Jump to content


Konverzija mp4 u DVD video


Willi Studer

Recommended Posts

Imam mp4 video koji bih hteo da kovertujem u DVD video (VOB). 

 

Karakteristike mp4 videa:

 

Format: MPEG-4

Dimensions: 1244 x 720

Codec: H.264, AAC

Colour profile: HD (1-1-1)

 

Hteo bih da ga konvertujem u VOB format. Zanima me sledeće:

 

1. Da li je u konverziji moguće zadržati ove dimenzije slike u pikselima ili mora da se spusti u SD?

2. Koji format fajla odabrati da se očuva format i rezolucija originala a da video može da se snimi na DVD i reprodukuje na DVD plejeru koji ne podržava mp4?

3. Koja podešavanja odabrati tako da se ne gubi originalni kvalitet?
4. Konačno, koji softver za Mac je najbolje koristiti?

Hvala unapred na pomoći.

Link to comment
Share on other sites

Taj BDMV mi zvuÄi kao neÅ¡to vezano za Blu Ray.

Kao Å¡to reÄe Trotter za klasiÄan DVD  max rezolucija je 720x576, ali može da se napravi MPEG2 u većoj rezoluciji pa da se proba da li ga ureÄ‘aj Äita.

Visok bitrate je presudan za kvalitet, ali poÅ¡to neki ureÄ‘aji Å¡tucaju kada se postavi na max od 12 Mbps (za DVD standard), preporuÄujem 10 ili 8.

Ovde ostaje problem dužine videa zbog kojeg nekad treba spustiti bitrate da bi stao na medij.

Od software-a probati MPEG Streamclip.

Link to comment
Share on other sites

U programu Toast Titanium 11 sam uspeo da uradim neÅ¡to: odabrao sam kao opciju HD DVD Video (ne BD) i saÄuvao sam rezoluciju i format orignala. MeÄ‘utim, izlazni fajlovi nisu VOB nego BDMV fajl, u opisu AVCHD content. Koji je ovo format i koji plejeri mogu da ga proÄitaju?

Pa...Sony-jev format (za video kamere i bd plejere) a mogu i Panasonic-ovi posto je radjen u kooperaciji.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

DVD video disk se kreira u program kao Å¡to je Adobe Encore.

 

VOB ekstenzija nastaje nakon tzv. procesa autorizovanja dvd-a, a ona podrazumeva prethodno pripremanje faila u prikladnu rezoluciju I format. DVD format je PAL  u rezoluciji 720x576, tu treba dodati I zezove po pitanju 4:4 ili 16:9 i fildova i progressive scan komponenti video zapisa.

Uglavnom izvor slike je odrednica kako da se pripremi fail. DV PAL snimci su u donjim fildovima, dok je HDV sa gornjim fildovima. Ovo piÅ¡em jer ako se o tome ne vodi raÄuna dolazi do izrazitog flikerovanja slike Å¡to se deÅ¡ava Äak I nekim ozbiljnim televizijama kod nas.

 

Video je izuzetno kompleksan medij za obradu I baratanje, tako da zahteva popriliÄno znanje iz te materije.

 

AVCHD ili advanced video cocec high definition je MP4 u osnovi I uglavnom progressive scan u rezoluciji 1920x1080 ili kako se inaÄe piÅ¡e 1080p 50fps.

HDV je MPEG2 format a u rezoluciji 1440x1080 ili 1080i gde je  "i" za interlaced upper fields 25fps.

DV je DV codec 720x576i PAL sa lower fields interlaced 25fps.

 

Da ne davim dalje ...

... ti moraÅ¡ da prekomprimujeÅ¡ originalni fail MP4 na MPG2 16:9 format u progressive scan režimu, ako se radi o nekom piratskom filmu. I onda da ga uneseÅ¡ u neki obiÄan dvd creator kao nero movie npr, a možda da probaÅ¡ I direktno po principu možda će da proÄ‘e, I da kreiraÅ¡ dvd disk I posle narežeÅ¡ na dvd.

 

A Å¡to se tiÄe failova mp4 H.264 mislim da ih svi TV-I sa usbeom reprodukuju ili probaj sa WDHD Media playerom, meni radi posao za sve formate ... sjajna sparva!

Link to comment
Share on other sites

U tom sluÄaju samo ubaci fail I klikni na save, uputi na neki folder izlazni fail I daj fail name bez extenzije i dobićes avi divx fail. Dodatnom konfiguracijom možeÅ¡ da podeÅ¡avaÅ¡ veliÄinu izlaznog faila I svaÅ¡ta neÅ¡to, ali to je već neÅ¡to komplikovanija priÄa ...

 

Program ti nudi I da seÄeÅ¡ na segment (od A do B) I onda probaj na manjem uzorku da ne ÄekaÅ¡ celu dužinu!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...