Jump to content


Tozina kuhinja


Toza

Recommended Posts

On Monday, July 24, 2017 at 0:41, patason said:

IeGo prizvode sam probao i dosta detaljno istestirao, ...

IeGo su u svojoj gami toliko precizni u onom sta donose u zavisnosti od finalnog tretiranja,da tacno znate koji da uzmete (zlato,srebro,bakar..),da dobijete zeljeni zvuk.

...

Da li je moguce navesti osnovne zvucne karaktere svakog od ponudjenih finalnih tretmana?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, milovan1963 said:

Buduci da se osecam delimicno prozvan jer sam svojevremeno hvalio i acrolink i IeGo, da iznesem par konstatacija...Na pocetku , sto se tice IeGa, potpuno se slazem sa patasonom. Inace koristim i Qyaide, Furutech 11, 25. 38, gold. U istoj cenovnoj grupi su jeftiniji furutechi ( pozlacen niklovan celik i IeGo pozlacen furukawa bakar), pa biras sta hoces. Moze i Qyaide, ali  je mnogo skuplji -  rucno poliranje. Znaci , ja sam birao materijal uz kvalitet i najpovoljniju cenu, koja je tada ( pre 3-4g) placana preko, i bila skuplja nego ovde...Dakle, izbor je veliki, i svako moze da bira...

Acrolink, prvi kabel sam nabavio iz Kanade, ima gotovo 4 -5 g, drugi kao i ostali, povoljno, grupnom kupovinom. Kad je drugi montiran,( bilo je to otprilike vreme kada je i  Toza exp. sa svojim kablovima), video sam neke pukotinice na tankom bak. shirmu na vrhu ali nisam obratio paznju na to. Posle su bila poredjenja sa starim Tozinim kablovima, itd, to je proslost, ali me je kopkao napuknut shirm i zvuk koji nije bio na nivou ocekivanog. Posto jednostavno drukcije funkcionisem od dobrog dela drugih, odlucim da ne prodajem isti, jer znam da ima potencijal, odlucim uraditi nesto drugo...To je bilo vreme kad je Toza dao instrukcije - link, za svoj jako dobri strujas koji je pravio - cuo dobar deo nas. Ukratko, isecem gumeni omotac acrolinka,( naravno, neko ce se krstiti ) odmotam tanki bak. shirm i na njemu na svakih 10cm duzine shirma bar 20 rezova- pukotina od 2-5cm dugi...Znaci, zastita ne funkcionise.To je inace uradio jos jedan kolega koji nije clan foruma. Od 3 zice 2 iskoristim za fazu i nulu, i napravim kabel po Tozinom receptu, uz ostale tanke Neotech upocc bakar. Sta reci, nema vise pravljenja strujasa. To isto uradim i sa Furutech alpha 3, nahvaljenim diy strujasem na kotur ( isto nije slusno zadovoljavao). Jednostavno sam, dok je saga o strujasima trajala shvatio,da mora biti faza i nula posebno shirmovana, cak vise puta, i da nemaju dodira sa uzemljenjem.. A Toza je dao i prikladnu geometriju. Zato, 

Tozo, kapa dole. 

Ovo verovatno nece jos niko da radi, ali, eto, kao sto rekoh malo drukcije funkcionisem, ne volim da exp. kupujuci i prodajuci dok ne dobijem sta hocu. I nije za svakoga, ali  estetika kablova mi je na drugom mestu, a zvuk na prvom. Prvi acrolink osta na tjuneru.

Na kraju,ne navijam i ne radim ni za koga u vezi audia, niti koga optuzujem, samo konstatujem zateceno, i prenosim licne utiske. Isto, ne garantujem da je ovo glavni razlog  tadasnjeg zvuka acrolinka, niti bih se upustao u vecu polemiku o tome, jednostavno se islo putem neke logike.  Navedeno se moze videti jer sam ostavio deo omotaca i shirma ali to sada  meni licno nije bitno. Eto toliko...

Pozdravljam ekperimentisanje iako ono vodi u nepoznato (ipak uz malo iskustva moze se odrediti zeljeni pravac) ali bez iskoraka i rusenja normi nema originalnog napredka koje nije ono bledo kopiranje tudjih recepata...

Nije mi ni to seciranje Acrolinka nista cudno.

Moja ekperimentisanja u licnim DIY aranzmanima su takodje isla u pravcu poboljsanja i odvajanja faze i nule postenim sirmom ali sam ih tretirao kao dva odvojena kabla npr. 3*2.5mm2 stim sto sam koristio po 2 provodnika iz svakog na fazi i nuli (posrebreni bakar u teflonu), a od svakog uzimao treci provodnik za zemlju koji se na oba kraja kabla spajaju u jednu tacku. Oba kabla su usukana i integrisana u jedan sa dodatnim slojem teflona i istovremeno blago uvrtena.

Ali ono sto se pokazalo kao najznacajnije su vrhunski konektori u rangu "audio grade" (furutech fi-e38(r)/28(r), wattgate 390i/350i i hifi tuning ultimate/oyaide c-046, a ponajvise da bi se prethodni pokazali u najboljem izdanju furutech fi-06 ncf (r) i fi-e30 ncf (r)).

Od bulk power kablova se izvrsno pokazao furutech fp-314ag i tu izuzetnu ulogu vrsi dodatni dampirajuci sloj gume oko provodnika preko koje je sild pa spoljni omotac.

Sve gore pomenute konektore cenim i rangiram bolje od IeGo.

Za kraj, najvecu metamorfozu zvuka sam upravo strujnim kablovima dostigao ali su i svi ostali kontakti identicno bitni. Pomenuti Acrolink i prethodni konektori, kao i plejada placenih kablova koja je na dobos otisla me je vodila u transputicu nakon cega sam svesno otisao u downgrade pa postupno dizao kriterijume. Ovog puta mnogo uspesnije.

Link to comment
Share on other sites

Ok, razumem tvoju racunicu... to je preciznije samo 9.1% u korist HiFi Tuning Ultimate / IeGo (silver/gold), a 33.35% u korist HiFi Tuning Ultimate / IeGo (copper). Pominjao sam samo da smatram da je HiFi Tuning Ultimate najbolja kupovina do 50evra, zar ne?

Koliko ti zapravo IeGo copper utikaca imas u sistemu?

Verovao ili ne, probaj ukoliko imas zelju. Nemam namere da ubedjujem nekoga, to je moj izbor.

Nekome ce mozda biti putokaz ili ne...

Link to comment
Share on other sites

kako zelis nesto da kazes o konektorima tako si i matematiku radio,povrsno,ne precizno...za wattgat i furutech nisi racunao ne uklapa se u pricu...............ali nema veze price ni nema!

 

Putokaz....da li si na istom kablu uporedio bilo koji hi fi tinning,furutech,wattgate,iego.....ukojiko jesi opisi koliko uzoraka i kombinacija si probao i do kojih si zakljucaka dosao,pa da svi znaju kojiko je validna konstatacija da nesto razocarava a nesto je mnogo bolje.

 

 

da se ne zavlacim iza police i brojim,imam 3-4 bakarna,2srebrna,1zlatni suko i 3-4 srebrna,1 zlatni i 1 bakarni iec od IeGa.

furutech imam 2 ieca,neotech 1suko 2 iec

,hi fi tunning imam 3 sukoa (mali zlatni),

wireworld srebrni set (pravi neotech za WW)

imao sam pa prodao hifi tuning iece,oyaide 046 set ...sonarquest,caiser,kopije oyaida,wattgate 320 i slicno,od kojih sam  neke sam srebrio necu ni da spominjem

 

 

sve to sam vise od godinu dana testirao na istim kablovima (4 razlicita proizvodjaca) ukljucujuci i razne kombinacije suko-iec,razliciti proizvodjaci,materijali,finisi.

posle toliko testiranja ni zagrebao nisam svet konektora da bi mogao bilo sta da proglasim najboljim,jer toliko toga nisam probao.

da li ti mislis da si dovoljno istestirao da sebi to dozvolis.....jos gore jednu odlicnu firmu sa fantasticnim cenama,koju moze skoro svako da priusti ocrnis.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/26/2017 at 19:19, Toza said:

Toza nema problema s kablovima. Toza ima problema sa iec utikačima i utičnicama. :)

Kopija oyaide je krš. Za razliku od šukoa koji je za te pare ok, iec toliko ubije srednje da sam više puta provjerao sve od početka do kraja i ništa mi nije bilo jasno dok ne skinem iec utikače i zalemim direktno.

Ubice srednjih. 

Ovo s lemljenjem krajeva strujnog sam se uvjerio da ima razlike . malo utiša  bas i istakne srednje . Ono što me bunilo u većini slučajeva je da je kvalitet kalaja presudan u bilo kojoj varijanti kad su u pitanju zahvati , eksperimenti i sl. , razlika je zaista čujna kad je posrebreni lem u pitanju .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Toza zakuvao i preneo.

Dakle, da iznesem svoje iskustvo.

Pre dva meseca sam upleo sledeći zvučnički: 

1) Belden - tri parice

2) 2 žice telefonskog negorivog 0,6mm

3) 2 žice telefonskog negorivog 0.8mm

I plus i minus. Sve upleo i plus umotao u teflon-traku. 

Srednji koje sam dobio su nešto što nikada nisam imao, a priželjkivao. Ekstenzije i gore i dole su se skratile, međutim, ne previše napadno. 

Ta žica je radila nekih petstotinak sati. Hteo sam korak po korak.

Pre par dana dodajem 1.5mm2 Novkabela i na plus i na minus. Iako neusviran, dodaje ekstenzije i otvara zvuk. Potom uvlačim sve u sapa-crevo promera 11mm, terminišem kabl na strani kod pojačala viljuškama. Toza je bio više nego slikovit da taj korak moram pod hitno da sprovedem, tokom skorog slušanja kod mene.

Još uvek se usvirava, proteklo je nekih trideset sati. Ono što se crevom dobilo je smiraj i glatkoća. Uz obilje vazduha i bistrinu tona. Sa ovakvim kablom je ceo kontrast boja pojačan. 

Podsetnik - kabl je između Jeff Rowland 501 monoblokova i Sonus Faber Cremona Auditora.

Moj stari kabl od bakarne flat-folije je u potpunosti nadmašen. Sećam se jednog od Cardasa u ovoj postavci, i referentnih Transparenta. Ovo nisam imao, bilo je nečega drugog, ali ono što najviše potražujem nisam imao. Sa ovim kablom je tu, što smatram esencijalnim.

Link to comment
Share on other sites

Update:

kao i svaki koji sam usviravao, i ovaj kabl prolazi kroz faze.

Sinoć, na primer, visoki su dobili napadno sirov i zrnast karakter. Pustih na propisnoj glasnoći sistem da svira celu noć (imam tu mogućnost) i pre pola sata me dočeka osetno smirenija situacija gore.

Iz iskustva, konektori su ti koji muče posebnu muku pri dostizanju svog optimuma.

Link to comment
Share on other sites

Ništa naročito posebno, ali najskuplje od uobičajene ponude po radnjama sa opremom. Trebalo bi da imaju 24-karatnu pozlatu. Za ovaj okvir deluje i zvuči sasvim dobro.

Plan je da pokušam izraditi sličan kabl od solid-core monokristala jednom prilikom, sa dovoljno finansijske rezerve za eksperimentisanje, na koji bih stavio Furutech. Nadam se da će to biti uskoro.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2017 at 0:41, patason said:

i svi ti  kablovski konektori nisu drasticno skuplji od IeGo?

hi fi tuning ultimate je skuplji za 20-25% a ostali su drasticno skuplji,a koliko su bolji moramo tebi na rec verovati koji ih nisi uporedio 1-1.

Kolega ... koji konektori su vam najbolje legli na IeGO SAPOCC-100 . Prodavac tvrdi da se iego kablovi najbolje slažu sa istoimenim konektorima . Hvala .

Link to comment
Share on other sites

meni konkretno kombinacija bakarni suko i posrebren iec.

to meni zvuci izbalansirano i pase mom sistemu ali i mnogim drugim sistemima gde smo probali.

 

ako zelis da malo dodas sistemu necega sto ti fali,sa vise srebra dobijas gornju ekstenziju i otvorenost i malo tanji zvuk,sa zlatom dobijas punocu boju instrumenata i malo mirniji zvuk,bakar nesto izmedju-mozda i najneutralnije.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, patason said:

meni konkretno kombinacija bakarni suko i posrebren iec.

to meni zvuci izbalansirano i pase mom sistemu ali i mnogim drugim sistemima gde smo probali.

 

ako zelis da malo dodas sistemu necega sto ti fali,sa vise srebra dobijas gornju ekstenziju i otvorenost i malo tanji zvuk,sa zlatom dobijas punocu boju instrumenata i malo mirniji zvuk,bakar nesto izmedju-mozda i najneutralnije.

Mislio sam na konektore drugih proizvođača ;) .. ove kombinacije materijala su manje više poznate . Konkretno me zanima jeste li probali hifi tuning konketore na iego kabel il neki drugi .

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, patason said:

sa vise srebra dobijas gornju ekstenziju i otvorenost i malo tanji zvuk,sa zlatom dobijas punocu boju instrumenata i malo mirniji zvuk,bakar nesto izmedju-mozda i najneutralnije.

Sa ovim bi se složio upravo identična iskustva imam. Nesreća sa bakrom je linearna degradacija zvuka ka tamnijem kako kreće da patinira i gubi žećkastu sjajnost prema narandžasto mat izgledu. Laganim politanjem resetuje se na početnu tačku, ali zahteva povremeno zezanje.

Za mene je Gold/Gold sa pametnom konstrukcijom kabla i uključenom RF/EMI zaštitom najlinearnija opcija. Ne isključujem korišćenje posrebrnih provodnika, ako konstrukcija kabla može da obezbedi da ne unosi histeričnu brzinu i preveliku analitičnost koju srebro može lako da nametne.

Opet od kako koristim u zadnje 2 godine kalaj sa visokim procentom srebra, zapažam daleko izražajniju melodičnost i topinu u zvuku, što moram da priznam, zbog predrasuda koje sam gajio ka srebru, nisam očekivao.

Link to comment
Share on other sites

Nameravao sam isprobati rodijum uskoro na zvučničkim. Nemam uvid u to šta radi.

Trenutno je pozlaćen kontakt (viljuška) na pojačalu. Treba mu vremena da se usvira prilično, varira doslovno tokom dana još uvek, dobijajući sadržaj u srednjima i finoću gore tek posle 120 sati. 

1 sat ranije, Father said:

Opet od kako koristim u zadnje 2 godine kalaj sa visokim procentom srebra, zapažam daleko izražajniju melodičnost i topinu u zvuku, što moram da priznam, zbog predrasuda koje sam gajio ka srebru, nisam očekivao.

Dakle, lemiš za tinolom koji ima i srebra? Koji koristiš? Meni je preporučen jedan od Fluitina koji dugo koristim, moram pogledati koja je tačno numeracija.

Tako sam upakovao kraj kod zvučnika, zalivši bakar kompletno, da bih izbegao oksidaciju i mehanički stabilizovao stanje na kraju provodnika.

EDIT: Fluitin 1532

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...