Jump to content


DIY pleteni kablovi


Malkavian

Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pazio sam na to, i lak na zici je dosta otporan i na zilet tako da nema brige ako se ne nalazi na nekom mestu gde bi se stalno habao.Gde mogu da nadjem samo pamucnu kosuljicu bez kanapa?

 

Pazio sam na to, i lak na zici je dosta otporan i na zilet tako da nema brige ako se ne nalazi na nekom mestu gde bi se stalno habao.Gde mogu da nadjem samo pamucnu kosuljicu bez kanapa?

trenutno ne znam, a u diy-u moras biti snalazljiv, za tanku zicu moze i obicna pljosnata pertla...

Link to comment
Share on other sites

sama konstrukcija(pletenje) neutralise smetnje

znam to, ali isto tako, u nekim drugim temama na forumu, preporucuje se da se zica zastiti teflonom ili pamukom, a posle jos i ubaci u bakarni oplet (takodje je pletenica u pitanju).

moje je pitanje bilo empirijsko, u smislu sta bi bilo, sta bi se dobilo?

Link to comment
Share on other sites

znam to, ali isto tako, u nekim drugim temama na forumu, preporucuje se da se zica zastiti teflonom ili pamukom, a posle jos i ubaci u bakarni oplet (takodje je pletenica u pitanju).

moje je pitanje bilo empirijsko, u smislu sta bi bilo, sta bi se dobilo?

jos manje smetnji i prljavstine, tisa pozadina a time i cistiji zvuk...nije dovoljno ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eksperimentisao sam sa omotom za kablove, voskirani pamuk koji imam trenutno u kuci i nije bas pogodan za omotac, ali sam imao neku prastaru vunicu koja je ostala od keve, pa sam probao sa njom.Ne znam koliko je vuna dobar dielektrik u odnosu na pamuk, ali predpostavljam da je ipak bolja nego kad je kabl go.Treba dosta da se obmota i mala duzina, zato sam i probao prvo na strujnom kablu, zvucnicke cu raditi neki drugi dan, vrat me ubija.

post-30146-0-80385600-1422998844_thumb.j

post-30146-0-58222400-1422998855_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ReÅ¡io i ja da se oprobam u najprostijoj varijanti pletenja celih "neljuÅ¡tenih" CAT5 kablova, tzv. Full Frequency Range Cable na koju sam nabasao na TNT. Testa radi pokupio sam neke licnaste belden kablove sa posla iako znam da treba da su solid core.

 

post-16169-0-25709900-1426685572_thumb.j

 

Dakle 3 Cat5 kabla po zvuÄniku, Å¡to daje ukupno 4.57 mm2. Od ta tri, dva su namenjenja bas/srednjetonskim a jedan visokotoncu.

 

Dobre kablove nikada nisam imao ali mogu da kažem da je ovo oduvalo neke jeftine bakarne kojima sam bio odradio biwire, kao i neke jeftinije Oehlbach koje sam uzimao od brata. Detalja prosto ima viÅ¡e a prostorno pozicioniranje i separacija zvukova me je oduÅ¡evila na prvu. Bas je takoÄ‘e dobio mnogo viÅ¡e teksture i karaktera. Zanimljivost je da mi ovako upleteni ÄuÄe u ormanu već par meseci jer su zvuÄali presvetlo, metalno i sibilantno dok je izvor bio ubogi Audigy 4, tj. oÄigledno je on tako zvuÄao a kablovi samo izneli tužnu istinu na videlo.

 

Sledeća stanica - handmade interkontekt, jer sam i tu na sili od 700 din.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

ReÅ¡io i ja da se oprobam u najprostijoj varijanti pletenja celih "neljuÅ¡tenih" CAT5 kablova, tzv. Full Frequency Range Cable na koju sam nabasao na TNT. Testa radi pokupio sam neke licnaste belden kablove sa posla iako znam da treba da su solid core.

 

attachicon.gifIMAG0413.jpg

 

Dakle 3 Cat5 kabla po zvuÄniku, Å¡to daje ukupno 4.57 mm2. Od ta tri, dva su namenjenja bas/srednjetonskim a jedan visokotoncu.

 

Dobre kablove nikada nisam imao ali mogu da kažem da je ovo oduvalo neke jeftine bakarne kojima sam bio odradio biwire, kao i neke jeftinije Oehlbach koje sam uzimao od brata. Detalja prosto ima viÅ¡e a prostorno pozicioniranje i separacija zvukova me je oduÅ¡evila na prvu. Bas je takoÄ‘e dobio mnogo viÅ¡e teksture i karaktera. Zanimljivost je da mi ovako upleteni ÄuÄe u ormanu već par meseci jer su zvuÄali presvetlo, metalno i sibilantno dok je izvor bio ubogi Audigy 4, tj. oÄigledno je on tako zvuÄao a kablovi samo izneli tužnu istinu na videlo.

 

Sledeća stanica - handmade interkontekt, jer sam i tu na sili od 700 din.  :lol:

Ja sam iz potpuno iste price kao ti, samo sto sam sada na Oehlbach srebrni...  :cheers

Gde si kupio ove kablove i koja je cena bila? Nisam video da ih prodaju na metar, imam kuci neke, mada je sve to kratko, ne znam gde ih prodaju na metar, bez onih konektora...

Ok, nasao sam ih... KP ima sve ocigledno...  :type

A deluju sasvim pristojno...  :thumbsup2

A reci mi samo, koje zvucnike imas, jesu li trosistemci i koje snage?

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ samo da dodam da se nadam da imaÅ¡ odgovarajući ostatak sistema, jer kao Å¡to sam liÄno iskusio dok mi je umesto DAC-a bila zvuÄna karta, dobri kablovi su samo izneli sve mane na povrÅ¡inu i to baÅ¡ onako brutalno da sam ja bio ubeÄ‘en da je ovo Å¡to sam sklepao kreÅ¡teća krÅ¡ina, a ono se ispostavilo da je to bila Creative Audigy 4 (mislim nije da sam ja gajio iluzije o njenom posebnom kvalitetu ali baÅ¡ toliko). Mada mi se Äini da sam na nekoj drugoj temi video da imaÅ¡ neki solidan M-aduio ako se ne varam, ostatak lanca mi nije poznat.

 

A kada Äovek jednom Äuje kako sistem prodiÅ¡e sa zvuÄniÄkim, nema stajanja. Polako prikupljam materijal za interkonekt (opet po receptu sa TNT sajta) i već sam u izradi nekog probnog strujnog za pojaÄalo iako je to stavka od koje najmanje oÄekujem. A Å¡to je najbolje, sve te tri stavke će me koÅ¡tati manje nego ovi buÄ‘avi zvuÄniÄki kablovi koje sam oterao u penziju.  :listen

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ samo da dodam da se nadam da imaÅ¡ odgovarajući ostatak sistema, jer kao Å¡to sam liÄno iskusio dok mi je umesto DAC-a bila zvuÄna karta, dobri kablovi su samo izneli sve mane na povrÅ¡inu i to baÅ¡ onako brutalno da sam ja bio ubeÄ‘en da je ovo Å¡to sam sklepao kreÅ¡teća krÅ¡ina, a ono se ispostavilo da je to bila Creative Audigy 4 (mislim nije da sam ja gajio iluzije o njenom posebnom kvalitetu ali baÅ¡ toliko). Mada mi se Äini da sam na nekoj drugoj temi video da imaÅ¡ neki solidan M-aduio ako se ne varam, ostatak lanca mi nije poznat.

A kada Äovek jednom Äuje kako sistem prodiÅ¡e sa zvuÄniÄkim, nema stajanja. Polako prikupljam materijal za interkonekt (opet po receptu sa TNT sajta) i već sam u izradi nekog probnog strujnog za pojaÄalo iako je to stavka od koje najmanje oÄekujem. A Å¡to je najbolje, sve te tri stavke će me koÅ¡tati manje nego ovi buÄ‘avi zvuÄniÄki kablovi koje sam oterao u penziju. :listen

Kad si krenuo u pricu s kablovima onda provaj da napravis Tozin zv. kabel :)

Link to comment
Share on other sites

 ZvuÄnici su Acoustic Energy Aegis Evo 3, oni su 2.5 sistemci, max 150w ako ti taj podatak iÅ¡ta znaÄi.

 

attachicon.gifacoustic-energy_evo-3.jpg

 

Cudna stvar, da ne znas sta kuci vozis ;). Tvoji zvucnjaci su full trosistemci, pogledaj manual, imas dve rezne frekvencije. Posumnjao sam cim sam video da nisu iste velicine veliki driver-i.

 

Pozz

 

P.S. 2.5 sistemac ima 1 reznu frekvenciju na skretnici, a dalje razdvajanje signala (na velikim driver-ima) se radi elektrolitom (kondenzatorom).

Link to comment
Share on other sites

Hm, nisam siguran ali mislim da je ipak 2,5 sistemac jer manji drajver nije posvećeni mid već mid/bass tj. pomaže sa basom većem drajveru. Ista topologija je npr. u Monitor Audio Silver 6 (isto ima 2 renze frekvencije) a MA ga zove 2.5 sistemac. Evo opisa iz Evo 3 uputstva:

post-16169-0-89196700-1427369586_thumb.p

A možda mi neÅ¡to izmiÄe, iskren da budem slabo obraćam pažnju na takve detalje, i za snagu sam morao da pogledam uputstvo da bih odgovorio Äoveku. :)

 

@jagermeister

Razmišljao sam o tome ali je ostalo na ledu jer treba nahvatati sve te preseke. Kad jednom utegnem ostatak kablova kolko tolko, možda napravim clash tozinog i ovog.

 

A evo malo se igram sa strujnim trenutno, tek da se zanimam dok ne nabavim pristojan Å¡irmovani kabal za onu varijantu koju je predstavio Siroma.

post-16169-0-80200900-1427370295_thumb.j

Usput sam izbacio i voltage selector sa puta, da ne smeta bezveze. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...