Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U pravu ste Aleksandre...toliko sam trazio 025-ice da sam permutovao i u glavi iako ih i sam posedujem vise od 15 godina.Hteo sam da kazem da je vecina tih titanijumskih visokotonaca Audax-ova proizvodnja koja je ugasena vec godinama,pa ce i njih biti sve teze naci,zato sam ja i "jurio" u zadnje vreme rezervni par za moje ljubimce.

Link to comment
Share on other sites

Mala ispravka, većina JBL titanijumskih visokih je njihova sopstvena proizvodnja, oni su bili meÄ‘u prvima kada su Ti visoki u pitanju, joÅ¡ ranih 80' godina.Taj Ti25 jeste Audax kao i ostali drajveri na tvom zvuÄniku, poÅ¡to je Harman grupa tada kupila Audaxa.Koliko sam laÄki primetio po konstrukciji se razlikuje od tradicionalnih JBL TI visokih, ima posebno mekano veÅ¡anje na ti kaloti dok su JBL kompletno titanijumski sa dijamant strukturom.U svakom sluÄaju vrhunski drajveri  u vrhunskom zvuÄniku, sluÅ¡ao sam Ti10, verujem da Å¡estica svira sliÄno samo je primerenija manjim(za naÅ¡e uslove adekvatnijim)prostorima!

Link to comment
Share on other sites

Ljudi nema šanse da rikne visokotonac ako se kutija normalno koristi/sluša, problem je samo vešanje, a i to traje godinama a može i da se zameni,

Ovo je taÄno, samo zamena veÅ¡anja, bolje reÄeno nabavka adekvatnog nije uopÅ¡te jednostavna stvar.Može da se naÄ‘e bilo kakvo, neko kinesko za 1E, koje pasuje u najboljem sluÄaju po dimenzijama,ali adekvatno zamensko ili nedajbože original, to je složenija operacija!

Link to comment
Share on other sites

Mala ispravka, većina JBL titanijumskih visokih je njihova sopstvena proizvodnja, oni su bili meÄ‘u prvima kada su Ti visoki u pitanju, joÅ¡ ranih 80' godina.Taj Ti25 jeste Audax kao i ostali drajveri na tvom zvuÄniku, poÅ¡to je Harman grupa tada kupila Audaxa.Koliko sam laÄki primetio po konstrukciji se razlikuje od tradicionalnih JBL TI visokih, ima posebno mekano veÅ¡anje na ti kaloti dok su JBL kompletno titanijumski sa dijamant strukturom.U svakom sluÄaju vrhunski drajveri  u vrhunskom zvuÄniku, sluÅ¡ao sam Ti10, verujem da Å¡estica svira sliÄno samo je primerenija manjim(za naÅ¡e uslove adekvatnijim)prostorima!

Vlado,na tik seriju sam i mislio,mada ih ima dosta modela sa audax-ovim drajverima...JBL je eksperimentisao sa titanijumom jos krajem 70-tih,a od 84-te ih ugradjuje u svoje kabinete.Spomenuo sam pre tri-cetiri godine kako je nemoguce "spaliti" 050 ti,osim u slucaju mehanickog kvara.Tokom godina nema coveka koji mi je usao u kucu, i nije prstima krenuo prema visokotoncima,ne znam sta je to u ljudima ,ali sam video i previse ovako ulubljenih drajvera...kao da ih privlace da prstima "opipaju" srebrne  polulopte.

Ono sto mene buni kod tik serije je to sto samo na visokotoncima pise JBL-made in France,dok na srednjem i basu made in USA.Vidjao sam identicne  tweetere JBL na ebay-u sa France i USA oznakama .

post-15969-0-19675600-1391173943_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

a sada razmatra koje pojacalo snage(sa vumetrima bi bilo idealno...mozda neki jeftiniji vintage koji bih posle osvezio..)  :smile:

 

Зна Ñе, Хитачи. Леп а винтаге и има их на КП-у   :thumbsup2

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ponuda je relativno obilna.

Ipak, najneutralniji pojaÄavaÄ snage koji sam ikada Äuo, sa cenom kao nov koja je jeÅ¡ uvek u 4 brojke, je Harman/Kardon Citation 24. Relativno jak, nominalno 2x100W/8 Oma, pripada klasi ureÄ‘aja sa ultra malim globalnim NFB (12 dB, 3:1) i gotovo potpunom tolerancijom opterećenja. Moj primerak je u impulsima izbacio 2x570W u 2 Oma, dakle ograniÄen je samo naponom napajanja, Å¡to je idealno stanje.

No, najbitnije je to Å¡to on naptosto nestane, ne ÄujeÅ¡ njga, ÄujeÅ¡ samo muziku.

Konstrukciono, nema nekih levih delova u njemu, sve je manje-više standardno, pa je i u smislu održavanja lak za posedovanje,

Na KP, cena mu se kreće u rasponu €200-400, zavisi od stanja u kome je i ostalih okolnosti.

Jedina mana mu je ta Å¡to je relativno redak, pojavi se su i tamo ili on, ili njegov stariji brat, Citation 22 (nominalno 2x200W/8 Oma)

Alternativno, neÅ¡to dosta sliÄno mada ne baÅ¡ sasvim isto, bi ti bio Marantz 170DC. KlasiÄan vintage zvuk u najboljem izdanju, bez greÅ¡ke od vrha do dna kao jedna celina bez Å¡avova. Nominalno 2x85/105W u 8/4 Oma, ali ako ga restauriraÅ¡ onako kako sam ja to uradio, sa dva elektrolita od po 22.000uF, to postaje 2x94/145W u 8/4 Oma. Cena jako varira, kreće se u rasponu €300-500, kako kada. Prava snaga, bez foliranja.

Link to comment
Share on other sites

Nema problema,pokretac je dosao do odredjenih zakljucaka i odlucio se za golumov preamp,a sada razmatra koje pojacalo snage(sa vumetrima bi bilo idealno...mozda neki jeftiniji vintage koji bih posle osvezio..) :smile:

 

 

Na KP, cena mu se kreće u rasponu €200-400, zavisi od stanja u kome je i ostalih okolnosti.

Jedina mana mu je ta Å¡to je relativno redak, pojavi se su i tamo ili on, ili njegov stariji brat, Citation 22 (nominalno 2x200W/8 Oma)

Alternativno, neÅ¡to dosta sliÄno mada ne baÅ¡ sasvim isto, bi ti bio Marantz 170DC. KlasiÄan vintage zvuk u najboljem izdanju, bez greÅ¡ke od vrha do dna kao jedna celina bez Å¡avova. Nominalno 2x85/105W u 8/4 Oma, ali ako ga restauriraÅ¡ onako kako sam ja to uradio, sa dva elektrolita od po 22.000uF, to postaje 2x94/145W u 8/4 Oma. Cena jako varira, kreće se u rasponu €300-500, kako kada. Prava snaga, bez foliranja.

 

Ðеки јефтинији, лепо човек напиÑа.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ðеки јефтинији, лепо човек напиÑа.

 

:wave2

Ne znam Å¡ta za koga znaÄi "neki jeftiniji"? Poimovi skupog i jeftinog zavise od liÄnog stanja finansija, trenutkam prioriteta, itd.

Šta je za tebe "jeftiniji"? Onaj od €40? €50? Za mene, "jeftinije" zavisi i od modela i onoga šta on nudi.

Ja sam moj H/K Citation preamp i snagaÅ¡ zajedno platio €200 - jel' to "jeftinije"? I jel' jeste i onda kada ga otvoriÅ¡, tek pristiglog iz Kragujevca, i otkrijeÅ¡ da je jedna ploÄa napuknuta, Å¡to prodavcu naravno nije ni napamet palo da kaže, ali se moglo naslutiti iz veoma "povoljne" cene. Nema veze, problem reÅ¡en uz malo akrobatike, ali to nije problem koji će uvek i svako umeti da reÅ¡i.

A sve to ide pod "jeftinije".

Može li to konkretnije, recimo moj budžet je € xxx, plus maksimalno 10% ako je baš neka sjajna prilika.

I da li bi predlagaÄi recimo Hitachi HMA pojaÄavaÄa bili ljubazni da kažu i to da tih izlaznih MOSFET-ova odavno viÅ¡e nema? Koliko da Äovek zna. Ima nekih navodnih ekvivalenata, ali sa tranzistorima u stvari nema punih ekvivalenata jer svako ima svoju tehnologiju, ti ekvivalenti samo jako liÄe na originale.

Link to comment
Share on other sites

I da li bi predlagaÄi recimo Hitachi HMA pojaÄavaÄa bili ljubazni da kažu i to da tih izlaznih MOSFET-ova odavno viÅ¡e nema? Koliko da Äovek zna. Ima nekih navodnih ekvivalenata, ali sa tranzistorima u stvari nema punih ekvivalenata jer svako ima svoju tehnologiju, ti ekvivalenti samo jako liÄe na originale.

 

Има и оригиналних још за наћи а и ти заменÑки раде поÑао и то добро.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Има и оригиналних још за наћи а и ти заменÑки раде поÑао и то добро.

 

:wave2

Alal vera - "rade posao". ElektriÄno verovatno da, ali da li to zvuÄi makar nalik originalu, to je već SASVIM druga priÄa.

Teorijski, svi ekvivalenti su navodno isto, ali veoma je lako dokazati da u stvarnosti to nije tako. Zameni sam ulazni par standardnog tipa, recimo BC 546/556 B, u originalu recimo Philips, sa onim iz nekog drugog izvora, pa ćeÅ¡ Äuti razlike u zvuku. Jako sliÄno da, ali isto - ne. KljuÄni parametri će biti ispoÅ¡tovani, ali Ä‘avo je u detaljima.

Link to comment
Share on other sites

Alal vera - "rade posao". ElektriÄno verovatno da, ali da li to zvuÄi makar nalik originalu, to je već SASVIM druga priÄa.

Teorijski, svi ekvivalenti su navodno isto, ali veoma je lako dokazati da u stvarnosti to nije tako. Zameni sam ulazni par standardnog tipa, recimo BC 546/556 B, u originalu recimo Philips, sa onim iz nekog drugog izvora, pa ćeÅ¡ Äuti razlike u zvuku. Jako sliÄno da, ali isto - ne. KljuÄni parametri će biti ispoÅ¡tovani, ali Ä‘avo je u detaljima.

 

Ðемој џабе тровати човека теоријом, нека Ñам одлучи шта за количину новца коју поÑедује може и хоће да купи.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ðемој џабе тровати човека теоријом, нека Ñам одлучи шта за количину новца коју поÑедује може и хоће да купи.

 

:wave2

To ne da nije teorija, nego suva praksa, nego nemam reÄi. A lepo je rekao da nema iskustva, posebno ne sa vintage opremom. Stvarno ne razumem kako možete da preporuÄujete Äoveku stvari sa kojima mi koji imamo decenije iskstva imamo muke da je naÄ‘emo.

A ta filosofija "ma radiće", "zavrÅ¡ava posao", itd i jeste razlog žaÅ¡to imamo tako malo domaćih proizvoÄ‘aÄa. Pogledajte proizvode nekih od njih, tamo ni malo nije svejedno.

Link to comment
Share on other sites

To ne da nije teorija, nego suva praksa, nego nemam reÄi. A lepo je rekao da nema iskustva, posebno ne sa vintage opremom. Stvarno ne razumem kako možete da preporuÄujete Äoveku stvari sa kojima mi koji imamo decenije iskstva imamo muke da je naÄ‘emo.

A ta filosofija "ma radiće", "zavrÅ¡ava posao", itd i jeste razlog žaÅ¡to imamo tako malo domaćih proizvoÄ‘aÄa. Pogledajte proizvode nekih od njih, tamo ni malo nije svejedno.

 

Ðман?!  :blah

 

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Cak i da kupi najegzoticniji amp verovatnoca da umru trandzistori je jako mala, a i racuna se na to da ce se amp menjati svakom zgodnom prilikom kada se ima novaca i dobrih prilika, pa ako bas odapne dok je kod mene e jebga onda..... a ako natrci na pojacalo koje ce nenormalno da mu se svidi ( sto je cilj i san svakoga od nas )  i koje nece da menja duze vreme ili nikada, onda nije bitno jel ima delova ili nema, itd....ocu reci slazem se sa ovim celavim zajebatim brkom na slici da je ok kupiti i probati Hitachi, ili bilo sta drugo, bez obzira sto nema delova...

Link to comment
Share on other sites

Cak i da kupi najegzoticniji amp verovatnoca da umru trandzistori je jako mala, a i racuna se na to da ce se amp menjati svakom zgodnom prilikom kada se ima novaca i dobrih prilika, pa ako bas odapne dok je kod mene e jebga onda..... a ako natrci na pojacalo koje ce nenormalno da mu se svidi ( sto je cilj i san svakoga od nas )  i koje nece da menja duze vreme ili nikada, onda nije bitno jel ima delova ili nema, itd....ocu reci slazem se sa ovim celavim zajebatim brkom na slici da je ok kupiti i probati Hitachi, ili bilo sta drugo, bez obzira sto nema delova...

 

Ма наравно, уређај или ради или не ради. Лично Ñлушам камÑимум 8 -12 W а кориÑтим појачавач од 60W по каналу макÑ.

 

И када ће то да цркне? Мада бих волео јер ми Ñе више не Ñвиђа еÑтетÑки.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, hvala na savetima, odlucio sam se da idem obrnutom logikom (ipak mislim da najvise trenutno gubim u pojacalu) te je izbor definitivno pao na AR.

Jos jednom,hvala na kontruktivnim savetima. Sto se snagasa tice odlucicu kasnije,ima vremena,dok ne stigne AR - sto bi se reklo ceracemo se jos..Samo se nadam da ce u buducoj diskusiji biti malo manje teorije,a vise konkretnih predloga (i veci budzet,naravno :D )

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...