Jump to content


"RADIO" PREKO SATELITA


zvrk

Recommended Posts

Da li neko ima iskustva sa sluÅ¡anjem radio stanica preko digitalnog satelitskog risivera. Da li se isplati kupiti antenu i prateću opremu (160e) i pratiti strane stanice , koje verovatno imaju bolji izbor muzike i broje se na stotine. Kakav je kvalitet zvuka, da li je prazan ili konkuriÅ¡e obiÄnom FM (domaćem preko hi fi tjunera).

U velikoj sam dilemi : dobar tjuner HI FI ili satelitska antena (manje ulaganje)?

Kvalitet primljenog zvuka je naj bitniji.

Link to comment
Share on other sites

Evo mog iskustva.

Kod prosecnih uredjaja kvalitet je u vecini slucajeva bolji na sat. risiverima (verovatno i zato sto kod sat posebno "putuje" levi i desni kanal a kod zemaljkog FM radio signala je u jednom pa se onda u tuneru dekoduju kanali).

Digitalna satelitska donosi jos prednosti tako da i ona ima prednosti u kvalitetu u odnosu na FM. Pogotovo ako uzmes u obzir (ne)kvalitet ogromne vecine domacih radio stanica.

Naravno ulogu igra i kvalitet risivera/tunera. Ono sto bi moglo biti presudno je mnogo veci br. stanica na dig. satelitskoj. U startu imas oko 90-ak stanica u cijem ces izboru naci sta te zanima pogotovo ako govoris neki/neke od stranih jezika. Nisu sve stanice ineresantne ali nadje se svasta.

Mislim da FM radio nije nikakva alternativa satelitskoj TV/radio sistemu. Uvek mozes (do)kupiti neki polovni FM Tuner za koju desetinu evra ako hoces da cujes vesti i sl.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetima, jer se već duže vreme lomim sta uraditi , kupiti tjuner fm ili satelitsku.

Imam joÅ¡ jednu nedoumicu, da li se satelitki tjuner povezuje direktno na pojaÄalo i preko tjunera bira stanica ili mi treba joÅ¡ neÅ¡to od opreme?

PoÅ¡to sam totalni laik Å¡to se tiÄe satelitse opreme , bio bih veoma zahvalan ako bi mi objasnili sta mi sve treba za kvalitetan prijem satelitskog Fm. Za poÄetak imam (pojaÄalo Nad 350c i monitor audio S6).

InaÄe sam spreman da dam 200e ili za tjuner fm ili satelit, pomozite da ne napravim veliku greÅ¡ku.

Link to comment
Share on other sites

PTT KDS je mene spasao muka loseg radija.

Postoji i 15-ak stranih stanica koje se emituju preko kabla odlicno.

Sto se tice DABa ja se ne bih jos unosio u tu pricu.

Kablovska TV je pojela satelitsku, tako da...

Mada je DAB odlicna tema za clanak u Hi-Files :wink:

Link to comment
Share on other sites

...

Inaèe sam spreman da dam 200e ili za tjuner fm ili satelit, pomozite da ne napravim veliku grešku.

Ja kvalitetom zvuka sa SAT receiver-a NISAM zadovoljan...

Doduse, i FM tuner ima mane. Zato se uvek moze naci neka kulturna stanica za slusanje (u Beogradu pogotovu).

Mislim da je sasvim dovoljno potrositi 50 (ili malo) vise EURa za FM :wink: i uloziti novac u dobru antenu i kabl...

Link to comment
Share on other sites

Cao zvrk,

sto se tice povezivanja Sat risivera na postojeci audio sistem, to je sasvm jednostavno. Treba ti samo par interkonekt kablova (sa "cincevima") i povezes "Audio out" risivera na neki od ulaza na tvom NAD-u, bas kao sto bi povezao CD plejer, FM tjuner itd...

Pretpostavio sam da mislis na "obicnu" satelitsku TV/radio. Pa se ovo sto sam pisao odnosi na taj sistem.

Inace, kao sto je Ljuba spomenuo, postoji i digitalni (satelitski) radio DAB ("Digital Audio Broadcast") sto je jos kvalitetnije (sto se zvuka tice) i skuplje ali nisam siguran kakvu buducnost to ima (nesto su se lomili oko formata). To ti se sigurno nece uklopiti u fond od priblizno 200 eura.

Nego da se vratimo na (digitalni) satelitski komplet. Neophodne komponente su Sat antena sa LNB konvertorom, koaksijalni kabel, satelitski risiver i pomenuti interkonekt kabel. Naravno tu je i montaza (antene) koju ce izvrsiti osoblje firme u kojoj kupis komplet. Mislim da bi i ovakav komplet+ugradnja kostao nesto vise od 200 eura.

Ako imas kablovsku TV nisam siguran koliko ti se isplati da ulazes novac u satelitski sistem pod uslovom da imaju radio stanice koje zadovoljavaju tvoje kriterijume tj. muzicki ukus/program. Ako taj uslov nije ispunjen nego imaju 5-6 radio stanica (kao kod mene) onda vredi da ulozis Satelitski sistem. Onda ces imati oko 120 TV programa i preko 90 radio programa (u osnovnoj varijanti sa jednim konvertorom).

Pozdrav!

:wink:

P.S.

Ne bih se slozio sa konstatacijom da je "Kablovska TV je pojela satelitsku" jer kad dodas dekoder/karticu otlkjucava ti se preko 300(!) TV kanala i slican broj radio stanica(!). Takav broj stanica je kod nase uboge kablovske misaona imenica i, na nasu zalost, to ce jos dugo i biti. Da ne spominjemo da kablovska upravo emituje kanale sa satelita.

Ali sve ovo je vec druga tema...

Link to comment
Share on other sites

Ne bih se slozio sa konstatacijom da je "Kablovska TV je pojela satelitsku" jer kad dodas dekoder/karticu otlkjucava ti se preko 300(!) TV kanala i slican broj radio stanica(!). Takav broj stanica je kod nase uboge kablovske misaona imenica i, na nasu zalost, to ce jos dugo i biti. Da ne spominjemo da kablovska upravo emituje kanale sa satelita.

Ali sve ovo je vec druga tema...

Gledam na to iz delimicno licnog ugla. Moj poznanik je kupio satelitsku zato sto ovi iz kablovske dugo nisu hteli da dodju i platio je risiver Kopernikus oko 14.000 dinara.

ZAtim mu posle nedelju dana dodju I-KOMicari i povezu ga na kablovsku, on jednostavno vise nema potrebu da se cima vise sa satelitskom.

Od tih 300 kanala 100 je na nemackom, 100 na italijanskom, a ostatak je sitna buranija. Ipak nam izbor kanala na kablovskim TV i nisu tako losi.

Pricam i o PTT, SBB i I-Kom, jer za to znam.

Link to comment
Share on other sites

To je u redu. Niko ne prati sve kanale ni sa kablovske a kamoli sa satelitske. Bitno razlika je sto se mogu "otkljucati" mnogi filmski kanali (razni filmovi, deciji, "samo za odrasle"...), pa sportski, naucni... Dosta je da mozes imati jedno desetak programa (inace skremblovanih a koje bi bar 90% nas koji prate takvu vrstu programa voleli da imamo) pa da ti se cela stvar isplati . E to je nesto sto na kablovskoj necemo jos dugo imati posto oni rade na maltene piratskoj osnovi. Meni licno kablovska sluzi uglavnom zbog domacih programa (oslobodila me silnih antena) a ostalo gledam sa satelitske.

da ne spominjem razliku u kvalitetu slike i zvuka - naravno u korist satelitskog prijema.

Jasno je da to ne treba svakome ali dobro je imati izbora.

Zato svakom svoje...

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Da li neko ima iskustva sa sluÅ¡anjem radio stanica preko digitalnog satelitskog risivera. Da li se isplati kupiti antenu i prateću opremu (160e) i pratiti strane stanice , koje verovatno imaju bolji izbor muzike i broje se na stotine. Kakav je kvalitet zvuka, da li je prazan ili konkuriÅ¡e obiÄnom FM (domaćem preko hi fi tjunera).

U velikoj sam dilemi : dobar tjuner HI FI ili satelitska antena (manje ulaganje)?

Kvalitet primljenog zvuka je naj bitniji.

Link to comment
Share on other sites

E, ja kao korisnik SBB pretplate, odmah da vas razuverim: radio kanala skoro da i nema, a i ono sto ima je ocajan kvalitet signala. Doduse, meni kubure i tv kanali; vec dva puta su dolazili majstori iz SBB-a da popravljaju neki uredjaj (koji se nalazi ulicu nize od mene).

Rajko

P.S. I uopste, po**rem se na firmu koja mi do kuce dovlaci signal sa 50(!) metara vazdusnog kabla; pa gde to jos ima?

Link to comment
Share on other sites

Kablovska nikad nece pojesti satelit.

Zaboravljate da se i kanali za kablovske provajdere emituju na satelitu.

Nas prave ljubitelje raznovrsnog TV sadrzaja nikad kablovska nece zadovoljit.Kablovska recimo zadovoljava moju kevu i moj komsiluk(tj.siroke narodne mase)...ali mene zadovoljava moj Dreambox DM7000s sa kojim otvaram cca 700 kanala od Intelsata 602 do Hispasata (u KU bandu sa 1.80m antenom i motorom).

Meni je u gajbi uvedena i kablovska(PTT KDS) zbog zemaljske TV i kablovskog interneta(koji jos uvek nemam a po svemu sudeci necu ni imati)

Zasto kazem za "siroke narodne mase".Pa zato sto "normalan" covek nemoze da se cima oko povezivanja npr.Dreamboxa sa kompom pa trazenje imageova(softverskih emulatora modula i kartica-naravno piratskih) pa to downloadovati,pa instalirati...a nekad se desi i da se dreambox s*ebe od silnih imageova,pa mora da se flashuje(sto nije nimalo zgodna stvar) i sl.

U sustini i sa jednim i sa drugim imas zgode i nezgode.

Satelitska TV

Pozitivno:Neuporedivo bolji izbor kanala(i sa osnovnim kompletom),mogucnost pracenja atraktivnih kodiranoh kanala svih zanrova,nisi povezan ugovorom sa kablovskim operatorom,kvalitet signala ujednacen,satelitski radio,kod nekih risivera moguce snimati program na HDD...

Negativno:Zimi molis se da nepada sneg posto u suprotnom moras na krov i sa metlom da cistis antenu,ako zaledi nedaj Boze onda mora da cekas da se krov odledi(da nebi pao sa krova jel :D ),maltretiranje oko stalnog update-ovanja risivera/modula novim kljucevima.

Kablovska TV

Pozitivno:Nerazmisljas o dekodiranju skrembolvanih kanala...o tome misli provajder koji ima ugovore sa tim kanalima,manji izbor kanala ima i svoj prednosti,nadjes lako sta te interesuje bez da prolazis desetine nepotrebnih (npr.Arapskih) kanala,Zemaljska TV(nema cimanja sa pojacalima i UHF/VHF antenama...joj kada se setim perioda do 1999 kada su mi uveli kablovsku...covece cimanje samo tako)

Negativno:Ogranicen si na izbor kanala sa kojima provajder ima ugovor,ponekad neujednacen kvalitet signala(ponekad na nekom kanalu i nema signala),slab update kanala(po neki kanal vise godisnje),PAY paketi sa atraktivnim kanalima(za sada samo kod SBB-a)

Eto to je to,slusajte satelitski radio i uzivajte :wink:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...