Jump to content


Best tuners


Mingus,Mingus

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A, to... Neka slika zbori umesto praznih reÄi:

 

Grundig T7500

 

 

Kako ne voleti nešto ovako ružno?

 

Imao sam i njega, cisto da se zna. Tako da... sta da Vam kazem.

 

Imao sam i ST6000:

post-9475-0-55944600-1392059620_thumb.jp

 

Za T7500 nemam podatke, ali ovaj top model Grundigovog tjunera ST6000 je kostao preko 1.000 DEM i spadao.... jedva u srednju klasu po Stereoplay.

 

Naravno, davno su me naucili da Svabe nikada nisu napravile los tjuner.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko treba pridavati znacaj ovakvim listama. Bar dok sam pratio listu na FMtunerinfo kada sam razmisljao koji tuner uzeti i srediti za sebe , ukapirao sam da su slusna iskustva prilicno razlicita u zavisnosti od stanja uredjaja - liste su pravljene u zadnjih +- 10-15 g gde je vecina tjunera bila zrela za ozbiljno osvezavanje ( cak i u okviru istih modela tunera su im iskustva bila razlicita).

Mogu samo da navedem moje iskustvo prilikom sredjivanja mog tunera- dosao je pokvaren sa zaglavljenim varijabilnim kondenzatorom i celoj plocici nije bilo spasa. Od jednog tipa ovde sam uspeo nabaviti originalnu NOS neotpakovanu plocicu ( zalihe iz zatvorenog servisa) , gde sam elektrolite za svaki slucaj zamenio ( ostatak sam ostavio jer plocica nikad nije radila)  , kao i u napajanju.  Kako sam tuner slusao i u originalnom kao i stanju posle zamene kondezatora, bila je primetna promena u kvalitetu zvuka - karakter je ostao isti ali je slika bila cistija i jasnija posle osvezenja.  I ono najvaznije - tuner mi je godinama bio zakacen na kablovsku antenu zbog WDR-a i BBC-a koji odskacu kvalitetom od ostalih stanica. Prosle godine prilikom provlacenja novih internet kablova sam greskom presekao kabl za tuner i kako nije bilo dovoljno prostora u plafonu i za njega ostavio sam tuner na improvizovanoj anteni sto je imalo i posledice na zvuk tunera , jer stanice u lokalu koje mogu da slusam imaju los kvalitet produkcije ( MP3?) . Sto znaci kako nahranite svinju takvo ce vam biti i meso.

Zanimljivost - poredio sam zvuk analognog tunera sa stream zvukom sa Naim elektronike na istom sistemu gde je na Naim-u isao stream signal dok je moj uredjaj bio zakacen na kabl . Bilo je vec u prvih par sekundi evidentno koliko lepsi zvuk dolazi sa analognog tunera ( izvor je bio isti WDR ). Posle smo se malo udubili u problematiku i dosli do zakljucka da je problem u stremingu koji je isao sa 128kbps - sto je ipak nedovoljno za kvalitetniji zvuk . Kao nesto sto svira u pozadini OK , ali za ozbiljnije slusanje ne.

Link to comment
Share on other sites

A sta fali Technics-u ST-G90,nisam ga sluso ali je prelep onda Yamaha TX-500,900.Kenwood KT-990SDL,Onkyo 4450.Neki od ovih bi kupio,naravno Onkyo T9900 i Sony ST-S800ES,ako neznas sta valja,pogledaj koliko kosta,ja sam za Technicsa,....Yamaha TX-500 ima i za 20e,zar je bas toliko los????

Imao sam ja Yamahin TX 1000... odlican tjuner i prelijep je bio.

Od njemaca je dobar bio i Uher EG 751... meni je fantasticno radio

Link to comment
Share on other sites

Alex, sve Å¡to prolazi kroz kabl je digitalno dok ne doÄ‘e do DVB-C prijemnika ili razvodne kutije, gde se radi D/A konverzija. Drugim reÄima, analogni tjuner je samo malo "zaoblio" zvuk koji je par metara pre toga bio digitalan.

Als abonnee van Ziggo ontvangt u standaard analoge televisie en radio. Analoog betekent: radio en televisie via de kabel, dus zonder tussenkomst van een digitale ontvanger.

 

standardna ponuda- analogni signal za radio i tv - znaci bez posredstva digitalnog prijemnika ( skinuto sa oficijelnog sajta kabl provajdera). Ko zeli digitaliju i HD prijem poruci HD dekoder i bude mu isporucen signal po zelji i bez dodatnih troskova za to. 

Link to comment
Share on other sites

Ja skoro pazarih Kenwood KT-6040. Ako je verovati "fmtunerinfo.com", jedan od najboljih tuner-a za pristupacne novce.. Svrstavaju ga iznad 5020, 7020 i 990D (sto se Kenwwod-a tice). I navodno, bolji od dosta izvikanijih tuner-a koji se pojavljuju na oglasima po duplo vecoj ceni..

Inace, kod mene je bio problem slab prijem stanica (signala), s' obzirom na lokaciju gde zivim.. Ovaj 'vata kao lud, stvarno, bez preterivanja. :)

 

Citat:

Kenwood KT-6040
We think the very rare KT-6040 was sold only in Europe and Asia. Finding one on eBay-U.S. will be tough, because we've only seen a couple for sale in many years (one sold for $265 in 6/09). Our contributor Jeroen reports: "The KT-6040 was the successor of the KT-7020, which was the higher model of the KT-5020. The 6040 is an excellent tuner and, as mentioned by someone else, a sleeper. It is, IMHO, superior to both the 5020 and the 7020, with the 7020 being superior to the 5020. I've checked the schematics of the KT-5020 and the KT-6040, and I see many differences. The 6040 has 5 gangs (I think), 8 ceramic filters and 3 IC filters, and the distortion cancelling circuit is much more complicated. Also the MPX chip is better in the 6040 (LA3450) then in the 5020 (LA3401). The 5020 has a combined AM/FM IF IC (LA1266), while the 6040 uses seperate IC's (LA1235 and LA1245). The KT-6040 is a new design, stepping away from both the KT-5020 and the KT-7020/KT-990D."

Our contributor János says that the KT-6040 "was my first serious tuner. Afterwards I bought a KT-9900, Onkyo T-4650 and T-4711, Revox A76, Creek T40, Hitachi FT-5500 MKII, Sony ST-J60, Denon TU-580RD, and Yamaha TX-900. None of the above is too bad, but if I would be forced to have only one tuner, I would choose the KT-6040, based on RF performance (none of the above is better), convenience and sound. A remote would be missed - others have better ergonomics." Our contributor Rudy adds, "I also recently owned the KT-6040 and it's a definite sleeper. In stock form, it's already excellent for both sonic and DX performance. This should be a top-rated digital tuner, on par with the Yamaha T-85." And our contributor Sinan says, "I never heard a tuner with a better S/N ratio! Also extremely low distortion with an amazingly quiet background, but the Sony ST-S555ES has the edge in detail and stage width/depth."

 

P.S. Voleo bih da nadjem pomenuti Philips AH 180, ali se on bas retko nalazi na oglasima.. Bio je jedan na prodaju pre nekih godinu dana, ali ga je prodavac povukao i nakon toga nije zeleo da proda.. A vizuelno bi (mi) se bas uklopio sa preamp-om (Classe Audio DR-5).  :) To je i jedini razlog zasto bih voleo da ga imam.. Mada, bilo bi zanimljivo uporediti ga sa ovim Kenwood-om, posto takodje vazi za odlican tuner. 

Posedovao sam i analognu verziju iz te serije, model AH 170 i to je, isto tako, sasvim korektan tuner. Odbijalo me je samo to sto je imao "DIN" konektore, umesto klasicnog Cinch-a za antenu.. Inace ga ne bih ni menjao..

Link to comment
Share on other sites

...

 

P.S. Voleo bih da nadjem pomenuti Philips AH 180, ali se on bas retko nalazi na oglasima.. Bio je jedan na prodaju pre nekih godinu dana, ali ga je prodavac povukao i nakon toga nije zeleo da proda.. A vizuelno bi (mi) se bas uklopio sa preamp-om (Classe Audio DR-5).  :) To je i jedini razlog zasto bih voleo da ga imam.. Mada, bilo bi zanimljivo uporediti ga sa ovim Kenwood-om, posto takodje vazi za odlican tuner. 

Posedovao sam i analognu verziju iz te serije, model AH 170 i to je, isto tako, sasvim korektan tuner. Odbijalo me je samo to sto je imao "DIN" konektore, umesto klasicnog Cinch-a za antenu.. Inace ga ne bih ni menjao..

AH180 je zaista divan tjuner. Frekventno je baÅ¡ rastegnut, ali, ponavljam, ima neku svoju "boju" zvuka. Na sreću, ona mu daje jedan veseo, raspevan zvuk, kao da uživa da radi. To je tako zavodljivo da mu niko ko ga je do sada Äuo kod mene nije odoleo. Sjajan je iako nije realno neutralan. I ne, neću da ga prodam, :D

Uzgred, cela ta Black Tulip serija je japanski rad. Ako je suditi po poluprovodnicima (imam sve servisne Å¡eme), najverovatnije Hitachi. KlasiÄan OEM rad.

Jedina mega glupost na njemu je što nema ugrađenu podršku za održavanje memorije. To je bila dodatna, opciona SPOLJNA kutija, daboga se ukiselio sake onome ko je to smislio. Ovako, jedan nestanak struje briše celu memoriju.

Link to comment
Share on other sites

Još pitaš! Neki tjuneri su puni do vrha.

 

...

Jesu, ali imaj u vidu da su neke stvari unutar njih bile urađene diskretno, na primer diodna matrica sa 104 diode; to se danas radi mnogo savremenije i lakše sa VLSI kolima. Cela logika unutar B760 tjunera se danas radi sa 2-3 VLSI kola, pa objektivno nema potrebe da budu krcati kao što je to moralo da bude 1977 godine. Usputna dobit je manja potrošnja struje, odnosno manje toplote generisane iznutra.

Sa plus strane, stari pristup je projektantima dozvoljavao veći stepen kontrole kvaliteta zvuka. Ista priÄa kao op ampovi protiv diksretnog pristupa. VLSI Äip, isto kao i op amp, je takav kakav je, pa su mogućnosti uticaja na zvuk bitno smanjene.

Link to comment
Share on other sites

pa, Zoki, cisto radi inf. tvoj bivsi AH 673 jos uvek svira, naravno   kompletno osvezen, i mislim da se nece dugo menjati

Pozdrav

 

Bas mi je drago!!! Sjajno! :cheers

 

T7500 sam imao ali sam ga samo probao i ostavio u garazu da radim test. Medjutim, moj dobar drugar iz Makedonije je trazio tjuner za sebe, pa sam mu ga poklonio. Lepo je radio, ali ne mogu nesto detaljnije da kazem...

 

Da, cuo sam da Grundza radi najbolje sa Grundzom, ima i onaj sajt koji objasnjava da je to zbog specificnog uzemljenja tih komponenti koje su pravili osamdesetih - ako me secanje dobro sluzi.

 

ST6000 je bio ocaj, nazalost. Nista posebno, a oni dugmici bez ikakvog osecaja. Skroz sam se razocarao. To je bilo pre nekih 15 i vise godina. Ipak, slazem se da tjunere treba osvezavati vremenom, tada je bio vec 15 godina star.

 

Sto se Grundiga tice, nikako da se nakanim da napisem tekst o jednoj njihovoj miniliniji koju su pravili a koja je prilicno nepoznata. Simpaticna a kada se malo zaroni ispod... TDA1549 DAC sa CC sistemom, dual mono (sem trafoa) diskretno pojacalo u risiveru a tjuner kartica sa odlicnim RDS tjunerom i osetljivosti 1.1 mikrovolte - za japanske minilinije iz tog vremena (a i kasnije) to je bila naucna fantastika... a meni dokaz postenja nemackog proizvodjaca.

 

Kada gledam ovakve sprave u oglasima, uvek dajem prednost nemackim firmama u srednjoj klasi tjunera. Stvar licnog izbora, ali sa Svabama se nikada nisam prevario (sem ST6000 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...