Jump to content


Jugonostalgija


dude

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mogu ja, mogu ja  :bounce

 

Kod Vuka, pa Tašmajdan okretnica, pa u Knezu kod Snežane?

JoÅ¡ samo da se setim kada je poÄela prodaja na Kalenić pijaci, gde je sada vodeni zid... Zbunj je u tome Å¡to to, tada, nije bio crveni kiosk... ;)

Link to comment
Share on other sites

Crveni kiosk je bio originalno reÅ¡enje, izuzetan industrijski dizajn, savrÅ¡en u formi i funkciji. Evo par reÄi o crvenom kiosku, koji je kao i Iskrin pljosnati telefon dobio brojna svetska priznanja i bio izlagan u brojnim struÄnim zbirkama, npr. Muzeju modernih umetnosti u Njujorku:

 

Kiosk.jpg

 

Crveni kiosk
 
"Znali smo samo da je crven i da je uvek blizu kad ogladnimo, da su virÅ¡le ili kobasice, barene u rostfraj loncu, najbolje u zemiÄki sa razreÄ‘enim senfom, uz jogurt iz trouglastog tetrapaka. Možda nismo znali da mu je prvo ime K-67 (K kao kiosk, 67 jer je nastao 1967. godine) i da je arhitektonsko Äudo prof. SaÅ¡e Mahtinga, koji je tad tek diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani. K-67 je 1970. godine pobedio na konkursu za „beogradski kiosk“, a već sledeće godine PKB, Industrija mesa i Tetrapak, udruženi kako je to duh vremena nalagao, stvaraju prvi lanac brze hrane u Evropi.
 
Već 1971. godine K-67 uvrÅ¡ten u stalnu postavku kolekcije dizajna i arhitekture XX veka u Äuvenom MOMA muzeju u Njujorku. Pobedio je na svetskom konkursu za opremanje Minhena za Olimpijske igre 1972. godine. Samo Å¡to je fabrika „Ingrad“ iz Ljutomera, koja je proizvodila crveni kiosk, iznenada izgorela, pa K-67 nije stigao na ulice glavnog grada Bavarske. Obnovljena fabrika iz Ljutomera tokom 20 godina proživela je preko 7.500 primeraka. Neki od njih su stigli na ulice gradova centralne i istoÄne Evrope, neki Äak na Novi Zeland. Većina je ipak ostajala verna Jugoslovenima."
 
Link to comment
Share on other sites

Ovo je bilo otrežnjujuće!

 

post-10783-0-02122800-1392974544.jpg

 

 

 

 

Jedna od najboljih tekovina bivÅ¡e Jugoslavije su Omladinske radne akcije, preteÄa danaÅ¡njeg volontiranja i druÅ¡tveno-korisnog rada. Bile su viÅ¡estruko plodotvorne – izgradjivala se ratom razruÅ¡ena zemlja, omladina iz svih krajeva zemlje je aktivno uÄestvovala u tome, ujedno se družila i tako jaÄala ideju bratstva i jedinstva i gradila novo druÅ¡tveno uredjenje. Na prvim posleratnim radnim akcijama mnogi su se opismenili, obrazovali i obuÄili za razna zanimanja, i naravno, stekli ljubavi i prijateljstva za ceo život.

 

 

Pesma radu

Drugarska se pesma ori
pesma koja slavi rad
srce gromko nek nam zbori
da nam živi, živi rad!!!
Podignimo u vis Äela
mi – junaci rada svog,
naša biće zemlja cela,
da nam živi, živi rad!
U divljaka luk i strela,
željeznica, selo i grad,
to su naših ruku dela,
da nam živi, živi rad!!!

Link to comment
Share on other sites

Kako znaš da si odrastao u Jugoslaviji?
29 stvari koje će ti pokrenuti lepa sećanja



1. Ako znaÅ¡ da nastaviÅ¡ reÄenicu: Danas kada postajem pionir, dajem Äasnu pionirsku reÄ da ću....

q915dHw.jpg

2. Ako si se osećao kao kod kuće od Vardara pa do Triglava

riyvs7y.jpg

3. Ako su tvoji imali siguran posao i sasvim lepo živeli (iako nisu baš mnogo radili)

MTD7Ndw.jpg

4. I ako su kupili auto na kredit zbog koga se nisu previše sekirali

08X6kCw.jpg

5. Ako i dalje misliÅ¡ da je ovo najbolja stvar za doruÄak ikad napravljena

MIYFSz7.jpg

6. Ako ti je bilo potpuno svejedno ko je koje nacije

kgIfvE4.jpg

7. Kada niko nije imao baš sve ali nam to nije mnogo smetalo

LWMEays.jpg

8. A odlazak u vojsku je bio najvažniji trenutak u životu muškarca

TLZYPzu.jpg

9. Ako si imao crvenu maramu i bio ponosan zbog toga

ZPTz4Gn.jpg

10. Ako znaÅ¡ odakle je reÄenica - "Osoba A predstavite se"

6Vpootl.jpg


 

Link to comment
Share on other sites

11. Ako ti ovo i danas pokreće nostalgiju

Pt0YVIq.jpg

12. Ako si sa školom išao ovde

FL4F6Hw.jpg

13. Ili možda ovde...

0hJVj3z.jpg

14. I kada su svi znali šta je loše

Njw7mh3.jpg

15. A Å¡ta dobro

SjUg0ys.jpg

16. Kada je tvoj pasoš stvarno bio vredan dokument i to širom sveta

Mn5fZLp.jpg

17. A kada si bio bolestan mama bi ti kupila Politikin zabavnik i naravno nije otišla na posao

YEk7QX4.jpg

18. Ako taÄno znaÅ¡ Å¡ta je ovo?

NC28TJU.jpg

19. I ko je ovo

LTBGceu.jpg

20. ili Å¡ta se radilo sa ovim

DPKxQav.jpg

Link to comment
Share on other sites

21. Ako se sećaš legendarnog šopinga u Trstu

wdrLeLe.jpg


22. Ili možda svinjokolja kod rođaka na selu

OvBAtvE.jpg

23. I kada su domaće firme bile cenjene (i bar jednom si leteo JAT-om sa starim znakom)

Cs4U6es.jpg

24. A nismo zaobilazili knjige domaćih autora u širokom krugu

pjwNH39.jpg

25. I ako si na odmoru jeo viršle iz ovakvog kioska

dhoLibk.jpg

26. A imao si i ovo

D6OidIk.jpg

27. Zato što je dinar ipak vredeo nešto

cAbpdkB.jpg
28. A zbog ovakve stvari te nije bila sramota nego si bio ponosan

KDRHvAE.jpg

29. I naravno, ako si se bar jednom vozio Fićom

RBVmSuM.jpg

Link to comment
Share on other sites

Crveni pasos.To je nekad bila pusta zelja za pola evrope.Secam se da sam jednom bio u ÄŒauÄeskovoj Rumuniji i da sam ostao sokiran kad sam video da mi je neko isekao novu Adidas torbu,dok sam ja ocajavao oko toga jedan mi je covek dao moj pasos u ruku jer je ocigledno pokusao da ga ukrade i on je to sprecio.Znao je srpski i rekao mi je "cuvaj ovo,ovde bi mnogi vise voleli da imaju ovo nego novu DaÄiu na poklon".

@struja Nema na cemu,tema je kao ideja odlicna dok ne skrene u politiku i zloupotrebu sto mi i jeste okrenulo stomak.Nostalgija je inace lepa tema,svako se normalan rado seca lepih stvari.Zalim generaciju koja nece imati cega da se seca,i odrasta u ovom sto je steklo ceo region.

Zahvaljujem moderaciji na reakciji.

Link to comment
Share on other sites

Stvarno odliÄna tema,budi nostalgiju nas koji smo rodjeni u to vreme i dali "Äasnu Titovu pionirsku reÄ".

Nikad neću zaboraviti šetnje sa roditeljima po onakvom (prelepom) Beogradu i sve što ga je krasilo ovde

već nabrojano,naravno tu su bili i nestaÅ¡luci i sve ostalo Å¡to Äini  da se detinjstva sećam kao neÄeg najboljeg u mom

životu,sem rodjenja klinaca naravno. :thumbsup2  :heat

Link to comment
Share on other sites

 

Crveni kiosk je bio originalno reÅ¡enje, izuzetan industrijski dizajn, savrÅ¡en u formi i funkciji. Evo par reÄi o crvenom kiosku, koji je kao i Iskrin pljosnati telefon dobio brojna svetska priznanja i bio izlagan u brojnim struÄnim zbirkama, npr. Muzeju modernih umetnosti u Njujorku:

 

Kiosk.jpg

 

Crveni kiosk
 
"Znali smo samo da je crven i da je uvek blizu kad ogladnimo, da su virÅ¡le ili kobasice, barene u rostfraj loncu, najbolje u zemiÄki sa razreÄ‘enim senfom, uz jogurt iz trouglastog tetrapaka. Možda nismo znali da mu je prvo ime K-67 (K kao kiosk, 67 jer je nastao 1967. godine) i da je arhitektonsko Äudo prof. SaÅ¡e Mahtinga, koji je tad tek diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani. K-67 je 1970. godine pobedio na konkursu za „beogradski kiosk“, a već sledeće godine PKB, Industrija mesa i Tetrapak, udruženi kako je to duh vremena nalagao, stvaraju prvi lanac brze hrane u Evropi.
 
Već 1971. godine K-67 uvrÅ¡ten u stalnu postavku kolekcije dizajna i arhitekture XX veka u Äuvenom MOMA muzeju u Njujorku. Pobedio je na svetskom konkursu za opremanje Minhena za Olimpijske igre 1972. godine. Samo Å¡to je fabrika „Ingrad“ iz Ljutomera, koja je proizvodila crveni kiosk, iznenada izgorela, pa K-67 nije stigao na ulice glavnog grada Bavarske. Obnovljena fabrika iz Ljutomera tokom 20 godina proživela je preko 7.500 primeraka. Neki od njih su stigli na ulice gradova centralne i istoÄne Evrope, neki Äak na Novi Zeland. Većina je ipak ostajala verna Jugoslovenima."
 

 

ÄŒim/ako se (ikada) ponovo pojavi naÄ‘emo se pored njega. Kao Å¡to sam i obećao, virÅ¡le su na moj raÄun...

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da li je postavka još uvek u toku, verovatno jeste, ali je bila izložba u Knez Mihailovoj( ne znam broj, pored Sephore i TimeOut-a, preko puta Zire), sa svim najomiljenijim predmetima iz doba bivše Juge, iz perioda 1950- 1990. godine. Moguće je da je produženo trajanje izložbe, a na samom ulazu stoji crveni kiosk, i verovali ili ne, moguće je kupiti viršle ili kobaje. Za sve nas matorane, izložba je je priceless, povratak u neko drugo vreme, da ne patetišem, svako će se pronaći u nekom od predstavljenih perioda ili oblasti.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...