Jump to content


Da li se isplati mijenjati kondenzatore u zvucniku ?


Recommended Posts

Pozdrav. Ima jedan majstor audiofil mnogo dobar poznavalac koji mi je predlozio da u moje mission m72 zamijenimo kondenzatore i rekao mi je da ce se dobiti sira zvucna slika i generalno poboljsanje zvuka. Cijenu ne znam jer ga jos nismo otvarali pa mi nije mogao reci. 

Zanimaju me misljenja iskusnih ljudi , da li se i koliko dobija time , da li se moze dobiti na jacini bassa i je li to bas samo neka nijansa razlike i do koliko para bi mi se isplatilo to da radim ? 

Hvala puno unaprijed :) 

Link to comment
Share on other sites

... i Elna Silmic II za plavi Elytone elektorlit.

Za skretnicu ti je potreban bipolarni kondenzator, sto Elna Silmic nije.

http://www.hificollective.co.uk/pdf/elna_rfs_data.pdf

Jedino da spajas dva komada, bese "+" na "+"?

 

 

Ako hoces bas Elnu, imaju RBD kondove namenjene za skretnice:

 

http://www.hificollective.co.uk/pdf/elna_rbd_data.pdf

http://www.hificollective.co.uk/components/elna_capacitors.html

http://www.madisoundspeakerstore.com/restore-vintage-speakers

Link to comment
Share on other sites

ÄŒini mi se da se spaja "-" na "-" od kondova. :roll:

 

По мени нема везе како Ñпојиш + на + или - на -. 

 

Ршто га не заменити блоком?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

ÄŒini mi se da se spaja "-" na "-" od kondova. :roll:

Sasvim je moguce, nikad nisam imao potrebe za tom vrstom budzenja, samo sam negde davno cuo da se moze i tako nesto uraditi.

EDIT:

Sada vidim na diaydio.com da neki kazu da je svejedno, da moze i + na +, kao i - na - ...samo nas zbunjuju! :D

you can indeed make a bipolar electrolytic capacitor from two normal ones with the double capacitance connected in anti-series, + to + or - to -. The total capacitance is given by the equation for series connections of capacitors, Ctot=C1*C2/(C1+C2). The voltage rating of the electrolytic capacitors should be greater than or equal to the peak to peak signal voltage, which for a sine wave is 2*sqrt(2) times the RMS voltage.

There are several disadvantages compared to a proper bipolar capacitor intended for cross-over networks. To name a few, firstly, the effective series resistance could be somewhat higher, especially for low capacitance values. Secondly, the distortion generated by a normal electrolytic capacitor is higher than that generated by a bipolar capacitor. Thirdly, normal electrolytics are usually less accurate.

Link to comment
Share on other sites

По мени нема везе како Ñпојиш + на + или - на -. 

 

Ршто га не заменити блоком?

 

:wave2

 

Da se ne kvari folklorna avtenticnost zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam to radio na moje zvuÄne kutije i zamjenio elna sa mundorf blok kondezatorima i nisam osjetio neku veliku razliku jer mi izgleda skretnica nije konstruisana kako valja , izgleda da ću morat na novo da je radim samo neznam nikoga ko bi mi to izraÄunao kako valja.. dok sam kod druga koji je poruÄio zajedno sa mnom preko ovog sajta  ( http://www.hificollective.co.uk/components/m_cap.html ) zaista Äuo nevjerovatnu razliku u detaljima i Å¡irini zvuÄne slike , u pitanju su bili mission al zaboravih model , kod trećeg drugara koji ima model v 20 od visatona takoodje zamjenjeni kondezatori sa mudorf ali skuplja varijanta koja ga je izaÅ¡la cirka oko 400 eura zvuk je nevjerovatan, neÅ¡to bolje nikad nisam Äuo .Kutije reaguju na svaki promjenjeni kabel bilo zvuÄni ili interkonekt , zaista nisam vjerovao da su razlike toliko Äujne. treba provati svakako.

Link to comment
Share on other sites

...kod trećeg drugara koji ima model v 20 od visatona takoodje zamjenjeni kondezatori sa mudorf ali skuplja varijanta koja ga je izaÅ¡la cirka oko 400 eura zvuk je nevjerovatan, neÅ¡to bolje nikad nisam Äuo .Kutije reaguju na svaki promjenjeni kabel bilo zvuÄni ili interkonekt , zaista nisam vjerovao da su razlike toliko Äujne. treba provati svakako.

Svašta.

Link to comment
Share on other sites

Svašta.

BaÅ¡ svaÅ¡ta :) Äovek je extremista i jednostavno voli i traži dobar zvuk i uspio je u tome ...naravno ulog nije mali . i neće da se zaustavi na tome jer za b sistem stiže iz amerike pioneer hpm 100 . Barem ću se nasluÅ¡at pravog zvuka ako niÅ¡ta drugo ;)

Link to comment
Share on other sites

Hpm 100, veri najs :)

Opet, kondenzatori od 400 evra i savet da treba probati svakako... Ne slazem se. Valjda ne treba da objasnjavam zasto.

Takodje, ako ti zvucnici reaguju na svaku promenu kablova to je, po meni, loša stvar i nije baš za pohvalu. :)

Link to comment
Share on other sites

Hpm 100, veri najs :)

Opet, kondenzatori od 400 evra i savet da treba probati svakako... Ne slazem se. Valjda ne treba da objasnjavam zasto.

Takodje, ako ti zvucnici reaguju na svaku promenu kablova to je, po meni, loša stvar i nije baš za pohvalu. :)

Vjerujem da na hpm 100 nema šta da se dira ... al poznavajući druga ne bih garantovao da neće bit nekih hiruških zahvata ...;)

Link to comment
Share on other sites

Sto bi reko moj komsija "nije silikon za lepu sisu".

Promena kondenzatora na starim kutijama ima smisla u pravcu zamene starih, istrošenih elemenata novim. Svako preterivanje u tom smislu nema nikakvog smisla imajuci u vidu starost najbitnijih komponenata u kutiji a to su drajveri.

To vazi i za silovanje sa kablovima. Nece taj pioneer bolje zvucati ni ako mu se stavi vertere od xxx funti, to je istorija hifija i ako ga neko kupuje, kupuje ga zbog toga a ne da bi izvlacio nesto sto ni oni koji su ga konstruisali nisu imali na umu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam to radio na moje zvuÄne kutije i zamjenio elna sa mundorf blok kondezatorima i nisam osjetio neku veliku razliku jer mi izgleda skretnica nije konstruisana kako valja , izgleda da ću morat na novo da je radim samo neznam nikoga ko bi mi to izraÄunao kako valja.. dok sam kod druga koji je poruÄio zajedno sa mnom preko ovog sajta  ( http://www.hificollective.co.uk/components/m_cap.html ) zaista Äuo nevjerovatnu razliku u detaljima i Å¡irini zvuÄne slike , u pitanju su bili mission al zaboravih model , kod trećeg drugara koji ima model v 20 od visatona takoodje zamjenjeni kondezatori sa mudorf ali skuplja varijanta koja ga je izaÅ¡la cirka oko 400 eura zvuk je nevjerovatan, neÅ¡to bolje nikad nisam Äuo .Kutije reaguju na svaki promjenjeni kabel bilo zvuÄni ili interkonekt , zaista nisam vjerovao da su razlike toliko Äujne. treba provati svakako.

Da ispravim grešku zamjenjeni su elco glatt visaton sa mundorfom ...

Link to comment
Share on other sites

Kakogod...

Ti missioni iz prvog posta teme nisu toliko stari da je neophodna zamena kondenzatora. Ne verujem da je isplativo bilo kakvo ulaganje u tom smislu, pogotovo sto ne znamo ostatak sistema. Ako je ostatak sistema na nivou tih zvucnika ja bih to zaobisao i novac sklonio u stranu za upgrade sistema u drugom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam veÄeras saznao da mogu po porudzbini od naima dobiti nove skretnice za moje zvucnike(sbl) Å¡to je sjajna stvar kad imaÅ¡ zvuÄnike koji imaju 20g.Skretnice su inace spolja usrafljene tako da se zvuÄnici ne otvaraju.To će biti jedan od narednih servisa u sistemu na koje treba da si spreman ako si vintage fan.InaÄe postoji odredjena struja fanova koja koristi pasivne skretnice od narednog modela Sl koji ima skuplje kondove i to opisuju kao znatan apgrejd.Bilo je zanimljivo pratiti u nekoliko nedelja faze od razoÄarenja u odnosu na staru skretnicu pa do konaÄnog prosviravanja usled burn in perioda na jednom stranom forumu.Ta ab poredjenja u inaÄe vrlo jednostavna jer se skretnica jednostavno montira tj. PrikljuÄuje obiÄnim speaker bananicama,posao od 1min.jednostavno za igranje,ujedno tako se i zvuÄnik prebacuje i u aktivu i multi amping.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...