Jump to content


USB kablovi


trotter

Recommended Posts

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

 

USB kabl ima 4 zice i shirm. Nije neko cudo od tehnologije pa da je misterija ovog sveta.

 

Ma shta se upinjesh Kajzer da vadish trnje iz prichke.Znaju oni to dobro nego im je stalo da na nekoga istresu Kitonena.Pusti ih valjda kad odavde odemo mi sa jeftinijim sistemima dodju ovi milioneri,sluhisti,struchnjaci shto su iz pitaj Kitonena kog razloga odavde otishli.

Link to comment
Share on other sites

Opet nule i jedinice...

Pa nisu brate Panto.

Struuja. Elektrika :)

I zaboravih da kazem: dva su joj neprijatelja, nije jedan: dakle shum (Noise) i vremenska greska, to jes' Jitter.

 

Alexandera ne treba ni konstatovati. On je odavno u grupi cije postove 'ladno preskacem :)

 

Zoki treba da pruzi ozbiljniji (kontra)argument. I naravno, sam da uzvrati a ne neki hm, uzdrzacu se :)

Evo npr. diskusije od citavih 50 strana na Computeraudiophile gde ucestvuje dosta poznatih (ali i vrlo laprdavi kvazi-intelektualni onano

neznam-nista-o-temi-ali-cu-da-pisem-jer-mi-se-cini-da-je-protiv-tima-za-koji-ja-navijam) i odmah na prvoj strani objasne neke osnovne cinjenice.

Kad se umore dodju do zakljucka kao sto sam i naveo. Ne trosite pare na skupe USB kablove, nabavite uredjaj sa boljim USB interfejsom.

Link to comment
Share on other sites

Reakcija je bila adekvatna obzirom da tvoja izjava nije nicim potkrepljena, nego je 'trla baba lan da joj prodje dan' . . .

Posle onih tvojih pisanija o tome sta si radio sa kablovima, kako si to sve povezao i preko kakvog hub-a i napajanja, nije ni cudo sto nisi mogao da cujes bilo kakvu razliku, sve i da si imao cim. Naravno za deo 'zasluge' maskiranja razlika je verovatno zasluzan i sistem, cim isto svira i sa starim drotom.

E sad, ti i dalje slusaj svoj sistem 'double blind', nit ko brani, niti kome smeta, ali nije ok da se mesas u ono sto ne znas i nisi nikada probao, pogotovo na ovakav nacin. trazeci 'tehnicku' diskusiju.

Link to comment
Share on other sites

Analogija sa kopiranjem fajlova ili recimo stampanjem preko USB-a se ne moze primeniti na USB audio.
 
Razlike u kablovima postoje.
 
Secate se razlike izmedju USB 1 kablova i kablova sertifikovanih za USB 2?
 

USB 1.0 VS USB 2.0 Cables...Is there really a difference?

Maybe.
If the USB 1.1 cable was made very cheaply, then it most likely will not work because of the unshielded cabling.
The data will most likely get corrupted on the way down, then the errors are caught by the embedded CRC, and the USB will speed-step down to 1.1.

 
 
Upravo ovo gore sam i sam iskusio: kada sam kopirao fajlove sa eksternih USB diskova, brzina kopiranja nije bila ista kod svih upotrebljenih kablova.
 
Zbog korekcije gresaka u prenosu podataka, transfer sa diska na disk mi je primetno duze trajao prilikom koriscenja manje kvalitetnog kabla.

Veoma sam se iznenadio kada sam se prvi put susreo sa tim problemom, tada nisam imao pojma da je tako nesto moguce.
 
Da, podaci ce kod kopiranja uvek nepromenjeni stici na odrediste i fajlovi ce biti isti kao originalni.  :thumbsup2
 
Za uspesno kopiranje fajlova vreme nije od presudnog znacaja!  ;-) 
 
Kopiranje ce krace trajati sa kvalitetnim kablom, a zbog korekcije gresaka ce duze trajati sa losije uradjenim/specifikovanim kablom, kod kojeg su prisutnije smetnje usled losije zice, izolacije, shielda, konektora, itd, itd).
 
 
Nazalost, kada slusamo muziku to vreme (konstantna brzina prenosa i neometani tok tih zamisljenih nula i jedinica) postaje bitno.
 
Kada smetnje u losije izradjenom USB kablu uzrokuju nastanak gresaka, pa se prenos mora vise puta ponoviti, da li se to odrazava na muziku koja zbog svog "tajminga" ne moze da ceka?  :)
 
Kao sto imamo razlike u zvuku izmedju boljeg i losijeg CD transporta, kada u slucaju losijeg CD transpota korekcija gresaka nastalih pri ocitavanju diska rezultuje losijim zvukom...
 
 
Naravno, u pricu ulazi i asinhroni USB :banana  koji bi u teoriji trebao da bude imun na mnoge probleme u transferu, ali ne znam sta se desava ako je kabl bas lose i jeftino uradjen pa se previse vremena trosi na ponovno slanje paketa podataka?
 
Zasto onda eksterno 5V napajanje kod nekih DAC-ova znacajno popravlja zvuk, ako je async USB tu da sve resi?
 
 
 
 
Naravno ovo je kako/zasto/zato/mozda nagadjanje bazirano na teoriji. 
 
Ja se srecom nisam mnogo bavio USB kablovima.
 
Koristim SPDIF konverter + aktivni kabl sa ripiterom koji mi se zatekao u fijoci i tom kombinacijom sam jako zadovoljan...
...ali sam mozda samo imao srece?

Za USB kabl nikada ne bih dao stotine evra. :D



.

Link to comment
Share on other sites

@kuja

 

Pravi covek za diskusiju. :)

 

Ovo je moje mislenje na temu. PC audio nije real time kao CDP. Sve dok navremeno PC puni pakete u DAC buffer, nema dropouts i prekidanje. Ako nema prekidanje onda si real time enough. Kroz USB kabl ne prolazi audio vec data isto kao printer (i on ima buffer).

 

Nema razloga da normalan USB kabl ima gubitak podataka. To je vec problem na odredjenoj duzini i zbog nejakog napajanja. Mada verujem da postoje lose odradjene USB kablove ali taj problem se manifestuje sa dropouts, a ne promena boja flaute i violine. To sto eksperimentima si saznao da se zvuk poboljsao sa boljim eksternim napajanjem na bus powered DACs ima logike ali zbog analognu sekciju u DAC, a ne digitalnu. I ja potvrdjujem da je kod mene eksterno napajanje pomoglo puno ali opet data stize preku USB kabl. 

 

Merenje vremena, noise, jitter nije kraj. Snimas na izlazu audio i uporedis waves dal se poklapaju i to je to. Ako se razlikuju, nesto se tu desava. Ako su jednake, djaba smo krechili.

Na kraju krajeva upalis foobar ABX tester i testiras dal cujes razlike. Ma ne znam kakve razlike u merenja i wave da ima, ako ih ne razlikujes cujno, djaba smo krechili.

Doduse nije djaba, to nam je hobi i zanimacija. 

 

Ja jos nisam snimio da neko na forumu nakon tvikovanja potvrdi rezultate preko DBT. Kako da znamo da ne gutamo samo secerne kockice?

Link to comment
Share on other sites

 

ali ne znam sta se desava ako je kabl bas lose i jeftino uradjen

Pa cuje se jasno, zvuk krci, prekida, gubi se i slicno. U svakom slucaju se ne cuje razlika u prostornosti, dubini zvucne slike, separaciji kanala, detaljima, o cemu se ovde u stvari i prica.

 

Ove gore linkove za razne audiofilske sajtove po ovom pitanju treba zaobilaziti. Za prave informacije posetiti forume koji se bave profesionalnim uredjajima ovog tipa, dakle vezane za muzicku produkciju. 

Sta kazu tamo kad napomenete simptome loseg kabla? Pa da zamenite kabal. Za kvalitetan neki, ne sa pijace, i to je to, resen problem.

 

Nije nikakav problem ko voli da kupuje i cacka oko kablova, slobodno, ovo vise zbog pocetnika da ne gube vreme i novac na ovakve stvari.

Link to comment
Share on other sites

Somi  :thumbsup2  IT geek zna sta prica.

 

Imam info da sve do 24/96 Windows koristi svoje native USB drajvere da puni DAC. Tek od 96 nadalje koristi se proprietary driver specijalno odradjen za taj DAC. Mozda je ovo razlog zasto neki jos ne nude preko 96? 

Link to comment
Share on other sites

Iznervirao sam se tvrdnjama o promeni zvuka sa boljim USB kablom i nocas ne budem lenj. Zamenim moje obicne sa nekim koji imaju

berilijumske membrane i sad zaista mogu da potvrdim da ima razlike. Pogotovu u nizem registru. A svila je je postala jos prozracnija. 

 

Odusevljen sam.

Ma kaki, oboren s nogu.

 

        :wub:

 

 

 

http://www.coreaudiotechnology.com/articles/

 

Klikcite i po naslovima u levoj kolumni, nisu svi u glavnom (oranz) izboru. Valjda ce vam se razjasniti i jedinice i nule i jos po nesto...

(Ne garantujem ucinak uz koriscenje googletovo prevodilice :) )

Link to comment
Share on other sites

Pa ne mora. Po reakcije na moju izjavu da nema zvucne razlike medju USB kablova ocekivao sam da se poprica o noise, jitter i svasta jos ali uglavnom potekla reka estrogena i skrtanje zubima umesto tehnicku diskusiju. 

 

Kaisere, dobrodoÅ¡ao meÄ‘u prasiće u Teheranu  :)

 

Ne ÄaÄkaj meÄku :nono  Ovde je Kablizam (Kablala?) zvaniÄno prihvaćena religija i svaka skepsa će biti tolerisana sve dok nekome od Kablara ne prekipi, a onda će da te rutinski namažu katranom i perjem, vežu za magarca i poÅ¡alju odakle si doÅ¡ao. Zamisli kako bi se proveo kada bi otiÅ¡ao sa Dokinsom na Hilandar i raspitivao se za dokaze da khm-khm onaj-gore postoji? Teret dokaza da ne postoji je na tebi :crno-na-belo  nije na njima, a ako si skeptik to znaÄi da si glup i zlonameran (u naÅ¡em sluÄaju i gluv a sistem ti je Ä‘ubre).

 

Ja sam svojevremeno, jednako kao ti, postavljao logiÄna pitanja: ako su signali na ulazu i izlazu iz kablova identiÄni, kako mogu da zvuÄe i koÅ¡taju razliÄito, ali mi je odgovarano nebulozama tipa - ako su signali isti ne znaÄi da zvuÄe isto, i da sam glup, gluv, a sistem mi je Ä‘ubre. Ne zaboravi da se po bogoslovijama i džamijama godinama uÄe i vežbaju iracionalni odgovori na logiÄna pitanja.

 

Off: Postavljao sam sliÄno pitanje i o obožavanju gramofona koji su po svakom Äoveku poznatom, zamislivom i merljivom parametru inferiorni, koji zvuÄe neobiÄno zato Å¡to koloriÅ¡u zvuk, ali sam ponovo namazan katranom i perjem i proteran u SvetiliÅ¡te.

 

Elem, svaki put kada se ulogujeÅ¡ izbroj do tri, na ulazu u Forum se pokloni, kaži "Kabl je veliki" :klanjanje  i svi srećni  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja sam spreman da isprobam sve, eto i lepio sam 5V rail na kabl, trazim i linearno napajanje i t.d. Ali ocekujem da ima neko logicko objasnjenje za rezultate, a ne samo "mali ti ovo stavi i ;)ne pitaj nista."

 

Citam sada ove linkove koje DJ Nik okacio.  :bacanje

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ja sam svojevremeno, jednako kao ti, postavljao logiÄna pitanja: ako su signali na ulazu i izlazu iz kablova identiÄni, kako mogu da zvuÄe i koÅ¡taju razliÄito, 

 

Nema  ako, ako je pogresno,

dokle god mozemo da izmerimo R,L i C kabla,

,signal na ulazu, nije identican signalu na izlazu iz kabla,.... :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Zoki, ovo je veoma realno za audio signal - modulisani signal koji sadrzi sve frekvencije od mozda 1-2Hz do 20-50Khz i vise.

USB prenosi potpuno identicne cetvrtke odredjene (iste) voltaze. SituJacija jasna: Ima napon = jedinica ; Nema napon = nula.

Zadatak je USB predajnika da taj napon posalje sto cistije tj. da je nivo shuma daleko nizi od visine napona i informacija ce biti

pravilno preneta. Nema uticaja koliki je procenat zlata, rodijuma ili cega vec u provodniku. Za moj DAC je dozvoljena duzina

USB kabla 7 metara iliti 23 fita. A ne bih da postavljam slike S/N i drugih parametara uredjaja. Na samoj teoretskoj granici.

 

Sto se pak RLC kablova tice: upravo svajsujem malo pojacalce koje je konstruisano sa eksternim fidbekom, po koncepciji kako 

se prave elektronski merni instrumenti. Ovakvim konceptom se uticaj kablova (dakle RLC) na zvuk prakticno svodi na minimum

 

PS

Svrati na kaHfu i druzenje

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim, okupila su se dva kluba sa dijametralno suprotnim stavovima i "polemišu".

Mislim da vam je jasno da kao Å¡to nema "dogovora" oko toga Å¡ta je "ispravno" glediÅ¡te izmeÄ‘u vernika i ateiste, tako je i ovo ovde, Å¡to neko reÄe, mlaćenje prazne slame.

Sa potpuno razliÄitim premisama, stavovima, pogledima na to kako stvar funkcioniÅ¡e i na kraju, predubeÄ‘enja oko 1/0 funkcionisanja nema Å¡anse da se ovde doÄ‘e do nekog konsturktivnog reÅ¡enja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...