Jump to content


Kraci zvucnicki kabl - bolji zvuk?


Recommended Posts

Tozo, meni se Äini da je ovo zamena teza.

Nas ni ne treba da zanima KAKO je neÅ¡to napravljeno, mi smo platili poÅ¡teno da to neko za nas obavi. Nas zanima samo kakav je krajnji rezultat, i u tom smislu, klasiÄna elektriÄna merenja lako merivih stvari kao Å¡to su R, L i C koponente mogu dosta toga da pokažu. Na primer, ako mi neko ponud kabl, obiÄno za velike pare, koji ima neku suludu C komponentu, teÅ¡ko će me ubediti da ga kupim ako skontam da će se taj kabl ponaÅ¡ati kao visoki filter. Da li će on uticati na zvuk? Pa naravno da hoće, a kako će u velikoj meri zavisiti od ulazne impedanse narednog ureÄ‘aja, ako je ona mala efekat će biti blaži, ako je veća, efekat će biti izraženiji.

Sve viÅ¡e mi se nekako Äini da se ti boriÅ¡ za nekakvu Äast i priznanje metalurgije i tehnologije kao nauka; ne znam protiv koga, ali Å¡to se mene tiÄe, kucaÅ¡ na otvorena vrata. Nikada nisam sporio da su to jako ozbiljne nauke sa kojima nema Å¡ale, ali koristim priliku da potsetim da se i one vrte oko merenja. Jedno je Å¡ta mi zamislimo, ali da li je to sve baÅ¡ tako ispalo u proizvodnji, e za to mora mnogo da se meri, a da bi to moglo, jasno je da moraju da budu na raspolaganju kompletne laboratorije i naravno znanje kako da se one upotrebe. Bar u ozbiljnim proizvodnjama.

Reći da su neozbiljni elektrotehniÄari koji mere kablove je, u najmanju ruku, neozbiljno i netaÄno. Nije njihov posao da prave legure i kablove, oni to dobiju gotovo od metalurga i tehnologa. Ali, oni MORAJU da znaju TAÄŒNE parametre tih kablova da bi mogli da ih primene kako valja. Pogledaj samo koliko razliÄitih kablova se nudi uz svaki iole bolji osciloskop, posebni kablovi za posebne namene, naravno po vrlo razliÄitim cenama. Nije ni malo svejedno da li ćeÅ¡ da meriÅ¡ audio opremu, koja je dno skale, ili neÅ¡to ozbiljno, kao Å¡to su telekominikacioni ureÄ‘aji ili medicinska elektronika. Analizator krvi mora da meri u mikro molovima, a da bi to mogao, pre svega mora imati kablove koji su jako blizu teorijskom idealu kabla bez ikakvih osobina, i koji zato i koÅ¡taju Ä‘avo i po.

U najgorem sluÄaju, mere se da bi se njihova neizbežna odstupanja od idealnog kompenzovala, jer postoje merenja za koja joÅ¡ niko na svetu nije napravio dovoljno dobar kabl za soncde, ili apsolutno neutralnu sondu.

Ni najbolji kabl ikada napravljen za audio tehniku nikada nije i nikada neće ući u laboratorije za razvoj zaista vrhunske elektronike, a to su telekomunikacije i medicinska elektronika. To je jednostavna Äinjenica koja je uglavnom nepoznata većini korisnika audio kablova, Å¡to ne treba shvatiti da je onda sve svejdno, nije, i njih ima razliÄitog kvaliteta.

Nego, da mi malo izvadimo glavu iz oblaka i da vidimo ko u Srbiji proizvodi OFC kablove sa 99,99% Äistoće od kiseonika. Da vidimo Å¡ta rade ti jadni i neshvaćeni metalurzi i tehnozi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pogrešno si me shvatio. Nemam ni namjeru ni potrebu da branim bilo koju nauku od bilo koga.

 

Imam istu potrebu kao i ti, da neke gluposti koje se mogu proÄitati, razložno objasnim i to je sve.

 

Na ovom forumu ima mnogo audiofila koji nemaju ni znanje ni potrebu da se bakću sa tehniÄkim naukama. Samim tim su i podložniji nasijedanju na razne neprovjerene stvari koje se mogu proÄitati. Ako im se, nama svima na kraju krajeva, razložno objasne neke osnovne stvari, onda je svima lakÅ¡e. Na kraju, nije istina ni tako lako dostupna u moru svega i svaÄega na netu.

 

U Srbiji se  u Boru proizvodi bakar izuzetnog kvaliteta, a koriste ga sve naÅ¡e fabrike za proizvodnju kablova, Novi Sad, Jagodina, ZajeÄar i Kosjerić i valjaonica bakra u Sevojnu.

Link to comment
Share on other sites

I da dodam, ni ja sve ovo u vezi kablova nisam uÄio u Å¡koli. Neke stvari jesam, a neke su se jednostavno složile i doÅ¡le kad sam se zainteresovao za to.

Metalurgiju sam pomenuo samo kao primjer koji je meni blizak. Da bi se shvatila ozbiljnost kabla, bilo je potrebno i to pomenuti. To je sve. Ne bih više o tome.

Link to comment
Share on other sites

Ajmo malo o tome kako i zašto rade ovi naši uredjaji, ali na jedan lak i neobavezujuć pristup i slikovit naravno, da bi svi mi to što bolje sagledali. Kao recimo Impuls što je odradio u Impulsovim Aporijama.

Mislim da bi to bilo korisnije od bilo kakvog intelektualnog nadgornjavanja

Link to comment
Share on other sites

Lako je ETF-ovcu da te isprati, kao i jednom metalurgu mene. Mnoge suÅ¡tinski bitne stvari se podrazumijevaju pa se u diskusiji i ne pomenu. Ako nam je ideja da se stvari pojasne, onda treba od poÄetka. NajlakÅ¡e je reći Å¡to nisi uÄio. Izvoli literaturu pa udri. Nema potrebe da Å¡kolujemo na forumu, ali mislim da ako se suÅ¡tinske stvari objasne, mnogo će manje biti zabune. Odužih.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Tozo, mislim da to nema smisla.

Prvo, nema dva ista sluÄaja, pa je onda efikasnije baviti se konkretnim sluÄajem umesto opÅ¡tim.

I drugo, već postoji tema "Teorija i praksa", pa koga zanima nešto konkretno, neka postavi pitanje tamo.

Link to comment
Share on other sites

Pa nećemo valjda analizirati ili ne daj Bože praviti zvuÄniÄke kablove za svaki par zvuÄniÄkih kutija koje postoje? I za sve moguće kombinacije drajvera koje će postojati?

Dovoljno je da znamo da je elektromagnetno polje oko provodnika (i u njemu) jako osjetljivo i da pokuÅ¡amo da smanjimo uticaje na njega Å¡to viÅ¡e. Izaberemo neke koji su po teoriji bolji od ostalih u toj klasi cijene koji nam odgovara. Razmaknemo ih i udaljimo od izvora problema (drugih provodnika, metalnih djelova namjeÅ¡taja, radijatora itd). Ako treba, u sluÄaju da kroz pod prolaze armature, Äak ih podignemo i na klocne. Obezbijedimo Äiste kontakte sa najmanjim prelaznim otporom, eto zvuka na iznenadjenje i Äudjenje.

Link to comment
Share on other sites

Dovoljno je da znamo da je elektromagnetno polje oko provodnika (i u njemu) jako osjetljivo i da pokušamo da smanjimo uticaje na njega što više. Izaberemo neke koji su po teoriji bolji od ostalih u toj klasi cijene koji nam odgovara. Razmaknemo ih i udaljimo od izvora problema (drugih provodnika, metalnih djelova namještaja, radijatora itd).

Da li su '' opasni '' svi provodnici u blizini ili samo oni koji nose 220 V ?

Link to comment
Share on other sites

 Pitanje je i koliko se sve to Äuje na naÅ¡em sistemu. Ponekad je dovoljno zadovoljiti sujetu.

Hebo kablove.

 

Laknulo mi sad- vec  sam pomislio da se gore pominjane razlike cuju sa ampom od 70E koji koristis,a ja nikako da osetim uticaj svega o cemu pises i armature iz zidova,radijatora,klocni  pa se zabrinuh i za usi i za uredjaje.

Link to comment
Share on other sites

Laknulo mi sad- vec  sam pomislio da se gore pominjane razlike cuju sa ampom od 70E koji koristis,a ja nikako da osetim uticaj svega o cemu pises i armature iz zidova,radijatora,klocni  pa se zabrinuh i za usi i za uredjaje.

Koliko se ja sećam, Linn-ov snagaÅ¡ LK2/LK275/LK280 je koncipiran sa relativno malom ulaznom ompedansom. Prema tome, njegova osetljivost na kablove je mala, pa da bi Äuo neku promenu, ti bi morao da uradiÅ¡ neÅ¡to baÅ¡ drastiÄno. A ni onda nisam siguran da bi se isplatilo truda.

Link to comment
Share on other sites

Ma cuje se,ali ne drasticno i vredno velikih ulaganja.Vec smo razmenili neke mailove na tu temu.Dobar bakarni kabl sa presekom 4-5mm pa dosta sa moje strane,nikakve skupe varijante.Kablomanija je inace Å¡iÅ¡anje za ovÄice gledajuci na to sta se dobija velikim ulaganjem.I za mene je jadan amp koji potpuno promeni zvuk u zavisnosti od zice.Nisam naravno gluv pa i sam promenim po nekad neki interkonekt pre svega.Ali to su opet varijante poput Flashback performance njihov najbolji kabl sa cenom od 50E.Vidjam ovde i na drugim forumima ljude sa skupljim kablovima od ampa ili izvora zvuka u sistemu...tuga (ili teska boles' zvana hifitis).

PS.Ne koristim Linn amp vec Naim 72/hicap/250 amp,ali sve jedno pomenuti amp je takodje odlican

Link to comment
Share on other sites

Ma cuje se,ali ne drasticno i vredno velikih ulaganja.Vec smo razmenili neke mailove na tu temu.Dobar bakarni kabl sa presekom 4-5mm pa dosta sa moje strane,nikakve skupe varijante.Kablomanija je inace Å¡iÅ¡anje za ovÄice gledajuci na to sta se dobija velikim ulaganjem.I za mene je jadan amp koji potpuno promeni zvuk u zavisnosti od zice.Nisam naravno gluv pa i sam promenim po nekad neki interkonekt pre svega.Ali to su opet varijante poput Flashback performance njihov najbolji kabl sa cenom od 50E.Vidjam ovde i na drugim forumima ljude sa skupljim kablovima od ampa ili izvora zvuka u sistemu...tuga (ili teska boles' zvana hifitis).

PS.Ne koristim Linn amp vec Naim 72/hicap/250 amp,ali sve jedno pomenuti amp je takodje odlican

Ma jašta, dobar OFC kabl solidnog preseka je sve što treba. A ovce i služe za šišanje.

Pardon - verovatno mi je promaklo, mislio sam da imaÅ¡ neki Linn snagaÅ¡. Ove nove Naim pojaÄavaÄe ne poznajem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...