internet koÅ¡mar ne. Neka meni neko objasni u Äemu je vic.

 

Molim da i meni neko objasni. Moze uz to kao bonus i odgovor na pitanje koliki su gubitci u zvuku zbog jeftine profi studiske kablove (analogne i digitalne) kroz koje prolazi signal. Bog zna kakav zvuk bi imali da koriste audiofilske zice od 100 eur na metar.

Link to comment
Share on other sites

Sad mi odgovori, ukratko.

 

Vrlo rado!

 

Da li mozemo onda ovako: pitanje za pitanje, odgovor za odgovor?

 

Ja sam svoje prvi postavio, dva puta, a odgovor na njega nisam dobio:

 

...Ako sam dobro razumeo sustinu tvoje tvrdnje, fajlovi su osteceni i pokvaren im je zvuk samo zato sto su do tvoje sobe stigli putem interneta?

Kako po tvom misljenju nastaje ta steta na internetu?

 

...sa diskusijom o iznetoj tvrdnji da se samim skidanjem sa interneta zvuk "zagadjuje"...

...Mozda bih mogao da ti ukratko odgovorim kada bi ti mogao da mi objasnis zasto mislis da se na fajlove, ako sam dobro razumeo, lepi neko "Ä‘ubre pokupljeno putovanjem internetom".

 

Kada budemo znali o cemu tacno ovde diskutujemo u temi nazvanoj "TurboMaximus protiv Interneta",

kada budes informisano (Google?) i "teoretski" obrazlozio svoje tvrdnje, rado cu udovoljiti tvojoj radoznalosti.  :)

U suprotnom bi mi cela stvar delovala malo naopako, idemo od repa a ne od glave?

Ja bih trebao da sada trosim vreme, fotografisem, kropujem, smanjujem i kacim fotografije svoje police,

kao neki dokaz koji bi bio suprotstavljen tvojim tvrdnjama da:

losless fajlovi bez obzira na teoriju nisu pravi hi-fi,

da su isti osteceni i zagadjeni nekim djubretom koje se lepi na njih na internetu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

OdliÄna tema, mislim da je kolega TM na dobrom tragu.

 

Ovde su mnogi spremni da naÅ¡iroko i nadugaÄko razglabaju o efemernostima tipa "bolje napajanje za 50 eur DAC" :heat  dok se sam muziÄki materijal uzima zdravo za gotovo? Veliku većinu tih FLAC-ova i losslessa su ripovali neki zaludni bubuljiÄavi klinci ko zna gde po svetu, sa ko zna kakvom opremom i sasvim sigurno krekovanim softverom. Slažem se da je većina tog piratskog muziÄkog materijala na internetu smeće, eventualno dobro za informativno sluÅ¡anje i niÅ¡ta viÅ¡e.

 

Nije ni Äudo da je ovu temu pokrenuo neko ko zaista sluÅ¡a i razume muziku. Respect za Maximusa.

Link to comment
Share on other sites

Nećemo trošiti tvoje vreme.

Zasto?

 

Lepo sam napisao:

 

 

Vrlo rado!

 

...

 

Kada budemo znali o cemu tacno ovde diskutujemo u temi nazvanoj "TurboMaximus protiv Interneta",

kada budes informisano (Google?) i teoretski obrazlozio svoje tvrdnje, rado cu udovoljiti tvojoj radoznalosti.   :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...