Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

Ne bih rekao da je vrlo Äesto, mada zavisi od geometrije instalacije. Kod zvuÄnika koji se zakreću prema sluÅ¡aocu ugao prve refleksije je toliko veliki da zbog disperzione karakteristike većine drajvera ovaj problem nije naroÄito izražen. Postoji ako su zvuÄnici previÅ¡e razvuÄeni i udaljeni od sluÅ¡aoca, odnosno postavljeni kako ne treba. To, priznajem, jeste Äest sluÄaj. Asimetrija je veći problem. Kod omnidirekcionih i zvuÄnika sa Å¡irokim poljem zraÄenja udaljenost od boÄnih zidova jednako je važna kao i udaljenost od zadnjeg zida. Ova soba je Å¡iroka preko 5m i svakako ima dovoljno mesta sa strane.

 

Robespierre, mislim da se spremaÅ¡ da se upustiÅ¡ u vrlo nerazuman troÅ¡ak. Bolje postavljenje sistema bi verovatno dalo oÄitiji rezultat nego pomenuto ulaganje u sadaÅ¡njem rasporedu. Razmisli o alternativama, jer 1500E nije mali novac.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa drugari, s obzirom da sam zavrsio faks, zaposlio se i preselio u sopstvene prostorije sledeca logicna stavka je upgrade sistema koji planiram za neki naredni period - najkasnije do kraja godine.

 

Ovako, iako je obrnuto od konvencionalne logike, planirao sam da pocnem od pojacala, a uslovi/nedoumice su sledece:

-Budzet bi bio oko 1500e

 

par ljudi sa foruma se upiskilo od srece kad su culi Hegel pojacala. Planiram i ja da odem bas da vidim dal cu da zazuborim. :)

 

Hegel H70 i H80 ti se skoro uklapaju u budzet. Sa H80 si resio i pitanje daca ako ti dac treba. http://www.hegel.com/products/integrated/h80#g_vsig1_0

Link to comment
Share on other sites

Clan foruma prophet je meni nudio pre nekih pola godine svoje nelson pass i threshold. Ako imas para, a i vremena, mozda bi mogao da cujes to. Probaj da mu se obratis na pp.

PS Ja sam imao vremena ali nisam mogao da predjem hiljadarku za amp.. :D

 

 

 

@Marko, ne bih DIY varijante,estetski ce se tesko pogoditi sa mojim ukusom,a tu je uvek i ogranicena mogucnost prodaje prilikom nekog narednog upgrade-a,a koliko sam shvatio prophet i ne zivi u BG,tako da bih tesko mogao do njega,

 

 

 

Prophet jeste u Bg-u, ali ako si protiv diy, onda nista od toga.

 

Radi verodostojnosti Forte nije ruÄni uradak već fabriÄki. Zaposleni kao konstruktori u Forte-u (koji je bio ćerka firma Threshold-a) bili su Bladelius i Pass. PojaÄavaÄ snage o kojem je Marko govorio je konstruisao Nelson Pass za Forte i u pitanju je fabriÄki ureÄ‘aj. PoneÅ¡to o pojedinim modelima Forte-a:

 

http://www.audio-heritage.jp/FORTEAUDIO/amp/f6.html

 

http://wegavision.pytalhost.com/foerteAudio88/

 

 

Preamp koji prodajem je DIY rađen na osnovu Threshold NS10 i o njemu se manje-više sve zna, pisano je dosta na ovom i drugim forumima.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

U visku vremena koje imam veceras i koje cu imati sutra odlucio sam da malo eksperimentisem sa pozicioniranjem zvucnika.

Dakle, zvucnici stavljeni na kraci zid (mislim da je ovo manje bitno) ali su stavljeni vrlo simetricno - oba na oko 1.2 od bocnog zida, i nekih 40cm od zadnjeg, a oko 2.1 razmaka izmedju zvucnika - rezultat je znacajno bolji zvuk (kao sto sam i pretpostavio da ce biti) uz sve nakaradno nabacano po podu, jer kablovi nisu dovoljno dugacki. Sad me srce bolo jer ne znam kako da raspremim sobu, a da sve to ostane ovako.. u svakom slucaju, predmet rasprave i dalje stoji, covek sam, a u covekovoj prirodi je da uvek zeli vise te tema ostaje, a predloge i dalje prihvatam (jedino sto sad ne znam odakle da krenem sa upgradeom)...

Link to comment
Share on other sites

Cenio bih i neko misljenje koliko je pametno uzimati pojacalo sa mogucnoscu rada kao pretpojacalo? Koliko se u takvoj varijanti gubi u kvalitetu samog preampa od neke striktno preamp/amp varijante? Recimo nesto ovako:

http://www.hifi-forsale.co.uk/moreinfo7.php?prod_title=Sugden_A21SE&p=&prod_id=16515&bq=sugden&offset=

Link to comment
Share on other sites

Ako misliÅ¡ na komad koji se prodavao na KP (ako nije prodat), stanje je odliÄno, skoro pa ko novo.

Ja sam svojevremno merkao taj komad, ali sam na kraju ipak odluÄio da dam manje novca i sklopim sistem. OdliÄno pojaÄalo, uz izvanrednu phono sekciju, ali imaj u vidu da radi u A klasi i da se zato greje, SE verzija koja je poboljÅ¡ana, po meni odliÄno pojaÄalo.

Kod mene Sugden A48 III trenutno radi kao preamp sa DIY Naim NAP140 snagaÅ¡em i to svira odliÄno, nemam nikakvih primedbi na njegov rad u funkciji preampa.

Link to comment
Share on other sites

@Robespierre

Ukratko: skupo, kvalitetno pretpojacalo je skoro uvek daleko bolje odradjeno od pretpojacala dobrog integralca. Obrnuto: jevtin, bazicni model pretpojacala (oni stari Denon-i, recimo PRA1100) su daleko losiji od preamp sekcije cak i srednje klase pojacala danas.

 

Zacudili biste se kada biste videli koliko proizvodjaci stede na pretpojacalu integralnih pojacavaca, gurajuci mediokritetne IC samo da bi ustedeli - recimo Cambridge Audio 840A. Preamp iz serije 840 iste firme je daleko ozbiljnije odradjen. Da ne spominjem gomilu preslikanih Japanaca iz ranijih decenija...

 

Za mene je koriscenje preamp sekcije u integrisanom pojacavacu, bez koriscenja izlazne sekcije bukvalno bacanje novca.

Najbolje je da zamislite koliko je preamp od 2.000 evra uradjen bolje od preamp sekcije pojacala od 2.000 evra.

 

Sa druge strane, prednost integralnog pojacala je prilagodjenost preamp sekcije izlaznoj sekciji i nedostatak komponente sistema zvane konektori i interkonekcijski kablovi.

 

@Ringerajo

Na kojim ste gramofonima/zvucnicama testirali Sugden koji pominjete da ste merkali, kada kazete da ima izvanrednu phono sekciju?

Link to comment
Share on other sites

 

@Ringerajo

Na kojim ste gramofonima/zvucnicama testirali Sugden koji pominjete da ste merkali, kada kazete da ima izvanrednu phono sekciju?

Ne moram da skoÄim iz aviona da bih znao da ne mogu da letim.

Nisam testirao ja liÄno, ali na osnovu odreÄ‘enog broja tekstova koje sam proÄitao i par ljudi koje sam konsultovao (a Äije miÅ¡ljenje uvažavam), napisao sam to Å¡to sam napisao.

Naravno da će neko ko planira da kupi gore pomenuto pojaÄalo da bi sluÅ¡ao ploÄe sigurno najpre testirati kako radi, pa tek onda eventualno razmisliti o kupovini (bar bih ja tako, ako može - a ovo koje je bilo na KP sam mogao da isprobam da sam hteo).

I na kraju, ovo je samo mojih 2 centa, uopšte mi nije namera da ikoga ubeđujem u nešto.

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da sam imao Sudgen A21a Series2 sa gramofonskim predpojacalom (verovatno bas taj sa oglasa je nekad bio moj, kupljen nov od Sretenovica) nesto vise od 2 godine, da napisem moje direktno iskustvo.

Gramofon mi u to vreme (kao ni sada) nije bio primarni izvor, koristio sam Dual CS741Q kojeg sam imao oko 20 godina, sa Stanton 500 glavom. Sudgenovo gramofonsko pojacalo se nije pokazalo posebno dobro. Uporedjivao sam ga sa gramofonskom sekcijom u NAD3220 (slicno kao 3020), Musical Fidelity A1 i NAD PP2 predpojacalom. U odnosu na 3220, Sudgen je imao mehanicki zvuk, cvrsci ali I mrtviji, sa osetno manje detalja u srednjem I visokom opsegu, I sa losjom pozornicom I manje izrazenom dubinom. PP2 je bio bolji po mom ukusu bolji, transparetniji od Sudgena, ali manje organski nego 3220. Predpojacalo MF A1 mi je bilo najlosije, manjak dinamike, punoce tonova, bledo.Znam da Dual sa Stentonom bas I nije referentni izvor, ali je takvo moje iskustvo sa pomenutim komponentama.

 

Sto se tice ostatka Sudgena (linijskog predpojacala i pojacala), ovo je veoma dobar integralac. Moja zamerka je nedostatak struje, koji se naracito cuje na basu i vecim glasnocama. Definitivno nije za zahtevnije kutije (tada sam imao Genesis 8200f). Pre Genesisa sam imao B&W CDM1, I to nije nedostajalo struje i snage. Ipak, Genesis je osetno bolji od CDM1 (najvise u visokom tonovima) pa se karakteri pojacal mnogo bolje cuju kroz njih. Ipak se cuje dosta glasno za svojih 2x20W. Zamenio ga je Electrocompaniet ECI4 koji je bio bolji na svim poljima sa Genesisom (transparentniji, vise detalja, organskiji zvuk, mnogo bolji bas).

 

Sudgen je odlicno pojacalo samo sto trazi pazljivo uparivanje. Po krakteru mislim da bi mu odgovarao neki Tannoy sa dual koncenticnim drajverima veceg precnika, da kompenzuje njegov malo izrazeniji visi spektar u odnosu na bas.

 

Pozdrav :wave2

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da sam imao Sudgen A21a Series2 sa gramofonskim predpojacalom (verovatno bas taj sa oglasa je nekad bio moj, kupljen nov od Sretenovica) nesto vise od 2 godine, da napisem moje direktno iskustvo.

Gramofon mi u to vreme (kao ni sada) nije bio primarni izvor, koristio sam Dual CS741Q kojeg sam imao oko 20 godina, sa Stanton 500 glavom. Sudgenovo gramofonsko pojacalo se nije pokazalo posebno dobro. Uporedjivao sam ga sa gramofonskom sekcijom u NAD3220 (slicno kao 3020), Musical Fidelity A1 i NAD PP2 predpojacalom. U odnosu na 3220, Sudgen je imao mehanicki zvuk, cvrsci ali I mrtviji, sa osetno manje detalja u srednjem I visokom opsegu, I sa losjom pozornicom I manje izrazenom dubinom. PP2 je bio bolji po mom ukusu bolji, transparetniji od Sudgena, ali manje organski nego 3220. Predpojacalo MF A1 mi je bilo najlosije, manjak dinamike, punoce tonova, bledo.Znam da Dual sa Stentonom bas I nije referentni izvor, ali je takvo moje iskustvo sa pomenutim komponentama.

 

Sto se tice ostatka Sudgena (linijskog predpojacala i pojacala), ovo je veoma dobar integralac. Moja zamerka je nedostatak struje, koji se naracito cuje na basu i vecim glasnocama. Definitivno nije za zahtevnije kutije (tada sam imao Genesis 8200f). Pre Genesisa sam imao B&W CDM1, I to nije nedostajalo struje i snage. Ipak, Genesis je osetno bolji od CDM1 (najvise u visokom tonovima) pa se karakteri pojacal mnogo bolje cuju kroz njih. Ipak se cuje dosta glasno za svojih 2x20W. Zamenio ga je Electrocompaniet ECI4 koji je bio bolji na svim poljima sa Genesisom (transparentniji, vise detalja, organskiji zvuk, mnogo bolji bas).

 

Sudgen je odlicno pojacalo samo sto trazi pazljivo uparivanje. Po krakteru mislim da bi mu odgovarao neki Tannoy sa dual koncenticnim drajverima veceg precnika, da kompenzuje njegov malo izrazeniji visi spektar u odnosu na bas.

 

Pozdrav :wave2

MiloÅ¡e, i sam si to rekao, nedostatak basa može dolaziti i zbog nejakog pojaÄavaÄa, možda ne i apsolutno, ali oÄigledno da mu je napajanje isuviÅ¡e skromno. NiÅ¡ta kao bas ne iscedi pojaÄavaÄ.

A to Å¡to ti je posle bolje radilo sa EC je naprosto pitanje snage. IsuviÅ¡e malo se shvata da Äak i malo glasnija muzika (znaÄi, nikakvo ludovanje, ali glasnije nego obiÄno) zateva jako velike snage baÅ¡ na basu (koji ionako vuÄe nrat-bratu 70% ukupne snage). Ako pojaÄavaÄ ima slabije napajanje, dogodiće se da promeni svoju tonsku sliku, ili ako hoćeÅ¡ balans izmeÄ‘u basova i ostalog, jer nema odakle da povuÄe struju. To je inaÄe klasiÄan efekat od vajkada i obiÄno najveća ugraÄ‘ena mana velike većine japanskih pojaÄavaÄa, donekle izleÄiva ugradnjom veći elektrolita.

Sinoć smo BokiTokiVoki i ja malo ludovali kod mene. Doneo je njegove referentne test diskove, pa smo se zezali. Kutije moje, B&M Acoustics 1041 monitor, CD ÄitaÄ NAD C 565BEE, preamp Luxman C-03, pojaÄavaÄ snage Marantz 170DC. Pri joÅ¡ uvek realnih otprilike 96 dB zv. pritiska, da vidiÅ¡ kako igle na VU metrima skaÄi na preko 40W kao od Å¡ale, i to pazi, VU metri, ne peak metri, Å¡to znaÄi da su stvarni Å¡piceni bili bar 60-70W, najmanje 2 dB viÅ¡i realno. Srećom, pored njih na pojaÄavaÄu postoje i dve crvene LED diode za stravne Å¡piceve snage, i ni jednom misu dali znake života. Da samo vidiÅ¡ kako basovi bace one igle udesno, ali sve u svemu, Marantz se držao stojiÄki, nije popuÅ¡tao. ALI, samo da navedem i ovo, on viÅ¡e nema jedan dvostruki koncentriÄni elektrolit od 2x12.000uF, nego dve flaÅ¡e za mleko 2x22.000 uF. Nisam siguran da bi u serijskom stanju uspeo, ovo je ipak maltene duplo (+83%) viÅ¡e.

Å to nas povezuje sa onom drugom temom o zvuÄnicinma. Aman zaman, ljudi, pa ne kupuje se pojaÄavaÄ prema imenu, nego prema uslovima pod kojima treba da radi. Ako se uzme neka igraÄka od 20W, a to jeste igraÄka jer mu je dinamiÄki raspon jako malo, gubi se na dinamici , živahnosti muzike. Dobija se, pored neizbežne kompresije unutar svih dinamiÄkih kutija, dodatna kompresija na pojaÄavaÄu.

Treba pogledati efikasnost tih zvuÄnih jedinica, pa pream tome odrediti koliko snage je potrebno za recimo 96 dB zv. pritiska na 3 m, koliko bi sluÅ¡alac trebao da bude odaljen od kutija. To je mera, da pojaÄavaÄ može da iznese zvuÄnike u realnom ežimu rada sa neÅ¡to glasnijom muzikom, a ne samo pri Å¡apatu. KreÅ¡Äendo simfonijskog orkestra je sve sem Å¡apata.

Link to comment
Share on other sites

Robepierre, hajde molim te pogledaj po dokumentaciji, ili ako je nemaÅ¡ po Internetu, kakva je efikasnost tih kutija, izražena kao "xx dB/1W/1m" ili "xx dB/2.83V/1m", pa da priÄamo. NajlakÅ¡e je na kraju odabrati model bilo koje firme, prvo moraÅ¡ da znaÅ¡ Å¡ta tražiÅ¡.

Link to comment
Share on other sites

1.Aman zaman, ljudi, pa ne kupuje se pojaÄavaÄ prema imenu, nego prema uslovima pod kojima treba da radi.

 

2. Ako se uzme neka igraÄka od 20W, a to jeste igraÄka jer mu je dinamiÄki raspon jako malo, gubi se na dinamici , živahnosti muzike. Dobija se, pored neizbežne kompresije unutar svih dinamiÄkih kutija, dodatna kompresija na pojaÄavaÄu.

 

 

Recenice pod 1 i pod 2 su u potpunoj suprotnosti.

Dok sa recenicom pod br 1 mogu da se slozim dotle sa recenicom br 2 ne mogu nikako.

Znam pojacivace od 20w i manje koji ce taj tvoj sistemcic da pocepaju kao svinja masnu hartiju samo im treba dati friendly okruzenje tj adekvatne zvucne kutije - pogledati ponovo recenicu pod br 1.

Link to comment
Share on other sites

MiloÅ¡e, i sam si to rekao, nedostatak basa može dolaziti i zbog nejakog pojaÄavaÄa, možda ne i apsolutno, ali oÄigledno da mu je napajanje isuviÅ¡e skromno. NiÅ¡ta kao bas ne iscedi pojaÄavaÄ.

A to Å¡to ti je posle bolje radilo sa EC je naprosto pitanje snage. IsuviÅ¡e malo se shvata da Äak i malo glasnija muzika (znaÄi, nikakvo ludovanje, ali glasnije nego obiÄno) zateva jako velike snage baÅ¡ na basu (koji ionako vuÄe nrat-bratu 70% ukupne snage). Ako pojaÄavaÄ ima slabije napajanje, dogodiće se da promeni svoju tonsku sliku, ili ako hoćeÅ¡ balans izmeÄ‘u basova i ostalog, jer nema odakle da povuÄe struju. To je inaÄe klasiÄan efekat od vajkada i obiÄno najveća ugraÄ‘ena mana velike većine japanskih pojaÄavaÄa, donekle izleÄiva ugradnjom veći elektrolita.

Sinoć smo BokiTokiVoki i ja malo ludovali kod mene. Doneo je njegove referentne test diskove, pa smo se zezali. Kutije moje, B&M Acoustics 1041 monitor, CD ÄitaÄ NAD C 565BEE, preamp Luxman C-03, pojaÄavaÄ snage Marantz 170DC. Pri joÅ¡ uvek realnih otprilike 96 dB zv. pritiska, da vidiÅ¡ kako igle na VU metrima skaÄi na preko 40W kao od Å¡ale, i to pazi, VU metri, ne peak metri, Å¡to znaÄi da su stvarni Å¡piceni bili bar 60-70W, najmanje 2 dB viÅ¡i realno. Srećom, pored njih na pojaÄavaÄu postoje i dve crvene LED diode za stravne Å¡piceve snage, i ni jednom misu dali znake života. Da samo vidiÅ¡ kako basovi bace one igle udesno, ali sve u svemu, Marantz se držao stojiÄki, nije popuÅ¡tao. ALI, samo da navedem i ovo, on viÅ¡e nema jedan dvostruki koncentriÄni elektrolit od 2x12.000uF, nego dve flaÅ¡e za mleko 2x22.000 uF. Nisam siguran da bi u serijskom stanju uspeo, ovo je ipak maltene duplo (+83%) viÅ¡e.

Å to nas povezuje sa onom drugom temom o zvuÄnicinma. Aman zaman, ljudi, pa ne kupuje se pojaÄavaÄ prema imenu, nego prema uslovima pod kojima treba da radi. Ako se uzme neka igraÄka od 20W, a to jeste igraÄka jer mu je dinamiÄki raspon jako malo, gubi se na dinamici , živahnosti muzike. Dobija se, pored neizbežne kompresije unutar svih dinamiÄkih kutija, dodatna kompresija na pojaÄavaÄu.

Treba pogledati efikasnost tih zvuÄnih jedinica, pa pream tome odrediti koliko snage je potrebno za recimo 96 dB zv. pritiska na 3 m, koliko bi sluÅ¡alac trebao da bude odaljen od kutija. To je mera, da pojaÄavaÄ može da iznese zvuÄnike u realnom ežimu rada sa neÅ¡to glasnijom muzikom, a ne samo pri Å¡apatu. KreÅ¡Äendo simfonijskog orkestra je sve sem Å¡apata.

Kod mene je 4x22.000uF, trafo 600VA, 16 tranzistora u izlazu, 50A u kraćim intervalima. To je sa zvuÄnicima 90db osetljivosti (Yamaha NS-1000M) radilo ko zmaj.

Link to comment
Share on other sites

@Ston: Jeste. Devedesetih mi je bio izvor br.1 u sistemu. Naslusao se muzike na njemu  :listen

 

@dvv - Sudgenu jeste nedostajalo dinamike i transparentnosti za klasicnu muziku, najvecim delom sam ga zato i zamenio.

Inace, pojacalo uopste nije lose, pogotovu dobro zvuci rock, jazz i pop. Zivahno je i zvuci jace nego sto karakteristike kazu. Ali sigurno nije za klasiku na normalno/nize osetljivim kutijama.

 

Ono sto sam hteo da kazem da mu je, po mom iskustvu, pretpojacalo za gramofon slabija strana.

Link to comment
Share on other sites

Recenice pod 1 i pod 2 su u potpunoj suprotnosti.

Dok sa recenicom pod br 1 mogu da se slozim dotle sa recenicom br 2 ne mogu nikako.

Znam pojacivace od 20w i manje koji ce taj tvoj sistemcic da pocepaju kao svinja masnu hartiju samo im treba dati friendly okruzenje tj adekvatne zvucne kutije - pogledati ponovo recenicu pod br 1.

Ovo je naravno taÄno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...