Jump to content


Offtopic na temu Focal JMlab


Kaiser

Recommended Posts

  • Replies 368
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kupim pa turim pasivni subwoofer B&W acoustitune i to sve lepo legne, smiri se zvucna slika... 3D pozornica....

E ako je jedan woofer napravio 3d scenu odmah cu da prodam drugi zvucnik...

 

Kaiser, sto se tice spomenutog AR-a od ranije, poznato je da su AR kutije izuzetno nezgodne za teranje i izbor pojacala pa nije cudo da su lose okarakerisane sa Vase strane. Ja sam slusao sklopljene kutije od AR jedinica iz devetke i 11-ice, terani sa pravljenim monoblokovima i mogu reci, kao sto jedan forumas kaze, cuje se u trecem redu violina da se jedan muzicar sinoc svadjao sa zenom.

 

Sto se tice Bowersa DM6 nisam slusao ali sam slusao DM7 i nije me ni malo dotakao. Isto tako veliki Bowersi terani sa Korato amplifikacijom na sajmovima su toliko ocajno svirali. Tako da davanje izjave za najbolju komponentu moze da vazi samo u okviru Vaseg sistema ili nekog odredjenog.

 

Na mnogo mesta sistem je prema opredeljenju vlasnika sklopljen da svira najbolje onu vrstu muzike koju voli. Pa kad na sistem za meki dzez pustite neki rok ili metal sve se raspadne i najbolja komponenta ispadne najgora.

Link to comment
Share on other sites

Suvise generalizovana izjava (kao referentan je VW) pored skandinavaca (dynamic precision, Electrocompaniet, Bladelius...), svajcaraca i Nemaca (ovde se tek krije sveti gral), engleza (Sugden, Arcam, Rega...). U Audiofonu sam procitao davno da se audio scena u Evropi nalazi na vertikali Francuska, Nemacka, Skandinavija i slazem se sa tim

:thumbsup2 A Burmester?

Link to comment
Share on other sites

E ako je jedan woofer napravio 3d scenu odmah cu da prodam drugi zvucnik...

 

Ni ja nisam verovao dok nisam probao .... jednostavno onog momenta kada sam na B&W 602s2 dodao pasivni sub (B&W acoustitune a sve to u sobi od 35m2) zvucna slika se ucrvstila, donji zvucni spektar daleko mirniji i definisaniji, dobilo sa na dubini basa, stage i prostornost zvucne scene veci, jasnija pa ujedno i upecatljivija ta "3D iluzija" izmedju dva zvucnika (koji su su svirali daleko rasterecenije). Ovaj B&W sub se ukoplio i utopio samo tako. Licno sam i ja bio skeptik da je dobar pasivni sub visak u sistemu (naravno sve zavisi i od drugih faktora velicine sobe, amplifikacije, itd. itd.). U mom primeru zvuk B&W 602s2 bez sub-a u sobi od 35m2 je bio kao kuca od drveta na drvenim krhkim temeljima a dodavanjem pasivnog B&W sub-a kao da ste sazidali novu kucu od cigli sazidanu na cvrstom betonskom temelju. Ipak taj srednji spektar i mid/bass je i dalje bio prigusen a narocito mi je to postalo upecatljivo nakon sto sam cuo ona male djavolcice od kutija (PHL+RAAL). Toliko od mene. Odosmo u totalni off teme.

Link to comment
Share on other sites

Referenca ne moze biti ni na dnu kod jeftinih pionira, jamahe i sonija, a ne moze ni biti ni na vrhu hi-enda ili u pro opremu ili necij DIY/manufaktura. Vi ste navikli na "Reference" da citate na modele koje proizvodjac deklarira kao svoje najbolje, sto je samo marketinska fora za broshure.

 

Statisticka (trzisna) referenca je onaj proizvodjac/proizvod koga svi zele pobjediti u performanse, VFM, izgled, reputaciju i sl. Mnogi kake na reference koje su jednom posedovali i uz koje prvi put su okusili h-fi. 

 

B&W i Naim su konzistentni u svojoj ponudi i tehnologiju koju razvijaju dekadama. Ne postoji Yamaha sound ili Burmester sound, ali zato lako je prepoznati B&W ili Naim zvuk.

 

Yamaha u jednu generaciju izbaci i brz i svetao i tamni i spori mekani amp, samo da popune trziste i sto vise prodaju. Naim je jedva tek trazicijom u 90'/00' poceo proizvoditi moderna brza sonicna pojacala, a B&W prebacili se polako od velike fatman spore dizajne na brze i modernije multidriver konfiguracije. Te dve firme su konzistentne, imaju identitet i zato su referentne za uporedbe sta je dobro, a sta ne. 

Link to comment
Share on other sites

Referenca ne moze biti ni na dnu kod jeftinih pionira

 

Stucam,pijem vodu,ne prolazi. Vredjas nas sa crvenom maramom,a ? :nono

 

Mozda si mislio na Pioneer ,budi precizniji.  :type

 

Inache,nije lose da otvoris posebnu temu ,Referenca,i trazis da se postovi koji nisu vezani Focal JM Lab premeste.

Link to comment
Share on other sites

Кајзер, ноу хард филингÑ... ама... B&W i Porshe..?? Ðи близу. СтатуÑот на Ð‘Ð¾Ð²ÐµÑ€Ñ Ð²Ð¾ таа индуÑтрија, како концепт и квалитет, би можел идеално да одговара на ÑтатуÑот на Голф. Ðишто повеќе, ништо помалку.

 

Ограничениот пазар (Мк, Ðudiocentar: Rotel, Marantz, Denon, B&W... и Ñе така 25 години по ред) може да роди и вакви илузии... За квалификувано тврдење од ваков тип Ñепак треба малку повеќе „километража“. Добро, Ñега, Ð‘Ð¾Ð²ÐµÑ€Ñ Ð¼Ð¾Ð¶ÐµÐ±Ð¸ и може да биде Порше, ама Ñамо во гамата на Ðудиоцентар Скопје, до пред некој меÑец (конкуренција JBL, Infinity, Mordaunt Short, Yamaha, Canton и Ñлично). Сега имаат и Sonus Faber, па паритетите Ñе менуваат.

 

Да не Ñе Ñфатиме лошо. Имам и Ð´ÐµÐ½ÐµÑ Ð¿Ð°Ñ€ 805S дома, имав и 803S... пред тоа повеќе модели од DM Ñеријата, долж 20 години. Ðма, имав Ñреќа да поÑедувам и галерија звучници од други брендови, главно монитори (Dynaudio C1, Focal Utopia Micro Be, Krell Resolution 3, Revel M22...), па претендирам дека знам што зборувам. Ðемам значи ништо против B&W, ама не Ñе Ñложувам Ñо непотребни, невтемелени и невалидни генерализации.

Link to comment
Share on other sites

Boco, ispravi me ako greÅ¡im, ali ako me sećanje ne vara, oko 90% energije drajvera preuzima prednja ploÄa, na kojoj su montirani. Ne bil, tom logikom, bilo pametno da se prednaj ploÄa pravi od Å¡to debljeg, masivnijeg i akustuiÄki mrtvog materijala?

Na primer, dve ploÄe medijapana, svaka od po 30 mm, zalepljene i zaÅ¡rafljene zajedno?

 

Jeste problem veći nego na ostalim stranicama. Ne znam da li je baš toliki procenat.

 

Glavna uticajna stavka vibracija na prednjoj i ostalim ploÄama nastaju donekle drugaÄije.

Najvećim delom problemi prednje ploÄe na kojoj su zv. jedinice su vibracije zbog mehanike zv. jedinica. Vibracije ostalih stranica manjim delom uzrokuje prenoÅ¡enje vibracija sa prednje ploÄe, a većim delom zbog vrlo velikog unutraÅ¡njeg pritiska, tj. promena pritiska u ritmu kretanja membana. Koliki je to SPL?

Ako ispred zvuÄnika na 1 metar izmerimo SPL=90 dB, onda će u unutraÅ¡njosti proseÄne podne kutije (Å¡irina 32 cm, dubina 40 cm) biti 90-10*Log(0,2*0,2*0,2)+6(dB)=117 dB.

Ako je spolja 110 dB/1m, unutra je 137 dB. Dakle, jao ti ga na stranice from inside. Nije ni malo lako to umrtviti kod tolikih SPL-ova. 

 

InaÄe, dobro je raditi prednju ploÄu u sendwich varijanti, a ko od Äega i u kojim kombinacijama, može se naÅ¡iroko.....

Link to comment
Share on other sites

(Dynaudio C1, Focal Utopia Micro Be, Krell Resolution 3, Revel M22...),

Sepak ne mozes ni ti so ova da kazes deka si poseduval nekoja ''referenca'' koga sekogas ke postojat daleku podobri/poreferentni monitori.Mozda kaiser malku preteruva no sega za nego licno referenca si e CM1 ,za tebe si e nesto drugo,za nekogo i dyna C1 se igracki,,,itn.

Link to comment
Share on other sites

Kef Ls50 je razvio prednji panel od specijalnih kompozitnih smola za ciji razvoj je trebalo vise godina,

 

Srećom da postoje svemirska istraživanja, inaÄe bi HiFi pao u zapećak.... :lol:

Bez NASA inženjera u reklamnom textu i naziva Shunyata Research ni oni ne bi ništa prodali. :lol:

 

Jednostavno se uradi 10-15 kombinacija sendwich-a od razliÄitih materijala i lepila/smola izmeÄ‘u njih, i odnese se ovde na merenje: http://www.klippel.de/

Zar zaista mislite da firme koje prave zvuÄnike imaju poseban tim inženjera koje plaćaju konstantno godinama za razvoj prednje ploÄe zvuÄnika?

Pa norveški Seas koji je gigant za sve njih, jer im SVIMA prodaje zv. jedinice ima (kompletno) R&D odeljenje od 7 zaposlenih.

Link to comment
Share on other sites

Pretera ga malo. Moje misljenje (pricam iz licnog iskustva) je da danasnja komercijala u celini nema sta da trazi pored vintage kutija (a narocito pored koretkno uradjenih vintage modela). Pojesce bilo koji danasnji moderan i plastican zvucnjak ko od sale. 

 

Porediti cenu zvuÄnika starog 20-30 godina sa onim Å¡to može za te novce novo da se kupi - je pogreÅ¡no.

 

ZvuÄnik koji je pre 25 godina koÅ¡tao 3000$, a danas se polovan oÄuvan prodaje za 1000$, sada bi po revalorizovanoj vrednosti nov koÅ¡tao oko 10,000$.

Ipak je to zvuÄnik mator 1/4 veka koji se prodaje za 10% cene novog. Pitanje je da li svira bolje od danaÅ¡njih zvuÄnika od 10k$ ?

 

Verovatno, u većini sluÄajeva i ne baÅ¡. Tehnika i tehnologija je napredovala. Možda ne koliko se Äini iz bombastiÄnih reklama, ili koliko bismo želeli, ali ide napred.

DanaÅ¡nje vrhunske zvuÄne jedinice kao npr. Accuton, TAD, ATC, Scan-Speak i druge, pre 20-30 godina nisu mogle ni da se zamisle. Dakle, danas ima i (dosta?) bolje, ali to i dosta koooÅ¡ta.

 

Naravno, svako sam bira šta će da kupi, i sam važe prednosti i nedostatke takve odluke. Ako se hoće što bolji zvuk za manje novca, polovno jeste solucija.

Link to comment
Share on other sites

Moj izbor bi bio - umesto drugi isti PHL, smislio/sraÄunao koncepciju klasiÄnog trosistemca (možda 2.5 skretnica) sa većim basom, i te novce sabio na njega.

 

Pa da - i ja sam napravio trosistemac. :D

 

Samo sam hteo da oÄigledno pokažem koliko je pojam referentnog rastegljiv. Dakle, isto to, ali bolje. B)

 

EDIT: ÄŒuj mene, trosistemac.  :unsure:  ÄŒetvorosistemac.

Link to comment
Share on other sites

@Viktor

 

Nema hard feelings, si pravime muabet. Jas ne zastapuvam institut za statistika, nitu sum pominal 10000000$ oprema. 

 

Sakav da napravam sporedba so 911 i B&W kako konstantno unapreduvanje na edna tehnologija i nadgradba so nova bazirana na godini istrazuvanje i adaptacija na novi materijali. Subjektivno e toa kolku go cenis Porsche vo avto industrijata, jas ocigledno pomalku od tebe. 

 

Nieden pocetnik nema od 200e Eltax ili 300e Jamo da kupi vednas Sonus Faber. Ke si kupi prvo B&W, pa ke mu se otvorat chakrite, ke pocne da bara uste. Drogata e slatka, ke si kupi potoa SF, Harbeth i sl. 

 

Vo Makedonija izborot ne e slab. Toa sto kupuvame poveke B&W vs MS, Tannoy, Roksan, MA, Pioneer, JBL, Jamo i sl. ne e od nemanje izbor. 

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ja se uglavnom ponavljam, tako da nisi propustio nista. :blah  

 

B&W je nama pocetnicima prva rupa u zidu gde progledamo malo sta je Hi-Fi. Kasnije ga brzo zaboravimo i idemo na nesto zanimljivije, a neki ga rado rugaju iz pozicije autoriteta kao oni su prevazisli pocetnistvo i sada su u fazi majstorstva. 

 

Mozda kilometraz mi nije dugacak ali znam i ja da zbog Quad ESL izbacio bi CM1 kroz prozor, 3 point basket direkt u kontejner. Stalke ne dam, predivne su, obozavam ih!  :facehearts  :order

Link to comment
Share on other sites

Sepak ne mozes ni ti so ova da kazes deka si poseduval nekoja ''referenca'' koga sekogas ke postojat daleku podobri/poreferentni monitori.Mozda kaiser malku preteruva no sega za nego licno referenca si e CM1 ,za tebe si e nesto drugo,za nekogo i dyna C1 se igracki,,,itn.

 

Видиш, земјак... ÐˆÐ°Ñ Ð½ÐµÐ¼Ð°Ð² намера да кажам дека Ñум имал „референца“. Кај го виде тоа во мојот поÑÑ‚? Ðј проÑветли ме и поÑочи го тоа меÑто.

 

Имав намера да кажам дека мојот Ñуд за B&W е базиран врз приÑтојно претходно иÑкуÑтво Ñо звучници од децентна клаÑа (Ñите по ред клаÑа-две подобри од B&W 805N и 805S, а во духот на темата, Focal Micro Utopia Be е ÑпејÑ-шатл за 805S во повеќе параметри, оÑобено резолуција и дефиниција во презенÑ), и ништо повеќе.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...