Jump to content


Jugonostalgija


dude

Recommended Posts

doista zanimljiva situacija. neko ko nije ni živeo u to doba poÄne da fantazira i filozofira.mi "DRUGOVI" koliko sam primetio nismo uopÅ¡te dirali ni tadaÅ¡nju srbiju ni sadaÅ¡nju. samo se prisećamo Å¡to je bilo istinito u ono vreme a to je bio život!! i sad lepo živimo.  nemamo posla .Å¡kolujemo decu koja uopÅ¡te neće ni raditi u struci te diplome , plaćamo namete da se ukakimo od sreće i veselja. imamo extra sruÄnjake koji savetuju ministre finansija da nam je puno i ono Å¡ta nemamo.mnogo je toga Å¡to je bilo lepo u naÅ¡a doba i zaÅ¡to nas ne pustite da bar u miru imamo neke naÅ¡e lepe uspomene. srbija je lepa zemlja. ima svega i svaÄega ali je nema ko iskoristiti da je joÅ¡ viÅ¡e ulepÅ¡a i saÄuva.svi bi da gazduju a to ne ide BRAĆO . kod DRUGOVA se znalo da postoji jedan gazda koji je sve to znao da organizuje i odradi kao pravi gazda. kakva je to kuća od 6 Älanova porodice koji svaki za sebe radi?? propast......

još dugo nam živio maršal TITO !! nekom u srcu a nekom u mislima..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bez brige, forume i citamo zbog razlicitih misljenia i stavova. Da svi razmisljaju na isti nacin, bilo bi dosadno.

Verujem da je vecini (90+%) danas tesko, ali mi u ovoj poziciji u kojoj smo sada ne mozemo nista da uradimo da promenimo proslost. Moze nama da bude kriv i Tito i Ameri i ondasnja EU, ali zaista vise i nije bitno ko je kriv. Ono sto jeste bitno je da gledamo kako da se izvucemo iz ove situacije u koju smo svi na prostoru 6 republika zapali. Kuknjavom sigurno necemo.

Naravno lepo je secati se boljih vremena. Uvek ce proslost biti bolja od sadasnjosti.

Link to comment
Share on other sites

Bolja... citam kako su ljudi subjektivni. Secaju se sitnica svog zivota kada im bilo lepo bez gledanja sire slike. Kao ja da se secam kako sam kao klinac citao stripove, nisam se zanimao odakle mojima novac za njih a sada pljujem danasnje klince sto ne citaju. Povrsina vam bila mirna, ispod bilo trulo. Sada je to isplivalo na povrsinu. Da li bi iko objektivan zeleo prethodno vreme znajuci sta sledi? Jedino ako je sebican, meni lepo a potomstvu i narodu...

Danasnja situacija posledica je prethodnog stanja. Dovedena je kada su stasale "titove generacije pionira" i pocele da realizuju plan. Zasto je umesto uvodjenja cele zemlje u EU '72 dve god kasnije donesen ustav koji osakatio jedinstvo i rasparcao samo Srbiju?

Ne vidim da su Srbi u Madjarskoj ikad dobili autonomnu pokrajinu npr.

Kap u gorkom moru nepravde, sta se sve izdesavalo...

Kako posle da volis i cenis buducu propast?

Kada grede ispod mosta pocnu da trule, nece se most odmah srusiti. Gledas li na to blagonaklono dosta ljudi ce proci mirno do trenutka katastrofe.

Jedino ako neko gleda kroz zeludac, pa pun je... ko ih piiip.... a za sutra necu danas razmisljati.

Link to comment
Share on other sites

Danasnja situacija posledica je prethodnog stanja. 

 

Mantra koju neumorno ponavljaju oni koji su skloni zamagljivanju. Nije taÄno da je sadaÅ¡njost obavezno posledica prethodnog stanja. Ako baciÅ¡ kamen u prozor, on će se razbiti i nije kriv staklar koji je, gle Äuda, stavio staklo koje je podložno razbijanju, nego ti.

 

I ta veÄita kuknjava oko teritorija... osakatili jedinstvo... joÅ¡ malo pa će se svi doseliti u Beograd, neće nam trebati ni ovolika Srbija.  :ph34r: A tek smehotresno jedinstvo? Pobede radikali u nekoj palanci i daju metle prethodnim vlastodrÅ¡cima, da Äiste ulice. Ne smaraj, ÄoveÄe. :lol:

 

Za autonomiju su postojali jaki razlozi i to nema veze sa tim zaÅ¡to je i neki drugi nisu dobili. Pogotovo je besmisleno poreÄ‘enje sa MaÄ‘arskom. Pa nije razlog za (teritorijalnu) autonomiju tek povećana koncentracija Srba u pograniÄnom pojasu. Nije Vojvodina autonomna ni zbog MaÄ‘ara, ni zbog Slovaka, Rumuna... 

Link to comment
Share on other sites

Jel? Pa zasto su Vojvodina i Kosovo dobili autonomiju a ne npr Srbi u Hrvatskoj ili "entiteti" u BiH?

 

I nemoj da sadasnje stanje nije posledica prethodnog i sa tim tupavim "filozfiskim" forama ako bacis kamen u staklo. Ovde nije slomljen prozor vec ceo temelj!

Temelj ne mozes srusiti onako "slucajno" niti je slucajno ovde decenijama pocev od cirilice sve sistematski potiskivano.

 

Kaiser se zakacio sa mnom oko tvrdnje da su Srbi i Makedonci isti narod, tvrdio suprotno pa vredjao za sve pare. Cak moj "status - Imperator" dovodio u vezu sa raznim stanjima duse i uma, zaboravljajuci pritom da i sam koristi nick ciji naziv na nemackom takodje znaci imperator. Zasto se Makedonci zadovoljili samo srpskim delom geografske oblasti Makedonije, zasto nisu trazili i Grcki i Bugarski deo?

Link to comment
Share on other sites

nije istina da je Äirilica potiskivana...ja sam u osnovnoj Å¡koli imao ne ni hrvatski ni srpski već srpsko-hrvatski jezik,a uz latinicu uÄio i morao znati i Äirilićno pismo i nikad s tim nisam imao problema niti se bilo tko zbog toga bunio...ovo ludilo je doÅ¡lo nakon smrti druga Tita,prebrojavanje krvnih zrnaca etc..mene su roditelji odgojili da gledam kakav je tko Äovjek a ne koje je nacionalnosti ili vjeroispovjesti..

Link to comment
Share on other sites

Boze sta sve covek nece procitati , a i ruzno je ono sto kaze nas prijatelj ,, GLUPE FILOZOFSKE FORE " ...nema potrebe za takvim stavom . Nas u Srbiji su unistili nasi politicari , a  ne neki Madjari i ostali .Sami smo krivi , podli , licemerni i nadasve lazljivi bez trunke casti zadnjih 24 godine . !!!!! Jos nesto ???

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo tesko nam je da izadjemo na kraj sa samim sobom , a ne jos da se bavim tudjim zivotima ...sada sam bio u Splitu i Dubrovniku , i opet idem za desetak dana i samo me lepo interesuje ...samo crpim lepo kako iz ljudi tako i iz svega ostalog .. :listen

Link to comment
Share on other sites

да да!! ÑрпÑко-хрваÑÑ‚Ñки језик и обавезно ћирилица. јеÑте да ово Ñада комп преводи али и ја знам оба пиÑма и читати а и пиÑати. и шта нам је фалило. Ñад ако Ñамо Ñтаве име ТИТО  у кнјигу иÑторије Ñви ће је бојкотовати ....безвезе ал каже пеÑма  "мi dižemo Äelo mi kroÄimo smelo"... :wave2

Link to comment
Share on other sites

nije istina da je Äirilica potiskivana...ja sam u osnovnoj Å¡koli imao ne ni hrvatski ni srpski već srpsko-hrvatski jezik,a uz latinicu uÄio i morao znati i Äirilićno pismo i nikad s tim nisam imao problema niti se bilo tko zbog toga bunio...ovo ludilo je doÅ¡lo nakon smrti druga Tita,prebrojavanje krvnih zrnaca etc..mene su roditelji odgojili da gledam kakav je tko Äovjek a ne koje je nacionalnosti ili vjeroispovjesti..

 

Pogledaj natpise na prodavnicama, na televiziji, u novinama, knjigama... cak je RTS tj tada RTB bio iskljucivo latinicni...

 

Slazem se da ako se ne branis ili odbranis, velikim delom si i sam za ishod napada na tebe.

 

Nemam nista protiv Madjara ili drugih naroda, samo sam dao primer koji se ne moze osporiti. Isto kao i Kaiser sto ne moze osporiti pa pokusava uvrediti terminom smor i micronacionalizam.

Nacionalizam je ljubav prema svom narodu, patriotizam ljubav prema domovini... svi narodi je imaju. Zasto je ovde to problem?

Ko ne zna znacenje i definiciju nacionalizma i patriotizma neka pogleda u recniku npr.

Link to comment
Share on other sites

Ko ne zna sta je tolerancija i ljubav taj ne zna ni sta je patriotizam .Zasto moram nekoga napadati da bi sebe uzdigao ??? Volim sve , a vi koji nas same dizete u nebesa ostavljam u tim caurama odakle nikada necete izaci . Meni cirilica ne treba , ali je znam , a ko hoce da ga ona vodi kroz zivot izvolite .Ovo je tema za one koji gotive nekadasnju drzavu , ostali neka je svojom iskljucivoscu preskoce . To je kao da se u temi Marantz svetiliste javljaju ljudi koji ce osporiti kvalitet te firme ...

Link to comment
Share on other sites

Cirilicno pismo je autohtono na Balkanu i koristili ga jos u Vinci a poticu od simbola iz Lepenskog vira. Postoje jos uvek stara dokumenta koja dokumentuju kojim pismom se kada i gde koristilo. Nego, ne vidim da neko napada druge narode ovde samo se komentarise sistem i drzava. Hvaliti SFRJ od strane pravog Srbina, isto je kao da Jevrejin hvali Treci Rajh. Nemci su posle propasti iz Velikog rata mnogo lepse ziveli kod Hice do '43. To ne znaci da je bilo super na duze staze. Rekoh sta sam imao a vi vidite sta cete.

Link to comment
Share on other sites

PoÅ¡to nisam mnogo pametan, nemam drugog izbora nego da citiram izjave pametnih ljudi.....ovom prilikom citat je, sasvim prikladno, na ćirilici.  :lol:  

 

Ðеко је рекао да је родољубље поÑледње уточиште Ñвих хуља: ко нема влаÑтитих моралних начела, чеÑто Ñтаје под неку заÑтаву, а копилад Ñе чеÑто позива на чиÑтоту Ñвоје раÑе. Ðационални идентитет је поÑледњи иметак разбаштињених, а оÑећај идентитета заÑнива Ñе на мржњи, на мржњи према ономе ко нам није иÑтоветан. Увек нам треба неко кога ћемо мрзети због влаÑтите беде.

 

Умберто Еко

 

Stvar je jednostavna. U Jugoslaviji, ljudi se nisu mrzeli. Temelji napretka bilo kog društva su: poverenje, znanje i kompetentnost. Sve je u ljudima, i njihovim kvalitetima, ostalo je minorno.

Link to comment
Share on other sites

Cirilicno pismo je autohtono na Balkanu i koristili ga jos u Vinci a poticu od simbola iz Lepenskog vira. Postoje jos uvek stara dokumenta koja dokumentuju kojim pismom se kada i gde koristilo. Nego, ne vidim da neko napada druge narode ovde samo se komentarise sistem i drzava. Hvaliti SFRJ od strane pravog Srbina, isto je kao da Jevrejin hvali Treci Rajh. Nemci su posle propasti iz Velikog rata mnogo lepse ziveli kod Hice do '43. To ne znaci da je bilo super na duze staze. Rekoh sta sam imao a vi vidite sta cete.

to sto pises da hvaliti SFRJ od strane pravog Srbina je kao da Jevrej hvali Reci Rajh je ...ma nisi ti pravi Srbin , da jesi ovo nebi rekao . Pravi nas Srbine kada si krsten , do juce si pljuvao po bogu , najvise ste voleli Tita , a sada se perete . NEOZBILJNO !!!

Link to comment
Share on other sites

Nemam nista protiv Madjara ili drugih naroda, samo sam dao primer koji se ne moze osporiti. Isto kao i Kaiser sto ne moze osporiti pa pokusava uvrediti terminom smor i micronacionalizam.

Nacionalizam je ljubav prema svom narodu, patriotizam ljubav prema domovini... svi narodi je imaju. Zasto je ovde to problem?

Ko ne zna znacenje i definiciju nacionalizma i patriotizma neka pogleda u recniku npr.

 

Ovi "pamfleti" (nasluÅ¡ali smo ih se, daleko im kuća, devedesetih; jedan koji je to Äesto ponavljao već dugo Äeka presudu), a i ranija tvoja javljanja u ovoj temi ukazuju na manjak tolerancije i frustraciju na koju su nas ozbiljni psiholozi upozoravali joÅ¡ od poÄetka poslednjih ratova. 

 

Mi koji smo imali sreće da mladost provedemo u SFRJ smo bili svesni njenih mana, pre svega politiÄki orijentisanih. Mislim i da smo odrasli u utisku da je ta država mnogo loÅ¡ija nego Å¡to je stvarno bila. Ali, stvari su iÅ¡le nabolje, bili smo drugaÄiji od svojih roditelja, Äitali smo knjige, cepali farmerice, rano nauÄili da novine Äitamo "izmeÄ‘u redova", znali Å¡ta je dobra muzika (Luković davno reÄe: "j*beÅ¡ državu u kojoj baba i unuka sluÅ¡aju istu muziku"). 

Onda je doÅ¡lo to da je nacionalizam baÅ¡ dobra stvar, jer, Bože moj, to je samo ljubav prema svom narodu. 

Onda je unuka poÄela da sluÅ¡a babinu muziku. Onda su klinci odrasli funkcionalno nepismeni, na ćirilici... 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...