Jump to content


Madjarska i PDV


Jimmy_92

Recommended Posts

Izvinjavam se ako tema vec postoji, mozda je sada drugacije stanje pa cu ipak ovako. Na netu sam svasta ciao i u globalu kapiram ali opet kroz maglu.

Zelim da kupim fuji x100s ili xe2 (oko 360-400 hiljada forinti) u Segedinu u ekstrim digitalu i naravno da vratim iznos pdv-a. U prodavnici uzmem papir, overim na granici i posle cekam da prodje neko vreme pa opet moram za Segedin kako bih uzeo kintu? A ako idem preko rajfajzena vratim nekih 15ak posto? I da li mogu, posto preko madjarske idem za Austriju, da overim papire na izlazu iz madjarske, da prodje neko vreme (3 dana) kod sam u austriji pa da posle opet pre nego udjem u srbiju svratim do prodavnice i uzmem pdv!? :D I da li moram na granici da krijem to i da se pravim lud?

Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

Raiffeisen naplaćuje samo 300rsd provizije po čeku, a vraća ceo pdv ali po donjem kursu naravno.

Papire overavas kad izlaziš iz eu.

Sve preko 100e na našoj grani bi trebalo da prijavis. Ako te uhvate rizikijes da ti uzmu robu i da dobiješ kaznu.

Link to comment
Share on other sites

Necu reci da je tacno ali sam dobio informaciju da Madjarska i Srbija razmenjuju svakih 15 dana informacije o vracenim velikim iznosima poreza. Na osnovu tih podataka Vam stigne na kucnu adresu da platitie carinu i porez. Zbog toga oni koji se bave stalnim donosenjem prave vise racuna na oko 200 evra. Ovo su mi rekli sa granice i ne mogu potvrditi da li je potpuno tacno.

Link to comment
Share on other sites

proizvod moras izneti iz madjarske da bi ti madjarski carinik overio racun .

 

a posto je rec o fotoaparatu, dakle necem malog gabarita,  ja bih napazario gomilu suhomesnatog ( afa i za to naravno) , bacio kutiju ( ili raspakovao i sakrio)  a fotoaparat sakrio medju kobasice salame i medaljone.... ( povedi nekog ako ides kolima nek izgleda kao klasicna shoping tura zbog salama i sireva)

 

pa ako pp... but that's me :D

 

u drugom slucaju, ako imas racunice da platis carinu na to ( ako te sa podignutom afom , i placenom carinom kod nas) ipak izadje jeftinije nego kod nas - u sta sam pooprilicno ubedjen  onda ga prijavi....

Link to comment
Share on other sites

proizvod moras izneti iz madjarske da bi ti madjarski carinik overio racun .

 

a posto je rec o fotoaparatu, dakle necem malog gabarita,  ja bih napazario gomilu suhomesnatog ( afa i za to naravno) , bacio kutiju ( ili raspakovao i sakrio)  a fotoaparat sakrio medju kobasice salame i medaljone.... ( povedi nekog ako ides kolima nek izgleda kao klasicna shoping tura zbog salama i sireva)

 

pa ako pp... but that's me :D

 

u drugom slucaju, ako imas racunice da platis carinu na to ( ako te sa podignutom afom , i placenom carinom kod nas) ipak izadje jeftinije nego kod nas - u sta sam pooprilicno ubedjen  onda ga prijavi....

 

Da bi vam MaÄ‘arski carinik overio papir o tome da ste neÅ¡to izneli iz MaÄ‘arske, to neÅ¡to, ako je tehniÄka roba, mora biti novo, originalno zapakovano i vidno ne korišćeno. Neće vam overiti papir ako posumnja da ste fotoaparat recimo, koristili. Dakle, ako trpate fotoaparat meÄ‘u salame, MaÄ‘aru ga prvo morate pokazati neraspakovanog, a onda u meÄ‘ugraniÄnom pojasu ga možete raspakovati i u sir i salamu umotati. Ovo važi ako je proizvod kupljen u MaÄ‘arskoj. Ako ste kupili u nekoj drugoj zemlji EU, MaÄ‘ari su mnogo manje rigorozni, ali opet sve zavisi od trenutnog raspoloženja carinika.

 

Ali su zato SlovenaÄki carinici neuporedivo fleksibliniji od MaÄ‘arskih... ako ste neÅ¡to kupili u Austriji ili NemaÄkoj, Italiji i sliÄno...

 

Saradnja između naših i Mađara za sada ne postoji.

 

Podizanje povrata AFA u Reifeisen banci fukcioniše ukoliko ste dobili papire za povraćaj preko Global Blue TAX Refund sistema (međunarodna firma, posrednik u vraćanju pdv-a). Ali tada pare možete dobiti i na granici odmah nakom što ste overili papire. Međutim, Global Blue uzima baš veliku proviziju. Ukoliko ste dobili lokalni obrazac za povraćaj AFA, ne možete podići AFA kod nas već samo u radnji gde ste robu kupili.

 

Šta god da ste kupili, naravno da morate savesno prijaviti našoj carini, i pošteno platiti carinu i PDV. Sve ostalo se smatra carinskim prekršajem. :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...