Jump to content


Kako do basa?


moonru

Recommended Posts

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa oÄigledno je da su kutije problem. MožeÅ¡ da probaÅ¡ biamping ako već hoćeÅ¡ da ostaviÅ¡ te kutije, ali se skretnica mora osposobiti za to. Kakav loudness i gluposti.

To uopÅ¡te nije oÄigledno, to je samo 50% verovatnoće, drugih 50% je pojaÄavaÄ.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto su drugi rekli i sto je potvrdjeno,to sam i ja video kad sam hteo da uzmem par pa sam na kraju odustao zato sto im u startu treba zamena tvitera,i vesanja.
They have a downfiring 6.5 in. woofer in a reflex enclosure that was designed to be used close to the rear wall, as the corner loading and reflective properties of the wall were integral parts of the speaker's design.

Product Weakness: Need rear wall placement, image not precise, somewhat rolled off on top. Parts not readily available.
Link to comment
Share on other sites

Videlo se i po karakteristikama da su projektovane da koriste zid.Tako projektovane zvucnike sam i sa 2 b139kefa cuo da "nemaju" bass kad ih neko "strucno" stavi dalje od zida.Jednostavno treba ispostovati projektovano i bice bass kako treba,ocigledno sa expom ce to biti sve kako treba kad se stave zvucnici na svoje mesto.

Link to comment
Share on other sites

Videlo se i po karakteristikama da su projektovane da koriste zid.Tako projektovane zvucnike sam i sa 2 b139kefa cuo da "nemaju" bass kad ih neko "strucno" stavi dalje od zida.Jednostavno treba ispostovati projektovano i bice bass kako treba,ocigledno sa expom ce to biti sve kako treba kad se stave zvucnici na svoje mesto.

Imam ja jedne Technicse M300m2 sa pasivom sa straznje strane i lijepo u uputstvima pise da nebudu odmaknute od zida vise od 5 cm...i u praksi tako najbolje i rade.
Link to comment
Share on other sites

Dejane, jel ti ÄitaÅ¡ da Äovek Å¡iba loudness i tonske kontrole sa svim pojaÄavaÄima na ovim zvuÄnicima?

Uredno ja Äitam, ali da li ti umeÅ¡ da mi objasniÅ¡ kako to da sa Karanom (2x180/256W u 8/4 Oma), ili sa H/K Citation.om (2x100/170W 8/4 Oma) uopÅ¡te ne nedostaje basa i u normanim režimima?

Link to comment
Share on other sites

Uredno ja Äitam, ali da li ti umeÅ¡ da mi objasniÅ¡ kako to da sa Karanom (2x180/256W u 8/4 Oma), ili sa H/K Citation.om (2x100/170W 8/4 Oma) uopÅ¡te ne nedostaje basa i u normanim režimima?

Izvinjavam se, nisam pratio, kada ste probali (moonru i ti) Sonabe sa Karanom i H/K Citation.om ?

Link to comment
Share on other sites

Videlo se i po karakteristikama da su projektovane da koriste zid.Tako projektovane zvucnike sam i sa 2 b139kefa cuo da "nemaju" bass kad ih neko "strucno" stavi dalje od zida.Jednostavno treba ispostovati projektovano i bice bass kako treba,ocigledno sa expom ce to biti sve kako treba kad se stave zvucnici na svoje mesto.

Auuuu, pazi Å¡ta priÄaÅ¡, preterano spominjeÅ¡ "projektovano", poÄinjeÅ¡ da liÄiÅ¡ na mene, da ne proÄ‘eÅ¡ kao ja. JoÅ¡ ćeÅ¡ da tvrdiÅ¡ da oni u fabrici znaju bolje od Srba, koji poznato je znaju sve o svemu, a posebno onda kada ne unaju niÅ¡ta o temi.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se, nisam pratio, kada ste probali (moonru i ti) Sonabe sa Karanom i H/K Citation.om ?

Ne znam da li oni jesu, ali ako hoće, možemo se dogovoriti. Bitno je da ja jesam probao oba sa nekim drugim kutijama koje su važile kao deficitarne basom, pa se onda ispostavilo da baÅ¡ i nisu kada ih potera neÅ¡to stvarno sposobno. A Bogu hvala, nisu to jedini sposobni proizvodi na tržiÅ¡tu, tu su i Aragon, Tag-McLaren i sliÄni, ne mora se odmah trÄati u High End klasu od €20.000 i naviÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

sexy pojacalo Exposure 2010, i negde sam se nadao da ce sve napokon leci na svoje, kad medjutim prc...... pojavio se problem basa jer mi je ovo prvo pojacalo koje nema tonske kontrole ili laudnes......naravno, hteo sam po prvi put da imam ozbiljno pojacalo,

 

 

Eh, Å¡ta ti je život...viÄ‘u li Å¡ta se desi kada se sudare percepirana "vrednost" i (opaka) realnost ?  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ne citas ni ti izgeda Prophet dobro da su to prakticno jedina pojacala koja valjaju i imaju bas,visoke,srednje ,struju,kondezatore,tranzistore i spasavaju decu iz snega, naspram diznijeve produkcije koja neupuceni smrtnici koriste. :-)

Sta ce sad biti ako kazem da sam kod Karana slusao njegove najvece monoblokove sa njegovim najvecim zvucnicima sa mnogo velikih bas jedinica koje on slusa (za koje je btw.dvv-ov integralac kikiriki) i kladim se da bi se pokretacu teme ucinilo da mu tu "fali" malo bassa(skoro pa da je I meni)...lepo covek rekao da voli "farbu" u bassu,da je navikao na loudness sound sto je naravno njegovo pravo i meni je to skroz Ok.Cenim takvu iskrenost vise nego foliranje.jos mi je jedan forumas rekao da je kupio zvucnike jer ih bije glas po stampi da imaju boomi bass,a jedan mi je hi-fi diler rekao da ga privatno uopste ne zanima neutralnost i hi fidelity zvuk vec da "sve puca",voli "zvuk kao u kolima" kako ga je opisao.Jednostavno nismo svi isti.

Link to comment
Share on other sites

Ne citas ni ti izgeda Prophet dobro da su to prakticno jedina pojacala koja valjaju i imaju bas,visoke,srednje ,struju,kondezatore,tranzistore i spasavaju decu iz snega, naspram diznijeve produkcije koja neupuceni smrtnici koriste. :smile:

Sta ce sad biti ako kazem da sam kod Karana slusao njegove najvece monoblokove sa njegovim najvecim zvucnicima sa mnogo velikih bas jedinica koje on slusa (za koje je btw.dvv-ov integralac kikiriki) i kladim se da bi se pokretacu teme ucinilo da mu tu "fali" malo bassa(skoro pa da je I meni)...lepo covek rekao da voli "farbu" u bassu,da je navikao na loudness sound sto je naravno njegovo pravo i meni je to skroz Ok.Cenim takvu iskrenost vise nego foliranje.jos mi je jedan forumas rekao da je kupio zvucnike jer ih bije glas po stampi da imaju boomi bass,a jedan mi je hi-fi diler rekao da ga privatno uopste ne zanima neutralnost i hi fidelity zvuk vec da "sve puca",voli "zvuk kao u kolima" kako ga je opisao.Jednostavno nismo svi isti.

Ni meni se nije dopao Karanov zvuÄniÄki sistem, za mene on je napravljen sa ugraÄ‘enom loudness funkcijom. Srećom, njegovi ureÄ‘aji samo po sebi nisu takvi, jer da jesu, teÅ¡ko bi prolazili kako su prolazili na testovima, a joÅ¡ teže da bi se prodavali u bilo kakvoj koliÄini.

A Å¡to ti ne znaÅ¡ ureÄ‘aje o kojima sam govorio, to je tvoj problem i tvoj gubitak. ZnaÅ¡, postoji audio i van Å kotske, i van Linn-a. A fizika i dalje radi u inat "poznavaocima", pa za nju 28,3 i 49V vrÅ¡nog napona na izlazu nije, i nikada neće biti, ista stvar. I taÄka. A vi izvolite nastaviti da snagom vere pomerate planine.

Link to comment
Share on other sites

Ma znam ja Dvv da moj drug Karan pravi odlicna pojacala,i naravno da znam da ima odlicne hife van Skotske slusao sam je dosta.Zapravo pao sam u nesves kad sam video jednom monoblokove u radionici otvorene i meni se svideo zvuk jer volim sound scan speak visokotonaca samo jednostavno nemam para za to.Jedva imam i za ovaj svoj vintage i po koju zamenu na nivou par godina,glavnina je tu kod mene vec 20g uz povremenu manju doplatu za model vise.Ove nove i preskupe sprave firmi koje koristim su mi jako daleko od interesovanja i licno mislim da su postale nenormalno skupe i ne vrede te pare kao i vecina danasnje hife,ko pazljivo prati moze da vidi da ih cesto kritikujem zbog sumanutih cena.Polako gube stare fanove,ali ih bas briga za to...tu su novi mnogo bogatiji koji ocigledno ne znaju sta ce s parama.Ja pratim i slusam naim i linn kad je njihov najskuplji amp kostao 1000funti,a danas je toliko najjeftiniji.Pritom kad dodju kod mene oni koji su dali velike pare za te budzet modele naslusaju se muzike.Al svako ima svoj izbor.Mislio sam jednom cak da uzmem taj tvoj integralac od Milana da probam,al cemu kad kosta kao ceo moj sistem,nisam siguran da li uopste ima kod njega komponenta ispod 5000E.

Link to comment
Share on other sites

Za Naim ne mogu niÅ¡ta da kažem, ja sam obožavao onaj njihov mali integralac od 30W sa poÄetka 80ih. On je lepo oÄitao bukvicu maltene SVIMA, jer je po ko zna koji put jasno pokazao i dokazao da iako snaga jeste bitna, nije sve u snazi. A uradio je to na jako inteligentan naÄin, jednostavno je imao punu naponsko-strujnu elektronsku stabilizaciju. I jeo je Yamahe od nominalno 100W po kanalu za doruÄak, jer je držao korak sa njima kako hoće.

MeÄ‘utim, to je bilo vreme kada je njihov osnivaÄ i vlasnik pok. Julian Vereker joÅ¡ bio živ i na kormilu broda. Iskustvo me je nauÄilo da kada takav Äovek prestane da vodi firmu, najveći broj firmi polako ali sigurno poÄne da klizi nadole, ovako ili onako. Danas Naim viÅ¡e nije svoj, danas je vlasniÅ¡tvo firme JM Labs i ne znam Å¡ta će se dalje desiti. Ja imam rupu u sluÅ¡anju Naim ureÄ‘aja od nekih 25 godina, pa ne znam kako danas stoje.

Danas njih i sve ostale Britance koji to rade (na primer, Cyrus) jednostavno prezirem kao lažljive Engleze, jer oni prodaju kao savrÅ¡ene ureÄ‘aje, e ali ako se zagrcnu, pa kupi dodatno spoljne napajanje za njih. Koje verovatno (ne znam taÄno) duplira cenu, pa zavrÅ¡iÅ¡ sa u suÅ¡tini papreno skupim ureÄ‘ajem. A to je samo potvrda onoga Å¡to stalno govorim, napajanje je "velika tajna" dobrog zvuka, bilo i biće. Iz toga sledi moj stav da ako stvarno hoćeÅ¡ da budeÅ¡ baja, pa nemoj ga posebno prodavati kao sitan lopov, budi muÅ¡ko pa ga ugradi odmah kada već znaÅ¡ Å¡ta će se desiti, odmah je manje od prvo ovo sada, a drugo ono posle.

Linn je za mene bio i igrom sluÄaja ostao misterija. Nikada nisam upoznao nekoga ko ima iÅ¡ta bitno od njih, nikada nisam Äuo bilo koji Linn sistem, jedino sam naravno Äuo Linn Sondek, ali u tuÄ‘em okruženju, pa nije fer da na osnovu toga sudim o njemu. Imam njihovu servisnu Å¡emu za neki pojaÄavaÄ snage i samo na osnovu nje moram priznati da sam prijatbo iznenaÄ‘en, Äak impresioniran, naÄinom na koji je to napravljeno, jer odiÅ¡e na mnogo razmiÅ¡ljanja i joÅ¡ viÅ¡e dobre projektantske prakse. Voleo bih i da ga posluÅ¡am.

Å to se Milana Karana tiÄe, mi smo kućni prijatelji već dugi niz godina. Rekao sam, i to sada ponavljam, njegov KA-i180 integralac je, u celini, najbolji integralac koji sam do sada Äuo. Jeste papreno skup, možemo da priÄamo da li bi baÅ¡ morao da bude toliko skup, ali opet Milanovo tržiÅ¡te je svuda sem u Srbiji, on kao i ja i svi ostali domaći proizvoÄ‘aÄi živi od izvoza, a ne od materijalno i duhovno siromaÅ¡ne Srbije.

Što rekoše još stari Rimljani pre 20+ vekova - niko se u svome selu nije proslavio.

Link to comment
Share on other sites

Taj integralac koji ti se svideo je da fora bude jos veca bio od 15w.Cela filozofija firme je od pocetka pa do danas u kvalitetnom,predimenzioniranom, stabilisanom napajanju naspram relativno male snage za razliku od mnogih koji su radili obrnuto pa zavrsili sa kilavim pojacalima.Ukratko kad stavis 500-600va trafo u amp od 70w nemas problem i sa zahtevnijim zvucnicima za razliku od ampova sa 100 i vise W i duplo manjim trafoom.Tako logicno da mi prosto nije jasno sto i drugi ne rade slicno.Srecom naravno im idosta casnih izuzetaka.Julijan je jos za zivota prepisao pola firme radnicima i to sta su oni uradili s njom njihova je stvar,promene su donele i pozitivne i negativne promene.Stari fanovi uglavnom gundjaju.Sustina je da se izgubio nekadasnji odnos kvalitet/cena,ali makar nisu otisli u kinu.Jos i to pa da ih se odreknemo preko novina.Saljem ti na pp iznutrice mog ampa,mozda ti bude interesantno,da neoftopikujem dalje.Sto se Linn ampova tice nadam se da si naleteo na Klout.

Edit. Naim ne pravi dodatna napajanja za snagase i ne ugradjuje slaba u startu,to su napajanja za predpojacala.Ta dodatna napajanja za snagase radio je sajrus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...