Jump to content


Tozina kuhinja


Toza

Recommended Posts

On 8/13/2016 at 22:11, trotter said:

Dakle, zamenim sa kolegom sa foruma kablove i do mene dodje Lapp strujni. Namera je bila da ga stavim na harman pojacalo hk1400, tako sto cu da ga zalemim na plocu unutra, bez da ugradjujem iec uticnicu na pojacalo. Posto, jel, ne umem da lemim dogovoreno sa drugarom koji ima lemilicu i ume (valjda) da lemi da mi on to uradi.

Medjutim, otisao on sa sitnu decu i zenu na more a ja danas dokon i mrzi me da cekam jos 10-ak dana dok se lemilicar ne vrati. Uglavnom, resim ja da uradim sam ali ne to nego da stavim taj kabl na letvu jerbo za to ne treba lemiluca vec samo srafciger. I tako i bi.

Bilo je tu par mozganja sa sve preznojavanjem. Lapp je model dobro poznati cy 110 ali sa 4 zicurde od 2.5mm koje je prethodni vlasnik koristio tako sto je duplirao dve zice za fazu. Sta sad sunce mu zarko?! Nista, popije pivo i natenane razradim strategiju. Skraceno, evo sta sam uradio. Letva mi je neka boze sacuvaj plasticna bela iz valjda 68-e, spolja jad a unutra beda. Vidim ja da u ona mesta za srafljenje nema sanse da udje 2x2.5 te iz jednacine izbacim jednu zicurdu. Dakle, vezem po jednu na svako mesto, faza, nula, uzemljenje a tu cetvrtu secnem i obavijem izolur trakom marke wurth. Sirm od lappa isto secnem i ostatke potsisam na keca da ne vire, sirm sa strane letve nije zasrafljen. Proces je bio mucenje samo takvo, letva je pruzala svakakve otpore, kratio sam lapp sesnaest puta, na kraju sam zavrsio sa malo preko metar duljine a bio je 30% duzi. Ne pitajte. To je verovatno napravljeno da se jednom sastavi i nikad ne rastavi, takav je kvalitet delova, a moze biti i da je lapponac deb'o...Imam i povredu levog kaziprsta nastalu ubodom srafcigera u desnoj ruci koji je smaknuo sa srafa i uleteo u moj levi kaziprst u predelu prvog zgloba od vrha prsta. Izdrzim, sta cu, audiofilski je to zivot, trpimo i cutimo. Kako sam to na kraju sastavio - nemam pojma. U nekom momentu pomislim i na situaciju da nesto nisam dobro uradio ali to je bilo kada sam vec sastavio sve i da ponovo otvaram nema sanse, no way hose...

Hmm.. druga strana, tu imamo imitaciju sonarquest ili je to glavom i bradom sonarquest nije ni bitno, cilj je povezati. Tu takodje cetvrtu zicurdu viska raspletem od dupliranja i uzolujem je izolir trakom i suptilno je savijem da ne smeta zatvaranju konektora. Fakticki, imamo sad kablinu sa tri zice pivezane, ta cetvrta je tu ali nigde nije vezana, sta to znaci nije mi jasno a nesto me i ne zanima, sto je provodila to joj je, sad ce da tihuje. Ostalo vezem kako prilici, sto ce reci tri zice tamo gde treba s tim da uz zicu uzemljenja spojim i sirm od lapp kabla. Nekako i to zatvorim.

Radi. Evo, povezano sve i radi vec par sati. Cak mi je bilo lakse da sve vratim na mesto jer je prvobitni kabl imao 3 metra pa sam ga nesto umotavao da mu nadjem mesto iza sistema, sad sam taman knap.

Kontam ovako:

1)do sada se nista nije zapalilo

2)do sada zvuk nije gori ili ne registrujem

3)do sada zvuk nije bolji ili ne registrujem

4)ako se nista ne zapali u narednih mesec dana, mozda da vidim da nadjem neku kvalitetniju letvu i da zamenim.

Eto, hteo sam da javim moje prvo diyerisanje sa kablovima a gde bih nego ovde. Ako ne dobijem sepsu na levom kaziprstu smatracu ovo uspelim zahvatom.

Gdje je meštar za kablove .. tačno mi fali ovo diy by Trotter :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Čitkam temu još od otvaranja sa uživanjem ali nikako da isprobam neki recept... Međutim dohvatim danas neke zaboravljene kablove raznih preseka i setim se Tozinih pisanija o različitim presecima. Evo šta se našlo sve:

 

1. 4 mm2 pun bakar, veliki, težak, teško savitljiv, mislim da je za zidne instalacije

2. Belden Cat5, pun bakar AWG 24, teflonska izolacija

3. Belden Cat5, licnasti, obična pvc izolacija, 3 cela neljuštena u pletenici (to mi je do sad bilo na zvučnicima)

 

Bio sam danas slobodan i rekoh daj da ih sve uvežem zajedno. Kada se sve nakupi bilo bi to nekih 8 mm2 za svaki konektor i to nisam uspeo da naguram kod sebe ali na sreću i pojačalo i zvučnici imaju po dva para terminala pa se ceo dan igram sa bi-wire kombinacijama i složim sledeću:

Visoki - 2 lan kabla - Belden pun bakar i Belden licna, izmešani tako da bele parice budu na minusu,  a obojene na plus. ~ 2 mm2 po terminalu

Bas-srednje - 4mm2 žica zajedno sa celim belden licnastim kablom, tako je i minus i plus. ~6 mm2 

 

Znači od pojačala do zvučnika šuma kablova, stoji pletenica, stoje i ovi novi samo dodati neuredno jer pojma nemam kako bih sve to spoji u "jedan kabal"... čisto ilustracije radi evo slike:

IMG_20171123_172013.thumb.jpg.2de36828ff2aab561ece2fcfef0438da.jpg

uključim muziku i ne očekujem apsolutno ništa, kad ono...  Prvo osetim da bas počeo više fizički da se oseća, ima neke kratke udare kojih pre nije bilo. Zvučna slika veća po širini i raslojenija, mnoge stvari se lakše čuju i uoče, a svaki ton ima više energije i prisutniji je, opipljiviji. Sledeće što skontam je da mnogi tonovi ostaju duže da se čuju. Npr. električna gitara koja se polako gasi i otplivava ka tišini, činela čija se zvonjava otegne u vazduhu mnogo duže nego ranije.  Ja sam prosto morao da se osmehnem srećan, eto, jer nije to kao promena balansa zvuka nego bre kao da je neko otpušio neko začepljenje, sve isti uređaji a sipa neka nova energija. Slušam tako neke filmske numere iz 70-ih, ništa fensi produkcija i kontam u sebi koliko greše svi oni koji misle da su kablovi samo ekvilajzer koji nagne zvuk na ovu ili onu stranu ali dobro svakom svoje.

Tako da Tozo hvala ti za sve one recepte i ideje i puno sreće sa tvojim sada već poslovnim poduhvatom. 

Link to comment
Share on other sites

Pisali smo, bice uvek onih koji su spremni da naprave poneki iskorak i onih koji to ne zele, sve u svemu bitno je uvek iz tih igrarija izvuci poneki valjan zakljucak.

Imam par zamerki, nebitna je da si mogao te kablove makar uvrnuti u jednu celinu, bitna je da obratis paznju na te solidcore zice da ti se ne prekinu i naprave kratak spoj sto bi bilo pogubno. Obezbedi to malo i javi posle duzeg vremena da li se zadrzala takva konzistentnost zvuka.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, ab said:

Pisali smo, bice uvek onih koji su spremni da naprave poneki iskorak i onih koji to ne zele, sve u svemu bitno je uvek iz tih igrarija izvuci poneki valjan zakljucak.

Imam par zamerki, nebitna je da si mogao te kablove makar uvrnuti u jednu celinu, bitna je da obratis paznju na te solidcore zice da ti se ne prekinu i naprave kratak spoj sto bi bilo pogubno. Obezbedi to malo i javi posle duzeg vremena da li se zadrzala takva konzistentnost zvuka.

Ovo "nebitno" je zapravo jako bitno zbog međuinduktiviteta! Tu se gubi baš dosta na tranzijentima, rezoluciji i transparenciji.

Link to comment
Share on other sites

Uf, te mogućnosti za kratak spoj... nadam se samo da pojačalo ima zaštitu :)

Koliko god da sam pazio kod takvih eksperimentisanja, desilo mi se par puta da se na terminalima pojačala licne raspletu i naprave kratak spoj. Srećom pa sony ima odličnu zaštitu. :wacko: malo mi je bilo jednom, pa sam morao da naučim lekciju tek kad se i drugi put dogodilo. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Zamerke su sve na mestu, ovo je samo rana radna verzija ali sam bio malo euforičan i hteo da podelim utiske što pre. Ostaće malo ovako za sada pa kad mi se povrate prsti od guljenja i uvrtanja rastaviću ovaj instalacioni i videti da te žice bolje uvrtim/upletem zajedno sa lan kablovima u neku manje induktivnu formaciju.

Za bezbednost jeste malo na ivici... proverio sam danas više puta da je sve čvrsto u svom mestu, mada se kod ovih solid core to lako izmigolji. Kad bude finalno učvrstiću sve termobužirom do samog terminala da nema gde pojedinačna žica da mrdne.

Javljam ako se u narednom vremenu bude menjalo u zvuku nešto.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Aibo said:

Zamerke su sve na mestu, ovo je samo rana radna verzija ali sam bio malo euforičan i hteo da podelim utiske što pre. Ostaće malo ovako za sada pa kad mi se povrate prsti od guljenja i uvrtanja rastaviću ovaj instalacioni i videti da te žice bolje uvrtim/upletem zajedno sa lan kablovima u neku manje induktivnu formaciju.

Za bezbednost jeste malo na ivici... proverio sam danas više puta da je sve čvrsto u svom mestu, mada se kod ovih solod core to lako izmigolji. Kad bude finalno učvrstiću sve termobužirom do samog terminala da nema gde pojedinačna žica da mrdne.

Javljam ako se u narednom vremenu bude menjalo u zvuku nešto.

Imaš pp.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/27/2017 at 21:24, ab said:

Ok, razumem tvoju racunicu... to je preciznije samo 9.1% u korist HiFi Tuning Ultimate / IeGo (silver/gold), a 33.35% u korist HiFi Tuning Ultimate / IeGo (copper). Pominjao sam samo da smatram da je HiFi Tuning Ultimate najbolja kupovina do 50evra, zar ne?

Koliko ti zapravo IeGo copper utikaca imas u sistemu?

Verovao ili ne, probaj ukoliko imas zelju. Nemam namere da ubedjujem nekoga, to je moj izbor.

Nekome ce mozda biti putokaz ili ne...

Uzeo hifi tuning ultimate i toliko se razočarao u kvalitet konektora .. ladno su šarafi proklizali da mi ne preostaje nego da ga bacim kroz prozor :angry:

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, ZoranF said:

Uzeo hifi tuning ultimate i toliko se razočarao u kvalitet konektora .. ladno su šarafi proklizali da mi ne preostaje nego da ga bacim kroz prozor :angry:

Zasto ga ne vratis?

Dakle ima tu necega, ja sam prvi komad vratio jer ladno nije imao urezan unutrasnji navoj za sraf pa je sraf proklizavao tj.nije se uopste srafio.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, ab said:

Zasto ga ne vratis?

Dakle ima tu necega, ja sam prvi komad vratio jer ladno nije imao urezan unutrasnji navoj za sraf pa je sraf proklizavao tj.nije se uopste srafio.

Navodno je Dejan obećao da će da ga zamjeni ali su ovi ultimate generalno svi katastrofa. Nije ni blizu onom malom gdje možeš da ostvariš " silu " da taj kontakt bude konkretan . Najradije bih uzeo nešto od iego al mislim da neće pristat na takvu zamjenu . Desilo se da sam u startu svaki šaraf probao da na prazno zavrnem do kraja i vratim , medjutim jedan nisam mogao i ladno je glava šarafa pukla , dok je drugi počeo da proklizava ..

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

Zasto ga ne vratis?

Dakle ima tu necega, ja sam prvi komad vratio jer ladno nije imao urezan unutrasnji navoj za sraf pa je sraf proklizavao tj.nije se uopste srafio.

to je onaj konektor koji si ovde svima toplo preporucivao kao nesto fenomenalno!

sad lepo vrati ti coveku pare.....moras i da dajes garanciju za ono sto ovde pises :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

E jbg a, kao i svaki drugi hajp. Na kraju, truba. :unsure:

Nisam zadovoljan ni sa Iego, ako će ti što pomoći. Ne zbog šrafova, već se pokazalo da Iego bakarni iec je krtola. Iako loša, bolja je pozlaćena kopija oyaide. :wacko:

Radi se o shuko konektoru , mali hi fi tuning gold je veoma dobar što se tiče samog prihvata kabela i kontakta , čak ni zvučno nije loš , iako mu možda fali malo prozračnosti pa sam na osnovu njega i komentara ovdje probao ultimate i šipak <_< . Bavim se mišlju da ga na kraju zalemim i završim ...

Link to comment
Share on other sites

Boze me sacuvaj, poceo lov na vestice usred bela dana.

Jesam li ja pravio taj konektor ili sam ja distributer? Ili kriv sto je nemac srpskom trzistu uvalio falicnu turu koju mislim da ne bi mogao na zapadu tako da uvali. Ajde nadjite jedan takav primer posvedocen od korisnika sa zapada?

Jesi li ti Dejane vracao nekome pare za crknuto M2Tech EVO baterijsko napajanje koje si vise puta preporucivao isto kao i ja ovaj Ultimate HiFi Tuning da je dobro zvuceci?

Zorane, vrati taj konektor sa punim pravom i uzmi taj mali suko ili IeGo ili sta god ti se svidja. Trazi ako treba novac natrag.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aleksandar75 said:

Ma vazi...


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Nisam ja to izmislio. Na dva potpuno ista kabla stavljeni su na jedan pozlaćene kopije oyaide, a na drugi manji hi fi tuning kao šuko i iego bakarni kao iec. 

U pitanju su bili akrolink kablovi, tj kabl koji je bio u dužini od 1,8m pa prepolovljen.

Kombinacija kopija je potukla originale do nogu. Svjedoci mogu da kažu, ako hoće.

Da bih sebi to potvrdio, isto sam uradio, tj postavio iste kombinacije i na moje kablove, koji su takođe potpuno isti i opet ista stvar. Glatko u korist kopija.

E, a onda smo stavili furutech i opa, to je bilo to. Tek se onda vidjelo koliko su i jedna i druga kombinacija bile loše. Furutech je glavni baja što se tiče konektora. Furutech providna kućišta, pozlaćeni. Oznake ne pamtim (po običaju).

Prisutni mogu da potvrde i moje oduševljenje sa samom konstrukcijom furutech konektora. Sve je kako treba. Plus što su zvučno superiorni.

Link to comment
Share on other sites

Šta znači glatko potući?

Znači da je dinamika kod hi fi tuninga i iego kombinacije, sabijena, ekstremi prigušeni. Jedino što se ima utisak dobre sredine, a ona je, onako, jer fale ekstremi i dinamika pa dođe do izražaja.

Kod kopija je dinamika ok, ekstremi su tu, zato izgleda da je sredina malo povučena u odnosu na prvu kombinaciju.

Kod furutecha, je sve to dignuto na novi nivo, sa novim detaljima, izuzetnom sredinom i ekstremima, a dinamika je takva da se dobija ono konačno fino "disanje" zvuka, kad se osjeća da ga ništa ne guši i ne sputava.

Link to comment
Share on other sites

Ovo što reče Toza je vrlo moguće , ne sumnjam ... Imao sam namjeru da dodam taj touch sa ultimate al na kabelu koji je direktno zalemljen na napojnu ploču izvora pa su time i rezultati drugačiji jer se izbjegava iec X 2 s ciljem da za neku nijansu spustim gornju sredinu što je s malim hifi tuning gold pošlo za rukom . Neću da pravim dramu, rješit će se ...,  nego čisto da pitam Tozu koji furutech preporučuješ ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...