Jump to content


FM tuner sa vise antenskih ulaza


Elektronicar

Recommended Posts

Posmatrajuci tunere tu i nije uopste jednostavno odabrati nesto sto osim tehnickih performansi na papiru ima i zadovoljavajucu zvucnu sliku, pogotovo zbog kvalitete emitovanog signala iz studija. Ali da ne duzim za pocetak, interesuje me koji FM tuner sa ulazom za dve antene preporucujete ?

Smatram da savremeni stil zivota povlaci za sobom i RDS, tj. neki od tunera novije generacije i da je prakticnije dugmicima brzo selektovati i odabrati neku od vise stanica nego gubiti vreme trazeci stanice analogno, mada analogni tuneri imaju dusu za razliku od ovih novih koji se bacaju nakon nekog vremena eksploatacije i ne isplati im se popravka (uglavnom zbog problema sa procesorom).

Citam ponesto na internetu i sticem utisak da je Technics stedeo pri izradi tunera pa su se mnogi razocarali kad su otvorili poklopac. Osim toga Technics mi je uvek delovao kao za pocetnike a da ga niko ozbiljno ne uzima u svetu hifi.

Soni me nekako iznenadio ali opet mi deluje previse komercijalno da bi mi delovao ozbiljno, a citam i da se dosta kvare.

Hmm, Kenwood i Pioneer ugodno iznenadjuju posto sam ih nekako smatrao da ne spadaju bas u sam vrh.

Ali opet sta odabrati a da ne bude preskupo a da dugorocnije zadovolji performansama ? Vratimo se na prvobitnu polaznu tacku da biramo FM tuner sa najmanje dva antenska ulaza za FM antene.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Probaj  nekog Denona , konkretno tu-1500 rd ,prelep displej ,odliÄan prijem ,nema 2 ulaza za antenu  ali to i ne treba da bude presudno .InaÄe oni sa dva ulaza obiÄno i koÅ¡taju popriliÄno .

tema interesantna, Denon se odlikuje dobrim dubokim i definisanim basom. Karakteristike im idu od 20Hz za razliku od vecine koja pocinje tek od 30Hz. Nedostatak im je sto nemaju identifikaciju jacine prijema signala, pa bi za podesavanje antene rotatorom svaki put trebao pomocni tuner. Imao sam nekada davno takvu situaciju sa dva tunera ali to se onda svodi na mnogo vremena za podesavanje a manje za slusanje, sad bih da izbegnem to, jednostavnije mi je da imam dve usmerene antene koje bi bile sasvim dovoljne umesto motora i pozicionera. Razmisljao sam i o dva dobra denona ili denon i marantz - svaki sa svojom usmerenom antenom mada i to mi je gomilanje tehnike i troskova, smatram da je bolje jedan tuner i da je elegantnije vizuelno a i za porodicu jednostavnije kad oni hoce nesto da slusaju. Ne iskljucujem Denona iz opcija, imam dobro misljenje o njemu, mozda mi treba vise vremena na internetu da nadjem odgovarajuci model zato hvala na sugestiji. 

Link to comment
Share on other sites

Jedina dva tjunera sa dva antenska ulaza 75 oma za koje znam su Revox B261 (nema RDS) i B260. Ovaj prvi posedujem i preporuÄujem.

Revox postujem kao ozbiljnu opremu, ali nije za ostale clanove porodice, to smatram vise kao opremu na kojoj stoji upozorenje zeni i deci "dont touch ! " Ne znam bas zasigurno ali radije bih im dao da cackaju po nekom tuneru koji je i  200 eur skuplji od Revox-a samo da mi ne diraju njga, tu sam osetljiv, zato cu ga ovaj put ipak zaobici bez obzira na sve.

Link to comment
Share on other sites

LiÄno ne vidim potrebu za RDS-om na "kućnim" tjunerima?

Svi u mojoj kuci vide potrebu za RDS- om. Najjednostavniji nacin da pouzdano znas koju stanicu trenutno slusas, a i kad cujes neku muziku korisno je kad vidis o kojem izvodjacu se radi pa je olaksano nabavljanje istog na nekom od kvalitetnijih medija.

Link to comment
Share on other sites

Probaj  nekog Denona , konkretno tu-1500 rd ,prelep displej ,odliÄan prijem ,nema 2 ulaza za antenu  ali to i ne treba da bude presudno .InaÄe oni sa dva ulaza obiÄno i koÅ¡taju popriliÄno .

sto se cene tice taj izbor ce biti tek na kraju. Prvo da nadjem koji modeli ulaze u razmatranje, pa pokusaj da nadjem ljude koji ih poseduju da te tunere malo cujem i vidim uzivo, tek kad izbor padne na manje od deset modela onda cu razmatrati i cenu kao faktor od uticaja. Smatram da je cena tunera marginalna ako se planira da tunerom treba odjednom resiti situaciju za naredni niz godina a ne da vec nakon par meseci trazim bolji tuner a sa postojecim tad da ne znam sta cu i kome da ga prodam, Ako to imamo na umu onda cena tunera je najmanje vazna stavka pri odabiru da bi znacajno bas uticala na odluku.

Link to comment
Share on other sites

e taj Cambridge vec bih voleo da cujem i za to bih napravio put do NS samo da ga cujem uzivo.

Pa ispisuju izvodjace moji autoradioaparati u oba auta :P  Hahaha, pa naravno da ih ispisuju samo ako u studiju ukucaju to u RDS opremu za emitovanje ali ima i takvih stanica koje to ispisuju.

Link to comment
Share on other sites

Svi u mojoj kuci vide potrebu za RDS- om. Najjednostavniji nacin da pouzdano znas koju stanicu trenutno slusas, a i kad cujes neku muziku korisno je kad vidis o kojem izvodjacu se radi pa je olaksano nabavljanje istog na nekom od kvalitetnijih medija.

To sto te i treba ne zove se RDS. RDS ima za cilj da nadje bolje frekvencije odredjene stanice prilikom promene lokacije prijemnika.

Link to comment
Share on other sites

To sto te i treba ne zove se RDS. RDS ima za cilj da nadje bolje frekvencije odredjene stanice prilikom promene lokacije prijemnika.

Nisam baÅ¡ razumeo VaÅ¡u poruku ali RDS sadrži viÅ¡e od onoga Å¡to (Äini mi se) Vi pominjete...

 

The following information fields are normally contained in the RDS data:

AF (alternative frequencies) This allows a receiver to re-tune to a different frequency providing the same station when the first signal becomes too weak (e.g., when moving out of range). This is often utilized in car stereo systems.

CT (clock time) Can synchronize a clock in the receiver or the main clock in a car. Due to transmission vagaries, CT can only be accurate to within 100 ms of UTC.

EON (enhanced other networks) Allows the receiver to monitor other networks or stations for traffic programmes, and automatically temporarily tune into that station.

PI (programme identification) This is the unique code that identifies the station. Every station receives a specific code with a country prefix. In the US, PI is determined by applying a formula to the station's call sign.

PS (programme service) This is simply an eight-character static display that represents the call letters or station identity name. Most RDS capable receivers display this information and, if the station is stored in the receiver's presets, will cache this information with the frequency and other details associated with that preset.

PTY (programme type) This coding of up to 31 pre-defined programme types (e.g., in Europe: PTY1 News, PTY6 Drama, PTY11 Rock music) allows users to find similar programming by genre. PTY31 seems to be reserved for emergency announcements in the event of natural disasters or other major calamities.

REG (regional) This is mainly used in countries where national broadcasters run "region-specific" programming such as regional opt-outs on some of their transmitters. This functionality allows the user to "lock-down" the set to their current region or let the radio tune into other region-specific programming as they move into the other region.

RT (radio text) This function allows a radio station to transmit a 64-character free-form text that can be either static (such as station slogans) or in sync with the programming (such as the title and artist of the currently playing song).

TA,TP (traffic announcement, traffic programme) The receiver can often be set to pay special attention to this flag and, for example, stop the tape/pause the CD or retune to receive a traffic bulletin. The TP flag is used to allow the user to find only those stations that regularly broadcast traffic bulletins whereas the TA flag is used to signal an actual traffic bulletin in progress, with radio units perhaps performing other actions such as stopping a cassette tape (so the radio can be heard) or raising the volume during the traffic bulletin.

TMC (traffic message channel) Digitally encoded traffic information. Not all RDS equipment supports this, but it is often available for automotive navigation systems. In many countries only encrypted traffic data is broadcast, and so an appropriate decoder, possibly tied to a subscription service, is required to use the traffic data.

 

Još detaljnije:

http://www.interactive-radio-system.com/docs/EN50067_RDS_Standard.pdf

Link to comment
Share on other sites

Imas li licnih iskustava sa nekim od njih ? Dal su ti se kvarili ? Mada mi sony deluje suvise komercijalno ne iskljucujem ga u opcijama nabavke. Jos uvek sam u nedostatku boljih alternativa.

St-se 700 svira već nekih godinu i po i skoro i da se ne gasi.

Ta komercijala svira sasvim pristojno, niÅ¡ta specijalno, ali zna da zablista u kasnim veÄernjim satima. Ne kvari se, makar joÅ¡ ne. Ima i eon ako ti pojaÄalo podržava.

Link to comment
Share on other sites

Svi u mojoj kuci vide potrebu za RDS- om. Najjednostavniji nacin da pouzdano znas koju stanicu trenutno slusas

 

RDS je najpouzdaniji način da naučiš telefonski broj stanice jer on najčešće i najduže stoji na displeju. Za identifikaciju stanice je dovoljan tjuner sa funkcijom imena memorisanih stanica od par karaktera.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...