Jump to content


Offtopic na temu Focal JMlab


Kaiser

Recommended Posts

  • Replies 368
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

Ken Kantor je sam reko u vise navrata da je to sve lepo sto ljudi iz nostalgije kupuju vintage kutije ali da to nece nikad svirati istim performansama, cak ni nakon "osvezavanja". Zamor mateirjala, razliciti kondezatori i zice u osvezavanje menjaju karakteristike tonalnog balansa zvucnika. Isto da ne zaboravimo da je to zastarela tehnologija u smislu sta danasnje drustvo zahteva i ocekuje nasprema tadasnje. 

 

Zvucnik je zvucnik u smislu kao auto je auto i TV je TV. Ako je bilo dobro tada dobro je i sada 40 godina nakon? Jednostavno to nije istina.

 

 

Zasto je 12" bolji nego 2x6"?   :)

 

Pa ti sluÅ¡aj Kena Kantora. Ako malo bolje proÄitaÅ¡ Å¡ta sam napisao videćeÅ¡ da govorim o drajverima i izvedbama a ne o kutijama.

 

Vitavoxi koje Dyna spomenu koštaju danas 5000$ komad novi. Što će reći može da se napravi ali zbog trenda minijaturizacije nije isplativo. A svi bi veliki zvuk iz 6". Pa ne može.

Link to comment
Share on other sites

Pa ti sluÅ¡aj Kena Kantora. Ako malo bolje proÄitaÅ¡ Å¡ta sam napisao videćeÅ¡ da govorim o drajverima i izvedbama a ne o kutijama.

 

Vitavoxi koje Dyna spomenu koštaju danas 5000$ komad novi. Što će reći može da se napravi ali zbog trenda minijaturizacije nije isplativo. A svi bi veliki zvuk iz 6". Pa ne može.

 

Slazem se. Zato trebaju vise 6tica. :D

 

Za JBL 4350b na slici. To su 2x15".

 

 

Components: two 380 mm (15 in) low frequency 

loudspeakers, 300 mm (12 in) midrange loudspeaker, 
high frequency compression driver with horn/lens 
assembly, diffraction horn ultra-high frequency 
driver.

 

http://www.jblpro.com/pub/obsolete/4350b.pdf

Link to comment
Share on other sites

 Pa naÄ‘em je tamo gde je ima! Po ovoj logici, naprimer, Proac 3.5 ili sliÄni zvuÄnici nemaju dubok bas! A to je daleeeeko od realnog stanja na terenu! Sve zavisi od zvuÄnika do zvuÄnika!

Ako dva puta naglasim da "zavisi od projekta" i spomenem da postoje i "vrhunske dvanaestice", onda treba posebno povrÅ¡no Äitati napisano pa potezati poreÄ‘enje najloÅ¡ijih dvanaestica sa najboljim Å¡esticama kao "argument".

Link to comment
Share on other sites

Pa rekao sam da zavisi (i) od konkretnog projekta.

 

Moje stanovište je da nema razgovora o visokoj vernosti bez verne reprodukcije basova. Priznajem opravdanja za nemanje odgovarajućih kutija za reprodukciju basova, tipa - nemam prostora, nemam novaca za takve kutije, dobro je i ovako jer naš mozak uspeva da rekonstruiše nedostajuće najniže harmonike, itd...

 

Dakle, opravdano je, ali se moraš pomiriti s tim da imaš malo sakat Hi-Fi. B)

 

Jedna dvanaestica je superiorna u odnosu na dve šestice po pitanju reprodukcije basova. U trosistemskoj kutiji će dvanaestica dobro odraditi i mid-basove, do susreta sa srednjetoncem. Vrhunska dvanaestica može i znatno više.

Harmonici idu ka viÅ¡em redu sa korenom/poÄetkom u osnovnom tonu. Tako da se propuÅ¡ta sam poÄetak dogaÄ‘aja.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Do sad jos niko nije objasnio kako to moze zvuk bassa da bude bolji ako je adekvatan visokotonac, a da ne pricamo o slozenijim stvarima...

Adekvatan i joÅ¡ bitnije adekvatno implementiran, u zavisnosti da li je dvostažna ili trostažna kutija. Rezolutnost basa je najoÄiglednija sa adekvatno implementiranim visokotoncem ali to je samo jedan aspekt. Dosta zavisi i od centralnog dela.

Link to comment
Share on other sites

Ako dva puta naglasim da "zavisi od projekta" i spomenem da postoje i "vrhunske dvanaestice", onda treba posebno povrÅ¡no Äitati napisano pa potezati poreÄ‘enje najloÅ¡ijih dvanaestica sa najboljim Å¡esticama kao "argument".

Malo sam karikirao da bi bilo oÄiglednije Å¡iroj populaciji! Ali konstatacija i dalje ne stoji, Äak i kada su drajveri u rangu kvaliteta.Pa prema tome ako zavisi od projekta, Äemu onda patkometrijska diskusija, koja van konkretnog primera nema znaÄaja? Nemoj da me shvataÅ¡ pogreÅ¡no nisam protivnih velikih membrana,liÄno i ja imam zvuÄnike sa 12" basom!

Link to comment
Share on other sites

Malo sam karikirao da bi bilo oÄiglednije Å¡iroj populaciji! Ali konstatacija i dalje ne stoji, Äak i kada su drajveri u rangu kvaliteta.Pa prema tome ako zavisi od projekta, Äemu onda patkometrijska diskusija, koja van konkretnog primera nema znaÄaja? Nemoj da me shvataÅ¡ pogreÅ¡no nisam protivnih velikih membrana,liÄno i ja imam zvuÄnike sa 12" basom!

Pa nisi malo karikirao, nego si skroz izokrenuo. A konstatacija stoji, ne vidim da si opovrgao ono Å¡to sam napisao. Nemam niÅ¡ta protiv argumentovane rasprave. Za poÄetak - Å¡ta znaÄi izjava da imaÅ¡ kod kuće dvanaestice a misliÅ¡ da su bolje Å¡estice?

Link to comment
Share on other sites

       Mislim da se igramo gluvih telefona!Gde sam ja napisao da su 6" bolje? de sam ja napisao da je bilo Å¡ta bolje samo po sebi!Ima masa zvuÄnika sa raznim drajverima koji rade odliÄno ili loÅ¡e i ne postoji korelacija izmeÄ‘u preÄnika membrane i kvaliteta zvuka! Nema tu nikakve argumentovane diskusije, uzmeÅ¡ i sluÅ¡aÅ¡, Å¡ta svira svira, Å¡ta ne svira ne svira!KreneÅ¡ u tu priÄu bez predrasuda tipa "niÅ¡ta bez 12" ili "niÅ¡ta bez dve 6" i bez apriori iskljuÄivanja bilo koje tehniÄke opcije!

       Nisam se dobro izrazio, imam kući i dvanaestice, imao sam do pre mesec dana i Å¡estice, imam i manje od toga, tako da imam neposredno poreÄ‘enje razliÄitih koncepcija u istom sistemu u istoj sobi!  Imam i statistiÄki uzorak, od svih ljudi koji su Äuli sve to, a nije ih malo,  ravnomerno su podeljeni u tri grupe Å¡ta se kome najviÅ¡e sviÄ‘a, Å¡to znaÄi, ukusi su razliÄiti, a od izvora(do uÅ¡iju) vode tri putića, a ni jednim se ne stiže ni brže ni bolje!Eto to znaÄi ta izjava, ali ne za poÄetak nego za kraj!

Link to comment
Share on other sites

Sada ispade da AR ni tada nije bio bog zna Å¡ta.Ja liÄno delim to miÅ¡ljenje,(mada poÅ¡tujem ljubitelje AR-a i njihovu predanost brendu) samo mi nije jasno na osnovu Äega se stvoriÅ¡e nekoliko stranica uzaludne diskusije oko toga da li je bolji matori AR (a iz aviona  se vidi da nije) ili moderni Bowers mali monitor !Porede se babe i žabe!

To je tvoj zakljuÄak, a ne moje reÄi.

Samo sam naveo zašto je ta AR legenda kod nas življa nego drugde. NIŠTA se ne dešava tek tako.

Tokom 70ih, AR je joÅ¡ uvek držao korak sa drugima, ali su se krajem 70ih već poÄele viÄ‘ati i Äuti pukotine. Dok je AR poÄeo da luta u traženju glavnih projektanata da zameni one koji su ga napustili, drugi su se razvijali brže i oÄigledno donosili pravilnije odluke. Najzad, oni su opstali, a AR nije - kraj priÄe.

Ako te možda malo zbunjuje Å¡to možda zvuÄim malo kritÄnije, seti se, lepo sam rekao da sam protiv feÅ¡izacije firmi - bilo kojih firmi, pa i onih meni dragih.

Link to comment
Share on other sites

To je tvoj zakljuÄak, a ne moje reÄi.

Samo sam naveo zašto je ta AR legenda kod nas življa nego drugde. NIŠTA se ne dešava tek tako.

Tokom 70ih, AR je joÅ¡ uvek držao korak sa drugima, ali su se krajem 70ih već poÄele viÄ‘ati i Äuti pukotine. Dok je AR poÄeo da luta u traženju glavnih projektanata da zameni one koji su ga napustili, drugi su se razvijali brže i oÄigledno donosili pravilnije odluke. Najzad, oni su opstali, a AR nije - kraj priÄe.

Ako te možda malo zbunjuje Å¡to možda zvuÄim malo kritÄnije, seti se, lepo sam rekao da sam protiv feÅ¡izacije firmi - bilo kojih firmi, pa i onih meni dragih.

 Eto, složismo se nemam Å¡ta da dodam!

Link to comment
Share on other sites

Sta je sakatije zvucnik koji ima odlican bass i ide do 20Hz,a ima lose srednje tonove na pr. ili zvucnik sa izvanrednim srednjetonskim podrucjem a eto ne ide ispod 40-50hz u bassu.Interesuje me sta bi bio vas izbor ako treba da napravite kompromis,i gde bi se tu covek vise muzike naslusao,gde se nalazi vise instrumenata i koliko ih je u opsegu ispod 50hz.Uz  jedan quad esl zvucnika koji je po meni savrsen zvucnik kad je prirodnost srednjih tonova u pitanju ja bih iskreno  bez problema proveo zivot sa njima i opsegom izmedju 45-18000hz,koliko god to nekom sakato bilo.Za mene je na pr. to referentan zvucnik jer sve poredim sa njim i firma koja ima i vintage i sadasnji model koji bi me zadovoljio.Nema magnete jedino :-)

Link to comment
Share on other sites

Pa rekao sam da zavisi (i) od konkretnog projekta.

 

Moje stanovište je da nema razgovora o visokoj vernosti bez verne reprodukcije basova. Priznajem opravdanja za nemanje odgovarajućih kutija za reprodukciju basova, tipa - nemam prostora, nemam novaca za takve kutije, dobro je i ovako jer naš mozak uspeva da rekonstruiše nedostajuće najniže harmonike, itd...

 

Dakle, opravdano je, ali se moraš pomiriti s tim da imaš malo sakat Hi-Fi. B)

 

Jedna dvanaestica je superiorna u odnosu na dve šestice po pitanju reprodukcije basova. U trosistemskoj kutiji će dvanaestica dobro odraditi i mid-basove, do susreta sa srednjetoncem. Vrhunska dvanaestica može i znatno više.

Kako bre sakat? Pa njegov zvuÄnik je napravljen od livene plastike bre, znaÅ¡ li ti Å¡ta je to? LIVENA, ej?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...