Jump to content


DIY Zvucnici - SEAS


edinm

Recommended Posts

Pozdrav svima,

 

 

Predstavljam moje DIY kutije zasnovane na SEAS driverima. Woofer je ER18RXN a tweeter je DXT. Sve je uradjeno po ovom projektu:

 

http://www.audioheuristics.org/projects_gallery/ER18DXT/ER18DXT.htm

 

Sve me izaslo oko 300 - 350 EUR. Kutije sam sam pravio i furnirao.

 

Zvuk je veoma dobar. Strasni su detalji, tweeter je fenomenalan kao i balans zvuka. Sve sto se prica o ovom projektu je istina, potvrdjujem. Mozda i najbolji 2way projekat, a da nije preskup.

 

Ostatak sistema je: Squeezebox Duet SPDIF -> DAC sa trafoima na izlazi DIY -> Nelson Pass Buffer -> Class D IRS2092 (oko 2 x 150W)

 

Jos fale neki pristojni stalci, ali bit ce i to uskoro ...

 

 

post-30944-0-33084700-1393413603.jpg

post-30944-0-50990200-1393413608.jpg

post-30944-0-62374000-1393413612.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mislim da niko ne prodaje vu varijantu u kitu. U Madisoundu ima kit ali Zaph SR-71 koji se razlikuje odo ovog projekta. Cesto putujem pa sam jednom u Americi nabavio woofere. Zatim sam ih pokusao upariti sa jednim drugim tweeterima ali bezuspjesno. Na kraju sam u Engleskoj kupip tweetere, elemente skretnice sam takodjer krpio usput, da bi sada konacno kompletirao projekat.

 

Furnir ustvari i nije pravi furnir vec kao neki tanki listovi tankog, kao furnira, ne znam ni ja kako se to zove. Zatim sam od medijapana napravio zvucnike. Polijepio sam taj, nazovimo furnir sintelanom, a zatim prefarbao. Rezultat je vise nego dobar.

Link to comment
Share on other sites

Jeste, nema ovakav kit. Deluje interesantan projekat, dobro si ga uradio.

Ako te ne bude mrzelo, mozes nekad da napises malo opsirnije i o tom diy dac-u i Pass-ovom bufferu. Vrlo neobican sistem, neuobicajen, a ja najvise volim da citam o takvima :)

Svako moze da ode u prodavnicu i kupi ono sto novine i forumi preporucuju kao default uparivo, sastavljanje sistema na ovaj tvoj nacin ili kako du drugi diyeri uradili je za postovanje i sigurno je zanimljivije od uobicajenog pristupa.

Link to comment
Share on other sites

Pa sistem je rezultat mozda 10-togodisnjeg stalnog istrazivanja, minjenja raznih komponenti, zvucnika i sl. Proslo je mnogo toga kroz moj sistem, sto DIY, sto fabrickih komponenti. Na kraju je ostalo ovo sto sam nabrojao. Rzlog je jednostavan, zvuci najbolje :)

 

Krenimo od izvora. Squeezebox Duet, ustvari samo receiver dio. Daljinskog nemam niti sam ga ikada imao. Sve kontrolosime putem laptopa ili mobitela. Tamo negdje je umrezen PC na kojem je muzika i Squeezebox server. Malo sam ga modifikovao na SPDIF izlazu. Ne sjecam se vise ni sta, neki kond sam stavio i premotio nesto. Pojma nemam vise ni sta. Takodjer sam stavio BNC konektor na Squeeze. Bilo je tu nekoliko CD playera ali nikada nisam mogao da se odviknem komocije Squueza. Imas sve na mobitelu ili laptopi i furaj. Nema ustajanja i mijenjnja cd-a.

 

Pojacala sam promijenio mali milion, ili probao. Bilo je tu od Tamp-a 2020, preko B&O digatal ampa modula asx50, pa Dussun pojacalo, cyrus, Luxman, Rotel, ovo - ono, ali IRS je mocniji, dinamicniji, detaljniji od svega tog sto sam isprobao.

 

IRS2092 je trebao neki preamp ili buffer. Negdje sam nabavio kit za Pass buffer i uklopio se odlicno. Na njemu je volume pot tako da je to idealna kombinacija. Probao sam i nekoliko pre ampa ali nista, Passov buffer je najneutralniji, sve ostalo utice na zvuk na neki nacin.

 

DAC je kupljen kao kit sa AK4396. Prilikom sastavljanja nisam uopste lemio ispravljacki dio vec sam to napravio na zasebnoj plocici sa malo boljom izvedbom. Takodjer nisam lemio ni izlazni dio sa OPAMPIMA. Dakle na plocicu sam samo stavio sve osim ispravljaca i izlaza. Direktno sam izveo diferencijalni izlaz sa DAC-a na izlazne trafio EDCOR 600/600. Rezultat je odlican. Proslo je nekoliko dacova kroz sistem, prijatelji donosili kao da probamo i uporedimo i na ovaj moj dac je uvijek izlazio kao pobjednik.

 

Npr, za kucno kino imam Marantz receiver 1503 (cini mi se) i IRS2092 pojacalo je kao nebo i zemlja u odnosu na Marantza. Znam da nije neko mjerilo ali eto. Zvuk je dinamicniji, detaljniji, laksi, jednostavno gura i nosi.

 

Zvucnika je proslo mozda i najvise. Od Monitor Audio RS6 pa, sta ja znam, fostex full rangera, i jos gomilu kutija. Ovi zadnji SEAS su naj naj, miljama, Kako je to jedan profinjen i kultivisan zvuk. Detalji su nevjerovatni, balans, tesko je opisati zvuk ali je mozda i najbolji opis da se uvijek jedva odvojim od slusanja muzike. To nije bio uvijek slucaj.

 

Soba je oko 20-tak m2.

 

Hehe, izgleda da je to to.

Link to comment
Share on other sites

Кул звучњаци :thumbsup2 Дај Ñлике појачатора, делује занимљиво у одноÑу на клаÑичне појачиваче Ñа транџама и трафоима.

Link to comment
Share on other sites

Hehe, ja sam samo htio da pokazem zvucnike i kako se,za relativno male novce mogu dobiti izuzetni zvucnici. Evo sada sam morao i da slikam "pojaÄator" :D

 

Dakle evo slikice mog remek djela, hehehehe. Nije bas neka sminka ali komponente su poslagane kako je bilo najlakse. Sve je spakovano u staro kuciste od Cisco switcha. Najbitnije je da je sve stalo i da su konektori nazad stabilni.

 

Od ulaza ide: Pass buffer -> pojacala za svaki kanal posebno -> speeker protekcija -> izlaz

 

Napjanje je jedno SMPS od 500W za pojacala i drugo SMPS od starog laptopa 18V za pass buffer. Moglo bi za buffer da se pravi posebno napjanje ali i ovo radi bez greske.

 

Pozzzz

post-30944-0-66919600-1393836616_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

E da, ko oce da klepa te kutije mogu da mu pomognem oko donosenja drajvera iz Nemacke, u ovom shopu mogu da se naruce

https://www.intertechnik.com/Shop/Loudspeakers/Seas-Prestige/Woofer/_ER18RNX_1768,en,3630,129308

https://www.intertechnik.com/Shop/Loudspeakers/Seas-Prestige/Seas-Tweeter/_27TBCD-GB-DXT_1768,en,4842,52578

a cena bude za 20% niza jer se placa iz Srbije :D

Link to comment
Share on other sites

Od ulaza ide: Pass buffer -> pojacala za svaki kanal posebno -> speeker protekcija -> izlaz

 

Да ли Ñу та два појачавача Ñа IRS2092 IRFB4020PBF који раде у "Д" клаÑи?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...