Jump to content


Offtopic na temu Focal JMlab


Kaiser

Recommended Posts

Cudi me da zaljubenik u AR ne podnosi B&W, ipak vrlo znatan postotak svih savremenih snimaka i produkcije klasicne muzike prolazi kroz B&W monitore (Deutsche Grammophon, EMI, Philips, Decca, Sony, Abbey Roads i t.d.).

Prvo, "ne podnosi" je nerazumna tvdrnja, bez probema mogu da sluÅ¡am B&W i mesecima ako treba, neće mi biti niÅ¡ta, samo se neću provoditi jednako dobro kao sada. Neću ogluveti i neće mi se pokvariti sluh. Jednostavno mislim da su one jeftinije, skroz komercijalne serije B%W manje-viÅ¡e sliÄne drugim kutijama iz drugih izvora sliÄne cene. A nekada su bile uglavnom bolje od drugih sliÄnih u istom cenovnom razredu.

Drugo, zar ti nije jasno da ja smatram da ispod tropojasne kutije, u kojoj bas ima preÄnik od najmanje 26 cm ili 10", i koje imaju efektivnu unutraÅ¡nju zapreminu od najmanje 40 litara a poželjno je i viÅ¡e, nema pravod posla? Tek sa tropojasnom kutijom možeÅ¡ da nateraÅ¡ svaki drajver da radi idealno dobro u svom delu raspona, pod uslovom da su se projetanti dobro potrudili, dakle sama Äinjenica da je neka kutija tropojasna sama po sebi ne znaÄi mnogo, bilo je dosta takvih modela koji baÅ¡ i nisu bili neÅ¡to. Kod prjektovanja nema automatike, tu se ide od sluÄaja do sluÄaja, nema druge. To podrazumeva i poreklo, dakle ako je neka kutija od firme X koja je Äuvena i cenjena ne znaÄi da će automatskibaÅ¡ i ta koju sluÅ¡am spadati u taj red. Svi znamo da su svi proizvoÄ‘aÄi u svojoj istoriji imali bolje i loÅ¡ije serije, ponekada i baÅ¡ loÅ¡e serije koje su uglavnom bile naplata imena. Jedina firma koje trenutno mogu da se setim od koje nisam Äuo ikada iÅ¡ta gore od vrlo dobrog je Rosgers, ali oni su oduvek bili neka polu-ekskluziva po venama, od BBC LS 3/5 u njihovoj verziji pa nadalje, oduvek su bili nekih 20-40% skuplji od konkurencije, i nikada nisu imali viÅ¡e od 3, maksimum 4 modela, koje su držali mnogo duže od drugih.

Mala kutija je uvek imati manji zvuk od jednako dobro napravljene velike kutije jer nema odakle da izvuÄe skalu, jer će se uvek truditi da dostigne bas koji nema po cenu efkasnosti.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 368
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

80% od uredzaja su mi bili vintage,nisam rekao da su kante,volim stare uredzaje ali ih ne preferiram preko novijih,neko ovde na forumu preteruje vise nego normalno,na to se apsolutno ne moze precuteti. ;-)

Neko ovde na forumu i zna daleko viÅ¡e od ostalih, bar ume da pravilno protumaÄi specifikacije.

Link to comment
Share on other sites

@marisol

Koji Boki? BokiVokiToki? Pa to je bar lako, pitaj ga brate. I ja ga Äesto neÅ¡to pitam.

ZnaÅ¡, ja sebe smatram jako pametnom osobom, ne zato Å¡to sve znam, nego zato Å¡to znam koga da pitam ono Å¡to ne znam. Zato Bokija Äesto i pitam sve i svaÅ¡ta u vezi zvuÄnika, i tako već evo 15-16 godina.

Isto kao Å¡to i on mene pita sve i svaÅ¡ta u veui predpojaÄavaÄa i pojaÄavaÄa snage.

Link to comment
Share on other sites

Prvo, "ne podnosi" je nerazumna tvdrnja, bez probema mogu da slušam B&W i mesecima ako treba, neće mi biti ništa, samo se neću provoditi jednako dobro kao sada. Neću ogluveti i neće mi se pokvariti sluh. Jednostavno mislim da su one jeftinije, skroz komercijalne serije B%W manje-više slične drugim kutijama iz drugih izvora slične cene. A nekada su bile uglavnom bolje od drugih sličnih u istom cenovnom razredu.

Drugo, zar ti nije jasno da ja smatram da ispod tropojasne kutije, u kojoj bas ima prečnik od najmanje 26 cm ili 10", i koje imaju efektivnu unutrašnju zapreminu od najmanje 40 litara a poželjno je i više, nema pravod posla? Tek sa tropojasnom kutijom možeš da nateraš svaki drajver da radi idealno dobro u svom delu raspona, pod uslovom da su se projetanti dobro potrudili, dakle sama činjenica da je neka kutija tropojasna sama po sebi ne znači mnogo, bilo je dosta takvih modela koji baš i nisu bili nešto. Kod prjektovanja nema automatike, tu se ide od slučaja do slučaja, nema druge. To podrazumeva i poreklo, dakle ako je neka kutija od firme X koja je čuvena i cenjena ne znači da će automatskibaš i ta koju slušam spadati u taj red. Svi znamo da su svi proizvođači u svojoj istoriji imali bolje i lošije serije, ponekada i baš loše serije koje su uglavnom bile naplata imena. Jedina firma koje trenutno mogu da se setim od koje nisam čuo ikada išta gore od vrlo dobrog je Rosgers, ali oni su oduvek bili neka polu-ekskluziva po venama, od BBC LS 3/5 u njihovoj verziji pa nadalje, oduvek su bili nekih 20-40% skuplji od konkurencije, i nikada nisu imali više od 3, maksimum 4 modela, koje su držali mnogo duže od drugih.

Mala kutija je uvek imati manji zvuk od jednako dobro napravljene velike kutije jer nema odakle da izvuče skalu, jer će se uvek truditi da dostigne bas koji nema po cenu efkasnosti.

Čekajte, čitao sam ali ne mogu nikako da pohvatam, koja dva zvučnika ovde poredite?

Link to comment
Share on other sites

Rušuim ti svetove? Onda si se klanjao lažnim idolima.

Vidi, ja se ovim bavim verovatno duže nego Å¡to si ti živ, ako imaÅ¡ manje od 40 godina. PoneÅ¡to sam i nauÄio. Dosta toga i probao liÄno. Za to sve, imam da pokažem jedan kućni sistem koji je u celosti posvećen neutralnosti, ideji da ako je to ikako moguće, ceo taj sistem treba da nestane i da me ostavi nasamo sa muzikom koju želim da Äujem. Svestan sam da je straÅ¡no mnogo da se traži, i joÅ¡ teže da se postigne Ja sam imao tu sreću ili nesreću da od samih poÄetaka imam jako dobre stvari, bar za pojmove oog vremena, 1975. godine sam imao AR5 koji je pobuÄ‘ivao jedan Revox A78 pojaÄavaÄ, već onda sa žicama velikog preseka, sa Dual gramofonom i Ortofon zvuÄnicama. I to je radilo odliÄno za ono doba. To je svakako sreća, ali i nesreća, jer u porÄ‘enju sa time, mnogo toga oko mene je radilo loÅ¡ije, a kada se navikneÅ¡ na dobro, ne žuri ti se da sa konja preskaÄeÅ¡ na magarca.

Prihvatam da i manje od optimalno neutralnih uređaja, zahvaljujući nekim drugim osobinama, i dalje može da pruži mnogo zadovoljstva. Zato i sam, pored onoga što smatram optimalnim, imam i ponešto drugo što nije idealno ali je i dalje divno za slušanje, pa kako me raspoloženje ponese.

Odavno sam shvatio da su audiofili jedna 100% subjektivna vrsta, iako se svi do jednoga kunu da oni vole samo istinu. U velikom broju sluÄajeva, neko plati €800 ili viÅ¡e za neki recimo zvuÄnik, i nije mu dosta da se taj zvuÄnik njemu dopada, nego oseća potrebu da dokaže celom svetu da je baÅ¡ on pogodio u sred srede. Ovaj B&W o kome se priÄa je savrÅ¡en primer. Daleko od toga da je to loÅ¡a kutija, naravno da nije, to radi sasvim lepo u granicama mogućeg za njegovu mikro dimenziju, pri Äemu je kompromis da bi se dobio relativno dubok bas za tu veliÄinu njegova efikasnost, on ždere pojaÄavaÄe kao kokice, njemu treba dobrih 100W poÅ¡tene (dakle ne nategnute, a velika većina jesu nategnuti) snage da oživi. U poreÄ‘enju sa njegovih nominalnih 81 dB SPL sa 2.83V napona, moje kutije daju 11 dB SPL viÅ¡e, dakle 92 dB SPL. Njemu treba otpilike 12,5 puta veća snaga da mene samo stigne. Ovo nije važno zato da bi A ili B svirali glasnije, nego zato Å¡to to definiÅ¡e dinamiÄki prozor kutije. Koliki je raspon izmeÄ‘u normalnog i maksimalno mogućeg zv.pritiska, kao i koliko ti kakve snage treba.

Jer na žalost, i snaga je relativna. ImaÅ¡ neki standard pojaÄavaÄ, skroz komercijalni, koji će nominalno davati 100W/8 Oma, ali amo recimo 110W/4 Oma, a imaÅ¡ neki drugi, koji takoÄ‘e ima 100W/8 Oma, ali recimo 185W/4 Oma i recimo 280W/2 Oma - Å¡ta misliÅ¡, koji će od njih verovatno zvuÄati ubedljivije, iako i oba sliÅ¡an na 1W/8 Oma?

Itd, itd, itd. Dakle, ako stvarno hožeÅ¡ ozbiljno da se baviÅ¡ ovim hobijem, nma ti druge nego da ruÅ¡iÅ¡ i iznova podižeÅ¡ svoj svet bar nekoliko puta. NiÅ¡ta se ne brini, svi smo mi proÅ¡li kroz tu fazu, to je naprosto faza uÄenja.

ovo za godine si u pravu. ja sad samo ne znam dal su, a ti se bolje u to razumes bas te godine razlog sto si sve ovo napisao a da nema veze nikakve sa onim sto sam ja citirao. 

Link to comment
Share on other sites

@marisol

Koji Boki? BokiVokiToki? Pa to je bar lako, pitaj ga brate. I ja ga Äesto neÅ¡to pitam.

ZnaÅ¡, ja sebe smatram jako pametnom osobom, ne zato Å¡to sve znam, nego zato Å¡to znam koga da pitam ono Å¡to ne znam. Zato Bokija Äesto i pitam sve i svaÅ¡ta u vezi zvuÄnika, i tako već evo 15-16 godina.

Isto kao Å¡to i on mene pita sve i svaÅ¡ta u veui predpojaÄavaÄa i pojaÄavaÄa snage.

a kad je Boki u pitanju, on decko kida po forumu, svez je kao ruza. Ne treba njemu refresh.

Ali bice Boki meka srca kad si ti u pitanju, slutim jos jednu sansu. 

Link to comment
Share on other sites

  • Svaki B&W je kanta.
  • B&W komercijala je sa stancanim korpama, tanke kutije i 500g magnet.
  • JBL 4312 ili AR94 su boljeg kvaliteta nego B&W Diamond (samo im promeni zice).
  • Sve vintage je boljeg kvaliteta nego ovo sto se danas proizvodi.
  • B&W imaju slab bass i napucani kolorisani srednji spektar (britanski zvuk?).
  • 'Bem ti kutije ako ne idu glasno na slabija pojacala.
  • 'Bem ti kutije ako nemaju 3 drajvera, 40 litara i 92db SPL.
  • Sve moje konj, sve ostalo magarac.
  • Amerikanci braca, Englezi i Japanci lopuze.

 

Ovo je jelovniku ako niste iz pocetka pratili diskusiju ili pogubili ste se usred. :D

Link to comment
Share on other sites

 

  • Svaki B&W je kanta.
  • B&W komercijala je sa stancanim korpama, tanke kutije i 500g magnet.
  • JBL 4312 ili AR94 su boljeg kvaliteta nego B&W Diamond (samo im promeni zice).
  • Sve vintage je boljeg kvaliteta nego ovo sto se danas proizvodi.
  • B&W imaju slab bass i napucani kolorisani srednji spektar (britanski zvuk?).
  • 'Bem ti kutije ako ne idu glasno na slabija pojacala.
  • 'Bem ti kutije ako nemaju 3 drajvera, 40 litara i 92db SPL.
  • Sve moje konj, sve ostalo magarac.
  • Amerikanci braca, Englezi i Japanci lopuze.

 

Ovo je jelovniku ako niste iz pocetka pratili diskusiju ili pogubili ste se usred. :D

 

 

Ahaha... Dobar trejler za sabrana dela od Deje, bar u ovom topicu. Bice tek ovde fajta, vala... valja potraziti kokice.. :order

Link to comment
Share on other sites

Komercijalni modeli podnih kutija u toj cenovnoj klasi ne mogu da imaju kabinete sa debelim, ojačanim zidovima, gde je kutija prilično "mrtva" i nema rezonanci.

I materijal (količina i kvalitet) i sama izrada (broj radnih sati) kvalitetnijih kabineta nose više troškova.

Tačno. Ja sam još 2005. napisao na forumu da podnostojeće zvučnike ne treba gledati ako su ispod 2.000 evra.

Link to comment
Share on other sites

Evo ako vec ratujemo da i ja napunim kuburu sa barutom,ostavimo na stranu nove zvucnike.

 

@dw je pomenuo rogers ls 3/5a kao njegovo veliko razocarenje,kad se lepo zna da je to najbolji (vintage)monitor i sveti gral audiofila sirom sveta,za mene vazi isto,

 Necu nista o merenju i litraze kutije,multidrajvera i padanja omaze,za mene AR zvucnike su samo prosecnjeg kvaliteta u sporedbi sa mojim najboljim ex''vintage'' kutijama;Rogers LS 5/9 i  Acustik-lab bolero grande koje su svetlosnih godina ispred bilo koji AR koji se proizveo do danas,pa iskreno mogu reci da mi je strah reci da su bolji od nove hi-And izvedbe pa i B&W.

Tabele i grafikone u nastavku revolucije........ :evil:

Link to comment
Share on other sites

Evo ako vec ratujemo da i ja napunim kuburu sa barutom,ostavimo na stranu nove zvucnike.

 

@dw je pomenuo rogers ls 3/5a kao njegovo veliko razocarenje,kad se lepo zna da je to najbolji (vintage)monitor i sveti gral audiofila sirom sveta,za mene vazi isto,

 Necu nista o merenju i litraze kutije,multidrajvera i padanja omaze,za mene AR zvucnike su samo prosecnjeg kvaliteta u sporedbi sa mojim najboljim ex''vintage'' kutijama;Rogers LS 5/9 

 

Procitajte "pazljivo" jos jednom sta je dvv napisao o Rogers-ima   :wave2

Link to comment
Share on other sites

Mozda je veoma nekulturno ali nisam niti jedan dw-jev post procitao pazljivo,ili do kraja.

"Jedina firma koje trenutno mogu da se setim od koje nisam Äuo ikada iÅ¡ta gore od vrlo dobrog je Rosgers, ali oni su oduvek bili neka polu-ekskluziva po venama,"

 

Bez namere da budem bilo ciji advokat, pogresno ste protumacili napisano  :wave2 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...