Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

Podaci za AR preamp:

Output impedance 200 ohms main output. 400 ohms Balanced 1, Balanced 2 (10K ohms minimum load and 2000pF maximum capacitance)

Obrati paznju na ovaj podatak kod snagasa,prilikom izbora snagasa,

Kao sto si i napisao,to samo oznacava da je ispostovan taj deo,i nista vise

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To je parafrazirani grafikon Majkla Grina.

 

Kod njega je, pre dvadesetak godina, prelomna taÄka bila na nekih 2000$. Ja kažem, oko 4 - 5kE, sa svim dodacima: analogija, CD, amplifikacija, zvuÄnici, žice, stalci, polica, osnovna akustiÄka pomagala.

 

Krive su iste, samo si tekst izmenio? Pa nije ni taj Majkl bio baš genije, ko god da je. ;-)

 

O Äemu je ovde, uopÅ¡te, reÄ? U isti koÅ¡ se trpaju mali sistemi za u 16m2 i sistemi od milion dolara u ogromnim sluÅ¡aonicama? Å ta je "granica mogućeg"? 

 

Znajući koliko ceniÅ¡ uÄešće polica, stalaka, žica,...  u ukupnoj ceni, za zvuÄnike će (od 4-5kE) preostati 1-1.5kE. I to bi trebalo da se granici mogućeg približi na manje od petine ukunog raspona (merio lenjirom)? Vrlo optimistiÄno. :xmas

 

Svi parametri koji uÄestvuju u ovom grafikonu se mogu tumaÄiti na razliÄite naÄine. Posebno je rastegljiva procena kvaliteta zvuka. Å ta to znaÄi da je, u proseku, celom Å¡irinom grafikona zvuk udeÅ¡enog sistema "duplo bolji" od polazne, neudeÅ¡ene postavke. I Å¡ta znaÄi neudeÅ¡ena postavka za sistem od 100kE, ako je, u skladu sa cenom ureÄ‘aja, kupio kablove od 2-3kE po paru? DoduÅ¡e, i ja zastupam ideju da bi to sa Mogamijem od 20E moglo i bolje da zvuÄi, ali baÅ¡ duplo bolje? Ama, ne. :plakanje

 

Možda uz bolje police? B)   

Link to comment
Share on other sites

@zoranzu Nisam siguran da razumem na sta tacno da obratim paznju kod snagasa, tj na koje parametre da gledam i u kakvoj relaciji oni trebaju da budu? (pretpostavljam da input snagasa mora da bude minimun 10k ohm?) a sta je pF (mozda power factor?)? I nisam siguran kako to da upotrebim u racunanju min snage..

Link to comment
Share on other sites

Ovo bi prakticno znacilo da bi AR imao super vezu sa AA jer je odnos ravno 10:1? Ako sam ja dobro ukapirao post (http://www.arcdb.ws/LS2/LS2.htmlhttp://www.advance-acoustic.com/en/produits/index/detail/id/112/sec/1)..

Da, tako bi bilo. 10:1 se smatra već punim prenosom, ali ne boli glava i ako je to 20:, pa i 100:1.

Mada, kao stvar principa, Å¡to se toga tiÄe, ne verujem da možeÅ¡ pogreÅ¡iti ako uzmeÅ¡ oba dela od iste firme. Oni su znali Å¡ta rade, najzad, Å¡ta misliÅ¡, kako su oni testirali izlaz, ako ne na svojim preampom? Audio Research ili bilo koji drugi proiuvoÄ‘aÄ?

Link to comment
Share on other sites

Krive su iste, samo si tekst izmenio? Pa nije ni taj Majkl bio baš genije, ko god da je. ;-)

 

O Äemu je ovde, uopÅ¡te, reÄ? U isti koÅ¡ se trpaju mali sistemi za u 16m2 i sistemi od milion dolara u ogromnim sluÅ¡aonicama? Å ta je "granica mogućeg"? 

 

Znajući koliko ceniÅ¡ uÄešće polica, stalaka, žica,...  u ukupnoj ceni, za zvuÄnike će (od 4-5kE) preostati 1-1.5kE. I to bi trebalo da se granici mogućeg približi na manje od petine ukunog raspona (merio lenjirom)? Vrlo optimistiÄno. :xmas

 

Svi parametri koji uÄestvuju u ovom grafikonu se mogu tumaÄiti na razliÄite naÄine. Posebno je rastegljiva procena kvaliteta zvuka. Å ta to znaÄi da je, u proseku, celom Å¡irinom grafikona zvuk udeÅ¡enog sistema "duplo bolji" od polazne, neudeÅ¡ene postavke. I Å¡ta znaÄi neudeÅ¡ena postavka za sistem od 100kE, ako je, u skladu sa cenom ureÄ‘aja, kupio kablove od 2-3kE po paru? DoduÅ¡e, i ja zastupam ideju da bi to sa Mogamijem od 20E moglo i bolje da zvuÄi, ali baÅ¡ duplo bolje? Ama, ne. :plakanje

 

Možda uz bolje police? B)   

 

Ne budi bukvalac. Ne misliÅ¡ valjda da sam vukao kroz taÄke. Nacrtano je od oka da ilustruje princip.

 

Da, svi sistemi su u istom koÅ¡u. Granica mogućeg je ono Äemu sve teži, a to je savrÅ¡ena iluzija stvarnosti. Nemoguće je objektivno kvantifikovati zvuÄne rezultate. Grafik ilustruje ono Å¡to bi svako Äuo poredeći isti sistem u golom i "temperovanom" stanju.

 

Grafik kaže i da je ulaganje u periferiju isplativije od istovetnog ulaganja u ureÄ‘aje, Å¡to ne znaÄi da u njih ne treba ulagati, ali znaÄi da je dinar pametno rasporeÄ‘en na sve vredniji od dinara uloženog samo u ureÄ‘aje.

 

Ne znam je li Majkl Grin genije, ali mu je neÅ¡to pameti, znanja i iskustva trebalo za ono Å¡to radi. Ne bi nikom Å¡kodilo da poseti dotiÄni sajt.

 

http://www.michaelgreenaudio.com/schools/mgtest/index_about.html

 

http://www.michaelgreenaudio.com/history-of-acoustics.htm

Link to comment
Share on other sites

Ne budi bukvalac. Ne misliÅ¡ valjda da sam vukao kroz taÄke. Nacrtano je od oka da ilustruje princip.

.......

Grafik kaže i da je ulaganje u periferiju isplativije od istovetnog ulaganja u uređaje,

 

Grafik ne kaže niÅ¡ta, jer potpuno nerealno prikazuje odnose. Ja sam vukao kroz taÄke, jer grafici za to služe. Ako samo ilustruje princip, nemoj iz njega zakljuÄivati da je ulaganje u periferiju isplativije nego ulaganje u ureÄ‘aje, jer nije.

 

No, dobro - svako ima pravo na svoje zablude, pa i ja. :D Neću ti se viÅ¡e suprotstavljati. Navrati jednom u Karlovce na pivo, da ÄujeÅ¡ sistem sa slabom periferijom.  :cheers  

Link to comment
Share on other sites

Da, tako bi bilo. 10:1 se smatra već punim prenosom, ali ne boli glava i ako je to 20:, pa i 100:1.

Mada, kao stvar principa, Å¡to se toga tiÄe, ne verujem da možeÅ¡ pogreÅ¡iti ako uzmeÅ¡ oba dela od iste firme. Oni su znali Å¡ta rade, najzad, Å¡ta misliÅ¡, kako su oni testirali izlaz, ako ne na svojim preampom? Audio Research ili bilo koji drugi proiuvoÄ‘aÄ?

Aj da pitam konkretno za svoje kante, kod mene je odnos 1000;1, a planiram da sa drugim preampom bude 410:1, ima li neke vajde od toga, odnosno hocu li dobiti tamniji zvuk,ne menjam preamp zbog promene zvuka, ali valjalo bi da bude nekog pomaka.

pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Aj da pitam konkretno za svoje kante, kod mene je odnos 1000;1, a planiram da sa drugim preampom bude 410:1, ima li neke vajde od toga, odnosno hocu li dobiti tamniji zvuk,ne menjam preamp zbog promene zvuka, ali valjalo bi da bude nekog pomaka.

pozdrav

Samo za sebe, ne bi trebalo da utiÄe na zvuk, mada je praksa pokzala da kada su ti odnosi recimo 400:1 i naviÅ¡e, subjektivni doživljaj je da je pojaÄavaÄ jaÄi nego Å¡to stvarno jeste, bar u nekim sluÄajevima. A ima opet ureÄ‘aja, na primer Luxman C-03 predpojaÄavaÄ, koji ima izlaznu impedansu od samo 20 Oma, tako da Äak i neka proseÄna ulazna impedansa od recimo 20K daje odnos od (20.000;20) 1.000:1, ali zvuk ostaje potpuno Äist (neobojen) Äak i kada pobuÄ‘uje recimo Marantz 170 DC, koji ima 82k na ulazu, dakle odnos 4.100:1.

Ali, nemoj time da se baviš kao nekim zakonom, kažem, neka je 10:1 i imaćeš pun prenos kako valja.

Link to comment
Share on other sites

Grafik ne kaže niÅ¡ta, jer potpuno nerealno prikazuje odnose. Ja sam vukao kroz taÄke, jer grafici za to služe. Ako samo ilustruje princip, nemoj iz njega zakljuÄivati da je ulaganje u periferiju isplativije nego ulaganje u ureÄ‘aje, jer nije.

 

No, dobro - svako ima pravo na svoje zablude, pa i ja. :D Neću ti se viÅ¡e suprotstavljati. Navrati jednom u Karlovce na pivo, da ÄujeÅ¡ sistem sa slabom periferijom.  :cheers  

 

Grafik preslikava ono što kaže praksa.

 

Možeš i ti da navratiš.

Link to comment
Share on other sites

Daj ti sa tvojim policama i kablovima lol pa to je presmesno :lol:

 

Brate mili vanili, police mogu biti maximum 3%, a kablovi maximum 5-7% jes da se ne razumem, al za tolko se razumem :D

 

Kolega, nisam ja protiv dobre kapljice, ali ono Å¡to, u izgleda hroniÄnom cajtnotu trezne faze, smisliÅ¡, ne zvuÄi baÅ¡ razraÄ‘eno, kad pijan zboriÅ¡.

 

Pozicija zvuÄnika, kvalitetni stalci (ako su potrebni), žice (od zida do zvuÄnika), mali trud oko akustike prostora, polica (neka je na poslednjem mestu), pojedinaÄno utiÄu Äujno, a zbirno suÅ¡tinski. Radi se o prelasku na viÅ¡i nivo. U mom sistemu je svakako tako. Bezbrojne tvikeraje, koji dodaju i viÅ¡e od nijanse, ću da zanemarim. Prostor za poboljÅ¡anja na sirovom sistemu je ogroman.

 

Naravno, sve je ovo trla baba lan, dok se ne Äuje. Ni ti nisi daleko, možeÅ¡ da proveriÅ¡.

Link to comment
Share on other sites

Grafik preslikava ono što kaže praksa.

 

 

 

Srbija je puna "praktiÄara". (priÄe iz majstorske radionice) Svi (majstori-znalije) sve znaju. Realnost je to gde se nalazimo u odnosu na ostatak sveta. 

 

Da bi stvari funkionisale, treba da se zna red, i po tom redu nivoi znanja i sposobnosti. Svako ima svoju ulogu. Daklem, redosled po nivoima: majstori (zanatlije), tehniÄari, inženjeri. (menandžeri doÄ‘u kao smetalo inženjerima)

Problem je kada se to izmeÅ¡a. Ne može se sa majstorskog nivoa preskoÄiti dve stepenice i petljati se u posao inženjera, ali ni obratno. Svuda gde se taj sistem sruÅ¡i, kao kod nas, privreda se uruÅ¡ava, a zemlja rapidno i ubrzano nazaduje.

 

Taj nazovi grafik nema veze sa realnim odnosima stvari. 

 

To koliko se Å¡ta Äuje, može da bude i realnosti, ali i varki (Å¡to percepiranih, Å¡to stvarnih, tehniÄkih)....pa na HiFi sajmu je bila prezentacija Transparent kablova, gde bi se svako malo iz publike Äulo Vau!! Nekada su se ljudi zabavljali tako Å¡to su iÅ¡li na maÄ‘ioniÄarske predstave, a sada neki idu na isto to, ali sa kabelima kao rekvizitom. Nije prevara za oko, već prevara za uvo. Problem je i to Å¡to se nekada za maÄ‘ioniÄarske predstave znalo da su u pitanju trikovi, a sada mnogi smatraju da su u pitanju neka genijalana tehniÄka reÅ¡enja. ÄŒak i spiskaju povelike novce na te trikove. Brrrr.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...