Jump to content


dužina zvu�ni�kog kabla


goxy62

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo da navedem i primer debelog i kratkog kabla firme Siltech a i Linn K20.

Stvar je da su kablovi grubi licna debljine 0,3 mm a stepen Äistoće 6N,tj male obimne povrÅ¡ine a velike gladkoće 6N,pa mogu biti dužine 2,5 i 3 m.

Niko nigde u svetu ne govori o kablovima ispod 2,5 m

Toliko od mene ovaj put :type:wave2

PS:Vidite sajt firme HiEndfi,lepo su prikazani parametri za sve kablove Siltech!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Odgovor na ovo pita nje nije jednozacan i zavisi od konstrukcije strujnog kabla. Kod "obicnih" kablova a la Lapp (gde idu 3 zice izolovane pa jos i eventualno sve to zajedno sirmovano), duzina ne igra neku posebnu ulogu i svejedno je da li koristite kabl duzine od pola ili od dva metra (isprobao na Lapp-u). Medjutim kod kablova koji su pleteni kao pletenica, ili kod onih koji koriste posebne materijale za filtriranje smetnji (a la Shunyata skuplji modeli) veca duzina je bolja jer je onda i stepen filtriranja izrazeniji. Nisam na zalost imao prilike da poredim kratke i dugacke Shunyate tako da ovo treba uzeti sa odredjenom dozom rezerve ...

Link to comment
Share on other sites

Odgovor na ovo pita nje nije jednozacan i zavisi od konstrukcije strujnog kabla. Kod "obicnih" kablova a la Lapp (gde idu 3 zice izolovane pa jos i eventualno sve to zajedno sirmovano), duzina ne igra neku posebnu ulogu i svejedno je da li koristite kabl duzine od pola ili od dva metra (isprobao na Lapp-u). Medjutim kod kablova koji su pleteni kao pletenica, ili kod onih koji koriste posebne materijale za filtriranje smetnji (a la Shunyata skuplji modeli) veca duzina je bolja jer je onda i stepen filtriranja izrazeniji. Nisam na zalost imao prilike da poredim kratke i dugacke Shunyate tako da ovo treba uzeti sa odredjenom dozom rezerve ...

Dejane, ako misliš da je kabl izolovan od spoljašnjih smetnji, onda znači da filtrira samo ono što sâm skuplja oko sebe, a to nas opet vraća na što manju dužinu. Ako nisi mislio na te smetnje, onda nisam razumeo o kojima je reč i kako ih to kabl filtrira.

Link to comment
Share on other sites

Ako vam nesto znaci-govori na zvucnicima Philips SX-6456 kablovi dugi 10m , fabricki originalni .

Takodje imam Grundig interkonekt petopolac 10m , fabricki originalni .

Mnogo znaci kad su toliko dugacki kablovi , ja se tesim da su valjda znali tadasnji inzinjeri sta rade , i da nema nekih gubitaka .

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li vazi za HI Fi ali secam se da sam nekada cuo/procitao da signal kroz kabl ide kao u nekim talasima pa postoje idealne tacke gde je signal optimalan i gde je zgodno preseci kabl na tom mestu radi dobijanja najboljih rezultata. To se ponavlja ciklicno duz kabla pa su optimalne tacke recimo na 1.25m-2,5m-3,75m... ne znam tacno duzine. Ako vazi za HI FI onda se treba samo uklopiti u jedan od ovih ciklusa i duzina kabla optimalne duzine je tu. I da, trebalo bi da su podjednake duzine. Ostaje pitanje samo da li je ovo primenjivo u audiofilskoj tehnici.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li vazi za HI Fi ali secam se da sam nekada cuo/procitao da signal kroz kabl ide kao u nekim talasima pa postoje idealne tacke gde je signal optimalan i gde je zgodno preseci kabl na tom mestu radi dobijanja najboljih rezultata. To se ponavlja ciklicno duz kabla pa su optimalne tacke recimo na 1.25m-2,5m-3,75m... ne znam tacno duzine. Ako vazi za HI FI onda se treba samo uklopiti u jedan od ovih ciklusa i duzina kabla optimalne duzine je tu. I da, trebalo bi da su podjednake duzine. Ostaje pitanje samo da li je ovo primenjivo u audiofilskoj tehnici.

http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect2=PTO1&Sect2=HITOFF&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsearch-bool.html&r=1&f=G&l=50&d=PALL&RefSrch=yes&Query=PN%2F5064966

Link to comment
Share on other sites

Dejane, ako misliÅ¡ da je kabl izolovan od spoljaÅ¡njih smetnji, onda znaÄi da filtrira samo ono Å¡to sâm skuplja oko sebe, a to nas opet vraća na Å¡to manju dužinu. Ako nisi mislio na te smetnje, onda nisam razumeo o kojima je reÄ i kako ih to kabl filtrira.

To je dosta siroka tematika pracena sa dosta kontroverzi. Ali ne upustajuci se u Shunyata i slicne teorije (za tako nesto je potreban neko ko mnogo vise zna o tome od mene), vec se zadrzavsi na pletenicama, koje je jednostavno objasniti, onda se vidi da uplitanje 3 zice po principu koji je prvi, cini mi se Kimber patentirao, dolazi do ponistavanja odredjenih smetnji koje se nalaze u kablu. To se odnosi i na sum koji se kaci spolja ali i na visokofrekventno djubre koje se nalazi u struji. Ako je ta pletenica duza, onda je i efekat ponistavanja bolji. To deluje logicno.

Inace za strujne kablove je uvrezeno misljenje da treba da budu sto duzi. Ali mislim da to nije tacno za sve vrste kablova i igrajuci se sa Lappom nisam primetio neke razlike izmedju duzih i kracih kablova.

Inace jedna digresija sa teme: najnoviji i najskuplji Shunyata strujni filteri imaju u sebi aliminnijumska kucista kroz koju prolaze zice napajanja: zemlja, neutral i faza. U tim alu kucistima se nalazi nekakav poseban granulat, ZrCa-2000, sto je neko jedinjenje Cirkoniuma i Kalcijuma. Pokusavao sam nesto vise da saznam o ovom "cudesnom" materijalu, jer on izgleda ima osobinu da uklanja smetnje u struji koja protice kroz zicu oko koje se nalazi ovaj granulat, ali nisam do sada imao puno uspeha u toj potrazi. Navodno ovaj materijal ima osobinu eliminisanja visokofrekventnih smetnji a da pri tom ne unosi dodatan otpor, kao sto to rade feritna jezgra. Ako neko od vas zna nesto vise o ovom misterioznom materijalu, bio bih zahvalan na nekom linku ...

Link to comment
Share on other sites

 

Inace za strujne kablove je uvrezeno misljenje da treba da budu sto duzi. Ali mislim da to nije tacno za sve vrste kablova i igrajuci se sa Lappom nisam primetio neke razlike izmedju duzih i kracih kablova.

Inace jedna digresija sa teme: najnoviji i najskuplji Shunyata strujni filteri imaju u sebi aliminnijumska kucista kroz koju prolaze zice napajanja: zemlja, neutral i faza. U tim alu kucistima se nalazi nekakav poseban granulat, ZrCa-2000, sto je neko jedinjenje Cirkoniuma i Kalcijuma. Pokusavao sam nesto vise da saznam o ovom "cudesnom" materijalu, jer on izgleda ima osobinu da uklanja smetnje u struji koja protice kroz zicu oko koje se nalazi ovaj granulat, ali nisam do sada imao puno uspeha u toj potrazi. Navodno ovaj materijal ima osobinu eliminisanja visokofrekventnih smetnji a da pri tom ne unosi dodatan otpor, kao sto to rade feritna jezgra. Ako neko od vas zna nesto vise o ovom misterioznom materijalu, bio bih zahvalan na nekom linku ...

Kod Lapp-a,nema efekta duzina,3 paralelne zice,nema geometrije...

 

Shunyata 

opened-packet-silica-gel-hand-52127942.j

Link to comment
Share on other sites

 Kao neko ko se mnogo igra sa kablovima za visoko-frekventni signal, koji su svi pletenice, tj. upleteni parovi i koji bas bas ne podnose smetnje (ethernet, posebno u datacentru), odgovorno tvrdim da za sve upredene kablove isto vazi "sto kraci to bolji". Bilo bi super da kabl od 150m radi bolje i ima manje preslusavanje i cross-talk od onog od 20 ili od 2, ali jednostavno nije tako. Provereno, mereno, dokazano. Pri tome pricam o 4 parice, svaka upredena za sebe, pa svaka u svojoj foliji, pa sve izolatorom postavljene u odgovarajucu geometriju, pa onda sve to okolo dodatno sirmovano uzemljenim sirmom - to je CAT6A kabl. 

 

 Preko 30m greske u prenosu prelaze 10^-35, sto je za neke primene neprihvatljivo. A to da "geometrija ne utice" to tek nema smisla - ravan kabl je kondenzator, realno - i duzina i te kako utice, jedino sto je za signal od 50Hz sve "podjednako kratko" - tj. diferencijalno kratko. Talasna duzina EM signala od 50Hz je par hiljada kilometara :)

Link to comment
Share on other sites

Nebi da kazem nesto sto vec nije receno ali posto mi se stric bavi namotavanjem zvucnika njegov savet je bio da STO KRACI KABL i STO DEBLJI kabl je najbolji provodnik valjda zbog sto sireg spekrta frekvencija odnosno samog zvuka i jos ako je zlato u pitanju tu nema greske!!! Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...