Jump to content


Jugonostalgija


dude

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne razumem nostalgiju za brzom hranom. Ekskurzije po privrednim kombinatima su za mnoge bile zaista otrežnjujuće iskustvo.  :wacko:

 

A ne, ne... virsle u zemicki su bile kult, a ne brza hrana ;) . Sto ih vise jedes, vise ti se jedu. Pa onaj famozni lonac - nikad prazan, nikad pun; pravi carobni zdenac hrane.

Svi pokusaji da kod kuce spremim virsle kao iz kioska su propadali; jednostavno, neponovljivo :) .

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Okej, poÅ¡tujem, i ja volim da sa'ranim pljeskavicu sa kioska (nekolicine koja i dalje koliko-toliko drži do kvaliteta) s' vremena na vreme, da me želja mine. :smile: VirÅ¡le mi, iz nekog razloga, nikada nisu preterano primamljive. 

Link to comment
Share on other sites

A ne, ne... virsle u zemicki su bile kult, a ne brza hrana ;) . Sto ih vise jedes, vise ti se jedu. Pa onaj famozni lonac - nikad prazan, nikad pun; pravi carobni zdenac hrane.

Svi pokusaji da kod kuce spremim virsle kao iz kioska su propadali; jednostavno, neponovljivo :) .

 

Pozz

Kao i „vojniÄki pasulj“... Nema toga na Å¡poretu...

Sve do jedne pripreme na aerodrome-u u PanÄevu kada sam zbog toga Å¡to je stavljao sadržaj iz cans u pasulj, uspeo oterati jednog reserve kuvara u pritvor... ;) Moja vojska je odahnula kada mi je to uspelo...

Link to comment
Share on other sites

Okej, poÅ¡tujem, i ja volim da sa'ranim pljeskavicu sa kioska (nekolicine koja i dalje koliko-toliko drži do kvaliteta) s' vremena na vreme, da me želja mine. :smile: VirÅ¡le mi, iz nekog razloga, nikada nisu preterano primamljive. 

Mislim da ste ipak mladi dovoljno da ste mimoišli ta vremena prvih obožavanja tih viršli sa kosk-a... ;)

Ako poÄnem o pljeskavicama i ÄevapÄićima iz vremena mojeg klinaÅ¡tva nećete me zaustaviti... Pa, ipak, virÅ¡la je ostala, i pored OraÄa, Vltave i sliÄnih, zapamćena...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ste ipak mladi dovoljno da ste mimoišli ta vremena prvih obožavanja tih viršli sa kosk-a... ;)

Ako počnem o pljeskavicama i čevapčićima iz vremena mojeg klinaštva nećete me zaustaviti... Pa, ipak, viršla je ostala, i pored Orača, Vltave i sličnih, zapamćena...

 

Može biti. Sećam se i crvenih kioska, i Å¡etnji sa dedom (po majci) kada smo svraćali na virÅ¡lu sa senfom, i sve je to okej bilo, ali sam, kao Å¡to rekoste, verovatno propustio sav taj hajp pa mi baÅ¡ neÅ¡to cela ta priča i ne nedostaje. Naročito nakon saznanja o sadržaju virÅ¡li.  :wacko:

 

Mada, drugi deda (po ocu) je zaslužan za ljubav prema kafani i gurmanlucima - još od malih nogu me nekoliko puta nedeljno vodio na doručak u čuvenu kafanu "Central". Meni pet ćevapa sa lukom i kupus salatom plus sok od kajsije, a dedi vinjauz sa kiselom. Inače, prema tajnom paktu između dede i konobara, klopu nisam mogao da dobijem dok konobaru ne opsujem nešto sočno od čega bi se kevi ispravile lokne da je mogla da čuje. Kasnije, uz dosta truda, jedva prestadoh da psujem kao kočijaš, ali mi kafana još uvek ne dosadi.

Link to comment
Share on other sites

Može biti. Sećam se i crvenih kioska, i Å¡etnji sa dedom (po majci) kada smo svraćali na virÅ¡lu sa senfom, i sve je to okej bilo, ali sam, kao Å¡to rekoste, verovatno propustio sav taj hajp pa mi baÅ¡ neÅ¡to cela ta priÄa i ne nedostaje. NaroÄito nakon saznanja o sadržaju virÅ¡li.  :wacko:

 

Mada, drugi deda (po ocu) je zaslužan za ljubav prema kafani i gurmanlucima - joÅ¡ od malih nogu me nekoliko puta nedeljno vodio na doruÄak u Äuvenu kafanu "Central". Meni pet ćevapa sa lukom i kupus salatom plus sok od kajsije, a dedi vinjauz sa kiselom. InaÄe, prema tajnom paktu izmeÄ‘u dede i konobara, klopu nisam mogao da dobijem dok konobaru ne opsujem neÅ¡to soÄno od Äega bi se kevi ispravile lokne da je mogla da Äuje. Kasnije, uz dosta truda, jedva prestadoh da psujem kao koÄijaÅ¡, ali mi kafana joÅ¡ uvek ne dosadi.

 

:D

 

Kad sam isao kuci iz gimnazije (Njegosevom), ponekad sam kupovao cokoladno mleko od pola litra, kostalo JEDNU bakarnu kovanicu. Recite mi sta mozete danas da kupite za metal (osim sibica).

I da, evo jos nesto sto je definisalo blagostanje tog vremena (vise nego kupovna moc, vise nego bilo sta drugo): nije bilo staraca po kontejnerima. Ja taj "fenomen" nekako povezujem sa 90-im, godinama koje pojedose skakavci... :(

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Jedan pasus o 90-im koji sam zapamtio, a mislim da sam ga baÅ¡ na ovom forumu i proÄitao:

 

 

Kao klinci smo govorili: "...kada jednog dana kupimo Thorensa..."
Ovo "jednog dana" je u našim glavama predstavljalo vreme kad završimo školu, zaposlimo se i postanemo ljudi.
Za mnoge to "jednog dana" nikad nije došlo.
Završili su oni školu, zaposlili su se, ali su "ljudi" postali neki drugi, oni koji niti su imali škole niti ih je ikada Thorens interesovao....

Link to comment
Share on other sites

Uh,mi smo je bas mrzeli.Kad vise nismo nikako mogli da ih se resimo u petom razredu u znak protesta smo se nas par buntovnika pojavili jedan dan u skoli bez rukava, a ja i sa nacrtanim Iron Maiden maskotom Edie-m na ledjima.Bio je to tad necuven bunt,jedva glava ostade na ramenima.  :D  Kecelje su posle zamenjene teksas jaknama koje smo dozivljavali kao znak slobode,svaki beg od komunizma je bio pozeljan,muzika, bunt, rock n roll.Secate li se vijetnamke,to je vec bila prava proamericka fora u oblacenju...a tek imati bedž Led Zeppelin,ili nesto kasnije Sex Pistols bio je sasvim dovoljan da te ribe primete kao "bitnog".

Link to comment
Share on other sites

Uh,mi smo je bas mrzeli.Kad vise nismo nikako mogli da ih se resimo u petom razredu u znak protesta smo se nas par buntovnika pojavili jedan dan u skoli bez rukava, a ja i sa nacrtanim Iron Maiden maskotom Edie-m na ledjima.Bio je to tad necuven bunt,jedva glava ostade na ramenima.   :D  Kecelje su posle zamenjene teksas jaknama koje smo dozivljavali kao znak slobode,svaki beg od komunizma je bio pozeljan,muzika, bunt, rock n roll.Secate li se vijetnamke,to je vec bila prava proamericka fora u oblacenju...a tek imati bedž Led Zeppelin,ili nesto kasnije Sex Pistols bio je sasvim dovoljan da te ribe primete kao "bitnog".

„Kecelja“ i nije (ma koliko mnogi mislili drugaÄije, myth-ovi tako i nastaju) bila (izvorno, kako god 'oćete, theory-jski) tu zbog „uklanjanja razlima u imetku“ ili kako god to nazvali... Upravo ste svojim sećanjem objasnili Å¡ta je bila njena namena... Ako ste bili na odsluženju vojnog roka, onda bi se mogli naći mnogi sliÄni postpci i zahtevi koji su tu ne zbog onog oÄiglednog već zbog daleko dubljih razloga tj. svrhe...

Link to comment
Share on other sites

Djaba ti danas kecelja kad jedan klinac vozi 700e ajfon, a neko LG sa 2MP kameru i 65K boja. Prvi ide u piceriju, a drugi pojede djevrek. U socijalizmu bila je menza i svi su jeli isto za iste pare. Kifla/krofna/gevrek, mleko/jogurt/caj. 

 

E onda dolazio petti razred skole i bacas kecelju, pustas kosu, skrabas sve okolo nekakvim novim buntovnim zapadnjackim idolima, jedes iz ducana ili sendvicari pored skole, mislis da su cigarete, prising i tetovaze kul. Pocinje raslojavanje u buduce kriminalce i konformiste, bogate vs ostali. I tako dalje i tako dalje. :)

Link to comment
Share on other sites

Nije ni bilo upućeno Vama, shvatio sam navodnike pravilno.

Moja je greška što nisam "quotovao" prvi post koji pominje kecelju, oprostite.

Kako god, sugestija je bila dobronamerna, bez želje da pametujem. Prosto da stvari nazivamo kako valja.

Link to comment
Share on other sites

Mene su te "kecelje" zahvatile jedno dva ili tri razreda osnovne Å¡kole. Bile su obavezne, iako se tada dosta diskutovalo o njima.

 

A onda se desilo da su odjednom dal' proizvoÄ‘aÄi dal' trgovci u nebesa digli cene tih obaveznih Ä‘aÄkih uniformi. Po priÄi mojih roditelja, baÅ¡ su se zagledali kada ih je trebalo kupiti, a siromaÅ¡niji roditelji nisu uopÅ¡te ni mogli tek tako da ih priuÅ¡te. Bila frka na prvom roditeljskom sastanku te godine. Tada nije bilo proizvodnje iz Kine da se dovuÄe kontejner za kikiriki pare.

 

To je presudilo da se potpuno ukinu. Sećam se Äitanja knjige naredbi koja je tada proÅ¡la sa tom objavom. Nas decu je obradovala. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...