Jump to content


Jugonostalgija


dude

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nisam siguran da li je postavka još uvek u toku, verovatno jeste, ali je bila izložba u Knez Mihailovoj( ne znam broj, pored Sephore i TimeOut-a, preko puta Zire), sa svim najomiljenijim predmetima iz doba bivše Juge, iz perioda 1950- 1990. godine. Moguće je da je produženo trajanje izložbe, a na samom ulazu stoji crveni kiosk, i verovali ili ne, moguće je kupiti viršle ili kobaje. Za sve nas matorane, izložba je je priceless, povratak u neko drugo vreme, da ne patetišem, svako će se pronaći u nekom od predstavljenih perioda ili oblasti.

http://www.nadlanu.com/pocetna/vodic/u-gradu/predlog/Nastavak-izlozbe-ZIVEO-ZIVOT-do-28-februara-2014-godine.a-215019.882.html

Hvala na podsticaju...

Link to comment
Share on other sites

@struja sto ti je trebala ova tema umalo se ne rasplakao,dosla mi suza na oku.

Super :thumbsup2

Možda zato Å¡to mi je deda bio makedonac, koji je doÅ¡ao u Srbiju pred II svetski rat i tu je upoznao moju babu, koja je inaÄe iz Banata..a ja, ortodoksni Å¡umadinac.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Upravo se vratih sa joÅ¡ jednog memory trip-a... Zamena sediÅ¡ta (za mog mlaÄ‘eg naslednika) (ne, nije dobio original kožno, to ne dâm) na Favorit bicycle-u iz '74 godine (Jugobicikl, Generala Ždanova 21)... Skinuti i „klipseri“ (tada smo ih tako zvali). Svaki zavrtanj se ponaÅ¡a kao da je juÄe stavljen... ;) Kožne trake su takve da mogu da izdrže joÅ¡ ovoliko koliko su izdržale... Kada je raÄ‘en refresh momak u service-u je rekao: gre'ota je da menjam žice na toÄkovima (naslednik je 'teo) jer ću staviti loÅ¡ije... ;) Nekada se radosno vozio taj crveni do tornja na Avali i nazad do ÄŒubure...

Link to comment
Share on other sites

Kakav izliv sentimentalnosti, hipertrofija kiÄa...podsećate me na neki hor koji ne ume da peva pa plaÄe ...

Kažete ''dobra vremena'' a mislite na svoju mladost.

Kažete ''zemlja'' a mislite na državu.

Kažete ''kultura'' a mislite na pokojnog pradedu TV Pinka.

Kažete ''umetnost'' a slavite viršle.

Vaša najveća mudrost glasi: '' Primarni kancer je bolji i lepši od svojih metastaza.''.

Skupili ste krš sa otpada i rekli: ''Mi imamo zlatno tele, ne jedno nego krdo. Blago nama!''.

 

Imam jedan poklon za vas: Friedrich Nietzsche Also Sprach Zarathustra:

 

O novom lažnom božanstvu

Negde na svetu ima još naroda i stada, ali ne kod nas, draga braćo: u nas ima država. Država?

Å ta je to? Evo! Otvorite uÅ¡i, jer ću vam sada reći svoju reÄ o smrti naroda. Državom se naziva

najhladnije od svih hladnih ÄudoviÅ¡ta. Hladno, i laže; a evo ova laž gmiže iz njegovih usta:

»Ja, država, ja sam narod.« To je laž! Tvorci su bili koji su stvorili narode, i razapeli nad

njima jednu veru i jednu ljubav: tako su poslužili životu. Razornici su, koji nameštaju klopke

za mnoge a nazivaju ih državom. oni veÅ¡aju nad njih maÄ, i stotinu pohlepnih želja. Gde joÅ¡

ima naroda tu, nema razumevanja za državu, i ona je omražena, kao pogled od uroka, i kao

greh prema obiÄajima i pravima. Dajem vam ovaj znak za raspoznavanje: svaki narod govori

svojim jezikom dobra i zla: njega ne razume sused. Svoj je jezik pronaÅ¡ao sebi on u obiÄajima

i pravima. A država laže na svima jezicima dobra i zla; i štogod govori, laže – i štogod ima,

ukrala je. Sve je lažno na njoj; ukradenim zubima jede, zajedljivica. Lažna joj je Äak i utroba.

Zbrka jezika dobra i zla: taj vam znak za raspoznavanje dajem kao znak države. Zaista vam

kažem, iz toga se znaka daje iÅ¡Äitati volja za smrću! Zaista vam kažem, on je stvoren za

propovednike smrti! Mnogi se premnogi rađaju: za izlišne pronaćena je država! Vidite samo

kako ih k sebi mami, te mnoge premnoge! Kako ih guta i žvaće i prežvaće! »Na zemlji nema

niÅ¡ta veće od mene: ja sam prst Božji koji pravi red« – tako urliÄe neman. I ne samo dugouhi i

kratkovidi padaju na kolena pred njom! O, i u vas, velike duše, mumla ona potrnulo svoje

mraÄne laži! O, ona pogaÄ‘a gde su srca od obilja, koja se rado rasipaju! Da, pogaÄ‘a ona gde

ste, i vi pobedioci staroga Boga! Umoriste se u borbi, i sad vaša umorenost služi još i novom

lažnom bogu! Heroje i poÅ¡tenjake hteo bi da poreÄ‘a oko sebe, novi lažni bog! Rado se sunÄa

na suncu Äistih savesti – hladna neman! Sve će dati vama, ako ga vi obožavate, novi lažni bog:

tako kupuje za sebe sjaj vaÅ¡ih vrlina, i pogled vaÅ¡ih ponosnih oÄiju. Hoće da s vama hvata na

udicu mnoge premnoge! Da, on je igraÄka i pronalazak pakla, trojanski hat smrti iz kojeg

zveÄi nakit božanskih Äasti! Da, to je pronalazak da bi se njime umorili mnogi, dok on sebe

sama veliÄa kao život: zaista vam kažem, najbolja usluga svima propovednicima smrti! Ja

zovem državom gde se svi opijaju otrovom dobri i zli: državom gde niko ne zna za sebe sama,

ni dobri ni zli: državom gde se lagano samoumorstvo sviju naziva – »životom«. Pogledaj te

samo te izliÅ¡nike! Kradu za sebe dela pronalazaÄa, i blaga mudraca: Obrazovanošću zovu oni

tu krađu – sve se kod njih pretvara u bolest i muku. Pogledajte samo te izlišnike! Uvek su

bolesni, bljuju svoju žuÄ, i to zovu novinama. Gutaju jedan drugog a nisu u stanju ni da se

svare. Pogledajte samo te izliÅ¡nike! StiÄu bogatstva a utoliko su siromaÅ¡niji. Traže silu, i pre

svega polugu sile, mnogo novaca – ti nemoćnici! Gledajte kako se veru, ti hitri majmuni!

Veru se jedan preko drugog, i vuku se tako u blato i u ponor. Svi hoće k prestolu: to je

njihovo ludilo, – kao da sreća sedi na prestolu! ÄŒesto sedi blato na prestolu – a Äesto i presto

na blatu. Svi su oni za mene sumanuti, i majmuni Å¡to se veru, i vreli prevreli. Zaudara mi

njihov lažni Bog, hladna neman; zaudaraju mi svi skupa, ti poklonici lažnog božanstva. Draga

braćo, zar hoćete da se zadavite u pari iz njihovih ždrela i pohota? Ta bolje razbijte prozore, i

skaÄite napolje. Uklonite se ispred smrada! Klonite se službe izliÅ¡nika lažnome božanstvu!

Uklonite se ispred smrada! Klonite se dima od tih ljudskih žrtava! Još je i sad zemlja otvorena

velikim dušama. Prazna još su mnoga mesta za pustinjake, same i udvoje, a oko njih širi se

miris tihih mora. Još je velikim dušama otvoren slobodan život. Zaista vam kažem ko sâm

malo ima i njega tim manje imaju: slava maloj siromaštini! Onde gde država prestaje tu tek

poÄinje Äovek koji nije izliÅ¡an: tu poÄinje pesma potrebnoga, pesma jedanput pevana, i

nezamenljiva. Onde gde država prestaje, – eto, pogledajte samo, draga braćo! Zar je ne vidite,

tu Å¡arenu dugu, i mostove natÄovekove? –

Tako je govorio Zaratustra.

Link to comment
Share on other sites

Upravo se vratih sa joÅ¡ jednog memory trip-a... Zamena sediÅ¡ta (za mog mlaÄ‘eg naslednika) (ne, nije dobio original kožno, to ne dâm) na Favorit bicycle-u iz '74 godine (Jugobicikl, Generala Ždanova 21)... Skinuti i „klipseri“ (tada smo ih tako zvali). Svaki zavrtanj se ponaÅ¡a kao da je juÄe stavljen... ;) Kožne trake su takve da mogu da izdrže joÅ¡ ovoliko koliko su izdržale... Kada je raÄ‘en refresh momak u service-u je rekao: gre'ota je da menjam žice na toÄkovima (naslednik je 'teo) jer ću staviti loÅ¡ije... ;) Nekada se radosno vozio taj crveni do tornja na Avali i nazad do ÄŒubure...

 

a banana sediste i stipaljke sa kartama u zadnjem tocku?

Link to comment
Share on other sites

Mi smo sekli ÄaÅ¡e od jogurta, pavlake, kis. mleka umesto karata, pa na Å¡tipaljku. Mnogo bolji zvuk :)

InaÄe, ovde se radi o nostalgiji, tu je "jugo" samo izgovor. PoÅ¡to ja nostalgiju ne cenim puno, taÄnije, gadi mi se, predlažem za pogledati Vudi Alenov film Ponoć u Parizu, otprilike lepo objaÅ¡njena besmislenost nostalgije i nesavrÅ¡enost Äoveka kao životinje kojoj je cilj sreća a to je neÅ¡to Å¡to nikako ne uspeva ni da definiÅ¡e a kamoli dostigne.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...