Jump to content


Offtopic na temu Focal JMlab


Kaiser

Recommended Posts

  • Replies 368
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Од кад је овај форум â€Ð¾ÐºÐ°Ð´Ð¸Ð¾â€ Педро (уз благоÑлов Његове СветоÑти) Ñамо Ñе множе небулозе и глупоÑти, па није ни чудо што имамо отворену тему о шверцу, а неке друге, бенигније Ñтвари Ñу бачене на ломачу.

Link to comment
Share on other sites

Willi, ne poredim bilo Å¡ta sa bilo Äime, konkretno to Å¡to sam rekao da ne volim ono Å¡to Äujem iz jeftinih serijs B&W jednostavno nije ono Å¡to želim da Äujem, kao i to da smatram (znam) da je u njihovim starim serijama B&W nudio mnogo viÅ¡e. Ne volim da direktno poredim bilo Å¡ta sa bilo Äime u nekom apsolutnom smislu ukoliko oba primerka nisu kod mene u sobi, gde mogu da izvedem direktno A/B poreÄ‘enje, dakle pod istovetnim uslovima u akustici koja mi je dobro poznata.

Istini za volju, da ne ispadne samo B&W, sliÄan komentar (da su ranije u istoj klasi nudili i bolje) važi i za sve ostale potpuno jednako. Naprosto, audio industrija viÅ¡e nije u modi, nihovo tržiÅ¡te se smanjilo i dodatno iskomplikovalo pojavom HT, kome sada trebaju ne 2, nego 5 ili 7 zvuÄnika.

Neko ovde reÄe da 80% ovog foruma koristi vintage opremu. Da li neko možda misli da je to sluÄajnost? Ili da 80% foruma ne Äuje baÅ¡ najbolje? Ili da cene vintage opreme onako sluÄajno rastu iz godine u godinu, kako sve viÅ¡e ljudi otkriva da se nekada radilo daleko poÅ¡tenije?

Pa kada oni koje se osete pogoÄ‘enim, u nedostatku argumenata, postanu liÄni?

LiÄno, ne verujem u sluÄajnosti, verujem samo u uzroke i posledice, ma koliko to nekima ne odgovaralo. A to dozvoljava upotrebi realnih, dokazivih argumenata, no samo pod uslovom da se diskusija vodi na racionalnom, a ne emotivnom nivou.

Ja na primer ne osećam bilo kakvu potrebu da ikome dokazujem da su moje kutije bolje od bar 95% svih kutija na tržiÅ¡tu, a one koje su joÅ¡ bolje koÅ¡taju bar pet puta viÅ¡e pa nagore. Sve Å¡to mogu jeste da onome koji ne veruje demonstriram kutije, pa ako Äuje, dobro je, ako ne, nema veze. Ili da vam svima lepo kažem da je Boris (BokiVokiToki) nedavno napravio kutiju, koja jeste mala, ali svira za sve pare, pa bogami i za mnogo veće pare. Bio, video, sluÅ¡ao. ÄŒisto, jasno, bistro, fokusirano i sa veoma solidnim basom za tu dimenziju kutija. PoÅ¡to bi koÅ¡tale da ih kupite ne znam, mogu samo da nagaÄ‘am, odokativnom Å¡ac metodom tu negde oko €500 ili tako nekako.

A potpisujem da kutija trÄi krugove oko bilo Äega, od bilo koga, za te ili sliÄne pare. Pazite, ja sam vrlo zahtevan.

I? Koliko će biti napravljeno? Ako bude 2 ili 3 para, ja ću se zaÄuditi. Jer sam taj film već gledao, dodÄ‘u ljudi, oduÅ¡eve se, ali odmah poÄinje rezonovanje - jeste, to stvarno sjajno radi, ali kako ja to sutra da prodam kada je to no-name?

Poenta je - u svom ovavim diskusijama redovno se izgubi zapravo kljuÄni element, a to je sam korisnik. Na ovom svetu je ostalo joÅ¡ priliÄno malo zaljubljenika u zvuk, ali zato porastao broj zaljubljenika u opremu, imena, cene. Jedna od kljuÄnih osobina pravih zaljubljenika je da se ni najmanje ne žure da menjaju, naprotiv, kada steknu neÅ¡to dobro (dobro = neÅ¡to Å¡to im se jako dopada), teže da to zadrže ili da eventalno iz toga isteraju i onih poslednjih par procenata performansi zameniom amplifikacije, kabolva, itd. Kada neko dolazi unapred razmiÅ¡ljajući o budućoj prodaji, taj nije audiofil, taj je opremafil, nije ozbiljan. A takvi su danas ubedljiva većina.

A ima toliko mnogo igraÄaka koje žele da nam uzmu pare. Treba imati poslednji model mobilnog telefona, pa raÄunara, pa TVa, pa ovoga, pa onoga.

Koliko vas ima neku opremu 3 godine li duže? Moja oprema ima proseÄan životni vek kod mene od najmanje 9 godina, a neretko i po 10 ili 11 godina. Neka, na primer ReVox B760 tjuner, ili Dual CS604 gramofon,ne ide iz moje kuće dok sam ja živ. Ne zato Å¡to danas nema bolje, nego zato Å¡to je bolje samo malo bolje, ali koÅ¡ta mnogo viÅ¡e. Mij osnovni audio problem je gde da odložim sve CD-ove koje već sada imam, a kamo li koje ću tek kupiti.

Amin

Link to comment
Share on other sites

Moj utisak nakon ove teme je da B&W potcenivaju zbog:

 

1) Neinformiranost oko tehnologije i metod proizvodnje.

2) Njegovu dostupacnost. Previse je vanila za "ozbiljne audiofile" jer je lako nabaviti ga.

3) Problem je nekima to sto pruza puno kvaliteta za ulozene pare, t.j. nije adrenalinska kupovina.

4) Mnogi su prodali svoje B&W zvucnike zbog neadekvatnu amplifikaciju jer je Bowers zahtjevan.

5) Vintage nostalgija.

6) B&W nije bas neki statusni simbol ako niste navikli na Eltax, LG, Pioneer, Sony. Philips i Jamo.

7) B&W sto je vise skuplji to je kvalitetniji i tacniji transducer. Hi-And nema teznju prema perfekciji nego glasnije i uzbudljivije iskustvo, kao EQ presets na mikrolinije ili bathroom effect na PC kartice.

 

Kako je jedan Wilson Audio Alexandria tacniji transducer nego B&W 800 Diamond na koga je monitoriran snimak tokom produkcije?

 

Znate gde je problem? Zasto studiskom inzinjeru Bowers je referentan, a audiofilima nije?

 

Wilson Audio Specialties Alexandria XLF = $200.000

 

B&W 800 Diamond = $30.000

 

 

Hi Vladimir,

 
Thank you for your kind suggestion however THE WORLDS MOST EXPENSIVE SPEAKERS requires the speakers sell for at least $100,000 to qualify and these B&W’s are priced below that threshold so they sadly do not qualify.
 
best wishes
 
Sincerely,
 
Christopher Moon
President
www.HigherFi.com

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam,Äitajući ov temu, stekao utisak da se  u suÅ¡tini ne radi o Bowersu, nego o tezi da je ono od pre 30 godina bolje nego ovo danas, tj da su AR i JBL iz 70' bolji od većine danaÅ¡njih zvuÄnika?

Pa, donekle i jesu, ali da li ćeÅ¡ recimo ti to tako shvatiti je već liÄna stvar.

U nekom apsolutu, ja uopÅ¡te ne sumnjam da bi B&W, kao i mnogi drugi, danas mogli da naprave po istoj ili sliÄnoj ceni kutije koje bi de fakto bile bolje od onih koje su pravili pre 30 godina. Ako iÅ¡ta, do danas su sakupili tih dodatnih 30 godina iskustva.

KljuÄna razlika izmeÄ‘u juÄe i danas su ukusi publike, odnosno kupaca. TO se promenilo, a B&W i industrija uopÅ¡te su se samo prilagodili - oni žive od prodaje, pa idu logikom veži konja gde ti gazda kaže.

Kao primer, danas se barata sa Äitavim pojmovima koji onda nisu postojali. Danas se traži da sve bude "analitiÄno", "sa kristalno bistrim srednjim tonovima" itd, a onda je cilj bio sasvim drugaÄiji, onda se tražilo da sve bude linearno od vrha do dna, povezano ne u tru spojene kategorije basa, srednjih i visokih, nego u jednu koherentnu zvuÄnu sliku u kojoj niÅ¡ta ne vuÄe i ne gura, da sve bude jedna ubedljiva celina bez ikakvih Å¡avova.

B&W je upravo to jako lepo radio, ko ne veruje, neka posluÅ¡a recimo DM6 ("Debeljuca"). Ma, san snova, ukomponovano da im drugi zavide. Ali, zvuÄi drigaÄije od danaÅ¡njih.

AR, kada je već potegnut kao poreÄ‘enje, je to isto tako jako dobro radio, Äak bih se usudio da kažem da im je to i najjaÄa strana. Pri Äemu i o njima postoji jedna fama - AR je bio meÄ‘u najboljima poslednji put negde sredinom 60-ih godina, a Äudo je bio samo 1953 godine kada se pojavio. AR je bio proizvod tima Edgar Villichur-a i Henry Kloss-a, pa kada su oni otiÅ¡li, AR je prestao da bude lider, iako ih je stara slava joÅ¡ vukla kroz 70-e. I sredinom 80ih, posle promene vlasnika, polako je otiÅ¡ao u zasluženi zaborav, drugaÄije nije ni moglo, jer su odustali od sopstvenih fundamentalnih principa.

To je, na primer, potpuno suprotno od JBL-a. Oni su bili vezani za profesionanu tehniku i tek su se 1970. godine, sa modelom 100, pojavili i na komercijalnom delu tržiÅ¡ta. I kako se posle ispostavilo, umeli su da odreaguju na izmenu okolnosti, pa su se pojavile jeftine i ne baÅ¡ mnogo dobre serije, ALI su bili pametni pa su nastavili i sa razvojem pro sektora. Evo, po Äetvrti put su izbaicili novu seriju 4312 montiora, legende na kojoj je miksovano bar 70% muzike 1970-1985. Nisam Äuo ovu poslednju verziju, a baÅ¡ bih voleo. €1.859 par novih.

Poenta je - samo bi potpuno lud Äovek sugerisao da B&W ne ume da napravi neke strava kutije. A jednako lud je onaj koji veruje da će to uraditi za manje od recimo €3.000 - pa nisu ludi da sami sebi pucaju u nogu, neko treba da kupi i one jeftinije kutije, jer tu leže pare, a ne u traženju dokonih milionera koji su spremni da plate od $100.000 naviÅ¡e zvuÄne kutije.

Nije stvar u "boljem" i "gorem", stvar je u drugaÄijem. Ukusi su se promenili, industrija se prilagoÄ‘ava, ali to ne odgovara svima. Neko ko poÄinje danas ni ne zna kako je to nekada bilo, pa nema sa Äime da poredi ovo danas. Drugima, kao recimo Kaiseru, se naprosto viÅ¡e dopada danaÅ¡nji naÄin rada. Tu nema "krivih" i "pravih", tu priÄamo o ukusima. Neko je ovde lepo rekao - kada preÄ‘em na stare AR kutije, treba mi tri dana da se naviknem, a onda je sve OK. BaÅ¡ tako, kod mene je ista pesma, jer priznali mi to ili ne, ali tu se i te kako radi o navici, svi naviknemo na ovaj ili onaj zvuk.

Zato nikada nisam verovao tzv. slepim testovima, ne zato Å¡to a priori sumnjam u poÅ¡tenje panela, nego zato Å¡to će njihovi zakljuÄci nužno zavisiti od onoga na Å¡ta su navikli. Kada sam svojevremeno testirao B&W DM602, tekst sam napisao tek posle punih 14 dana sluÅ¡anja, jer sam tada sluÅ¡ao JBL kutije, pa sam hteo da budem siguran da su mi one izaÅ¡le iz navike pre nego Å¡to iÅ¡ta kažem za bilo Å¡ta drugo.

Link to comment
Share on other sites

Svidja mi se tema koja nema veze sa naslovom. Tacno je da je vecina nas na pocetku ili u nekom trenutku naseg hi-fi zivota imala B&W zvucnike, bas zbog ovakvih tema. Ljudi i dalje ne kapiraju koliko je dozivljaj zvuka subjektivna stvar i koliko sve sto se ovde pise nosi odredjenu tezinu i bas zbog toga treba dobro razmisliti i sve uzeti u obzir pre no sto se nesto napise kao misljenje, recenzija, jer mnogi uzimaju vase reci kao smernice u daljoj potrazi, kupovini. Obzirom da ne mogu da formiram misljenje na osnovu necega sto sam cuo u prodajnom salonu, hi-fi sajmu ili kod prijatelja, u proteklih 5-6 godina sam promenio nekih dsetak zvucnika, od kojih tri iz B&W firme, tacnije CDM 1 SE, CDM 7 NT i konacno kompletirao i zavrsio pricu sa tom firmom sa 805N. Pored ova tri zvucnika imao sam:

Sinevoice Sis 7

Jamo D-830/D-870, Concert 11/Concert 8

Totem Mite

Gamut Phi 3

Focal Micro Utopia

Focal Mini Utopia

Focal Micro Utopia Be

Focal Diva Utopia

Dynaudio S25

ProAc Response 3.5

Usher Be-718

 

Necu da iznosim svoja misljenja jer ovde se uvek neko nadje uvredjen i odmah pocne da vredja, a muka mi je od toga, samo savetujem svima da svacije misljenj uzimaju sa velikom rezervom i, ukoliko su u mogucnosti, poslusaju i zvucnike drugih firmi jer uvek postoji, ako ne bolje, onda drugacije.

Link to comment
Share on other sites

Malo je zaista kompetentnih u svetu a kamoli kod nas da naprave poreÄ‘enje izmeÄ‘u starije i novije produkcije zvuÄnika. Eto dvv komentariÅ¡e 40 godina unazad. Ne znam za zvuÄnike (i meni je JBL 4311 i danas jako dobra kutija), ali razvoj zvuÄniÄkih drajvera ide ka minijaturizaciji.

 

Voleo bih da mi neko navede današnji pandan Vitavox K/AK15, Altec 604, RCA LC1, Goodmans Axiom 80.

 

Pokazah u Sony fan klubu fantastiÄne drajvere koje je Sony napravio niko ni da ih prokomentariÅ¡e. (Dobro jeste mi Ston u privatnom razgovoru rekao da su bruka u pozitivnom smislu.)

Link to comment
Share on other sites

Pa, donekle i jesu, ali da li ćeÅ¡ recimo ti to tako shvatiti je već liÄna stvar.

     Pa donekle jesu, a odnekle uglavnom nisu! A to kako ću ja shvatiti i kako ćeÅ¡ ti shvatiti jeste liÄna stvar dokle god je zadržimo za sebe, a kada neko svoj stav javno iznosi i nameće kao apsolutnu i iskljuÄivu istinu, onda je to neÅ¡to drugo

Link to comment
Share on other sites

Kako je jedan Wilson Audio Alexandria tacniji transducer nego B&W 800 Diamond na koga je monitoriran snimak tokom produkcije?

 

Znate gde je problem? Zasto studiskom inzinjeru Bowers je referentan, a audiofilima nije?

 

NaÄelno, ne vidim zaÅ¡to taj Wilson Audio ne bi taÄnije svirao od B&W, bez obzira na to Å¡to su ovi korišćeni kao monitori prilikom produkcije?

 

Ako uzmemo ekstremni sluÄaj da su za monitoring korišćene neke ordinarne kutije, zar bi onda taj neki proseÄan zvuk koji se Äuo  iz njih bio referenca? Korišćenjem takvih kutija niÅ¡ta se nije promenilo na onome Å¡to je najbitnije - kvalitetu snimaka. Referenca su muziÄari i njihova svirka a ne ono Å¡to se Äulo u prodicentskoj sobi.

 

InaÄe, naravno, nisam sluÅ¡ao ni jedne ni druge. A Å¡ta je brendomanima referentno, ko će ga znati? Nekad, možda, samo ime brenda prestane da zvuÄi na pravi naÄin. Verujem da "pravim" audiofilima brend postaje manje interesantan Äim postane popularan i rasprostranjen.

Link to comment
Share on other sites

Malo je zaista kompetentnih u svetu a kamoli kod nas da naprave poreÄ‘enje izmeÄ‘u starije i novije produkcije zvuÄnika. Eto dvv komentariÅ¡e 40 godina unazad. Ne znam za zvuÄnike (i meni je JBL 4311 i danas jako dobra kutija), ali razvoj zvuÄniÄkih drajvera ide ka minijaturizaciji.

 

Voleo bih da mi neko navede današnji pandan Vitavox K/AK15, Altec 604, RCA LC1, Goodmans Axiom 80.

 

Pokazah u Sony fan klubu fantastiÄne drajvere koje je Sony napravio niko ni da ih prokomentariÅ¡e. (Dobro jeste mi Ston u privatnom razgovoru rekao da su bruka u pozitivnom smislu.)

Daj link stranice ako te ne mrzi, bas me zanima :)

 

Evo ja da pokazem sta imam od Sony

2qn8407.jpg

 

Nije ploca neg magnet od mrge woofera :lol: obod je sirina spulne :razz:

 

674800.jpg

 

to je oldschool, sad vise ne prave takve

Link to comment
Share on other sites

Malo je zaista kompetentnih u svetu a kamoli kod nas da naprave poreÄ‘enje izmeÄ‘u starije i novije produkcije zvuÄnika. Eto dvv komentariÅ¡e 40 godina unazad. Ne znam za zvuÄnike (i meni je JBL 4311 i danas jako dobra kutija), ali razvoj zvuÄniÄkih drajvera ide ka minijaturizaciji.

 

Voleo bih da mi neko navede današnji pandan Vitavox K/AK15, Altec 604, RCA LC1, Goodmans Axiom 80.

 

Pokazah u Sony fan klubu fantastiÄne drajvere koje je Sony napravio niko ni da ih prokomentariÅ¡e. (Dobro jeste mi Ston u privatnom razgovoru rekao da su bruka u pozitivnom smislu.)

U pravu si Å¡to se razvoja tiÄe, realno daleko smo otiÅ¡li od onih starih dana. Po meni, to je i normalno, i za oÄekivati.

Å to se pandana tiÄe, mislim da ćeÅ¡ ih teÅ¡ko dobiti. Ako si mislio tehniÄki i fiziÄki, to bi se joÅ¡ nekako i naÅ¡lo, ali ako si mislio kao vrednost za novac (posebno Goodmans), mislim da bi se to već i moglo naći.

Oko Sony drivera - pa nisi mogao naći goru varijantu. Sony je jedna briljantna firma Å¡to se tehnike tiÄe, ali oni imaju tendenciju da ono Å¡to naprave zadrže samo za sebe. Prema tome, ti drajveri verovatno neće stići do drugih, pa onda ni nema interesovanja za njih. Å teta, ali tako jeste.

Link to comment
Share on other sites

Pa donekle jesu, a odnekle uglavnom nisu! A to kako ću ja shvatiti i kako ćeÅ¡ ti shvatiti jeste liÄna stvar dokle god je zadržimo za sebe, a kada neko svoj stav javno iznosi i nameće kao apsolutnu i iskljuÄivu istinu, onda je to neÅ¡to drugo

Oduvek tako bilo. Å ta mislite, da su se onda svi slagali? Normalno da nisu, svako je imao ono Å¡to smatrao najboljim za date pare.

LiÄno to smatram sasvim normalnim i oÄekivanim. I ne smatram problemom ako se nekome ne dopadaju moje kutije, razni ljudi, razne ćudi.

Jedino Å¡to mi je smetalo onda, a smeta mi i sada, je generalizacija po sistemu firma X pravi najbolje zvuÄnike na svetu. ÄŒak i da u jednom trenutku to i jeste tako, tržiÅ¡na utakmica je igra trule kobile, za par meseci se pojavi neko joÅ¡ bolji, i tako to ide. Å to bi trebalo da znaÄi da u stvari nikada ni nema neke najbolje firme, ma koliko da njeni proizvodi koÅ¡taju. Pa nisam se jednom razoÄarao u neke debelo razvikane "veliÄine".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...