Jump to content


USB kablovi


trotter

Recommended Posts

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mozda se tajna u zvucnim razlikama usb kablova, dakle u finim detaljima i nesto prostornijem i leprsavijem zvuku u poredjenju sa slabijim USB kablovima, krije u izolaciji strujnog provodnika samog usb kabla. U teoriji, ako sam dobro razumeo, USB moduli (u mom slucaju asinhroni na DAC/CD Resolution Audio Cantata) koji struju dobijaju kroz sam usb kabl (od izvora, u mom slucaju Mac Mini), drugim recima ovi koji nemaju sopstveno napajanje (bilo linearno, bilo baterijsko) pozitivno reaguju sto se tice krajneg zvuka

 

Neko pomenu da nema razloga raspravljati o "lecenju" problema strujnog napajanja usb modula skupim USB kablom, ali u mom slucaju se investicija svakako isplatila jer sam:

 

1. Uporedio Wireworld Platinum Starlight sa kablovima iz iste i nize cenovne kategorije (Transparent Premium USB), oba kabla nominalne vrednosti 600 usd (kod nas se Wire World prodaje za cca 450e, ja ga dobio za znaaacajno manje para), kao i sa kablovima losijeg kvaliteta ili nize cene (da se neko ne uvredi) i jasno se cula razlika u: prostoru, finim detaljima, leprsavosti visokih tonova (ovo mozda cak najvise), jednostavno zvuk se procistio. Test sam izveo jedno popodne u miru svog doma, opusten, odmoran, nedrogiran, nisam popio tri zidarska piva. Repertoar je cinilo nekih dvadesetak numera koje najbolje poznajem, dva sata u kontinuitetu sam slusao svaki od kablova - od prvog do poslednjeg a zatim ponovo obrnutim smerom da se uverim u prve utiske. Zvuk je u apsolutnim merama vrednosti (dakle ne dan i noc), cula se razlika u korist Platinum Starlight kabla, to je to - birao sam za svoj sistem i za svoje usi, mozda bi neko doneo drugaciju odluku ili bi jednostavno ignorisao zvucne razlike. Kroz Transparent Premium (trenutno njihov najbolji usb kabl) zvuk je bio za nijansu zatvoreniji, manje vazdusast, jednostavno na Wire World kablu su visoki bili jasniji i izrazeniji, sa nesto duzim trajanjem tona, i da - nesto vrlo vazno - sa promenom kabla se cuo dobitak/gubitak prostornosti zvuka, dakle cula se razlika u akustici prostora gde je izvodjeno konretno muzicko delo. Sto je kvalitetniji bio sam muzicki materijal (tj. softver, ovo malo da nerviram ove sto misle da je digitalija ne moze da pruzi analogni ugodjaj), time su bile i cujnije razlike.

 

2. Ne isplati mi se da menjam DAC (nekim ciji se usb risiver samostalno napaja strujom) samo zbog problematike interfejsa, dakle meni se isplatilo eksperimentisanje USB zicama.

U prilogu je slika sa prikazom izolacije strujnog voda.

post-17167-0-22324500-1399715749_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

@Filip

 

Slusni test kad znas koji kabl je ustekan je podlozan placebu, tu nema heroja, supermena, skeptik, vernik, opusten, drogiran. Svako je podlozan na izoblicenje percepcije realnosti zbog ocekivanja i sugestiju. Nema napredak u ovaj hobi dok ne prihvatis taj fakt ljudske (sopstvene) psihologije. 

 

Ako u ABX test prepoznas 10 od 10 puta dali je X A ili B, onda je sve apsolutno sigurno. Mozda taj kabl ima merljive prednosti u odnosu na obicni ali ako nisu cujne onda je samo audio jewelry. 

Link to comment
Share on other sites

@kuja

 

Pravi covek za diskusiju. :)

 

 

 

Nije mi bila namera da diskutujem! :D

 

Nisam prava osoba za to posto nisam neki kablovski vernik.

 

U cetiri navrata sam, korak po korak, cenovno downgrade-ovao zvucnicke kablove (jesu malkice drugacije svirali, ali su najeftiniji bili i najbolji),

strujne odbijam da promenim :) posto nisam uspeo da cujem neku razliku, itd...

 

 

Nikada nisam cuo ni razlike u zvuku izmedju USB kablova, naravo moguce zato sto nikada nisam imao nameru/zelju da te razlike trazim.

 

Opet, verujem da mozda ipak ne treba koristiti bas najveci trash sa buvljaka,

posto sam prilikom pukog kopiranja fajlova potpuno neocekivano iskusio razlike u kvalitetu USB kablova.

 

Zbog toga i nisam bas potpuno ubedjen u argumente tipa "sve su to samo nule i jedinice". ;)

 

Istina je verovatno negde izmedju, pretpostavljam maaalkice ;) blize kvalitetnom Hama kablu sa cvrstim konektorima, nego kablu sa kriogenizovanim srebrnim vodovima.

 

Znaci ako moze bez previse vudua, mozda je dovoljno da je sve inzinjerski kvalitetno odradjeno - cvrsti i kvalitetni kontakti na konektorima, dobra izolacija od smetnji, itd.

 

 

U mom slucaju, eksterno linarno 5V napajanje ne napaja DAC vec HiFace 2 USB to SPDIF konverter.

Na SPDIF izlazu konvertera je izolacioni trafo, na ulazu DAC-a takodje imam izolacioni trafo.

 

Usled dvostruke galvanske izolacije ne verujem da tih "losih" ili "dobrih" 5V sa kompjutera/eksternog napajanja imaju velikog uticaja na analognu sekciju i izlaz DAC-a.

 

 

.
Link to comment
Share on other sites

Kazem ja da sam stavljanjem berilijumskih membrana na USB kabl ma jednostavno sam iznenada procuo :D

Evo jos malo digitalnog citanja i od mene vise nego .... mLogo

AudioStream | Q&A with John Swenson. Part 1: What is Digital?

AudioStream | Q&A with John Swenson. Part 2: Are Bits Just Bits?

AudioStream | Q&A with John Swenson. Part 3: How bit-perfect software can affect sound

 

A za Filipa... prodaj KantaTu. I macMac. Al' ozbiljno. Ostatak sistema ti je perfektan.

 

:cheers

 

 

Link to comment
Share on other sites

@dj.nik

 

I ja krenem Kaiserovim stopama greskom, i krenem da citam. Srecom vec negde na pocetku pise vezano za hard disk:

 

 

When a hard drive is reformatted or erased the write head just writes zeros across each of the tracks, sometimes multiple times. Because there will be residual magnetic field on the tracks on lower-level erases, it's sometimes possible to recover and correct the data lost on a hard drive. 

sto naprosto nije tacno, tako da odatle pa na dalje ne vredi ni citati.

 

I kao drugo, napomenuo sam, ne mozete da cujete te razlike u zvuku koje opisujete, dakle da bi dobili prostornost na primer morali bi da procesuirate zvuk, sto kabal naravno ne moze da uradi, sve sto je moguce je cuti ili ne cuti artefakte u zvuku, krcanje, pucketanje, pauze i slicno.

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem sta nije tacno za brisanje podataka sa HDD-a A mislim da TO nije poenta clanka.

Licno sam prisustvovao brisanju podataka (par servera i vise radnih stanica) i zaista se nisam udubljivao zasto to toliko dugo traje.

Oprema je pripadala najjacem sveCkom pomorskom operateru/prevozniku. I koriscen je vrlo napredan SW. A nisam digi-forenzicar.

Al' ovde valjda pricamo o audiu, konkretno povezivanju dva uredjaja putem USB veze a ne o koMpujterima i HDD-ovima.

Ni ovaj drugi deo mi nije jasan, prostornost?? procesuiranje?? artefakti?? Artefakti da, kao zaostatak iza D/A konverzije.

Citaj dalje slobodno. A nisam rekao da je to napisao svevisnji i sveznajuci :)

Link to comment
Share on other sites

Molim te daj matematiku, merenja i sl. jer ipak pricamo o elektroniku.

 

Ja sam pun sumnje da to sto cujete je realno. Predlazem ili da razglobimo teoriju ili najlakse je ABX test napravite pa recite dali jos cujete razlike u digitalne kablove.

 

Problem je Å¡to joÅ¡ nije napravljen adekvatan merni ureÄ‘aj. Meriti kabl od 10000$ ureÄ‘ajem Äiji kablovi (u njemu) koÅ¡taju promil te vrednosti nije regularno merenje. A treba se dogoviri i Å¡ta se meri. Bitan je h, ali bitan je i fi.

 

"Struka" je stala na mikrofonskom kablu.

 

Tehnika je danas posledica marketinga i/ili politike, na žalost.

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem sta nije tacno za brisanje podataka sa HDD-a...

 

Standardno brisanje/formatiranje ne menja sadržaj fajla, nego ga samo u tabeli oznaÄi da je obrisan. Za stvarno uklanjanje sadržaja (prepisivanje nulama) potreban je namenski softver.

Link to comment
Share on other sites

Nenade, tol'ko pismen jesam, poodavno. I naveo sam da se koristiJo namenski softver. Satima i satima je pisao nule po disku, ko blesav.

Da'l se opet moze nesto iscupati od podataka nije mi bila namera da ispitujem vec da dobijemo kompletan HW koji smo posteno platili.

Nazad na USB (kablove) molim.

Link to comment
Share on other sites

dj pa nisi ti pisao taj clanak, poenta je da taj sto je pisao kao nudi neke informacije tehnicke prirode i nama objasnjava nesto a vec od samog pocetka ne zna sta pise, sto bi citao i verovao icemu napisanom posle toga? Narocito je recenica Because there will be residual magnetic field on the tracks on lower-level erases, it's sometimes possible to recover and correct the data lost on a hard drive nebulozna. Na to sam mislio.

Link to comment
Share on other sites

@Scorpio

 

USB kabl ima 4 zice i shirm. Nije neko cudo od tehnologije pa da je misterija ovog sveta. Nije mi jasno kako protok digitalnog signala 1/0 u pakete menja se kod razlicitih materijala za zice, dielektrik i geometriju. Dali na drugog kraja zice stizu drugaciji bitovi od onih prvih ili samo je tajming pristizanja u baffer problem? 

 

:wave2

 

Preduslov za bilo kakvu tehnicku raspravu je, verujem sasvim jasno naveden u mom prethodnom postu (za pocetak - navedneo slanje "digitalnog" signala kroz kabl i njegov pojavni oblik).

 

Napominjem jos jednom da su prethodno navodjeni jedino zvucni utisci i eventualni saveti, a da bi se eventualna tehnicka rasprava mogla pokrenuti jedino ako bi je vodili oni koji prethodnonavedeno predznanje i poseduju.

 

Napomenuo bih (opet) da klasicno trolovanje nije put ka bilo kakvom (smislenom) rezultatu.

 

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

dj pa nisi ti pisao taj clanak, poenta je da taj sto je pisao kao nudi neke informacije tehnicke prirode i nama objasnjava nesto a vec od samog pocetka ne zna sta pise, sto bi citao i verovao icemu napisanom posle toga? Narocito je recenica Because there will be residual magnetic field on the tracks on lower-level erases, it's sometimes possible to recover and correct the data lost on a hard drive nebulozna. Na to sam mislio.

 

Za ovo sam cuo i postupak je da se mehanicki unistavaju diskovi. Velike firme i drzavne agencije gde ima osetljivih podataka meljaju ih i pretope metal. 

Link to comment
Share on other sites

Preduslov za bilo kakvu tehnicku raspravu je, verujem sasvim jasno naveden u mom prethodnom postu (za pocetak - navedneo slanje "digitalnog" signala kroz kabl i njegov pojavni oblik).

 

Napominjem jos jednom da su prethodno navodjeni jedino zvucni utisci i eventualni saveti, a da bi se eventualna tehnicka rasprava mogla pokrenuti jedino ako bi je vodili oni koji prethodnonavedeno predznanje i poseduju.

 

Napomenuo bih (opet) da klasicno trolovanje nije put ka bilo kakvom (smislenom) rezultatu.

 

Pozdrav! :wave2

 

Ne znam zasto koristis termin digitalni signal kao "digitalni signal".  Postoji digitalni i analogni signal. 

 

Tema je USB kablovi i ako nemas nista konstruktivno da dodas molim dalje ne etiketiraj me "trolom" i uzivaj u ostatak foruma. 

Link to comment
Share on other sites

Za ovo sam cuo i postupak je da se mehanicki unistavaju diskovi. Velike firme i drzavne agencije gde ima osetljivih podataka meljaju ih i pretope metal. 

 

Ako se odvojeno gleda recenica moze da ima smisla, ali u tekstu se to odnosi na formatiranje i brisanje podataka. Kao sto je nenad rekao nista se tu ne brise, sem u slucaju low level formatiranja o kome nije ovde rec. 

Da je pisac tehnickim znanjem potkovan ne bi pisao takve stvari. Ko hoce da mu veruje za ostalo sto je napisao nakon toga, njegova volja.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto je nenad rekao nista se tu ne brise, sem u slucaju low level formatiranja o kome nije ovde rec. 

Ako ćemo pravo, ni kod low level formatiranja se niÅ¡ta ne briÅ¡e, već se podaci upisuju preko već upisanih, samo se ovde zaobilazi file system - formatiranje ide direktno preko IDE, SATA ili SCSI drajvera, upisivanjem podataka direktno u sektore samog hard diska, i to u svaki bit hard diska, Äime su podaci koji su prethodno postojali nepovratno uniÅ¡teni.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zasto koristis termin digitalni signal kao "digitalni signal".  Postoji digitalni i analogni signal. 

 

Tema je USB kablovi i ako nemas nista konstruktivno da dodas molim dalje ne etiketiraj me "trolom" i uzivaj u ostatak foruma. 

 

Preduslove za kako/tako kvalifikovano razmatranje materije o kojoj se govori sam naveo u svojim prethodnim postovima, na koje bih opet ukazao. Oni predstavljaju konstruktivne predloge i smernice.

 

Stav "Ne znam, ne zelim da naucim, ali osporavam" je klasican primer trolovanja, cija namera nije da se nesto nauci/objasni, vec nesto sasvim drugo - cega se nadam da si svestan... 

 

Isto tako, takvo ponasanje u najmanju ruku nije dobrodoslo na forumima, dok je na vecini i kaznjivo.

 

Prostom pretragom (koju verujem da mozes i sam obaviti), mozes naici na npr. ovaj clanak, gde mozes pregledati deo izazova USB konstrukcije (apropo "cetvorozicnog, jednostavnog sistema), izmedju ostalog bih ti skrenuo paznju na fig. 03 , gde mozes videti kako digitalni signal moze izgledati na prijemnoj strani (posle kabla).

 

Boljim upucivanjem u materiju se nadam da ces moci kvalitetnije da razmatras problem o kome zelis da raspravljas.

 

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Evo nekoliko kategorija oficijalnih ABX testova od americkih audiofilskih drustva. http://home.provide.net/~djcarlst/abx_data.htm

 

Nema za USB kablove ali ima za interkonekte gde prolazi analogni signal. Rezultati su zanimljivi da 900$ i 2$ interkonekt isto "sviraju" na ABX testu, t.j. zvucno se ne razlikuju. http://home.provide.net/~djcarlst/abx_wire.htm

Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi jasno definisati sta je namera tvog pisanja.

 

Ako sam dobro shvatio, ti pokusavas da sa tehnicke strane objasnis zvucne razlike izmedju USB kablova?

 

Ako je to slucaj, onda je ono sto sam naveo jedini nacin. Ako zelis da testiras da li razlike postoje, onda bi ABX test dosao u obzir. Njemu nema mesta u diskusiji o tehnickoj strani problema.

 

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

@Filip

 

Slusni test kad znas koji kabl je ustekan je podlozan placebu, tu nema heroja, supermena, skeptik, vernik, opusten, drogiran. Svako je podlozan na izoblicenje percepcije realnosti zbog ocekivanja i sugestiju. Nema napredak u ovaj hobi dok ne prihvatis taj fakt ljudske (sopstvene) psihologije. 

 

Ako u ABX test prepoznas 10 od 10 puta dali je X A ili B, onda je sve apsolutno sigurno. Mozda taj kabl ima merljive prednosti u odnosu na obicni ali ako nisu cujne onda je samo audio jewelry. 

Kaiser,

 

Svestan sam da postoji placebo efekat ako znamo sta je utaknuto od kablova, tu si apsolutno u pravu. Sto se tice "pogresne reklame" na slici koju sam postavio za Wire World pokusao sam da objasnim odakle moguce vise audio informacije (u svakom smislu) je dobijeno koriscenjem kvaltitenijeg kabla kod koga je strujni vod dobro izolovan. Ali to i dalje ne znaci da ne postoje zvucne razlike izmedju dva kabla (Wire World i Transparent) koje sam testirao i svu svoju koncentraciju posvetio na par sati slusanja da bih dosao do najboljeg USB kabla koji ce unaprediti zvuk. Dakle, ja sam se dvoumio izmedju dva kable, ne 5 ili 7. To sto kazes da bih trebao da prepoznam A kabl u 10/10 slucajeva, ne znam sta da mislim.

 

Ono u sta sam siguran je da bih na vecini numera koje dobro poznajem (dakle ne bilo kojoj muzici) mogao, sa naglaskom na "u poredjenju sa B kablom", da ocenim koji je A tj. onaj pravi koji mi se vise dopada i to po necem po cemu su se ova dva kabla razlikovala najvise u korist Platinuma - u visokom spektru. Pobogu, pa valjda visi nivo hifi-ja (izvinjavam se ako se neko ovom opaskom osetio ugrozenim, uvredjenim) ne podrazumeva razlike tipa "nebo se otvorilo", vec vise fine nijanse kao krajnja optimizacija i "peglanje" sistema, makar kada su kablovi u pitanju. Svakako da zvucnici, izvor i amplifikacija vise uticu na zvuk, ovde samo konstatujem (o) da (li) postoje zvucne razlike ili ne. Licno sam cuo da razlike promenom usb kablova i na sistemima sa, sto bi @Struja rekao, sa daleko manje nula, ne obavezno i sa dalekom slabijim zvukom.

 
Za ono sto si zaokruzio crvenom bojom na reklami za WW kabl, cu verovati tek kad budes ti ili neko drugi dokazao da to ipak nema uticaja. Da se razumemo, jasno je tu da su ga malo "dosolili" sa kojekavim pridevima da bi potencijalnim klijentima to bilo pitkije. A koji marketing nije takav, budimo realni.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...