Jump to content


Muzički predlozi - KLASIKA


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 455
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Za 9. simfoniju je Estaticar napisao koristan elaborat u 79. postu ove teme.

 

Doticni moze samo da obori pogled pred Peterom Gutmannom, vasingtonskim advokatom s prebogatom ’kolekcijom’ snimaka i audio sistemima koji nisu predmet nicijih sanjarenja.  

 

Ovaj veliki znalac zaista pise elaborate, i to kakve. Kada sam davao svoje skromne preporuke jos nisam znao za njegov sajt, ali vidim da ima poklapanja. Interesantno je da je Gutmann za prvu ilustraciju odabrao upravo Klempererov snimak, a da ga u tekstu nije ni uzgredno pomenuo. Zahvaljujući ovom autoru ime Oswald Kabasta mi je sada poznato, ali ni do danas nisam cuo nijednu njegovu interpretaciju.

 

http://www.classicalnotes.net/classics/newworld.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Vrhunsko, univerzalno izvoÄ‘enje, skoro za svaÄiji ukus. Uredno, precizno, kontrolisano i sve na svom mestu, možda malo i previÅ¡e.

 

rubsumfront.jpg

 

attachicon.gifRubSum_Back.jpg

 

Rubinštajna obavezno poslušati na snimaku sa Filadelfijom pod upravom Ormandy-a, mnogo suptilnije izvođenje, jedina mana što je mono (http://www.amazon.com/Rubinstein-Collection-13-Edvard-Grieg/dp/B000031WBM)

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem, iako nisam baš veliki poznavalac muzike za solo klavir.

 

Znao sam od ranije za ÄŒarlsa Rouzena (Charles Rosen) ali nisam imao prilike da se "upoznam" s njim. Upravo sluÅ¡am na radiju njegovu interpretaciju Bahove Umetnosti fuge, koja mi ne da da skinem sluÅ¡alice sa glave. Nisam siguran Å¡ta je to Å¡to mi se kod njega viÅ¡e sviÄ‘a nego kod drugih izvoÄ‘enja ovog dela na instrumentima sa dirkama, ali ovo bih voleo imati. Vidim da se na Amazonu može kupiti sve Å¡to je on snimio za vrlo male pare, a tu se nalazi i Bah. 

 

http://www.amazon.de/Charles-Rosen-Complete-Columbia-Collection/dp/B00M16B51O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1428180031&sr=8-1&keywords=charles+rosen

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ÄŒarls Rozen je (bio) joÅ¡ i edukator i muzikolog. Kod nas je prevedena njegova knjiga KlasiÄni stil. Hajdn, Mocart, Betoven, kod Nolita, negde krajem sedamdesetih ili poÄetkom osamdesetih (moj primerak knjige mi nije pred oÄima, pa nisam siguran u taÄnu godinu izdanja).

Link to comment
Share on other sites

I procitati onu dvotomnu autobiografiju.

Bezbroj dogodovstina, tone kavijara, hektolitri sampanjca i ... il catalogo è questo... na nivou Don Djovanija.

 

ProÄitao davno, joÅ¡ kao gimnazijalac.

Mislim da bih ga radije sluÅ¡ao da nisam proÄitao. 

Sve je bilo divno i krasno, a onda je jedan fanatik upucao prestolonaslednika i prekinuo idilu. 

 

O raznim Cerlinama i Elvirama da i ne govorim...

Link to comment
Share on other sites

ÄŒarls Rozen je (bio) joÅ¡ i edukator i muzikolog. Kod nas je prevedena njegova knjiga KlasiÄni stil. Hajdn, Mocart, Betoven, kod Nolita, negde krajem sedamdesetih ili poÄetkom osamdesetih (moj primerak knjige mi nije pred oÄima, pa nisam siguran u taÄnu godinu izdanja).

 

Nabavljivo.

Nisam još preslušao.

 

crtccaeacfront.jpg

 

post-30809-0-40544700-1429888430_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

 

... Mislim da bih ga radije sluÅ¡ao da nisam proÄitao...

O raznim Cerlinama i Elvirama da i ne govorim...

 

Zabelezio je i mnostvo interesantnih crtica o drugim velikim muzicarima.

 

A sto se tice 'kataloga', bilo je i krajnje svetlih epizoda  -  na primer, ona u kojoj Rubinstajn i sablaznjeni Jasa Hajfec prisustvuju orgijama pariskih studenata, ali strogo u svojstvu posmatraca.

 

Naravno, sve se to ne bi dogodilo da je u Berlinu uspeo da se obesi...

Link to comment
Share on other sites

Nisam slušao ali sam pogledao dela i izvođače. Izgleda da je to budžetska vinilna kompilacija "Best of Bach" kakve se danas prodaju na diskovima. Mnoga dela nisu cela a muzičari uglavnom nisu nešto cenjeni. Ali je moguće da ti se dopadnu i muzika i snimci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...