Jump to content


USB kablovi


trotter

Recommended Posts

Trebalo bi da si osetio boljitak sa eksternim napajanjem. PC je pun 'prljave struje' od nebrojeno mnogo prekidackih elemenata i komponenti koje rade na visokim frekvencijama.

Mos' zamisliti kakva je tek situacija u izuzetno kompaktno napakovanom laptop racunarcetu. Nazalost ima jedna stvarcica koja se ne moze (lako) resiti eksternim napajanjem a

to je - povratni vod iliti "ground". Povratni vod se se ne moze jednostavno 'prekinuti' - USB uredjaj nece ni funkcionisati bez njega. 

 

Ajd' ja da probam objasnjenje samog 'USB' signala (hemti, ekonomista koji se bavio pomorskim transportom prica o kompujterskoj teoriji, cvrc gevezen. Al' citam, citam :))

 

U jednom od linkova koje sam ranije postavio opisana je bazicna postavka digitalnog USB prenosa, pokusacu da 'prepricam'.

Osnova digitalnog 'jedan' ili nula' su napon i izostanak istog. Postoji nekoliko standarda ali je danas najcesce koriscen napon od 3.3V Dakle imamo 0V za digitalno 'nula' i 3.3V

za digitalno 'jedan'. Sredina izmedju ova dva napona - 1.6V je granicna vrednost - 'treshold'. Zasto 3.3V? Da bi se napravila dovoljno visoka margina izmedju nekog shuma

(nebitno od cega potice) i validnog signala. Generalno to znaci da ako je napon nizi od 1.6V prijemnik ce to registrovati kao 'nula' a sve iznad tih 1.6V bice registrovano kao

'jedinica'. Napon ne moze da skoci idealno brzo pa zato vidimo iskosenu uzlaznu 'rampu' isto tako nizlaznu. U isto vreme ide "+" i "-" signal i tako nastaje ovo 'digitalno oko'.

Na slici gore je jasno napisano sta moze da bude uzrok 'zatvaranja oka' te time pogresnog 'citanja' informacije. 

 

USB paketi se salju u serijama od 1.000 ili 8.000 u sekundi, mislim i 16.000 kod USB3 (treba proveriti) Dakle prva smetnja koja moze da nastane bila bi na 1KHz ili 8KHz. Znam i

podatak od 16KHz no nisam siguran je li to prvi harmonik ili velicina paketa za USB3. No, ovo je obicno 120-130dB ispod nivoa korisnog signala i zaista nema uticaja na zvuk.

Sve dok prijemnik moze jasno da raspozna 'nula' i 'jedan' nas podatak je uspesno i pravilno doplivao na drugu stranu. Ima naravno gomila problema za prijemnik kada primi ovoliku

kolicinu podataka ali i raznih uspesnih resenja za njihovo prevazilazenje.

Prema tome dabome, dokle god predajnik ispravno salje a fin prijemnik ispravno prima, USB magistrala ne bi smela da utice na zvuk.

Preduslov za sve ovo je naravno sto cistije napajanje, sto nizeg sopstvenog shuma. Struuja. Cistunica. Svuda   :D

 

Eto ja napisah. Ko ume strucnije neka doda / koriguje / doprica nesto pametno. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja koliko znam - oni su tako i konstruisani. 

 

Edit:

Kuja u medjuvremenu podmetnu ono cudo od krio i neznam cega kabla :)

 

I standarni USB kabl vodi racuna o interferenciji. Tih 5V jednosmernog napona nije nicim 'modulisano' pa ne bi ni trebalo da utice na nas paket...

Link to comment
Share on other sites

Evo dela poruke koju mi je poslao J.Kenny - pretpostavljam da znate o kome je rec: prodaje modifikovane Hi-Face

uredjaje, sada i svoj dac itd. Sve u svemu dosta dobro ocenjeni. Npr modifikacija napajanja sa LiPo baterijama itd:

 

"The advantage of the stock Hiface plugging directly into a USB port is because all USB cables carry the USB signal on wires which run alongside the oftentimes
dirty USB power wireThis can interfere with the USB signals. My modified USB extension cable â‚¬20 takes the power outside the cable independent from the
computer power, so there can be no interference with the USB signals.
This 5V is needed for the Hiface as it is used to power some of the other chips inside the Hiface. So cleaner external power will bring some small sonic improvement.  
The choice of what 5V supply to use is entirely yours to experiment with - I have variously used a discarded 5V wallwart supply & also a battery pack. Both have conferred
improvements over the stock USB power."
Link to comment
Share on other sites

@kuja

 

Pitao sam te dali sve od dodatne tehnologije preko tih 10 eur za USB kabl pozitivno utice na prostornost i trodimenzionalnost zvucne slike, cistiji i transparentniji zvuk pun dodatne dinamike? 

 

i kako to struja u zicu od 5V koja je izolovana dielektrikom "prlja" (pazi koj neodredjeni termin) ostatak vodova u sklopu kabla? Pre i nakon kabla nije bitno, to je problem dizajna PCa ili DACa.

 

Dali ako imam bolji USB kabl printer ce mi bolje boje i forme otprintati?

 

@dj nik

 

JKenny je jedno prevarantsko djubre. IMO

Link to comment
Share on other sites

Ovaj... jel ovo sto sam pitao iznad bar na tragu ili sam u pogresnom koloseku?

Cini mi se da se previse uopsteno polemise, i jedna i druga strana...

Ima li logike u tome da uticaj kabla kod usb risivera koji se napaja nezavisno od usb porta sa pc-ja mora biti manji nego kod onog koji se napaja sa usb porta sa pc-ja? Koliko sam shvatio, mora da ima, tj. sva strujna prljavstina sa kompa koja preko kabla ulazi u dac koji ima usb risiver koji se napaja preko kompa - ne ulazi u dac ciji usb risiver ima sopstveno napajanje, bez dodira sa komp strujom. Mene ovo interesuje jer mi se stvarno cini da je zvuk bolji kad sam eliminisao 5v napajanje iz kompa. Iako moj dac ne zavisi od napajanja sa kompa uocio sam boljitak, da li je moguce da prljavstina iz kompa na neki nacin ipak unosi degradacije u zvuk iako usb risiver ne prima direktno tu struju sa racunara?

 

Ako DAC reaguje razlicito na kablovi sa odvojenim 5V vodom onda je to falican dizajn samog DACa. To sto kompenziramo falicnost dizajna uredjaja preko tvikovanje kabla ne znaci da je sami kabl kvalitativno odgovoran za prostornost pozornice i utegnutost zice u violinskom orkestru.

 

E sad apsolutno si u pravu da nisu sve zivotinje jednake. Asinhroni DAC sa eksternim linearnim napajanjem je bolji od izohroni koji je USB bus powered. Ali opet to nema veze sa kablovima.

Link to comment
Share on other sites

@kuja

Pitao sam te dali sve od dodatne tehnologije preko tih 10 eur za USB kabl pozitivno utice na prostornost i trodimenzionalnost zvucne slike, cistiji i transparentniji zvuk pun dodatne dinamike? 

i kako to struja u zicu od 5V koja je izolovana dielektrikom "prlja" (pazi koj neodredjeni termin) ostatak vodova u sklopu kabla? Pre i nakon kabla nije bitno, to je problem dizajna PCa ili DACa.

Dali ako imam bolji USB kabl printer ce mi bolje boje i forme otprintati?

 

@dj nik

JKenny je jedno prevarantsko djubre. IMO

 

Eh sad Kaiser, da ne preterujes malo? Valjda si i ti shvatio da printer komunicira sa PC-om na sasvim drugi nacin.

I ocas posla si pljunuo coveka koji je jedan vec dobar proizvod podigao stepenicu vise. Za relativno malo para.

 

Kako da budem siguran da tvoji postovi puni turbilencije (a zatim odgovori koji slede) nisu u stvari namenjeni nekoj disertaciji

koju polako sklapas za neku tvoju diplomu? Ako si vec dipl sociolog, onda je ruzno da nekog poimenice ovako javno nazoves.

 

Dakle, da li si nesto shvatio/prihvatio iz digitalije ili stvarno pripremas disertaciju - magistrat - doktorat iz sociologije?

Imali smo vec psisijatra na forumu-mima sa upravo ovakvim zadatkom i ciljem :)

Link to comment
Share on other sites

PC komunicira sa printerom preko USB kabl na potpuno jednak nacin kao i DAC i bilo koji USB uredjaj. Salje digitalni signal preko zice. Sta se pre kabl i nakon kabl dogadja je sasvim druga prica.

 

O JKenny imam lose mislenje i to je to. Zadnje kad je zajasio JPlay magarca kompletno se diskreditovao u moje oci. Naravno ja nisam nikakav faktor nit faca u audio svetu pa moje mislenje nije bitno.

 

Klucna pitanja jos stoje:

 

Dali sve od dodatne tehnologije preko tih 10 eur za USB kabl pozitivno utice na prostornost i trodimenzionalnost zvucne slike, cistiji i transparentniji zvuk pun dodatne dinamike? 
I kako to struja u zicu od 5V koja je izolovana dielektrikom "prlja" (pazi koj neodredjeni termin) ostatak vodova u sklopu kabla? Pre i nakon kabla nije bitno, to je problem dizajna PCa ili DACa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@kuja

 

...

i kako to struja u zicu od 5V koja je izolovana dielektrikom "prlja" (pazi koj neodredjeni termin) ostatak vodova u sklopu kabla?

...

Auuuuu!

Ovo pitanje ti je ozbiljno? :)

Za kvalitetni nastavak diskusije bi mozda ipak trebalo poznavati neke osnove...

Ako pratis temu Jugonostalgija, mozda da se raspitas gde se moze nabaviti Elektropionir koji je proizvodila Mehanotehnika iz Izole?

http://www.njuskalo.hr/djecje-igracke/mehanotehnika-elektro-pionir-kompletno-oglas-5583096

 

mehanotehnika-elektro-pionir-kompletno-s

Meni je mnogo pomogao kada sam se kao klinac igrao sa njim.  :thumbsup2 

 

 

 

Cuo si za indukciju i elektromagnetno "zracenje" iz kablova?

post-8784-0-72283000-1399888837.gif[

 

 

A... kako ta medjusobna indukcija moze da nam smeta? ;)

 

Electromagnetic Interference (EMI)

Electromagnetic interference (EMI) can interfere with the transmission of signals.

EMI is only a problem with copper cabling.

It’s caused when the changing electromagnetic fields generated by one cable induce extraneous currents or interference in adjacent or nearby cables.

 

EMI in copper cabling can be reduced to acceptable levels by:

 

1 Avoiding bunching of unshielded cabling

2 Keeping all cabling away from power cords and transformers

3 Using shielded twisted-pair (STP) cabling instead of unshielded twisted-pair (UTP) cabling

4 Enclosing cabling in external mesh or wire shielding

5 Properly grounding electrical equipment and external shielding

6 Taking care not to excessively untwist the terminating ends of twisted-pair cabling

 

"Prljanje" je uzrokovano "prljavom" strujom koju proizvode mnoga switcherska napajanja u PC-ju.

Te visokofrekventne smetnje se gore pomenutom indukcijom mozda mogu preneti iz 5V vodova u data vodove USB kabla ako ne postoji zastita u vidu shielda.   :thumbsup2

 

The disadvantages of a switcher are that the switching component adds quite a bit of noise to the output power.

I’ve seen many different switching frequency signatures

...

More commonly the switching frequency is up in the tens of kHz with some sub-harmonics extending into the audio band, plus possibly also some low-frequency ripple.

Then there are the really cheap switchers, with a switching frequency right in the middle of the audio band.

 

post-8784-0-76223300-1399890993.gif

 

 

 

Na slici levo mozes videti "prljave" smetnje koje unosi lose switchersko napajanje.

 

Tol'ko? :wave2

PS

Da se ogradim, ovo je bio samo direktan odgovor na pitanje:

"i kako to struja u zicu od 5V koja je izolovana dielektrikom "prlja" (pazi koj neodredjeni termin) ostatak vodova u sklopu kabla?"

Bez audiofilskog vudua.

.

post-8784-0-72283000-1399888837_thumb.gi

post-8784-0-76223300-1399890993_thumb.gi

Link to comment
Share on other sites

Mene pitas?

 

Ne znam, vec sam rekao da nemam skuplji kabl od 10 eur.

 

 

Dovoljno ti je za sada i ovo, listaj oglase pa Elektropionir u ruke:

 

http://www.bolha.com/hobi-zbirateljstvo/zbirateljstvo/zbirateljske-igrace/mehanotehnika-elektro-pioner-1959-1292278442.html

 

http://www.kupindo.com/Edukativne-igracke/9685708_ELEKTRO-PIONIR-IGRACKA-KOLEKCIONARSKI-PRIMERAK-AKCIJA

 

http://www.kupindo.com/Fiksni-telefoni-i-Fax/11250841_ELEKTRO-PIONIR-DELOVI-ZA-ELEKTRONIKU

 

 

Kada se nauce osnove, tek onda se moze preci na kriogenizaciju. ;):D  :thumbsup2  

Link to comment
Share on other sites

@kuja

 

Cudo kako uopste elektronika funkcionira pored toliko indukcije. Dali u taj tvoj kabl od 10 eur zbog previse indukcije od 5V bus u DAC ne stize bit-identican fajl sa kompa?

 

BTW magnetno polje oko 5V vod je otprilike 1 Gauss ako uredjaj trosi 500mA na radius od 1mm, a prirodno magnetno polje oko zemljine planete je 0.5 Gaussi. Ako DAC trosi recimo 100mA onda je magnetno polje na 1 mm 0.2 Gaussi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...