Jump to content


Pomoc oko kupovine sistema


Bojan_ue

Recommended Posts

Probaj Naim Uniti all in one uredjaj,citao sam po stranim forumima da dobro ide uz SF ,bila je i ovde prezentacija ali nazalost nisam otisao pa nemam licni sud.Imas u njemu i CD, radio i dac.Oko efikasnosti i snage ne moras da brines.Svi njihovi ampovi su do nedavno bili do 70w,a uparivani su sa zvucnicima od 83-86db i to uglavnom na 4 ohm,licno sam slusao skoro dve decenije njihov amp od 50w i zvucnike sa 83db i to je radilo perfektno.Nisu sva pojacala ista pa da im je jedino tj. najvaznije merilo snaga,ima tu vaznijih stvari mada u globalu stoji bolje gledati jaci amp pa ne razmisljati.

Od pomenutog all in one uredjaja mozes kupiti dosta bolji uredjaj ako ides i na polovnjake u vidu pre/power kombinacija,ali stekao sam utisak da bi ipak nov uredjaj i da ti je dac bitan.Ima dosta supernaita starog tipa sa ugradjenim dac-om na popustima zbog izlaska novog i "jeftinijih" secondhand varijanti,cesto budu jos i u garanciji tj. do 5g stari.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

SluÅ¡ao sam predložene uredjaje.ÄŒovek živi tamo gde se uredjaji dobijaju na sluÅ¡anje,predlog je za probu.Ni sam nikad nisam uzeo uredjaj bez probe.Nijedan od uÄesnika u temi nije sluÅ¡ao konkretnu kombinaciju pa ti samo ja smetam u životu.Nema potrebe za da se deres velikim slovima.Prijatan ti želim dan.

Link to comment
Share on other sites

Kontaktirao sam par prodavaca .EC pi 2d je ipak previše skup bar u toj dac verziji a i daleko je da bih otišao da ga poslusam ,mogu naći PI1 negde u mom novcanom rangu, no onda se mora dodati za stand alone dac

Hegel h100 je oko 2500 $ sto je takodje malo izvan mojih mogucnosti a h80 je vec u granicama koje mogu podneti ali da li ce 2x 75/8oma biti dovoljno za 86 osetljivost i 6 oma sonusa?

Parasound kombo halo p5 i a23 je novcano tu u toj kategoriji koju bih mogao izgurati . Krell je takodje bez dac-a ali je u toj granici kao i ec pi1.

Za hegel sam zakazao slusni test ali za model 200 jer 80 i 100 nemaju na stanju :(.

Takodje bih molio da me uputite malo u kom pravcu da krenem sto se tiÄe kablova . Diler kod koga sam kupio sonuse radi Kimber program, diler za hegel radi cardas a tu u blizini ima i audioquest ? Ja se izvinjavam sto vas smaram toliko ali bolje pitati nego posle zaliti .

 

PriÄa o snazi, kako se ovde forsira, je priliÄno deplasirana. Ukupna zvuÄna energija koja stiže da sluÅ¡aoca i karakter zvuka su odgovorniji za subjektivni utisak glasnoće nego intenzitet, odnosno vrÅ¡na glasnoća u datoj taÄki, jer to su razliÄite stvari.

 

Kvalitetnih(!) 75W (i 50) je, u principu, dovoljno za tvoje zvuÄnike, ukoliko ne živiÅ¡ u hangaru i ne sluÅ¡aÅ¡ ludaÄki glasno. Snaga pojaÄala je naravno bitna, ali ne kao prvi i poslednji kriterijum. Neku manu ili kompromis ćeÅ¡ morati da prihvatiÅ¡. Zvuk se mora posmatrati kao celina, a koje mane ćeÅ¡ biti spreman da progutaÅ¡ je do tebe. Posavetuj se s kvalitetnim dilerima.

 

Nemoj ignorisati audio štampu. Oni rade za pare, lažu, ali ne smeju da lažu jako. Čitaj malo između redova i uporedi više testova.

 

Ne zaboravi da na zvuk ozbiljno možeÅ¡ da utiÄeÅ¡ rasporedom zvuÄnika, kablovima, policom i malim trudom oko akustike.

 

SvoÄ‘enje kablova na povrÅ¡inu popreÄnog preseka je teÅ¡ko banalizovanje. JoÅ¡ jedan primer pristupa "na kilo". Kablovi mogu i da preporode i da uniÅ¡te zvuk. Mora da se proba.

Link to comment
Share on other sites

PriÄa o snazi, kako se ovde forsira, je priliÄno deplasirana. Ukupna zvuÄna energija koja stiže da sluÅ¡aoca i karakter zvuka su odgovorniji za subjektivni utisak glasnoće nego intenzitet, odnosno vrÅ¡na glasnoća u datoj taÄki, jer to su razliÄite stvari.

 

Kvalitetnih(!) 75W (i 50) je, u principu, dovoljno za tvoje zvuÄnike, ukoliko ne živiÅ¡ u hangaru i ne sluÅ¡aÅ¡ ludaÄki glasno. Snaga pojaÄala je naravno bitna, ali ne kao prvi i poslednji kriterijum. Neku manu ili kompromis ćeÅ¡ morati da prihvatiÅ¡. Zvuk se mora posmatrati kao celina, a koje mane ćeÅ¡ biti spreman da progutaÅ¡ je do tebe. Posavetuj se s kvalitetnim dilerima.

 

Nemoj ignorisati audio štampu. Oni rade za pare, lažu, ali ne smeju da lažu jako. Čitaj malo između redova i uporedi više testova.

 

Ne zaboravi da na zvuk ozbiljno možeÅ¡ da utiÄeÅ¡ rasporedom zvuÄnika, kablovima, policom i malim trudom oko akustike.

 

SvoÄ‘enje kablova na povrÅ¡inu popreÄnog preseka je teÅ¡ko banalizovanje. JoÅ¡ jedan primer pristupa "na kilo". Kablovi mogu i da preporode i da uniÅ¡te zvuk. Mora da se proba.

PriÄa o snazi je deplasirana - to može da kaže samo neko ko nikada nije sluÅ¡ao ozbiljnu, pravu snagu. InaÄe ovako neÅ¡to nikada ne bi rekao.

Osnovna karakteristika KVALITETNE snage je u tome da se glasnost doživljava totalno drugaÄije od komercijale, to je naprosto isto ono Å¡to ÄujeÅ¡ i pri maloj snazi, samo ga ima viÅ¡e, glasnije je. Ako dodaÅ¡ glasnost i doživiÅ¡ bilo Å¡ta drugaÄije od proste glasnosti u nekoj proporciji sa onim koliko si okrenuo pot za volume, onda to nije prava stvar. PojaÄavaÄ ne sme, ni pod kojim okolnostima, da menja tonalitet sve do same granice napajanja, Å¡to im je svima ona apsolutna granica iznad koje nema viÅ¡e.

U osnovi, potpuno isto kao i za zvuÄnik - on treba da bude naprosto glasniji, ali ni on ne sme da menja tonalitet, inaÄe neÅ¡to nije u redu.

Takvih ureÄ‘aja nema baÅ¡ mnogo, a zajedniÄka osobina im je da svi koÅ¡taju podobro iznad proseka klase, jer nema bilo kakve tajne kako se to postiže. A ni koliko to koÅ¡ta.

Prema tome, kloni se uopÅ¡tenih komentara o pojmovima o kojima malo znaÅ¡. I sedi malo da raÄunaÅ¡, to je jednostavno, treba ti uglavnom samo Omov zakon. Å ta znaÄi "ludaÄki glasno"? Za mene, to je kada poÄenÅ¡ da postižeÅ¡, makar i samo u Å¡picevima, zvuÄne pritiske od preko 96 dB na 3 metra, kolika je otprilike razdaljina izmeÄ‘u većine nas i zvuÄnih kutija. PoÅ¡to zvuÄni pritisak opada za 3 dB po svakom daljem metru odstojanja, 96 dB na 3 m je 102 dB na 1 m. Ako uzmemo da neka uslovno proseÄna zvuÄna kutija može da ostavri 89 dB/2,83V/1m, za 102 dB noj treba (102-89) 13 dB veći napon, a to, kada se uzmu u obzir i tranzijenti, već prevazilazi okvire uobiÄajene tehnike, jer bi po nekoj brzoj raÄunici trebalo imati rezervu snage od oko 150-200W po kanalu da se izbegne kliping.

A i to samo pod uslovom da zvuÄna kutije ne ispusti duÅ¡u. I da ne promeni tonalitet, pa useld kriminalnih izobliÄenja ne poÄne da zvuÄi lažno glasno.

A SVAKO kome treba ovaj ili onaj kabl a bi sve sviralo kako treba u startu nema dobar sistem. Ali je zato idealan pacijent hordi prodavaca koji jedva Äekaju da mu uvale svoju najnoviju kreaciju.

Link to comment
Share on other sites

Snaga je bitna, ali samo kao jedan od sto uslova bitnih za kvalitetnu reprodukciju.

 

Pojmovi su mi poznati, mada mi je elektronika bila jedan od najdosadnijih predmeta na faksu. Nije mogla da me potera.

 

Da, piano deonice najÄešće zvuÄe kao da dolaze iz druge sobe, iza zatvorenih vrata. Da bi se to izbeglo potrebno je da sistem na svim glasnoćama ujednaÄeno dotura zvuÄnu energiju do sluÅ¡aoca. Sistem ne Äine samo ureÄ‘aji. Decibeli, kako ih koristiÅ¡, nisu pravi parametar, jer se odnose na intenzitet na osi i ne govore niÅ¡ta o koliÄini izraÄene energije, a joÅ¡ manje o onoj koja je stigla do sluÅ¡aoca. Glasnoća nije energija. Stabilno pojaÄalo će pomoći, ali nije samo po sebi dovoljno, a ne mora ni da bude tako stabilno. I ostalih 99 faktora odluÄuje o krajnjem rezultatu.

Link to comment
Share on other sites

PriÄa o snazi je deplasirana - to može da kaže samo neko ko nikada nije sluÅ¡ao ozbiljnu, pravu snagu. InaÄe ovako neÅ¡to nikada ne bi rekao.

 

 

Lepo ti Äovek odgovorio.  

 

Snaga je bitna, ali samo kao jedan od sto uslova bitnih za kvalitetnu reprodukciju.

 

 

 

Dodao bih da je to prvo o Äemu odluÄujemo - kolika glasnoća nam je potrebna.Treba imati rezervu snage za dinamiÄe udare.

 

Pogrešno je vezivati kvalitet reprodukcije samo za snagu.

Link to comment
Share on other sites

Da bi se to izbeglo potrebno je da sistem na svim glasnoćama ujednaÄeno dotura zvuÄnu energiju do sluÅ¡aoca. Sistem ne Äine samo ureÄ‘aji. Decibeli, kako ih koristiÅ¡, nisu pravi parametar, jer se odnose na intenzitet na osi i ne govore niÅ¡ta o koliÄini izraÄene energije, a joÅ¡ manje o onoj koja je stigla do sluÅ¡aoca. Glasnoća nije energija. Stabilno pojaÄalo će pomoći, ali nije samo po sebi dovoljno, a ne mora ni da bude tako stabilno.

 

 

Jedan ton, na jednoj frekvenciji, glasnoća xx dB, mereno u odreÄ‘enoj taÄci, ima uvek istu energiju. Glasnoća tj. decibeli su mera zvuÄnog pritiska i ne postoje dB i "dB".

Za istu glasnoću (dB), energija je sve veća što je niža frekvencija tona.

 

Postoje razlozi (konkretni fizikalni i akustiÄki) zaÅ¡to neki zvuÄnik na istom nominalnom SPL-u zvuÄi "moćnije" i sa viÅ¡e energije, a drugi se dernja i zvuÄi "tanko". 

Link to comment
Share on other sites

ZvuÄnik emituje prostorno. Energija je kumulativna veliÄina i ne izražava se u decibelima kao jediniÄne veliÄine, recimo snaga. Sva energija koja ode van ose i ne vrati se nekako do sluÅ¡ne taÄke je izgubljena. Merenje na osi je u tom smislu i u realnim okolnostima uslovni podatak i ne govori mnogo o subjektivnom osećaju glasnoće.

Link to comment
Share on other sites

ZvuÄnik emituje prostorno.

 

Da, taÄkasti zvuk emituje sferno (u sva 3 pravca), poremećaj pritiska se prostire kao povećavanje kugle. Na nižim frekvencijama. Å to je frekvencija viÅ¡a, to je emitovanje viÅ¡e usmereno ka osi pomeraja membrane.

 

Kakve veze to ima sa nama koji smo u jednoj taÄki tog prostora, udaljeni od izvora? Primamo talas kao Å¡to bi u bilo koj drugoj taÄki te kugle (na istom rastojanju R o centra emitovanja), i pod uslovom da nema prepreka na putu povećanja te talasne kugle.

 

 

Energija je kumulativna veliÄina i ne izražava se u decibelima kao jediniÄne veliÄine, recimo snaga.

 

Koliko ja znam, energija emitovanja je vezana za promenu pritiska, talasnu dužinu i brzinu prostiranja. Mi je registrujemo kao određenu glasnoću tona određene frekvencije.

Ali, slobodan si da objasniÅ¡ koje su to pojedinaÄne veliÄine od kojih nastaje (zbirno) ta kumulativna veliÄina energije koju pominjeÅ¡.

 

 

Sva energija koja ode van ose i ne vrati se nekako do sluÅ¡ne taÄke je izgubljena. Merenje na osi je u tom smislu i u realnim okolnostima uslovni podatak i ne govori mnogo o subjektivnom osećaju glasnoće.

 

Subjektivni osećaj glasnoće je ono Å¡to je stiglo do nas, i Å¡to smo Äuli. Prema tome, ono Å¡to je otiÅ¡no koje kuda, i nije se vratilo, nema veze sa onim Å¡to Äujemo.

Kakve veze ima energija koja je otiÅ¡la negde drugo (nikada do nas) i izgubljena je? Niti smo to Äuli, niti izmerili, niti to uÄestvuje u pomenutom subjektivnom osećaju.

 

Evo i malo Å¡tiva:

 

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCMQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.win.tue.nl%2F~sjoerdr%2Fpapers%2Fboek.pdf&ei=MTIRU-SNG-Sd7gb0l4GACA&usg=AFQjCNGL56VdhrtdRWxagfhNDyhgfoPgNg&bvm=bv.62286460,d.ZGU

 

..........od str. 35. Acoustic energy

 

@ Kaiser

 

Evo, okaÄio sam jednostavniju varijantu.  :lol:

 

 
Link to comment
Share on other sites

Radi se o razlici izmeÄ‘u rezultata merenja direktnog zvuka u gluvoj sobi, gde su eliminisane refleksije i onoga Å¡to Äujemo u realnoj, gde se refleksije superponiraju na direktnu komponentu. U ovom drugom sluÄaju viÅ¡e energije stiže do uÅ¡iju sluÅ¡aoca nego do mikrofona u prvom. BaÅ¡ me zanima kolika je razlika srednjih nivoa u ta dva sluÄaja.

Link to comment
Share on other sites

Radi se o razlici izmeÄ‘u rezultata merenja direktnog zvuka u gluvoj sobi, gde su eliminisane refleksije i onoga Å¡to Äujemo u realnoj, gde se refleksije superponiraju na direktnu komponentu. U ovom drugom sluÄaju viÅ¡e energije stiže do uÅ¡iju sluÅ¡aoca nego do mikrofona u prvom. BaÅ¡ me zanima kolika je razlika srednjih nivoa u ta dva sluÄaja.

 

 

Ja te pitam koliko je sati, a ti mi priÄaÅ¡ o pojmu vremena.  :roll:

Link to comment
Share on other sites

Snaga je bitna, ali samo kao jedan od sto uslova bitnih za kvalitetnu reprodukciju.

 

Pojmovi su mi poznati, mada mi je elektronika bila jedan od najdosadnijih predmeta na faksu. Nije mogla da me potera.

 

Da, piano deonice najÄešće zvuÄe kao da dolaze iz druge sobe, iza zatvorenih vrata. Da bi se to izbeglo potrebno je da sistem na svim glasnoćama ujednaÄeno dotura zvuÄnu energiju do sluÅ¡aoca. Sistem ne Äine samo ureÄ‘aji. Decibeli, kako ih koristiÅ¡, nisu pravi parametar, jer se odnose na intenzitet na osi i ne govore niÅ¡ta o koliÄini izraÄene energije, a joÅ¡ manje o onoj koja je stigla do sluÅ¡aoca. Glasnoća nije energija. Stabilno pojaÄalo će pomoći, ali nije samo po sebi dovoljno, a ne mora ni da bude tako stabilno. I ostalih 99 faktora odluÄuje o krajnjem rezultatu.

Ja nikada nisam ni tvrdio da je snaga sve, ali jesam tvrdio, i sada tvrdim, da bez dovoljno snage nemaš ništa.

Dovoljno je relativan pojam, pre svega u odnosu na efikasnost kutija, a zatim na veliÄini prostorije, željenim nivou sluÅ¡anja, itd. U odnosu na neku drugu kutiju, sa efikasnosti od recimo 86 dB/2,83V/1m, moje kutije sa 92 dB/2,83V/1m će biti zadovoljne sa 1/4 snage za istu glasnost. I obratno, Å¡to mnogima nije jasno, da mala kutija može biti mnogo viÅ¡e gladna snage nego neka velika kutija.

Iz iskustva znam da ljudi imaju dosta Å¡irok raspon glasnosti koju smatraju normalnom. LiÄno ne volim da mi se sistem dere i urla po sobi, a ono Å¡to BokiTokiVoki smatra normalnim, za mene je već glasnije, moja soba je mala, ali je njegova joÅ¡ manja. Vrlo relativno. MeÄ‘utim, ne sme se gubiti iz vida i prosta Äinjenica dinamiÄkog raspona, kao razlike izmeÄ‘u najtiÅ¡eg i najglasnijeg tona, koji može biti skroman u sluÄaju novije produkcije (koja ide na maksimalnu glanost) i neke stvarno dobre produkcije recimo klasiÄne muzike, koja može imati zadivljujuću dinamiku. I Å¡ta onda? PojaÄamo dovoljno da Äujemo i najtiÅ¡i pasaž, a onda nam rukne gomila instrumenata i to "tutta forza" - na primer, Vagelis, pesme "Metallic Rain", ili "Discovery of Paradise". To su trenutci kada nam treba stvarna velika snaga, tu Å¡picevi glatko prebace 100W/8 Oma.

Druga stvar koju mnogi ne shvataju, ili pogreÅ¡no shvataju, jeste kada se kaže da niski tonovi traže velike energije. Većina pomisli da sada neki recimo timpan treba da oduva zidove koliko je jak, a u stvarnosti, njemu treba mnogo energije samo da bi zadržao izvorni odnos glasnosti u odnosu na celinu, bez ikakve kompresije. "Kompresija" je kljuÄna reÄ - mnogi ne znaju koliko nje sluÅ¡aju Äak i pod uslovima jedva malo glasnijeg sluÅ¡anja, a joÅ¡ manje ljudi shvata da ponekada ima i Äist kliping. Naravno, ovo se odnosi na pojaÄavaÄe manje snage u situacijama kada se od njih traži enormna energija za njihove skromne mogućnosti.

I to je poneta. Nije ni stvar toliko u samoj snazi, koliko u Äinjenici da se dobra izvedba (veliki trafo, veliki elektroliti) komercijalno vezuje za velike i snažne pojaÄavaÄe. ÄŒisto naponski, većini bi bio dovoljan i jedan solidan pojaÄavaÄ od nekih 50/70W u 8/4 Oma, ALI pod uslovom da ima velike rezerve energije, dakle jak trafo i velike elektrolite, kao zalihe energije. Napravi ti pojaÄavaÄ koji ima trafo od 500 VA za oba kanala, i stavi mu elektrolite od 22,000 uF, po dva za svaki kanal, i stvarno je malo verovatno da će ti trebati neka dodatna snaga. A sada pogledaj poÅ¡to je takav pojaÄavaÄ, pa će ti biti jasno zaÅ¡to je takvih toliko malo da se mogu nabrojati na prste jedne ruku, sa kusurom.

Industrija će teško napraviti tako nešto i za 100W/8 Oma, a kamo li za 50W/8 Oma.

Link to comment
Share on other sites

Treba biti oprezan sa procenama po pitanju "dovoljne" snage.

 

Mislim da je moj primer priliÄno slikovit. U sub-ove sam ugradio Focal Audiom 15WX drajvere. Efikasnost 92.4dB, osetljivost 91.39 dB, ma Å¡ta to znaÄilo. Kada se odbije 3 dB zbog kompresione kutije, joÅ¡ uvek su to visoke vrednosti, neki tradicionalista bi, možda, pomiÅ¡ljao i na lampaÅ¡a. B)

 

Budući da nisam od tih, u startu sam nabavio Yamahu M-80, 250W/8Ohm, Å¡to bi na 6Ohm-a, koliko su ovi drajveri, bilo blizu 300W. 

 

I, Å¡ta je bilo? U nekoj manjoj sobi bi to, možda, bilo "dovoljno". U malo većoj, kombinovano sa mojom alavošću za "velikim"  zvukom, pokazalo se da ova odliÄna sprava, ipak, gubi dah. I to - veoma primetno. Dakle, neko ko bi bio zadovoljan i sa manjim doživljajem, ne bi tako oÄigledno primetio falinku, ali bi Yamaha, fakat, radila na granicama mogućnosti.

 

Kasnije intervencije u vidu pojaÄanja na najnižim frekvencijama (bass boost) su samo povećale glad za strujom, Å¡to bi rekli fahhendleri.

 

Sledeći korak je bio class D sa 530W/8Ohm, verovatno negde oko 650W na 6Ohm-a, Å¡to smatram optimalnim za ove kutije. Direktno poreÄ‘enje sa Yamahom bi bilo gotovo poražavajuće za ovu makinu, koja mi odliÄno služi za pojas iznad sub-a.

Link to comment
Share on other sites

Bojane, probaj da ih uparis sa Audio Research -om, mislim da se neces pokajati (ipak je pozeljan i slusni test,naravno). Dsi 200 je bas hvaljen,ali prelazi budzet (bar ovde u evropi).

A svakako bih pokusao i sa polovnim ARovim integralcem ca-50 koji sam slucajno imao prilike da cujem pre neki dan i zaista sam odusevljen promenom zvuka kod drugara(nije audiofil ne juri za savrsenstvom, nasledio ga je od nekog rodjaka). 

P.s. ne znam koji su njegovi zvucnici, ali znam kako je sve zvucalo do pre par meseci na njegovim DIY uradcima i ovo je za 6klasa bolje.

Link to comment
Share on other sites

Ja nikada nisam ni tvrdio da je snaga sve, ali jesam tvrdio, i sada tvrdim, da bez dovoljno snage nemaš ništa.

Dovoljno je relativan pojam, pre svega u odnosu na efikasnost kutija, a zatim na veliÄini prostorije, željenim nivou sluÅ¡anja, itd. U odnosu na neku drugu kutiju, sa efikasnosti od recimo 86 dB/2,83V/1m, moje kutije sa 92 dB/2,83V/1m će biti zadovoljne sa 1/4 snage za istu glasnost. I obratno, Å¡to mnogima nije jasno, da mala kutija može biti mnogo viÅ¡e gladna snage nego neka velika kutija.

Iz iskustva znam da ljudi imaju dosta Å¡irok raspon glasnosti koju smatraju normalnom. LiÄno ne volim da mi se sistem dere i urla po sobi, a ono Å¡to BokiTokiVoki smatra normalnim, za mene je već glasnije, moja soba je mala, ali je njegova joÅ¡ manja. Vrlo relativno. MeÄ‘utim, ne sme se gubiti iz vida i prosta Äinjenica dinamiÄkog raspona, kao razlike izmeÄ‘u najtiÅ¡eg i najglasnijeg tona, koji može biti skroman u sluÄaju novije produkcije (koja ide na maksimalnu glanost) i neke stvarno dobre produkcije recimo klasiÄne muzike, koja može imati zadivljujuću dinamiku. I Å¡ta onda? PojaÄamo dovoljno da Äujemo i najtiÅ¡i pasaž, a onda nam rukne gomila instrumenata i to "tutta forza" - na primer, Vagelis, pesme "Metallic Rain", ili "Discovery of Paradise". To su trenutci kada nam treba stvarna velika snaga, tu Å¡picevi glatko prebace 100W/8 Oma.

Druga stvar koju mnogi ne shvataju, ili pogreÅ¡no shvataju, jeste kada se kaže da niski tonovi traže velike energije. Većina pomisli da sada neki recimo timpan treba da oduva zidove koliko je jak, a u stvarnosti, njemu treba mnogo energije samo da bi zadržao izvorni odnos glasnosti u odnosu na celinu, bez ikakve kompresije. "Kompresija" je kljuÄna reÄ - mnogi ne znaju koliko nje sluÅ¡aju Äak i pod uslovima jedva malo glasnijeg sluÅ¡anja, a joÅ¡ manje ljudi shvata da ponekada ima i Äist kliping. Naravno, ovo se odnosi na pojaÄavaÄe manje snage u situacijama kada se od njih traži enormna energija za njihove skromne mogućnosti.

I to je poneta. Nije ni stvar toliko u samoj snazi, koliko u Äinjenici da se dobra izvedba (veliki trafo, veliki elektroliti) komercijalno vezuje za velike i snažne pojaÄavaÄe. ÄŒisto naponski, većini bi bio dovoljan i jedan solidan pojaÄavaÄ od nekih 50/70W u 8/4 Oma, ALI pod uslovom da ima velike rezerve energije, dakle jak trafo i velike elektrolite, kao zalihe energije. Napravi ti pojaÄavaÄ koji ima trafo od 500 VA za oba kanala, i stavi mu elektrolite od 22,000 uF, po dva za svaki kanal, i stvarno je malo verovatno da će ti trebati neka dodatna snaga. A sada pogledaj poÅ¡to je takav pojaÄavaÄ, pa će ti biti jasno zaÅ¡to je takvih toliko malo da se mogu nabrojati na prste jedne ruku, sa kusurom.

Industrija će teško napraviti tako nešto i za 100W/8 Oma, a kamo li za 50W/8 Oma.

Ijuuu, presece me...

Vec sam pomislio da ima nesto novo od Vangelisa, kad ono "Conquest of Paradise".

 

@dvv,

nemojte zameriti, bez ikakvih poslednjih namera napisah ovo!

 

:wave2

 

 

   
Link to comment
Share on other sites

Treba biti oprezan sa procenama po pitanju "dovoljne" snage.

 

Mislim da je moj primer priliÄno slikovit. U sub-ove sam ugradio Focal Audiom 15WX drajvere. Efikasnost 92.4dB, osetljivost 91.39 dB, ma Å¡ta to znaÄilo. Kada se odbije 3 dB zbog kompresione kutije, joÅ¡ uvek su to visoke vrednosti, neki tradicionalista bi, možda, pomiÅ¡ljao i na lampaÅ¡a. B)

 

Budući da nisam od tih, u startu sam nabavio Yamahu M-80, 250W/8Ohm, Å¡to bi na 6Ohm-a, koliko su ovi drajveri, bilo blizu 300W. 

 

I, Å¡ta je bilo? U nekoj manjoj sobi bi to, možda, bilo "dovoljno". U malo većoj, kombinovano sa mojom alavošću za "velikim"  zvukom, pokazalo se da ova odliÄna sprava, ipak, gubi dah. I to - veoma primetno. Dakle, neko ko bi bio zadovoljan i sa manjim doživljajem, ne bi tako oÄigledno primetio falinku, ali bi Yamaha, fakat, radila na granicama mogućnosti.

 

Kasnije intervencije u vidu pojaÄanja na najnižim frekvencijama (bass boost) su samo povećale glad za strujom, Å¡to bi rekli fahhendleri.

 

Sledeći korak je bio class D sa 530W/8Ohm, verovatno negde oko 650W na 6Ohm-a, Å¡to smatram optimalnim za ove kutije. Direktno poreÄ‘enje sa Yamahom bi bilo gotovo poražavajuće za ovu makinu, koja mi odliÄno služi za pojas iznad sub-a.

Po kom osnovu se od kompresione kutije odbija 3 dB? Efikasnost je takva kakva je, u toj kutiji tkvoj kakva je, bez obzira da li je kopresiona, bas reflex, ili bilo Å¡ta drugo.

A tvoja Yamaha gubi dah iz razloga što je iznutra veoma štedljivo napravljena. Da su je pravili Amerikanci, imala bi bar 50% veći trafo i duplo veće elektrolite. To jedan strogo ekonomski proizvod, bez obzira na nominalno veliku snagu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...