Jump to content


DSD DAC


gvlada

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Heh... verovatno ce se za 5 god i ovde raspravljati o dsd dacovima. Kada se setim pre 5 god dosta njih me napadalo za surround zvuk a sada i sami imaju surround sisteme. :)

 

Ovo deluje zanimljivo, pretpostavljam da niko nije cuo... http://www.hllyfm.com/audio-products/diy-machine/dac-x10-es9018-xmos-usb-support-384k-dsd.html

Link to comment
Share on other sites

Ove godine izlazi Young DSD.

 

Za sada je aktuelan ovaj spisak:

 

  • Playback Designs MPS-5 w/USB-X interface
  • Playback Designs MPD-3 DAC
  • Mytek Stereo 192-DSD DAC
  • Lynx Studio
  • dCS Debussy USB DAC with DSD streaming support
  • Benchmark DAC2 HGC
  • EMM Labs DAC2x
  • Meitner Audio MA-1 and MA-2 DACs
  • Simple Design Sonore exD DAC
  • Chord Electronics Chordette QuteHD DAC and QBD76 HDSD
  • exaSound Audio Design e20 DAC
  • Fostex HP-A8C DAC
  • MSB Technology DAC IV
  • McAUDI DSD DAC (first production set debuted at RMAF 2012)
  • Korg DS-DAC-10 (to be released in the near future)
  • Resonessence Invicta DAC
  • Teac UD-501 DSD/Double DSD DAC
  • Luxman DA-06 DSD DAC
  • Wadia Intuition 01 integrated with DSD-capable DAC
  • S.o.T.M. sDP-1000 DSD-capable DAC/preamp
  • Light Harmonic Davinci Dual DAC (DSD-capable)
  • Auralic Vega DSD-capable DAC
  • Oppo Digital will be updating their BDP-105 for DSD from USB devices, and their next universal player will support DSD via USB (DoP)
  • RATOC Systems -- RAL-DSDHA1 and RAL-DSDHA2.
  • Wyred 4 Sound DAC-2 DSD versions

 

Apropo surround, DSD znaš moje mišljenje.

 

Evo i principa rada:

 

"By default, DSD will be converted to PCM for playback.

 

It is possible to bitstream DSD to certain DACs. This bypasses the DSD to PCM conversion.

There are multiple DSD bitstreaming technologies.

 

ASIO 2.2

 

This uses the native DSD bitstreaming support built into ASIO 2.2. The ASIO driver for your DAC must support it.

 

 

DSD over PCM (DoP)

 

DSD over PCM packs DSD into a PCM-like signal for bitstreaming. This works in a similar way to how AC3 is packed into a PCM-like signal for S/PDIF surround sound output."

Link to comment
Share on other sites

Nasao i ovu listu:

 

DSD DACs

 

Vega digital audio processor ($3,500) [
]

QB-9DSD ($3,250), DX-5DSD ($10,950)

DAC2 HGC ($1,995)

Pure DAC ($1,600)

DMC-600 Digital Music Server ($4,995)

QuteHD ($1,795) [
], QBD76 HDSD ($8,500 w/DSD option)

C1 Reference Digital to Analog Controller ($32,975)

Debussy DAC ($11,000), Paganini DAC ($17,999), Vivaldi DAC ($34,999)

DAC2X ($15,500), XDS1 V2 Integrated Player ($25,000)

D-03 ($13,999)

e18 Mk II ($1,999), e20 DAC ($2,499), e28 ($3,299)

HP-A8C ($1,995) [
]

DS-DAC-10 ($TBD)

DSD DAC (2,990 Euro plus VAT in EU countries)

Digitube DSD DAC ($TBD)

DaVinci Dual DAC ($31,000)

LUMIN Audiophile Network Music Player ($7,200)

DA-06 USB-DSD DAC ($5,990)

Hilo Reference A/D D/A Converter System ($2,495)

NA-11S1 Reference Network Audio Player and DAC ($3,499)

X-Sabre 32bit/384kHz DSD DXD Audio DAC ($1,099.95)

MA-1 ($7,000), MA-2 ($11,000) [
]

DAC IV (starting at $5,995), Analog DAC ($6,995) [
]

Stereo192-DSD DAC ($1,695) [
]

Impulso DSD DAC ($1,250)

TX-NR5010 9.2-Ch THX Certified Network A/V Receiver ($2,999)

VSX-1123 7.2 Channel Multi-Zone Networked AV Receiver ($599), Elite VSX-70 7.2 Channel CI Focused Home Theater Receiver ($750), SC-67 9.2-Channel Network Ready AV Receiver ($2,000)

MPD-3 DAC ($6,500) [
], MPD-5 ($13,000)

RAL-DSDHA1 ($?), RAL-DSDHA2 ($2,000)

Concero HD & HP ($850 CA) [
], Invicta ($3,995 CA) [
], Invicta Mirus ($4,995 CA)

Loki DSD Companion DAC ($149)

Sonore/exD DSD DAC ($1,195) [
]

HAP-Z1ES HDD audio player ($1,999), Sony UDA-1 USB Hi-Res DAC ($799)

sDP-1000 DAC/Preamp ($2,900)

UD-501 ($849.99) [
]

D-7/192DSD (346,500円), D-7i/192DSD (383,250円)

All D1-DACs can be upgraded to provide DSD playback (350€ incl VAT in EU, 320euros excl VAT out of EU) [
]

Intuition 01 (projected $7,500 - $8,000)

DAC-2 DSDse (2,499), DAC-2 DSD ($1,599)

Sabre DA8 Ultra-Low Distortion DSD 32bit/384KHz D/A Converter / Balanced Pre-Amplifier / Class A Headphone Amplifier ($1,299)

 

Interesantni su native dsd, nikako konverzija u pcm. Oppo 105 me razocarao jer preko usb podrzava samo 2ch dsd.

Link to comment
Share on other sites

Hajde sad malo ozbiljnije. TeÅ¡ko će se na tom nivou kvaliteta osetiti razlika izmeÄ‘u DSD i PCM.  Kao kod ostalih medija kvalitet prvobitno zavisi od produkcije materijala, zatim A/D i na kraju D/A konverzije. Ovo poslednje je mesto gde mi imamo uticaj izborom odgovarajućeg konvertera. Jedina prednost DSD je u Äinjenici da je jasno razraÄ‘ena tehnologija izrade ISO ripova  pa se isti mogu naći u zavidnom kvalitetu. Sa druge strane broj izdanja je koliko toliko ograniÄen. Mada vidim da su već poÄele egzibicije sa konvertovanjem iz formata u format.

Link to comment
Share on other sites

"The SACD is a compromise that allowed commercialize the technology DSD digital recording, created by Sony to preserve records of Columbia.

Now there is in the world best CD / SACD Denon DCD SA1 to take these things to clean. The DCD-SA1 offers for the first time, a switchable function, the possibility to directly compare the array with DSD Direct Stream conversion and conversion PCM.

In many cases spotted friends and other audiophiles assumed linking the reader to SACD AV amplifier via optical or coaxial cable, forgetting that, in this configuration, can only play the "layer" of CD SACD hybrids. It is already possible to use links Firewire, iLink type, DLink, HDMI, etc.. but even these, and introduce unacceptable jitter in the signal levels (in the case of HDMI is paradigmatic see test Denon AV-X1) require, in most cases (not all) of the DSD signal is previously converted to PCM . Hence the relative disappointment that the SACD raised.

For yes, in case, the best way to compare SACD / CD is connect it to a stereo amplifier or prior high definition, such as the Denon PMA-SA1 through quality interconnects (I used this cable EXPERIENCE Siltech balanced). But the hybrid discs there is no guarantee that the original array used to record the SACD and CD is the same. Or is the source but was recorded in PCM, by any advantages of DSD are lost.

Some publishers, such as Telarc, compensate the difference and record both matrices to-20dB or-30dB to allow for some "headroom" to signal peaks. A good SACD classical music has a momentum of at least 60dB between pianissimi and tutti orchestral. A disc that sounds too high does not mean that the game is more dynamic. Listen to the ultragalardoado disk Santana "Supernatural", which is nothing natural "starts high and ends high", ideal for listening to the car radio. In fact, almost all modern rock records are written on top of 0dB to impress the staff. But the difference between the peaks and the lower signal is minimal: 20dB, both with peaks pills to avoid unpleasant clipping digital, which is far less benign than analog. So that most sound engineers of the music scene of Los Angeles chooses the analog to the original matrix. 

This is where the Denon DCD-SA1, a reader SACD / CD stereo pure, which allows us for the first time compare the same array converted by DSD Direct Stream Digital process and 24-bit/192kHz PCM w / "upsampling". Note that the process of "upsampling" Denon's AL24 artificially increases the resolution and dynamic, and change the character of the sound that sounds more "round" (less distortion in acute?) But also less informative and airy. Evil for evil prefer the CD to this travesty of DSD to PCM, although the difference is much smaller than my words can believe. Do not expect to hear night and day." - kraj citata.

SluÅ¡ao sam ovaj kombo u nekoliko navrata pre 10-ak godina i radio poreÄ‘enja CD vs. SACD lejera. ZvuÄnici su bili Yamaha NS-1000M. Meni je bolje zvuÄao SACD lejer. Nisu svi SACD diskovi zvuÄali isto. Pored produkcije veliki uticaj ima i naÄin na koji je dobijen SACD.

 

post-11215-0-42488200-1394470806_thumb.j

 

Kao što se da videti kerefeke sa upsamplingom nisu dobrodošle. To je i moje iskustvo. Svaka obrada digitalnog fajla dovodi do deterioracije.

DSD je dobar za digitalizovanje starih zapisa (zbog Äega ga je SONY i napravio) i koliko sam uspeo da ispratim struÄnjaci se slažu da je superiorniji od PCM za ovu namenu. Sa druge strane preovladava miÅ¡ljenje da je PCM bolji naÄin za snimanje (digitalno) novih materijala.

Zbog svega navedenog potreba za SACD-om se svodi na minimum, osim ukoliko neko ozbiljno ne poÄne da digitalizuje stare/originalne master tejpove putem DSD-a.
 
Link to comment
Share on other sites

Ima sajtova koji nude legalni download muzike u dsd formatu i to se moze izgooglati. http://dsd-guide.com/where-can-you-find-dsd-music-downloads

Ovde se mogu skinuti free razliciti formati iste pesme pa i uporediti. http://oppodigital.com/hra/dsd-by-davidelias.aspx

Zasto ih izbacuju sada? Marketinski, sacekali da izdivljaju sa 96/24 pa 192/24 prednostima kod dac, sada je red da bude dsd ready.

Doduse do skoro Sony nije ni dozvoljavao komercijalnu upotrebu njihovog proizvoda.

Link to comment
Share on other sites

DSD je najanalogniji zvuk koji sam slušao, čak mi je i SACD na Pioneeru DV-575A zvučao sjajno. Kada sam čitao da su se Philips i Sony (ponovo) udružili i stvorili DSD jer su im isticali patenti za CD a istovremeno je bilo potrebno digitalizovati analogne mastere koji su ubrzano propadali, nadao sam se da ćemo doživeti reizdavanje mase muzike, albuma i kataloga na DSD-u u novom kvalitetu i da ću celu kolekciju kompakt diskova zameniti SACD-ovima. Stvarno sam se nadao da će to biti renensansa koja će udahnuti potpuno novi život kućnom slušanju muzike i da će ta druga generacija muzičkih izdanja biti i komercijalni uspeh. Nažalost, to se nije dogodilo do sada.

Link to comment
Share on other sites

Citao sam o periodu rata izmedju SACD i DVD-Audio formata, uz to se proizvodjaci losom kampanjom isticali da je red book audio cd u stvari ono vrhunsko, uz pojavu mp3 doneli audiofilskoj katastrofi.

Mnogi audiofili tada su se vratili vinilu a masa ljudi presla na najzgodniji nacin strima i slusanja preko pc ili ipoda. Tu pocinje i mit da komp ne moze biti dobar za hifi, mp3 ili cd ili ploca.

Pre 15ak god nisu ni postojale dobre zvucne koje bi izvlacile digitalni izlaz obicnom korisniku a audio veza putem usb nije bila ni u najavi.

Link to comment
Share on other sites

 Koliko ja kapiram DSD ili 24/96 imaju istu kolicinu informacija. Samim tim, ako uzmemo u obzir i Nikvistovu teoremu, zvucna informacija koju oba mogu da zabeleze je ISTA. 

 

 Mastering ostaje kao stavka, naravno. Majstor je majstor. Ali meni se cini da je DSD samo marketinska smicalica, da Sony ostane relevantan.... Iskreno, ne vidim poentu igranja time - osim ako neko bas nema potrebu za nekim konkretnim izdanjima. Ja ne bi trosio zivce na to, pre bi kupino nesto sto dobro zvuci. 

 

 That said, kupi ti dCS :). Neces se pokajes. :D

Link to comment
Share on other sites

Uskoro stiže i Denon DA-300USB, biće gotovo sigurno najpristupaÄniji DSD DAC na tržiÅ¡tu.

 

 

ProJect je najavio softverski update za DAC Box DS, za vec postojece vlasnike. Novo proizvedeni primerci ce biti fabricki osposobljeni za reprodukciju DSD fajlova. 

Koliko ce da kosta taj Denon?

post-9869-0-97756300-1394842860_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

koliko kapiram, DSD ce se najvise gurati kroz pretplatnicke streaming servise. svakog meseca uplacujete neku kintu u zavisi od formata tj kvaliteta koji zelite, od 10e pa navise s tim sto premium opcije nisu jeftine. spotify i slicno, ima ih sve vise. cela ta hi rez prica ce se tamo preseliti, gde ne moze da se radi download i ilegalno sharovanje nego samo streaming. 

 

pametno smisljeno, sta je 25e mesecno za nekoga ko zivi u zemlji sa prosecnom platom od 2500e na primer. to sto se na kraju godine to nakupi na 300e tj 3000e za servis, drugo je pitanje.  odlican biznis model.

Link to comment
Share on other sites

ProJect je najavio softverski update za DAC Box DS, za vec postojece vlasnike. Novo proizvedeni primerci ce biti fabricki osposobljeni za reprodukciju DSD fajlova. 

Koliko ce da kosta taj Denon?

400 E prema nemaÄkom sajtu. Dac Box nema headphones out.  Zanimalo bi me kakav je kao dac Head Box DS i da li se planira taj update i kod njega? Deluje kao fini ureÄ‘aj, joÅ¡ da ima daljinski.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...